Že se tak málo mluví o vysídlení Benešovska a Sedlčanska?

20. 06. 2018 6:06:13
Že se nacističtí Němci k Čechům za 2. světové války chovali hůř než k hadru, je všeobecně známo. Ale o mnoho hrůznostech se dodnes málo mluví. O jednom z největších jejich zločinu jsem se dozvěděl jen, když jsem se vydal na výlet.

Poprvé tomu bylo v roce 2010. Vydal jsem se na výlet "Za trampy na pravém břehu Svatojánských proudů", abych se vydal po trampských osadách u Vltavy a zmapoval jejich historii. Cestou jsem došel i do trampské osady "Proudy", která se spojila s osadou "20. míle". Když jsem se zabýval historií těchto trampských osasd, zjistil sem, cituji z mého článku: "během 2. světové války bylo toto území zabráno jako vojenský výcvikový prostor, čímž byly i zbylé chaty značně poničeny (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=142777). Ano, o Hradíštku, které se nalézá nad soutokem Vltavy a Sázavy, jsem něco věděl. A to hlavně díky pánům Mužíkovi a Gaenselovi, kteří zde se zde znaží nalézt tzv, Štěchovický poklad po německé armádě.

Co jsem ale vůbec netušil, že tonto prostor byl mnohem větší. To jsem zjistil až letos během mého dalšího výletu, a to "Beltainový výlet ze Sedlčan na keltské oppidum". Jak jsem procházel vesnicemi na Sedlčansku, zjistil jsem, že kvůli tomuto prostoru, jenž se oficiálně nazýval "Výcvikový prostor Waffen-SS na Benešovsku", muselo být vysídleno 70 obcí, 180 osad a celkem 30 tisíc lidí! Ti všichni museli opustit své domovy a mejetky, neboť zde v letech 1942-44 vznikl onen výcvikový prostor o rozloze 441 kilometrů čtverečních. Zaujímal prostor mezi Vltavou, Sázavou a Konopišťským potokem.

Takže tento prostor neovlivnil život jen trampům v trampských osadách. Jen připomenu mimo jiné: Vltava na pravém břehu (Bílé skály, Proudy, 20. míle, Slavia, viz Za trampy na pravém břehu Svatojánských proudů), Sázava na jižním břehu (Rychlá řeka, Kadjak, Ajax, Úsvit, Údolí ticha, Staří kamarádi viz "Zlatým kaňonem kolem Zlaté řeky"), Konopišťský potok (Měsíční údolí "Trampská cesta Měsíčním údolím". Trampíci, ti sem jezdili sice jen na tramp, ale také je to ovlivnilo. Ale ještě horší to samozřejmě bylo u obyvatel oněch obcí, kteří tam bydleli a museli své majetky dát k dispozici SS.

O to hrůznější byl úmysl esesáků a nacistů, co chtěli s těmito 441 kilometry čtverečními dělat. Mělo zde vzniknout německé osídlení uprostřed českého. Až by bylo toto osídlení vytvořeno, mělo ve druhé fázi vzniknout souvislé německé osídlení od Plzně k Jihlavě. A tak dále, a tak dále, dokud by nenastalo tzv. "konečné řešení české otázky", které mělo trvat cca tři sta let. To zahrnovalo i takové věci jako poněmčování, hromadné popravy či naše přesídlení k Severnímu ledovému oceánu někam na Sibiř. Alespoň tak si to představoval zastupující protektor R. Heydrich. Zvláštní je, že i o těchto věcech se málo mluví.

Naštěstí nic takového nenastalo, hitlerovské Německo prohrálo 2. světovou válku a naši lidé se v roce 1945 mohli vrátit i do vysídlených domovů na Benešovsku, Neveklovsku a Sedlčansku. A trampové do svých osad. Ale myslím si, že by bylo dobré si takovéto součásti 2. světové války připomínat častěji, aby lidi nezapomněli.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDcvikov%C3%BD_prostor_Waffen-SS_na_Bene%C5%A1ovsku,https://cs.wikipedia.org/wiki/Vys%C3%ADdlen%C3%AD_Bene%C5%A1ovska,_Neveklovska_a_Sedl%C4%8Danska, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kone%C4%8Dn%C3%A9_%C5%99e%C5%A1en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_ot%C3%A1zky

Související články:

Jestlipak víte něco o masakru chlapců u Brettschniderovy vily?

Ležáky a další obce, co jsou ve stínu Lidic

Jestlipak jste někdy slyšeli o vyhnání Čechů z pohraničí?

Petr Ginz - nešťastný osud fenomenálního chlapce

Pátrání po činnosti skautů za 2. světové války

Včera jsem osobně panu prezidentovi v Lidicích tleskal

Smutné i hezké obrázky z Terezína

Autor: Libor Čermák | středa 20.6.2018 6:06 | karma článku: 37.81 | přečteno: 2196x

Další články blogera

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 309 |

Libor Čermák

Vládo a prezidente, ne abyste teď odstupovali!

V uplynulých dnech mne potěšily minimálně 2 zprávy o tom, že jak ve Strakově akademii, tak na Pražském hradě máme v současné době to nejlepší, co si může běžný obyvatel ČR přát. A ne, že je teď nějací křiklouni doženou k demisi

14.8.2019 v 12:06 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 961 |

Libor Čermák

Přestaňme konečně vlastenectví chápat jako extrémismus!

Víte, co mají společného seriálové postavy F. L. Věk, Martin Nedobyl, Jan Born, Lumír Fajst nebo Josef Pumplmě? Byli to čeští vlastenci. A já se ptám, byli to extrémisti? Zcela určitě nikoliv. Proto vlastenectví není extrémismus!

13.8.2019 v 6:46 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1030 |

Libor Čermák

Nemám rád, když mi někdo vnucuje nějakou politickou ideologii!

Před třiceti lety a dřív to byl socialismus, dnes je to politická korektnost. A tak bohužel i teď se mezi tzv. elitami objevují snahy povinně vnucovat lidem svojí politickou ideologii. Nic se mi nepříčí tak moc, jako právě toto.

11.8.2019 v 12:15 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 1028 |

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Kroupa

Lidé nemají při horských túrách rozum a podle toho to také vypadá…

Lidé dnes díky lepší ekonomické situaci jezdí i tam, kde nikdy před tím nebyli. Bohužel, dost lidí je neskutečně naivních (hodně mírný termín...), a o svých výletech přemýšlí v měřítku sledování cestopisu v televizi...

23.8.2019 v 14:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Půl sklenice

Zdali je sklenice poloplná nebo poloprázdná, záleží na úhlu pohledu a nastavení člověka. Ale jestli je vůbec o co stát, o tom rozhoduje obsah.

23.8.2019 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Jan Bartoň

Klimatická změna – mladá Češka je pozvána na setkání mladých ekologických aktivistů v OSN

Lucie Smolková bude na klimatickém summitu OSN reprezentovat Česko. Obdržela tak zvanou „zelenou jízdenku“ a odletí do New Yorku.

23.8.2019 v 11:05 | Karma článku: 30.17 | Přečteno: 729 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Opýtajte sa umelej inteligencie od Amazonu kto je Pán Ježiš Kristus.

Keď vás za socializmu chceli odpočúvať, nainštalovali vám tajne do domu plošticu. Dnes si dobrovoľne kúpite zariadenie s príjemným ženským hlasom, ktorý sa ani netají tým, že vaše rozhovory zaznamenáva,

23.8.2019 v 10:03 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 247 | Diskuse

Jan Hurka

Co lid ví, ale Premiér ne…ne?

Expedice stíhá expedici, ale mystické a tajuplné tajemství, dávného, temného, inženýrství, silnic, dálnic v ČR opředené mýty a legendami, celou EU dál straší pomníčky a kříži ...údajně, zde neplatí přírodní ani fyzikální zákony...

23.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 317 |
Počet článků 2262 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1768

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz