Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Páťa a kolo Zláťa: Na rytířském souboji

26. 01. 2018 5:13:13
Když Páťa vyšel ze štol Alkazaru, přijel sem na kolech nějaký tábor. Ale, jeho členové byli oblečeni do středověkých oděvů. No, jo, vždyť se vlastně nacházel na cyklostezce „Po stopách českých králů“.

Tento díl navazuje na předchozí díl: Páťa a kolo Zláťa: Cesta na Alkazar

Tyto cyklotrasy jsou celkem čtyři. Všechny začínají v nedalekém Berouně. Ale teď nezaměňovat s pražským metrem. Trasa „A“ vede Z Berouna do Karlštejna, trasa „B“ k hradu Žebrák a Točník, trasa „C“ do Vráže a trasa „D“ do Nižboru. A z Berouna sem přijeli i ti táborníci.

Jejich vedoucí si všiml Páťova zlatočerveného kola. „Podívejte se, ten má hezké kolo!“ A zavolal na Páťu, aby mu šel jeho kolo ukázat. Páťa tedy se Zláťou přišel. A vedoucí opět poznamenal: „To by byl pěkný koníček!“

„Jaký koníček?“ Zeptal se Páťa.

Takovýto. Ukažte kluci tomu cyklistovi, jaké máme koníčky!“

A táborníci rychle ukázali Páťovi svá kola. „Jsme cyklistický tábor se středověkou tématikou. A řídítka každého kola tak byla opatřena koňskou hlavou vyrobenou z kartonu. Byl to moc hezký nápad, že to vypadalo, jakoby všichni jeli na koni. A tak vedoucí půjčil i Páťovi barvy a nabídl mu i jeden karton. Z toho si Páťa nejprve podle šablony nakreslil a pak i vystřihl koňskou hlavu. A tu pak vybarvil. Teď už jen zbývalo si ji připevnit na řídítka.

A pak, ať si s nimi i zazávodí na kolech. Přijeli k němu čtyři kluci, a to zhruba stejného věku jako byl Páťa. Byla určena trasa. Pojedou tři kolečka. Odtud nejprve směrem k Berounu. A u informační cedule na konci lomu se mají otočit a jet zpět směrem k Srbsku. Pak se otočí u lávky přes Kačák a zpět sem.

„Tak, kluci, připravit, ke stratu, pozor teď. Kluci se rozjeli na vytyčenou trasu. Páťa šlapal, co to nejvíc jde. Nejprve zvládli jedno kolečko, potom druhé kolečko a na konec třetí kolečko. A ku podivu přijel druhý.

„A tak ho vedoucí táborníku pochválil. „A jestli chceš, můžeš se podívat na naši rytířskou bitvu.“

To Páťu zajímalo. A tak si kluci vzali své meče. Nebyly to však takové ty kovové, jako měli skuteční středověcí rytíři. Ty jejich byly dřevěné, omotané molitanem, mirelonem a dalšími měkkými materiály. To, až se budou šermovat, aby se nikomu nic nestalo. Pravidla byla jednoduchá. Bojovníci se rozdělili na dvě půlky, a pak proti sobě bojovali svými meči. Nesměli se zasahovat jen do hlavy, do krku, do podpaždí, do rozkroku a od kolen dolů. Byla to skutečně hezká podívaná. Vždyť takto se konají i celé akce, kterým se říká dřevárny. Když jedna strana zvítězila, Páťa se s nimi rozloučil a nesedl na Zláťu.

„Hezkého si vyrobil koníka.“ Pochválil ho jeho kovový kamarád. „A ještě líp si závodil. Už si zasloužíš, abych tě mohl přenést zpět domů. Tak se připrav a třináct minut nepřetržité jízdy na kole je tvých.“

Páťa se rozjel a vydal se ve směru k Berounu. Řeka kolem něj vesele bublala. A v jednu chvíli se i na druhém břehu vysoko nad řekou objevilo historické městečko Tetín. Právě tam byla prý zabita svatá Ludmila.

A jak Páťa šlapal, Berounka se proměnila v potok a cyklostezka „Po stopách českých králů“ v cyklostezku ryklickou. Páťa byl opět zpět doma. A už se těšil, kam ho jeho zlatočervený kamarád vezme na výlet příště.

Další dobrodružství zase někdy příště

Páťa a kolo Zláťa (seriál) :

První výlet: po Modřanské cyklostezce: 1. díl: Nečekaná výhra, 2. díl: Opravdu zvláštní kolo, 3. díl: Cesta pod Vyšehradem, 4. díl: Zloděj na cyklostezce,

Druhý výlet: Ve skanzenu: 5. díl: O své kolo se musíš starat!, 6. díl: Školák z 19. století, 7. díl: Páta a kolo Zláťa: Jak Páťa pomohl propadlíkovi

Třetí výlet: Na Dlouhých stráních: 8. díl: Výlet do hor, 9. díl: Na Dlouhých stráních, 10. díl: Jak spolu vyráběli elektřinu

Čtvrtý výlet: Na Hadí řece: 11. díl: Dobrodružství na Kocábě, 12. díl: Mezi trampy, 13. díl: Morseovka na Kocábě, 14. díl: U Svojsíkovy mohyly

Pátý výlet: Po stopách českých králů: 15. díl: Jak má být vysoko sedlo?, Cesta na Alkazar

Další moje příběhy pro děti a mládež na mém blogu:

Seriály:

Páťa a kolo Zláťa (seriál) (O dobrodružství chlapce Páťi na zvláštním jízdním kole)

Seriál „Vánoční doba“ (Jak chlapec Matěj prožíval dobrodružství adventních, vánočních a tříkrálových obyčejů)

Seriál „Inlajnový duch“ (Jak se chlapec Rosťa učil jezdit na kolečkových bruslích a měl při tom velice zvláštního učitete)

Seriál „Hrdinové Čeksasu“ (Jak se skupina kluků dostala na letní tábor, kde po vzoru divokého západu bojovala a s jinými tábory v okolí)

Výročí havárie UFO (seriál) (Jak Vojta s Domčou řešili možnou havárii neidentifikovaného létajícího objektu)

Pohádky:

Pohádka „O bílé paní Bradlecké“ a další mé dárky čtenářům

Můj blogerský vánoční speciál s pohádkou „O zakleté královně a kouzelném amuletu“

O Honzovi a říční víle Stříbravě

Vánoční doba: Nová pohádka i na Den přípitků (O dračím stromu)

Jak inlajny chtěly být čisté

Jak se planety učily bruslit

Pohádka o (ne)šťastné Třináctce

Autor: Libor Čermák | pátek 26.1.2018 5:13 | karma článku: 6.01 | přečteno: 159x


Další články blogera

Libor Čermák

Méně známé údajné havárie UFO v USA

Roswell, Kingman, Kecksburg, Aztec, Aurora apod. To jsou případy amerických havárií UFO, se kterými se můžeme setkat v mnoha ufologických knížkách. Ale při svém blogerském zahádologickém putování státy USA jsem narazil na další.

25.2.2018 v 9:13 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 217 |

Libor Čermák

Jsou i v Česku nějaké pradávné podzemní mezikontinentální tunely?

O možnách pradávných mezikontinentálních tunelech se v poslední době mezi záhadology hodně diskutuje. Zda jsou i v Česku, nemám zprávu. Ale našel jsem tu velice zajímavé souvislosti, které s těmi tunely můžou mít dost společného.

24.2.2018 v 18:13 | Karma článku: 25.41 | Přečteno: 1760 |

Libor Čermák

Chystáte se do komunální politiky? A budovat nebo politikařit?

Pomalu se blíží volby do zastupitelstev obcí a městských částí. Možná i vy přemýšlíte o tom, že byste šli kandidovat. Ale, přátelé, ruku na srdce. Chcete jít do komunální politiky budovat vaše město? A nebo tam naopak politikařit?

23.2.2018 v 5:52 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 243 |

Libor Čermák

Egypt, země Panně Marii zaslíbená

Tak. A teď se řada muslimů určitě urazí, když prohlásím, že země, kterou ovládá jejich náboženství, je zaslíbená Panně Marii. Jenomže víte, že zde došlo k sérii zajímavých mariánských zjevení?

22.2.2018 v 9:00 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 314 |

Další články z rubriky Hobby

Miroslava Stillerova

Neumíte ani jeden jazyk? Nevadí máte dvě ruce….

Musíte doleva... za potokem asi 5 metrů doprava vedle vodárny, dál podél konzumu u Vodičků, a hned za lampárnou je to hned asi 10 metrů za pravou zatáčkou, tam, jak je ten....

20.2.2018 v 17:42 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 993 | Diskuse

Anděla Heřmánková

Outdoorové kafování, aneb Káva vždy a všude

"Rozmohl se nám tu takový nešvar!" Ó, ano. Začala mi vonět čerstvá káva. Ale opravdu čerstvá. Zrnková. Právě namletá. A co hůře, ještě navíc mi taková navíc chutná. A kde je možné šálek vypít? Přeci úplně kdekoliv!

16.2.2018 v 15:42 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 344 | Diskuse

Martin Polák

Můžeme se naučit lépe číst, nejen emaily?

„Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“ je kniha amerického spisovatele R. Fulghuma. Název knihy musíme brát v nadsázce, protože jedné z důležitých činností, a to čtení, se učí až na základní škole.

13.2.2018 v 8:40 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 336 | Diskuse

Hana Hořáková

Parodie na dárek pro muže

Všeobecně je mužské téma v jakékoliv technice a tématu těžší než pro ženy, alespoň v mém případě. Při otvírání lahve mě lítlo hlavou. Co kdyby se do hezké lahvičky daly vtipné předměty jako dárky pro muže.

6.2.2018 v 21:50 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Polák

Novoroční předsevzetí II – můj boj s prokrastinací v případě angličtiny

Během školní docházky, zejména na vysoké škole, jsem nedal své angličtině tolik času a energie, jak by si tato součást základního vzdělání zasloužila. V době mého studia se jednalo po ruštině o druhý cizí jazyk.

6.2.2018 v 8:24 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 1771 Celková karma 22.44 Průměrná čtenost 1767

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.