Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké jsou moje nejoblíbenější šifry?

19. 04. 2017 5:39:13
Možná jste si, jako děti, také dávali tajné zprávy. Moje dětství například šifrování dost doprovázelo. A tak se mu rád věnuji i teď, když vedu svůj turistický oddíl. Jaké jsou tedy ty moje nejoblíbenější šifry?

Je celá řada věcí, co nám všem připomene vůni letních táborů, dovednosti skautů a členů podobných oddílů. A jednou z nich jsou šifry a šifrování. A tak bych se chtěl v tomto článku věnovat těm, které mne někdy nějak oslovily a nebo jsem je přímo vymyslel. Když se to vezme, je to vlastně i taková obdoba luštění křížovek. A tak ke každé šifře dám i příklad, který si můžete i vyluštit. Protože je jaro, jsou v nich ukryté nejrůznější květiny.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) obrázková šifra

Je jedna z nejjednodušších. V našem oddíle ji dávám především nejmladším dětem, které třeba ještě ani moc numějí číst. Stačí, když si řeknou první písmena obrázků. A už vědí, co je ve vzkazu. Ale je třeba volit takové obrázky, jejichž název je jednoznačný.

Použil jsem ji i ve svém příběhu z táborového prostředí Hrdinové Čeksasu - Podivný nález

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

2) morseovka

Asi nejznámější a zřejmě i nejpoužívanější šifrou složenou z teček a čárek je morseovka. Já jsem se ji poprvé naučil v páté třídě na stanovém letním táboře v Buřanech v Krkonoších (prázdniny 1989). A když jsem se pak v zimě u nás přihlásil do obnoveného skauta, už jsem ji měl zmáknutou. Písmena pak oddělují jednou svislou čárkou, slova dvěma a konec zprávy třemi. Na její zapamatování se volí pomocná slova:„Akát, blýskavice, cílovníci, dálava, erb, Filipíny, grónská zem, hrachovina, chvátám já k vám, ibis, jasmín bílý, krákora, lupíneček, mává, národ, ó náš pán, qáká žabák, rarášek, sobota, trám, učený, vyvolaný, wagón klád, xénokratés, ýgor mává, známá žena.“ Krátká slabika znamená tečku, dlouhá čárku.

-.-/---/-./../-.-/.-.././-.-.///

I tuto šifru jsem použil v jednom ze svém příběhu, a to "Páťa a kolo Zláťa: Morseovka na Kocábě" A navrhl jsem tam i jednu netradiční, cyklistickou možnost, jak morseovku zajímavě využít.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

3) Brailovo písmo

Za podobný a zároveň užitečný způsob šifrování považuji i Braillovo písmo. Navíc se může stát, že ho bude někdy muset znát každý z nás. Skládá se z teček na síťce o velikosti 2 x 3 dílků. Na zapamatování těchto znaků jsem vymyslel pomocné fráze, které, pokud si zapamatujete, dokážete poznat jednotlivé znaky. Krátká slabika znamená prázdný bod a dlouhá slabika bod s tečkou. Vše jsem podrobně popsal v článku "Braillovo písmo - jak se ho jednoduše naučit"

A teď šifra:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

4) Mřížka

S následující šifrou jsem se poprvé setkal asi někdy v první nebo druhé třídě, když jsem ležel v nemocnici a čas jsem si tam krátil pomocí dnes již nevycházejícího časopisu Klokánek. Mám za to, že jeden úkol z onoho časopisu, byl založen právě na této šifře. Mřížka je založena na 27 písmenech, které jsou po trojicích rozloženy do mřížky o rozměrech 3 x 3 . A tak zkuste vyluštit:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

5) Posunutá abeceda

Představte si, že "B" znamená ve skutečnosti písmenko "A" nebo "Š" znamená ve skutečnosti písmenko "S". Zkrátka a dobře písmenko, které se v abecedě nalézá o jedno pořadí méně. "A" v tom případě znamená "Ž". Ovšem můžete si vymyslet posunutí o jiný počet písmen. Třeba i o třináct. Nic vám v tom nebrání. Ovšem v níže uvedené zkušební šifře jsem použil tu základní posunutí o jedno (viz začátek odstavce)

QBNQFMJTLB

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

6) Samohlásková šifra

Druh šifry, kterou jsem si kdysi vymyslel, se skládá ze samohlásky a čísla určující pořadí písmene v abecedě za samohláskou. To znamená, že třeba "E0" je "E", protože nula počet písmen od "E" je zas "E". Naopak třba "A4" znamená ve skutečnosti "D" (BCČD). Takže:

I2 OO O1 O3 E0 O7 I0 I5 A0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

7) SMS Šifra

Dnes v době tzv. chytrých neboli bezdotykových mobilů se už tímto způsobem už tak často SMSky nepíšou. Ale v době klasických tlačítkových mobilů se SMSky psaly rychlým mačkáním příslušného tlačítka, kde počet značknutí udávalo konkrétní písmeno nebo číslici, jak udává tabulka.

Takže, co popcí SMS šifry znamená následující?

44 555 88 22 44 2 888 55 2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

8) Kipu

Já jsem vymyslel zajímavou šifru, která se inspiruje inckým kipu, tedy uzlíkovým písmem. Šifra je samozřejmě v češtině. Každý provázek značí jedno písmenko. A jak ho luštit? Jednoduše. Jeho základem jsou opět samohlásky "A", "E", "I", "O" a "U". Právě těchto pět písmenek reprezentuje pět uzlů, a to tak, aby s nimi měly něco společného.

Písmenko "A" představují "autíčka", což je první písmeno názvu tohoto uzlu.

Písmenko "E" představuje "zkracovačka", protože toto písmenko má tři hroty stejně jako se při vázání zkracovačky dělají tři oka.

Písmenko "I" představuje "liščí smyčka", a to proto, že "i" je dominantní samohláska ve slově "liščí"

Písmenko "O" představuje "osmička", opět podle počátečního písmena

Písmenko "U" představuje "vůdcovský uzel", a to opět podle dominantní samohlásky.

A počet uzlíků na provázku dává pořadí písmene od samohlásky. například jedny autíčka znamenají "A", ale dvě autíčka "B", atp.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ve skutečnosti šifer je celá řada. Ten počet jde do desítek a možná do stovek. Je jich opravdu velké množství. Já jsem vám jich předstvil jen osm. Podle mého názoru jsou to ty nejlehčí a zároveň nejzajímavější šifry. A pokud jste si s mými šiframi i přesto neporadili, dávám vám zde jejich správná vyluštění: 1) Sedmikráska, 2) Koniklec, 3) Kopřiva, 4) Fialka, 5) Pampelička, 6) Kopretina, 7) Hluchavka, 8) Mateřídouška.

Související články:

Jak si vyrobit pomůcku k šifrování?

Dokázali byste určit čas podle kompasu nebo buzoly?

I mapové značky lze děti učit zajímavým způsobem

Jak lze učit děti poznávání ohňů

Znáte turistické značky?

Rubrika tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | středa 19.4.2017 5:39 | karma článku: 15.01 | přečteno: 720x

Další články blogera

Libor Čermák

Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí

Při své letošní dovolené jsem zavítal i do Mariánských Lázní. Ty patří mezi nejkrásnější česká lázeňská města. Prošel jsem se po nich i po jejich okolí a i trochu zavzpomínal. Takže další pěší výlet.

12.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 506 |

Libor Čermák

Tajemství pohádkového polibku

"Ke spící panně přišel princ, políbil ji, a ta se probudila." Takto vrcholí řada známých i méně známých pohádek. Například o Sněhurce nebo o Šípkové Růžence. Ale už vás napadlo, že se za tím možná skrývá něco mnohem víc?

11.11.2017 v 5:20 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 504 |

Libor Čermák

Politické procesy ve Španělsku? Tak to teda sorry.

Já osobně nejsem žádným příznivcem toho, když se v demokratickém světě chtějí odtrhávat území od států. Ale když slyším, že tamějším politikům za to hrozí až 25 let vězení, zírám na to přímo s vytřeštěnýma očima.

9.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 696 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky

Jakožto křesťan a současně záhadolog jsem se již několikrát zabýval i křesťanskými záhadami a zázraky. Proto bych tyto články rád dal do speciální rubriky, která tyto články bude kromě rubriky "archeoastronautika" také shraňovat.

28.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 477 |

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Cože? Proč si AK myslí, že politici (zejména ministři) nemají přemrštěné platy?

Měla jsem možnost nějaký čas intenzivně strávit s životem politiků. Samozřejmě i ti se mohou flákat (jako v každém povolání), ale ti, se kterými jsem v kontaktu se to skutečně netýká. Jaký mají život? Proč takové platy?

22.11.2017 v 7:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 169 |

Pavel Chalupský

Hoďte mě vlkům...

...a já se vrátím jako vůdce smečky. I my lidé, homo sapiens, si podle dané situace bereme vzor ze zvířecí říše. Přebíráme od nich určité vzorce chování které jsou typické pro různé životní situace.

22.11.2017 v 6:26 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 133 | Diskuse

Přemysl Čech

Byl, je a bude milován - Michael Hutchence (+ 22.11.1997)

Ano, dnes je tomu jíž 20 let, co nás opustil a navždy odešel do muzikantského nebe, jak by možná mnozí napsali do nekrologu, frontman a dvorní textař skupiny INXS Michael Hutchence. Odešel milován ve věku pouhých 37 let.

22.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 521 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 481 | Diskuse
Počet článků 1707 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 1758

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.