Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Archeoastronautické záhady na Kiribati

Možná jste četli knížku Ericha von Dänikena "Cesta na Kiribati" Její kapitola pojednávací o tomto tichomořském souostroví je vlastně cestopis. A tak bych rád v kostce shrnul všechny archeoatronautické záhady Kiribati.

Kiribati je ostrovní stát v Tichém oceánu v regionu Mikronésie. Skládá se z 35 atolů o celkové výměře 811 km čtverčních. Tato rozloha se dá přirovnat k rozloze průměrného okresu v ČR. Ale tyto atoly se rozprostírají v délce 4000 kilometrů. Hlavní část republiky Kiribati tvoří Gilbertovy ostrovy. A právě tam směrovala i cesta pana Dänikena v lětě roku 1980. 

Kiribati se nalézá na rovníku. Některé ostrovy Kiribati i Gilbertových ostrovů se nalézají na severní a jiné na jižní polokouli. Že by právě sem měli směřovat případní dávní mimozemští astronauti? Proč ne? Jak známo, na rovníku je vlivem odstředivé síly nejmenší tíhové zrychlení, a tak případné odstarování do vesmíru by odtud bylo o něco snažší než například v našich zeměpisných šířkách. Mimochodem, není to jediná dávná lokalita, která se nalézá v blízkosti rovníku. V jeho okolí se například nalézá Nan Madol, nebo incká civilizace v Jižní Americe, kde například přímo na rovníku můžeme nalézt posvátný pahorek Catequilla u Quita, jenž se nalézá přímo na rovníku (viz Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?). A které záhady by se měly na Kiribati nalézat dle Ericha von Danikena a jeho zdejšího dopisovatele reverenda Scarborougha?

Dänikenovi se podařilo objevit ve městě Bairiki na ostrově Tarawa knihu od 25 místních autorů, v němž byla napsána místní dávná legenda o vzniku světa a Kiribati. Legenda vypráví o bohu jménem Nareau, jenž létal ve vesmíru a přitom spal. Ne to není scifi, které by vyprávělo o hybernaci astronautů, to je místní pradávná legenda. Když přiletěl k Te-Bomatemaki (Země společně s nebesy), uslyšel třikrát zavolat své jméno. A tak přistál a vkročil na Te-Bomatemaki. Čtyřikrát obešel svět, ale byl tam všude sám. Vykopal díru a tu naplnil vodou a pískem, z něhož vznikla skála, jež mu porodila Nareaua Tekikiteiu. Spolu se rozhodli, že oddělí nebe od Země. A tento druhý bůh zůstl vládnout Zemi. Byly zde svtořeny i první bytosti, pojmenované jako Uka (síla schopná pohnout vzdušnými masami), Nabawe (síla stáří), Karotoro (síla energie), Kanaweawe (síla rozměru), Nkgoangkoa (síla času), Auriaria (séla světla) a Nei Tewenei (kometa).

Když se zamyslím nad touto dávnou legendou, tak nejen, že to připomíná údajnou práci mimozemských astronautů. Ale chtě, něchtě mi připománá biblickou legndu o stvoření světa. I zde najdeme odělení nebe od Země. A co nakonec ta kometa Nei Tewenei? Nechtěli nám dávní prapředci dnešních Mikronésanů sdělit, že život na Zemi přinesli komety? Tak jak to říká novodobá teorie panspermie?

Druhou pověst, kterou Däniken na Kiribati objevil, vypráví o dítěti jménem Te-rikiato. To bylo unesno a přivedeno k nebeské ženě jménem Nei Tetange-niba. A ta ho vychovávala jako poloboha. Když dospěl, posadil se na hřbet jednoho ptáka a s ním vzlétnul k obloze. Donesl ho k domu nebešťanky Nei mango-Arei, se kterou počal čtyři děti. Däniken tuto pověst přirovnává pro svojí podobnost k sumerské pověsti o Etanovi, který k obloze vzlétnul na mohutném orlovi. Ale mne připomíná ještě něco dalšího. Pověst má mnoho prvků blízkých setkáních čtvrtého druhu, neboli klasických únosů do UFO.

Třetí pověst také vypráví o ptákovi, tentokrát jménem Rupe, který též dokázal přeprovavat lidi. V jednom případě dokonce skupinu nespravedlivých lidí vhodil do moře. Zde se podle mého názoru nabízí podobnost s dnešními letadly. 

A pak se tu nalézá i několik doslova záhadných míst. Nalézají se zde údajně hroby dvou obrů, kteří se dle místní legendy snesly z nebe. Pan Däniken zde navštívil jeden z údajných hrobů s kamnným náhrobkem velkým 5,3 x 2,9 mertů, jenž se nalézá na severním konci ostrova Arorae.  

Nalézají se zde zkaměnělé otisky chodidel. Prý se nalézají na téměř všech ostrovech. Erich von Däniken v knížce popisuje otisky nohou dlouhé až 1,37 metrů vyražené do ploché skály. Jsou na nich vidět různé počty prstů. Například šest nebo i dvanáct.

Také je tu místo, o kterém se říká "kamenný kompas" neboli navigační kameny. Nalézá se na jižním konci ostrova Aroae. Je to skupina megalitů, vyrobená někým někdy. Největšími kameny jsou dva žulové bloky (mimochodem žula se na ostrově nevyskytuje), opracované do pravých úhlů. A dále je zde několik kamenů ze sopečné vyvřeliny. Däniken je přirovnává k výšce dospělého může. Nalézají se na nich centimetr široké rýhy, ukazující ke vzdáleným cílům. Například na ostrov Niutao v Tuvalu, jiná zas ve směru Západní Samoa, jiná na Tuamotské ostrovy i Havajské ostrovy.

A pak ještě kruh, v němž neroste žádná flora, že i stromy se od něj odklánějí a ptáci nad ním nelétají. Prý tu přistáli před dávnými časy bohové. Traduje se o něm, že kdo do něj vstoupí, čeká ho tam smrt. Nalézá se na Severní Tarawě. Däniken ho popisuje jako kruh o průměru 14 metrů, jenž měl uprostřed oblázky vyznačený čtverec o straně 5,10 metrů. A v tomto čtverci skutečně nic nerostlo.

Jak je vidět, Kiribati je další z Tichomořských souostroví, ke kterým se vztahují archeoastronautické záhady. Těmi dalšími jsou například:

Archeoastronautické Markézy

Archeoastronautické souostroví Tonga

Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky

Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky

A v neposlední řadě Velikonoční ostrov a Nan Madol Souvislosti mezi místy na protilehlé straně Zeměkoule?

Proč se Velikonoční ostrov jmenuje „Velikonoční?“

Zdroje: wikipedia, Däniken E.: Cesta na Kiribati, Naše vojsko, Praha, 1995

Däniken E.: Pozdravy z doby kamenné, Dialog, Liberec, 2010 (zde jsou například hezké barevné fotografie)

Autor: Libor Čermák | úterý 30.1.2018 13:44 | karma článku: 21,31 | přečteno: 833x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám