Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhada devíti světů

15. 04. 2018 19:32:13
Je pozoruhodné, jak několik na sobě nezávislých dávných kultur tvrdí, že vesmír se skládá z jakýchsi devíti světů. A to se až podivuhodně shoduje s tím, co víme o sluneční soustavě my.

Dnes bych se zaměřil na jednu mytologickou zajímavost, kterou spojuje počet devět. Začněmě u mytologie severské. Její součástí je i tzv. "severská kosmologie", která praví, že existuje celkem devět světů. Jejich názvy jsou: Ásgard, Helheim, Jötunheim, Ljósáfheim, Midgard, Múspellheim, Niflheim, Svartálheim a Vanaheim. Lidé žijí ve středním světě Midgard. Všechny je navíc spojuje světový strom Yggdrasil, který jimi prorůstá a tvoří jakousi osu světa. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Yggdrasil). Když jsem toto četl, nemohl jsem si nevzpomenout na něco, co jsem četl před časem v knížce Ericha von Dänikena "Strategie bohů"

Ten se v ní vydal do Jižní Ameriky, a to do Kolumbie. Tady žijí jihoameričtí indiáni Kogiové. A právě pan Däniken se zmiňuje o jejich kosmologii. Tito indiáni si vesmír představovali ve své mytologii jako vejčitý prostor. A uvnitř tohoto vejčitého prostoru se nalézá devět vrstev, neboli devět světů. A mimochodem i zde ta prostřední představuje náš svět. (zdroj: Däniken E.: Strategie bohů, Naše Vojsko, Praha, 1996)

A na třetí případ jsem přišel opět při četbě Ericha von Dänikena, tentokrát jeho nejnovější knížky. Vydejme se s ním do Polynésie, na souostroví Samoa. Podle legend zdejších původních obyvatelů existuje kromě našeho světa ještě osm dalších nebes. Dokonce podle jejich legendy na všech těchto nebesích je nějaký život. A každý má i svého vládce a též bytosti, které mezi nimi cestují. (zdroj: Däniken E.: Poselství z roku 2118, Dialog, Liberec, 2017)

A jak jsem se dozvěděl na internetu, například na odkazu https://www.centrumserafin.cz/svetlo-cisel-9-jv/, tak devět nebí existovalo i v mytologii staré Číny. A naopak v pekle je prý možné nalézt devět sfér, které se směrem dolů zmenšují. Alespoň tedy podle literárního díla "Peklo" od Dante Aligieriho. (viz http://www.iliteratura.cz/Clanek/23569/alighieri-dante-komedie-peklo)

A tak se ptám, jak na opačných místech zeměkoule mohly vzniknout takovéto podobné legendy? Všude se opakuje počet devět světů. A tak mne něco napadlo. Sluneční soustava měla do nedávna devět planet, dokud nevyřadili Pluto. Avšak v posledních letech se hodně mluví o tom, že skutečná devátá planeta se tam v dálce za Plutem doopravdy, podle výpočtů, někde nalézá. Může to být vysvětlení oněch legend o devíti světech, které se nám dochovaly z tolika různých míst světa? Ale odkud to věděli dávní lidé, když prostým okem je možné spatřit planety jen po Saturn? Že by to měli od svých nebeských učitelů a bohů, kterým mi lidé 20. a 21. století říkáme mimozemšťané?

Podobné články:

Pythagorejské trojúhelníky nezávislé na Pythagorovi?

Co když pohádková mrtvá a živá voda jsou vzpomínkami na zapomenuté vědění?

Co když je ve starých řeckých pověstech odkaz na teorii "panspermie"?

Buddhu a Ježíše Krista spojuje překvapivě dost věcí

Věděli snad Inkové o skutečném původu zlata?

Co, když symbol „Jang a jin“ ukazuje naší polohu v galaxii?

Indičtí avatárové zřejmě znali historii naší planety

Kráter v Arizoně ukazuje na moudrost indiánských legend

Záhadná svastika

Vznikl podle Bible život mimo sluneční soustavu?

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Libor Čermák | neděle 15.4.2018 19:32 | karma článku: 15.90 | přečteno: 555x


Další články blogera

Libor Čermák

Co, že je za propadem ČR ve svobodě tisku? Zeman?

ČR se prý propadla ve svobodě tisku. Dle novinářů je za tím prý pan prezident Zeman. Mám zcela jiný názor a myslím si, že jsem daleko blíž pravdě. Ale takové, ze které prokavárenští opinion makers určitě radost mít nebudou.

25.4.2018 v 17:44 | Karma článku: 32.73 | Přečteno: 593 |

Libor Čermák

Cože? Gender, to je jako věda?

Dnes jsem v Dobrém ránu ČT zaznamenal rozhovor o letošním Festivalu populárně vědeckých filmů AFO. A prý tam má být rozhovor s vědcem přes genderové studie. Cože? Gender má být jako vědecký obor?

23.4.2018 v 12:05 | Karma článku: 37.48 | Přečteno: 1631 |

Libor Čermák

Záhady poutního místa Chimayo

Víte, jaké je nejnavštěvovanější poutní místo ve Spojených státech amerických? Je to El Santuario de Chimayo v sev. části Nového Mexika, přezdívané "americké Lourdy". A i k němu se váže několik zajímavých legend či dokonce záhad.

22.4.2018 v 14:13 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 211 |

Libor Čermák

Jaké jsou nejznámější kryptozoologické záhady v USA?

Spojené státy americké jsou se svojí rozlohou téměř 10 milionů kilometrů čtverečních třetím největším státem na světě. A na takovém to území se nalézá i celá řada zpráv o výskytu dosud neprokázaných živočišných druhů.

21.4.2018 v 5:36 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 478 |

Další články z rubriky Věda

Martin Rexa

Datlík tříprstý a jeho ochrana jako silně ohroženého druhu v ČR

Seminární práce v rámci kurzu Ochrana biodiverzity. Jaký je význam ochrany datlík tříprstého v České republice?

25.4.2018 v 22:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 |

Jan Fikáček

Teorie relativity pro ty, kdo si myslí, že ji nikdy nepochopí

Byly pro vás všechny výklady speciální teorie relativity příliš nepochopitelné a složité? Tak zkuste ještě přístupnější výklad, který vám relativitu přiblíží paralelami s důvěrně známými jevy jako jsou stín nebo déšť.

24.4.2018 v 9:13 | Karma článku: 25.22 | Přečteno: 1436 | Diskuse

Dana Tenzler

Nechte si se mnou nechat zajít chuť na … pizzu

Co mají společného pizza a hamburger? Jsou to jednoduché pokrmy, zhotovené z levných přísad. Někdy až moc levných. Pojďme se podívat, co se dá najít v průmyslové pizze. (délka blogu 10 min.)

23.4.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.22 | Přečteno: 3975 | Diskuse

Libor Čermák

Záhady poutního místa Chimayo

Víte, jaké je nejnavštěvovanější poutní místo ve Spojených státech amerických? Je to El Santuario de Chimayo v sev. části Nového Mexika, přezdívané "americké Lourdy". A i k němu se váže několik zajímavých legend či dokonce záhad.

22.4.2018 v 14:13 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 211 |

Jakub Kouřil

Kdo kouří, nepochopil funkci plic

Věta jak z mramoru: Kdo kouří, nepochopil funkci plic. Kdo zná, jak fungují plíce? Vdechneme dým jako opium, a dostáváme se do božské zahrady (klidu). Kouříme, a je nám skvěle. Plíce jsou obrovskou možností.

22.4.2018 v 13:16 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 538 | Diskuse
Počet článků 1827 Celková karma 24.22 Průměrná čtenost 1778

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.