Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Páťa a kolo Zláťa: Jak má být vysoko sedlo?

24. 01. 2018 5:13:13
Páťa se zase těšil na další výlet na kole. Kam ho asi dnes Zláťa vezme? A jaký úkol pro něj asi připraví? Ale nejdřív si hoch své královské zlatočervené kolo samozřejmě musí vyzvednout z garáže.

Páťa si vyvezl své kolo z garáže a posadil se na něj. A už se chtěl zase rozjet na ryklickou cyklostezku. Ale v tom ho Zláťa zastavil.

„Počkej Páťo“, už jsme spolu udělali čtyři výlety. Dnes to bude pátý. Měl bys sis však také zkontrolovat, jestli máš sedlo stále ve správné výšce. To, aby se ti dobře jelo.“

„A to nějak jde?“ Zeptal se Páťa svého kola.

„Samozřejmě že to jde.“ Odpovědělo mu jeho kolo. „Hlavně neslézej ze mne, ať ti to můžu povědět.“

Páťa se tedy zadíval na kožené sedlo svého kola a zapřemýšlel, jestli ho má správně vysoko.

„Představ si, chlapče, že to, v jaké výšce máš na kole sedlo, je pro tebe velice důležité. Když ho máš příliš nízko, tak zatěžuješ kolena a špatně se ti jede. Když zas hodně vysoko, tak při šlapání zas moc natahuješ svaly na noze. A také se ti špatně jede. A tak je třeba, abys to měl správně nastavené.“

Páťa se tedy podíval a zjistil, že jeho sedlo je příliš naražené dolu na sedlovou trubku. A proto se Zláti zeptal, jak že to jde zvedat.

„Pod sedlem mám umístěný takový rychloupínač. Ten, když povolíš, tak můžeš se sedlem pohybovat nahoru a dolu.“

Páťa tedy povolil rychloupínač a zjistil, že sedlo jde skutečně povytáhnout výš. Když sedlo povytáhl výš asi o deset centimetrů, rozjel se. Ale jak měl sedlo příliš vysoko, nemohl teď pořádně dosáhnout na pedály. Ba dokonce ani špičkou nohy na zem.

„Á“, zarazil ho Zláťa. Takhle bys moc daleko nedojel a brzy bys ze mne spadl. Teď ti povím, jak máš sedlo správně nastavit. Nejprve jeden můj pedál dej tak, aby její klika směřovala dolu. Sedlo kola by mělo být tak vysoko, že když si stoupneš nohou na ten spodní pedál a sedneš si na sedlo, měla by být tvoje noha téměř napnutá. Ale zas ne úplně.“

A to tak Páťa zkusil. Chtělo to teď dát sedlo asi o pět centimetrů dolů. A tak to udělal.

„No ne, teď se mi jede nádherně“ zajásal Páťa. A když se konečně dojel na cyklostezku, začal šlapat těch třináct minut, aby se teleportoval na daší Zláťův výlet. A protože měl výšku sedla správně nastavenou, nebyl to žádný problém. A Zláťa ho po těch magických třinácti minutách přenesl na nějaký most přes řeku. Za ním se nacházela železniční trať, všude kolem skály a před ním městečko.

A tak se zvědavý Páťa zeptal: „Zláťo, řekni mi, prosím, kde to jsme?“

(A teď mám pro vás čtenáři otázku i já. Poznáte, kam to Zláťa svého mladeho kamaráda Páťu přenesl?)

Pokračování příště

Páťa a kolo Zláťa (seriál) :

První výlet: po Modřanské cyklostezce: 1. díl: Nečekaná výhra, 2. díl: Opravdu zvláštní kolo, 3. díl: Cesta pod Vyšehradem, 4. díl: Zloděj na cyklostezce,

Druhý výlet: Ve skanzenu: 5. díl: O své kolo se musíš starat!, 6. díl: Školák z 19. století, 7. díl: Páta a kolo Zláťa: Jak Páťa pomohl propadlíkovi

Třetí výlet: Na Dlouhých stráních: 8. díl: Výlet do hor, 9. díl: Na Dlouhých stráních, 10. díl: Jak spolu vyráběli elektřinu

Čtvrtý výlet: Na Hadí řece: 11. díl: Dobrodružství na Kocábě, 12. díl: Mezi trampy, 13. díl: Morseovka na Kocábě, 14. díl: U Svojsíkovy mohyly

Další moje příběhy pro děti a mládež na mém blogu:

Seriály:

Páťa a kolo Zláťa (seriál) (O dobrodružství chlapce Páťi na zvláštním jízdním kole)

Seriál „Vánoční doba“ (Jak chlapec Matěj prožíval dobrodružství adventních, vánočních a tříkrálových obyčejů)

Seriál „Inlajnový duch“ (Jak se chlapec Rosťa učil jezdit na kolečkových bruslích a měl při tom velice zvláštního učitete)

Seriál „Hrdinové Čeksasu“ (Jak se skupina kluků dostala na letní tábor, kde po vzoru divokého západu bojovala a s jinými tábory v okolí)

Výročí havárie UFO (seriál) (Jak Vojta s Domčou řešli možnou havárii neidentifikovaného létajícího objektu)

Pohádky:

Pohádka „O bílé paní Bradlecké“ a další mé dárky čtenářům

Můj blogerský vánoční speciál s pohádkou „O zakleté královně a kouzelném amuletu“

O Honzovi a říční víle Stříbravě

Vánoční doba: Nová pohádka i na Den přípitků (O dračím stromu)

Jak inlajny chtěly být čisté

Jak se planety učily bruslit

Pohádka o (ne)šťastné Třináctce

Autor: Libor Čermák | středa 24.1.2018 5:13 | karma článku: 7.68 | přečteno: 281x


Další články blogera

Libor Čermák

Jezero Kozjak - největší z Plitvických jezer

Dnešní fotoblog zasvětím jezeru Kozjak. Toto jezero je ze všech Plitvických jezer to největší. A jako na jediném z jezer je i lodní doprava. A tak se pojďte spolu se mnou po něm projet.

19.7.2018 v 5:37 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 257 |

Libor Čermák

Je to občanský aktivista a nebo udavač?

Všimli jste si, že jsou dva druhy občanských aktivustů? Jednak jsou ti, co chtějí, aby se nám žilo lépe. A pak to jsou tzv. udavači, co by naopak rádi dostávali lidi do problémů. Já bych se chtěl zaměřit na tu druhou skupinu.

18.7.2018 v 8:35 | Karma článku: 36.17 | Přečteno: 2005 |

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 34.45 | Přečteno: 1021 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 616 |

Další články z rubriky Sport

Vlastimil Nesrsta

Fotbal, sex a video

Byl to hezký měsíc s fotbalem. Mistrovství světa v Rusku přineslo spoustu krásných zápasů, nádherných gólů, sportovních příběhů a radost miliónům fanoušků na celém světě.

16.7.2018 v 11:15 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 473 | Diskuse

Jana Veselá

Jak využít sjezdovku v létě ?

Sjezdovka a vlek se dá v létě využít například na velkolepé závody... závody světové série ve fourcrossu s názvem JBC 4X Revelations..

16.7.2018 v 9:32 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 159 | Diskuse

Jiří Žamboch

Video na MS ve fotbale - zásadní pokrok ke spravedlnosti s jasnými rezervami.

Vyšší spravedlnost s nemalým zdržováním, nejednotná pravidla používání, konec informační převahy diváků na stadionu nad rozhodčím, proč technika nehlásí i další zásadní situace- třeba ofsajd, když to umí ?

13.7.2018 v 11:58 | Karma článku: 16.92 | Přečteno: 606 | Diskuse

Karol Wild

Když je to mistrovství

Mistrovství světa ve fotbale mě přivedlo ke vzpomínkám na mládí. Dovolte, abych se o ně podělil i když jsem fotbal hrál jen jako kluk na škvárovém hřišti.

9.7.2018 v 23:45 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 201 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Královna sesazena, ať žije královna!

Máme na tu olympiádu tragické vzpomínky. Slyšíme-li slovní spojení LOH Mnichov 1972, patrně každému se vybaví krvavý teroristický útok palestinských Arabů proti izraelskému olympijskému týmu. Bilance byla děsivá.

7.7.2018 v 10:30 | Karma článku: 16.17 | Přečteno: 407 | Diskuse
Počet článků 1901 Celková karma 28.18 Průměrná čtenost 1791

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz