Je polední klid a nebo "polední dovádění"?

Prázdniny pomalu končí a s nimi i letní tábory. Jejich program by měl být správně vždy nabitý. Ale přeci je i denní doba, kdy by děti měly odpočívat. Ale přesto se někdy stane, že si děti pletou polední klid s poledním dováděním.

"Naobědvat! Umýt ešusy! A pak polední klid. Žádné blbnutí, jenom odpočívat, a to nejlépe ve stanu nebo alespoň někde ve stínu." To jsou povely, které zná z letních táborů snad každý pořadný táborník. Ale s tím, jak se mezi dětmi množí stále víc hyperaktviních dětí, tak být v klidu je pro celou řadu z nich problém. A tak i my jsme na letních táborech našeho turistického oddílu pomalu ustoupili z klasických pasivních poledních klidů. Tedy z takových, kdy se nic v táboře neděje a jenom se odpočívá, případně píše dopisy domů. Místo toho jsme zavedli polední klidy aktivní. S tím, že tyto aktivity jsou dobrovolné a současně volené tak, aby se při nich děti udržely přeci jen nějak v klidu.

ilustrační foto

Vlastně jsem s tím přišel já, když jsem vzal s sebou soubory deskových her, které si děti mohly spolu zahrát. A k tomu všemu si sedmu doprostřed tábora a hraji jim po celý polední klid písničky na kytaru. A kdo chce hraje si přitom i deskové hry. Myslím si, že je to sice ještě to klasické trávení poledního klidu, ale postupem času i to přestalo stačit. 

Proto nás napadla další věc. Udělat ty polední klidy tak trošku tvůrčí. Mnohé děti si malujou. Ale to zas nemusí lákat úplně každého. A tak jsem začal tyto "polednoklidové" aktivity, dělat trochu pestřejší. A to až tak, že když před táborem vyrábím tiskopisy na tzv. "Program na den", tak jsem tam kromě programu dopoledního, odpoledního a večerního udělal ještě jednu kolonku na polední klid. (viz obrázek - náš letošní program). To proto, aby se táborníci mohli těšit i na to, co se bude dít při poledním klidu a měli čas se rozhodnout, jestli se k této prevenci před nudou přidají a nebo ne.

A co se dá tedy takto pro malé táborníky na polední klidy připravit?  Letos jsem to pojal takto:

1) První polední klid. Protože podobně, jako "Program" jsem pojal i tiskopis na "Jídelníček", "Službu dne" a "Táborový řád", nechal jsem si je vytisknout černobíle. To má dva důvody. Jednak to šetří barvu v tiskárně a jednak tyto tiskopisy rozdám dětem o prvním poledním klidu. No a oni si je vybarví podle fantazie. A tak například: Zatímco ešusy v normálním stavu mají obyčejnou kovově šedou barvu, tak ty, od nich vybarvené, které se nalézají na tiskopisech na táborové nástěnce, mají pak barvu nejrůznějšího druhu. Od modré, zelené, červené, až třeba žluté nebo dokonce zlaté. Atp.

2) Další zajímavou aktivitou na polední klidy může být třeba lepení modelu. Letos, protože jsme měli indiánský tábor, vyráběli jsme model týpíčkového tábora. Týpíčka, stromečky a další věci. (Na týpíčka jsem použil vystřihovánku ze starého časopisu Skaut-Junák, viz https://drive.google.com/file/d/0BwS9q0pkNIDbcHVHRXQ0bUY3ekU/view), na trávu modelářské sypání a oheň se dá udělat s obyčejných větviček nalezených v lese.

3) Tvůrčí aktivity je podle mého názoru střídat například s deskovými hrami, proto jsem letos využil i svojí zážitkovou deskovou hru "Dobrodružství", kterou jsem před časem publikoval v článku "Zážitková desková hra „Dobrodružství“"

4) V loňském roce jsem se na národním oldskautském táboře v Pařezské Lhotě (viz Jak bylo na letním oldskautském táboře?) naučil vyrábět dřevěný turbánek na šátek. To se vezme čerstvá větev z bezu a uřízne se z ní několikacentimetrový špalíček. Jeho dužina se pak provrtá, čím se získá prostor na nůž, kterým se vnitřek odřeže. Na závěr se může i odstranit kůra a povrchově upravit dle vlastní fantazie. Děti to zvládnou a zabaví je to na celý jeden polední klid.

5) Využít se dá třeba i výroba otáčivé mapky letní oblohy (viz Vystřihovánky otáčivé mapy hvězdné oblohy). Tu ocení nejen teď při výrobě, ale i třeba i při noční hlídce. Pokud se s mapkou naučí dobře pracovat a souhvězdí podle ní hledat, tak by jim i ta noční hlídka mohla i rychleji utéct. A hlavně se i při ní nebudou nudit.

6) Obdobně jsem využil i podobný vynález, a to šifrovač, podle kterého se dá vyluštit hned několik šifer. (viz Jak si vyrobit pomůcku k šifrování?).

Toto jsou samozřejmě jen příklady. Šikovné vedoucí jistě napadne celá řada dalších podobných klidových aktivit. Pokud zvolíte takovouto tvůrčí aktivitu, má to ještě jeden kladný přínos. Pokud to jde a když si někdo vyrobí tu svojí věc, může si ji pak vzít na památku z tábora i domů.

A tak si z těchto výše zmíněných nápadů myslím, že podobné aktivity jsou na poledňáky užitečné. A těm vedoucím, kteří tuto možnost ještě neobjevili a dál volí jen ty "nic nedělající" poledňáky, tak jim tento nápad vřele doporučuji. I vaše tábory pak budou zajímavější.

Související články:

Obrázky z letního tábora

Jak jsem v turisťáku bojoval s triskaidekafobií?

Jak bylo na oldskautském táboře 2017?

Děkuji, ale raději ešus než plastovou misku

Papírový pohárek pro případ nouze

Dalších nejméně 100 let klasických letních táborů.

Rubrika: tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | pondělí 28.8.2017 6:05 | karma článku: 17,34 | přečteno: 871x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88