Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

70. výročí Roswellu: I na skeptické hypotézy je třeba se dívat skepticky

2. 07. 2017 6:13:13
"Tak nám zase vyvrátili havárii UFO u Roswellu, paní Milerová". Takto by mohl Švejk v uplynulých sedmdesáti letech reagovat pokaždé, když někdo "vysvětlil" legendární havárii UFO u Roswellu nějakou tzv. přízemní hypotézou.

V těchto dnech si připomínáme 70 let od něčeho, co je mnohými záhadology a ufology považováno i za jednu z nejvýznamnějších událostí 20. století vůbec. Je to tzv. roswellský incident. Právě při něm mělo začátkem července 1947 dojít k něčemu, o čem si mnozí badatelé myslí, že to byla havárie mimozemské kosmické lodě. Já sám jsem o ní ve své rubrice "Havárie UFO (UFO crashes)" psal již mnohokrát. Takže opakovat jednotlivé události, by bylo jen nošením dříví do lesa. A tak jen připomenu článek na odkazu "Výročí dvou záhadných havárií". Ano, je mnoho badatelů, kteří si to také myslí. A přiznám se, že k nim patřím i já. Skeptik si teď jistě řekne: "Co to? Co to? Vždyť roswelská havárie byla už tolikrát vyvrácená! Jak si tedy vůbec ještě dnes někdo může myslet, že za to mohli nějací zelení mužíci z vesmíru?" A právě to je ten důvod, proč jsem ke všem těm přízemním hypotézám skeptický. To, že roswelský incident byl tzv. "vysvětlen" už mnohokrát.

Pojďme si to připomenout, jakže tyto hypotézy přicházely. Když 8. července 1947 se díky veliteli roswellské základny Blanchardovi a vojenskému důstojníkovi W. Hautovi rozšířila zpráva, že "se mnohé zvěsti o létajících talířích potvrdily", záhy ale přišlo vysvětlení, že prý šlo jen o havárii jakéhosi meteorologického balonu. Jenže u tohoto vysvětlení to nezůstalo. Najednou se vše změnilo a šlo o takové vysvětlení, že to byl špionážní balon Mogul. Když i tuto skeptickou hypotézu ufologové v 90. letech vyvrátili,tak se zas přišlo s dalším vysvětlením, že tam údajně probíhalo jakési tajné cvičení s jakýmisi figurínami. I toto vysvětlení však stálo na vratkých nohách. Vyšlo totiž najevo, že zmíněné figuríny se v americké armádě používalo až od 50. let. A jaká, že pozemní či skeptická hypotéza vůči roswelského incidentu platí v současné době? Tak to už ani opravdu nevím. Došlo to tak daleko, že v těch tzv. skeptických vysvětleních roswelského incidentu už mám opravdu zmatek. Dokonce jsem se setkal i s tak úsměvnou hypotézou, že tzv. hieroglyfy (Záhadné písmo z havárií UFO), které svědkové popisují v případě vraku, že by to prý jako měly být samolepky s obrázky na lepení modelů. Takové střídání rozdílných hypotéz na straně skeptiků, které připomíná střídání apoštolů na orloji, svědčí jen o jednom: roswelští skeptikové si zkrátka a dobře nejsou nijak jisti v kramflecích. Jinak by tak často své hypotézy neměnilii. Jde jim zřejmě jen o jedno. Za každou cenu dokázat, že co existovat nesmí, že to i neexistuje. "Tak ať je to cokoliv, jen proboha ne to zřícené mimozemské vesmírné plavidlo, o němž se mluví nejčastěji. Co bychom si pak počali, kdyby se tím ten náš skvělý, současně platný světonázor o výjimečnosti zdejší planetární civilizace ve vesmíru najednou zhroutil?"

A co na to říkám já? No a co? Ať se klidně zhroutí! Středověký geocentrismus se také zhroutil a také to naše civilizace přežila (viz Jak si nadšená muslimka nechtěně vyvrátila část islámu). Vývoj světa jde pořád dopředu. A jednou to poznání, že nejsme jediní, zkrátka a dobře příjde. S tím se nebude nic dělat. Lidé, co věří, že člověk je vrcholem evoluce nebo korunou stvoření, budou tak holt muset svůj názor přehodnotit. Je to normální vývoj planetární civilizace. Ale, jak je vidět, že ještě dnes takoví lidé, kteří by rádi zůstali jen tím jediným vrcholem existnce, jsou. Jinak by nepřicházeli s takovými prapodivnými skeptickými vysvětleními, které pak vypadají kolikrát i legračněji, než ono vysvětlení s ET. A právě proto tvrdím, že pokud někdo s nějakým takovýmto skeptickým vysvětlením příjde, je třeba se na to dívat zrakem bedlivákem, zda se na každé takovéto skeptické hypotéze nedá najít nějaká ta chyba, či dokonce ji nějak vyvrátit celou. Ale to nepatí jen o podivných hypotézách ohledně roswellské události, ale o každé záhadě obecně. Zkrátka a dobře, čtenáři, nevěřte všemu.

Roswelská událost je sice jedna z řady mnohých havárií UFO, jejichž počet jde do desítek, možná do stovek (vizHavárie UFO (UFO crashes) ). Ale v něčem je přeci výjimečná. Jednak nešlo o jednu jedinou událost, ale zřejmě o sérii podobných událostí v této oblasti v rozmezí několika dnů (viz Kolikrát došlo v Novém Mexiku k havárii UFO?). A jednak k této události existují desítky přímých i nepřímých svědectví, které nasbírali badatelé D. Schmitt a K. Randle, což jsou věci, které každý z vysvětlovačů také musí vzít nějak vpotaz. A tak si přejme, abychom se na takovéto události dívali nepředpojatě a nikoliv se v možných vysvětleních prali s tím, aby to náhodou nebylo to, co to být nesmí. To by byl hrozně špatný postup, který v seriozním přístupu nemá co dělat. Kéž se všichni páni skeptici z takovýchto extrémně neseriozních přístupů vyléčí a začnou se na věc dívat s otevřenou myslí.

Autor: Libor Čermák | neděle 2.7.2017 6:13 | karma článku: 14.54 | přečteno: 500x

Další články blogera

Libor Čermák

Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí

Při své letošní dovolené jsem zavítal i do Mariánských Lázní. Ty patří mezi nejkrásnější česká lázeňská města. Prošel jsem se po nich i po jejich okolí a i trochu zavzpomínal. Takže další pěší výlet.

12.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 506 |

Libor Čermák

Tajemství pohádkového polibku

"Ke spící panně přišel princ, políbil ji, a ta se probudila." Takto vrcholí řada známých i méně známých pohádek. Například o Sněhurce nebo o Šípkové Růžence. Ale už vás napadlo, že se za tím možná skrývá něco mnohem víc?

11.11.2017 v 5:20 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 504 |

Libor Čermák

Politické procesy ve Španělsku? Tak to teda sorry.

Já osobně nejsem žádným příznivcem toho, když se v demokratickém světě chtějí odtrhávat území od států. Ale když slyším, že tamějším politikům za to hrozí až 25 let vězení, zírám na to přímo s vytřeštěnýma očima.

9.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 696 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky

Jakožto křesťan a současně záhadolog jsem se již několikrát zabýval i křesťanskými záhadami a zázraky. Proto bych tyto články rád dal do speciální rubriky, která tyto články bude kromě rubriky "archeoastronautika" také shraňovat.

28.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 477 |

Další články z rubriky Věda

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 267 |

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 959 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak vznikl vesmír? A co bylo předtím?

Co způsobilo vznik vesmíru? Mohl vzniknout náhodně nebo je dílem božím? Na obě otázky umí dnes fyzika dát komplikovanou a zatím samozřejmě neověřenou odpověď.

20.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 813 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství alchymistů – jak vzniká zlato (vesmírná alchymie 6/6)

Poslední nahlédnutí do tyglíku, ve kterém se vaří přísady pro celý vesmír. Vznik těžkých prvků – mezi nimi i zlata nebo uranu – nebyl žádnou náhodou. (délka blogu 8 min.)

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jan Švadlenka

Polemika s panem Kapolkou o evoluci aneb ukázka dezinformace - část III.

V tomto článku hodlám ukončit svou polemiku s panem Kapolkou. Uvedu argumenty svědčící pro evoluci a v závěru vysvětlím, v čem spočívá ona dezinformace, která se prolínala všemi jeho články.

16.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 1707 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 1758

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.