Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Symbol kříže jako pojítko mezi náboženstvími

4. 07. 2017 6:13:13
Už jste si všimli toho, kolik významných náboženských filozofií používá symboliku kříže? Je jich opravdu hodně. A to nejen v současnosti, ale i v historii. Až se mi zdá, že by tento symbol mohl být společným mostem mezi nimi.

Křesťanství

Symbolika kříže je v současné době doménou křesťanství, náboženství založenoho na desateru a lásce k bližnímu. Ježíš Kristus zemřel na kříži, čímž vykoupil lidstvo. Díky tomu se kříž stal neodmyslitelným symbolem křesťanství. Setkáváme se s ním na kostelích, kaplích, božích mukách a vůbec s tím vším, co křesťanství dělá křesťanství.

Keltové

Tzv. "Keltské kříže" byla symbolika i pradávného náboženství Keltů. Zde šlo především o symboliku ročního koloběhu, koloběhu střídání ročních období a tím i jejich čtyř nejdůležitějších svátků, tedy Samain, Imbolc, Beltine a Lugnasad. Svátky byly především oslavou přírody. Jejich vztah ke stromům, pramenům, skálám, kamenům, tokům, horám a dalším přírodním věcem je vzorem dodnes pro nás pro všechny.

Pohanská náboženství

Kromě Keltů používaly kříž i další předkřesťanské kultury. Tzv, "sluneční kříž" je jedním z nejstarších používaných symbolů západní civilizace vůbec a opět znázorňuje putování Slunce ročními obdobími. Tento symbol byl nalezen i na paleolitických památkách.

Egypt

Anch, neboli nilský kříž je egyptský symbol či hieroglyf, znamenající život. Skládá se ze tří kolmých ramen a místo čtvrtého ramena mandlovitý kruh. Při troše fantazie tak trošku připomíná klasického mimozemšťana s mandlovitou hlavou. Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=351057

Buddhismus, hinduismus a další východní filozofie

V této části světa se můžeme setkat s tzv. "svastikou". A teď nemluvím o jejim zneužití nacisty, ale o původním symbolu, který měl vztah k vesmíru. V zoroastrismu souvisel z vesmírem. Pravotočivá svastika označovala pohyb Slunce na obloze a levotočivá pohyb hvězd. V hinduismu opět souvisela z vesmírem. Pravotočivá svastika označovala vývoj vesmíru, levotočivá naopak zánik. A navíc se používala i jako sluneční symbol. V buddhismu má svastika více významů. Levotočivá zde značí lásku a milosrdenství a pravotočivá sílu a inteligenci. Kromě toho nedávno jsem v televizi sledoval jeden pořad o buddhismu a tam se zmínili o tom, že i tento symbol má zde vztah k vesmíru. A co víc, podobá se přímo naší galaxii Mléčné dráze. Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=453290

Judaismus

Judaismus se označuje především šesticípou Davidovou hvězdou. Ale, že bychom i v tomto náboženství našli symbol kříže? Budete se divit, ale našli. Víte, co je to menora? Je to židovský sedmiramenný svícen, další ze symbolů této víry. Jeden prut je uprostřed a z něho vybíhá do oblouku proti sobě tři a tři další pruty. Takže i zde při trochu fantazie symbol kříže v ní také nalezneme.

Severoameričtí indiáni

Kdysi jsme na letním táboře měli písničku: "Indiáni odjakživa s

přírodou si rozumí, bledé tváře jenom koukaj kolik toho neumí..." Ano, indiáni jsou spjati jak s přírodou, tak se svojí svoji svébytnou spiritualitou. A pro nás tak jsou v tomto skutečným vzorem. A kromě toho ve svých kultech používají zvláštní rituální věc, které se říká "totem" Je to bohatě vyřezáváný kůl, který kolikrát na vrcholu zdobí pták s roztaženými křídly. No vida a jsme u dalšího kříže, tentokrát v kultuře indiánské.

Zoroastrismus

Zoroastrismus je náboženství, o kterém jsem se již zmínil v souvisloti ze svastikou. Kolem roku 600 před naším letopočtem ho založil prorok Zarathuštra, ale je možné, že jeho původ sahá ještě hlouběji do historie. Stalo se tak na území Persie. Kdysi to bylo jedno z nejrozšířenějších náboženstvích Blízkého východu, ale bohužel kvůli pronásledování ze strany islámu a postupné konverzi k této ideologii je dnes množství jeho vyznavačů jen něco kolem 150 tisíc. Jeho filozofií je dualismus dobra a zla. A jeho nejvyšším bohem Ahura Mazda. A jaký je symbol tohoto náboženství? Faravahár, neboli strážný duch na jakém si okřédleném stroji. Kromě záhadologických archeoastronautických interpretací zde opět vidíme rozložení obrazce v pravoúhlém uspořádání a tedy i jasný tvar kříže. (viz Záhady Persepolis)

Výjimkou je islám

Prošli jsme současná i historická světová náboženství a přitom jsme všude nalézali nějaké ty kříže. A přitom si musíme přiznat, že jde v těchto výše popsaných případech většinou o náboženství míru, lásky, mravnostního růstu a klidu v duši. Ale jak je to s druhým nejrozšířenějším náboženstvím, s islámem? Možná i proto, že narozdíl od všech předešlých filizofií je přece jen trochu jiné, jsem na půlměsíci s hvězdou skutečně žádný kříž nenašel. A naopak je známé, že vyznavače tohoto kultu setkání s křížem dokonce tzv. uráží! Hm, náboženská urážlivost je jistě "zajímavý a obdivuhodný" zvyk, který jistě hodně přidává kultu na duchovnosti (psáno s nadsázkou). A tak bych ji jedině nazval slovy Josefa Pumplměho, že je to "jejich taková kapitální békovina".

Závěr

Takže, až vám kdokoliv řekne, že se mu někde nelíbí symboly kříže, ať už na kostelech, vlajkách nebo na kopcích, a to jen proto, že ho to tzv. uráží a že to chce dokonce sundat, nebojte se ho poslat do patřičných míst. Jak jste jistě z mého článku poznali, kříž používá nejen křesťanství, ale mnoho dalších úctyhodných kutlů po celém světě. Je to tedy symbol nikoliv vhodný k urážlivosti, ale naopak pojítkem mezi jednotlivými světovými kulturami a tedy i symbol mezináboženského dialogu. A komu se to nelíbí, tak to holt bude muset nějak vydržet a tento fakt přijmout.

Použitém obrázky a zdroje: wikipedia, archiv autora

Související články:

Jaký je přínos světových náboženství pro lidskou civilizaci?

Pes nebyl vždy jen nečistý, ale naopak spíš posvátný

Prase nebylo vždy jen nečisté, ale naopak spíš posvátné

Je třeba hledat spojnice mezi náboženskými směry

Autor: Libor Čermák | úterý 4.7.2017 6:13 | karma článku: 19.69 | přečteno: 562x

Další články blogera

Libor Čermák

Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí

Při své letošní dovolené jsem zavítal i do Mariánských Lázní. Ty patří mezi nejkrásnější česká lázeňská města. Prošel jsem se po nich i po jejich okolí a i trochu zavzpomínal. Takže další pěší výlet.

12.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 506 |

Libor Čermák

Tajemství pohádkového polibku

"Ke spící panně přišel princ, políbil ji, a ta se probudila." Takto vrcholí řada známých i méně známých pohádek. Například o Sněhurce nebo o Šípkové Růžence. Ale už vás napadlo, že se za tím možná skrývá něco mnohem víc?

11.11.2017 v 5:20 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 504 |

Libor Čermák

Politické procesy ve Španělsku? Tak to teda sorry.

Já osobně nejsem žádným příznivcem toho, když se v demokratickém světě chtějí odtrhávat území od států. Ale když slyším, že tamějším politikům za to hrozí až 25 let vězení, zírám na to přímo s vytřeštěnýma očima.

9.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 696 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky

Jakožto křesťan a současně záhadolog jsem se již několikrát zabýval i křesťanskými záhadami a zázraky. Proto bych tyto články rád dal do speciální rubriky, která tyto články bude kromě rubriky "archeoastronautika" také shraňovat.

28.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 477 |

Další články z rubriky Věda

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 264 |

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 959 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak vznikl vesmír? A co bylo předtím?

Co způsobilo vznik vesmíru? Mohl vzniknout náhodně nebo je dílem božím? Na obě otázky umí dnes fyzika dát komplikovanou a zatím samozřejmě neověřenou odpověď.

20.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 813 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství alchymistů – jak vzniká zlato (vesmírná alchymie 6/6)

Poslední nahlédnutí do tyglíku, ve kterém se vaří přísady pro celý vesmír. Vznik těžkých prvků – mezi nimi i zlata nebo uranu – nebyl žádnou náhodou. (délka blogu 8 min.)

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jan Švadlenka

Polemika s panem Kapolkou o evoluci aneb ukázka dezinformace - část III.

V tomto článku hodlám ukončit svou polemiku s panem Kapolkou. Uvedu argumenty svědčící pro evoluci a v závěru vysvětlím, v čem spočívá ona dezinformace, která se prolínala všemi jeho články.

16.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 1707 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 1758

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.