Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Páťa a kolo Zláťa: Na rytířském souboji

26. 01. 2018 5:13:13
Když Páťa vyšel ze štol Alkazaru, přijel sem na kolech nějaký tábor. Ale, jeho členové byli oblečeni do středověkých oděvů. No, jo, vždyť se vlastně nacházel na cyklostezce „Po stopách českých králů“.

Tento díl navazuje na předchozí díl: Páťa a kolo Zláťa: Cesta na Alkazar

Tyto cyklotrasy jsou celkem čtyři. Všechny začínají v nedalekém Berouně. Ale teď nezaměňovat s pražským metrem. Trasa „A“ vede Z Berouna do Karlštejna, trasa „B“ k hradu Žebrák a Točník, trasa „C“ do Vráže a trasa „D“ do Nižboru. A z Berouna sem přijeli i ti táborníci.

Jejich vedoucí si všiml Páťova zlatočerveného kola. „Podívejte se, ten má hezké kolo!“ A zavolal na Páťu, aby mu šel jeho kolo ukázat. Páťa tedy se Zláťou přišel. A vedoucí opět poznamenal: „To by byl pěkný koníček!“

„Jaký koníček?“ Zeptal se Páťa.

Takovýto. Ukažte kluci tomu cyklistovi, jaké máme koníčky!“

A táborníci rychle ukázali Páťovi svá kola. „Jsme cyklistický tábor se středověkou tématikou. A řídítka každého kola tak byla opatřena koňskou hlavou vyrobenou z kartonu. Byl to moc hezký nápad, že to vypadalo, jakoby všichni jeli na koni. A tak vedoucí půjčil i Páťovi barvy a nabídl mu i jeden karton. Z toho si Páťa nejprve podle šablony nakreslil a pak i vystřihl koňskou hlavu. A tu pak vybarvil. Teď už jen zbývalo si ji připevnit na řídítka.

A pak, ať si s nimi i zazávodí na kolech. Přijeli k němu čtyři kluci, a to zhruba stejného věku jako byl Páťa. Byla určena trasa. Pojedou tři kolečka. Odtud nejprve směrem k Berounu. A u informační cedule na konci lomu se mají otočit a jet zpět směrem k Srbsku. Pak se otočí u lávky přes Kačák a zpět sem.

„Tak, kluci, připravit, ke stratu, pozor teď. Kluci se rozjeli na vytyčenou trasu. Páťa šlapal, co to nejvíc jde. Nejprve zvládli jedno kolečko, potom druhé kolečko a na konec třetí kolečko. A ku podivu přijel druhý.

„A tak ho vedoucí táborníku pochválil. „A jestli chceš, můžeš se podívat na naši rytířskou bitvu.“

To Páťu zajímalo. A tak si kluci vzali své meče. Nebyly to však takové ty kovové, jako měli skuteční středověcí rytíři. Ty jejich byly dřevěné, omotané molitanem, mirelonem a dalšími měkkými materiály. To, až se budou šermovat, aby se nikomu nic nestalo. Pravidla byla jednoduchá. Bojovníci se rozdělili na dvě půlky, a pak proti sobě bojovali svými meči. Nesměli se zasahovat jen do hlavy, do krku, do podpaždí, do rozkroku a od kolen dolů. Byla to skutečně hezká podívaná. Vždyť takto se konají i celé akce, kterým se říká dřevárny. Když jedna strana zvítězila, Páťa se s nimi rozloučil a nesedl na Zláťu.

„Hezkého si vyrobil koníka.“ Pochválil ho jeho kovový kamarád. „A ještě líp si závodil. Už si zasloužíš, abych tě mohl přenést zpět domů. Tak se připrav a třináct minut nepřetržité jízdy na kole je tvých.“

Páťa se rozjel a vydal se ve směru k Berounu. Řeka kolem něj vesele bublala. A v jednu chvíli se i na druhém břehu vysoko nad řekou objevilo historické městečko Tetín. Právě tam byla prý zabita svatá Ludmila.

A jak Páťa šlapal, Berounka se proměnila v potok a cyklostezka „Po stopách českých králů“ v cyklostezku ryklickou. Páťa byl opět zpět doma. A už se těšil, kam ho jeho zlatočervený kamarád vezme na výlet příště.

Další dobrodružství zase někdy příště

Páťa a kolo Zláťa (seriál) :

První výlet: po Modřanské cyklostezce: 1. díl: Nečekaná výhra, 2. díl: Opravdu zvláštní kolo, 3. díl: Cesta pod Vyšehradem, 4. díl: Zloděj na cyklostezce,

Druhý výlet: Ve skanzenu: 5. díl: O své kolo se musíš starat!, 6. díl: Školák z 19. století, 7. díl: Páta a kolo Zláťa: Jak Páťa pomohl propadlíkovi

Třetí výlet: Na Dlouhých stráních: 8. díl: Výlet do hor, 9. díl: Na Dlouhých stráních, 10. díl: Jak spolu vyráběli elektřinu

Čtvrtý výlet: Na Hadí řece: 11. díl: Dobrodružství na Kocábě, 12. díl: Mezi trampy, 13. díl: Morseovka na Kocábě, 14. díl: U Svojsíkovy mohyly

Pátý výlet: Po stopách českých králů: 15. díl: Jak má být vysoko sedlo?, Cesta na Alkazar

Další moje příběhy pro děti a mládež na mém blogu:

Seriály:

Páťa a kolo Zláťa (seriál) (O dobrodružství chlapce Páťi na zvláštním jízdním kole)

Seriál „Vánoční doba“ (Jak chlapec Matěj prožíval dobrodružství adventních, vánočních a tříkrálových obyčejů)

Seriál „Inlajnový duch“ (Jak se chlapec Rosťa učil jezdit na kolečkových bruslích a měl při tom velice zvláštního učitete)

Seriál „Hrdinové Čeksasu“ (Jak se skupina kluků dostala na letní tábor, kde po vzoru divokého západu bojovala a s jinými tábory v okolí)

Výročí havárie UFO (seriál) (Jak Vojta s Domčou řešili možnou havárii neidentifikovaného létajícího objektu)

Pohádky:

Pohádka „O bílé paní Bradlecké“ a další mé dárky čtenářům

Můj blogerský vánoční speciál s pohádkou „O zakleté královně a kouzelném amuletu“

O Honzovi a říční víle Stříbravě

Vánoční doba: Nová pohádka i na Den přípitků (O dračím stromu)

Jak inlajny chtěly být čisté

Jak se planety učily bruslit

Pohádka o (ne)šťastné Třináctce

Autor: Libor Čermák | pátek 26.1.2018 5:13 | karma článku: 7.29 | přečteno: 182x


Další články blogera

Libor Čermák

Jezero Kozjak - největší z Plitvických jezer

Dnešní fotoblog zasvětím jezeru Kozjak. Toto jezero je ze všech Plitvických jezer to největší. A jako na jediném z jezer je i lodní doprava. A tak se pojďte spolu se mnou po něm projet.

19.7.2018 v 5:37 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 257 |

Libor Čermák

Je to občanský aktivista a nebo udavač?

Všimli jste si, že jsou dva druhy občanských aktivustů? Jednak jsou ti, co chtějí, aby se nám žilo lépe. A pak to jsou tzv. udavači, co by naopak rádi dostávali lidi do problémů. Já bych se chtěl zaměřit na tu druhou skupinu.

18.7.2018 v 8:35 | Karma článku: 36.17 | Přečteno: 2005 |

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 34.45 | Přečteno: 1021 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 616 |

Další články z rubriky Hobby

Horst Anton Haslbauer

Jak přečkat čas jako slaměný vdovec

Každý chlapík na to má jiný recept. Někdo dělá přesčasy, jiný po prácí upaluje do hospody. Také lelkování na různých mistech bývá na programu. Jsou i tací, kteří relaxují doma před televizí u přepravky s pivem.

6.7.2018 v 17:59 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 432 | Diskuse

Martin Faltýn

Žádný hněv a žádná rvačka

čeká na nás grilovačka. - Asi tak by se dal parafrázovat název klasické divadelní hry. My sice rádi chodíme občas na Fidlovačku, ale neméně rádi grilujeme. Tak dnes to bude trochu o grilování...

21.6.2018 v 8:08 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jaromír Tichý

O víně a věcech virtuálních

Nejspíše za to mohou geny. Ty moje jsou totiž selské a dohledatelné až kamsi do 17. století, kdy už v mé rodné obci Uhřičicích první předek mého příjmení žil. Na jaře zasel a o žních sklidil. Z jednoho zrnka měl celý klas.

25.5.2018 v 22:15 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jaromír Tichý

Víno a vinařství na Moravě a v Čechách - 3. díl

Ve slavném filmu Císařův pekař a pekařův císař pochvaluje si maršál Rundsdorf " to je dobrý víno" pohár, jenž mu vykouzlil magister Kelly. Později také bedlivě sleduje pohár otráveného vína na hostině u komořího Langa...

25.5.2018 v 21:00 | Karma článku: 5.74 | Přečteno: 93 | Diskuse

Jaromír Tichý

Víno a vinařství na Moravě a v Čechách - 2. díl

"Země nám révu dává, levá a pravá, víno, země a zpěv. Svou krev nám dává réva, levá a pravá, levá a pravá, víno, země a krev... " zní text písně z filmu o Karlu IV a jeho první ženě Blance z Valois "Slasti otce vlasti"

16.5.2018 v 20:40 | Karma článku: 6.07 | Přečteno: 167 | Diskuse
Počet článků 1901 Celková karma 28.18 Průměrná čtenost 1791

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz