Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za velikonočními zvyky do "velikonočního Jeruzaléma"

14. 04. 2017 3:13:13
Jak jsem se rozhodl oživit svůj "velikonoční Jeruzalém"? Především apoštoly, zvířátky a hlavně postavičkami dětí právě provozujícími některý z tradičních českých lidových zvuků konaných o velikonocích. A těch je skutečně mnoho.

Když se o vánocích rozhodujete, jaké postavy dáte do betlému, máte tam několik doslova povinných postav. Těmi jsou malý Ježíšek v jesličkách, Pana Maria, Svatý Josef, oslík a volek. Také se tam můžou objevit tři králové, pastáři a andělé. Další postavy jsou už víceméně na fantazii autora. Ale co, když vyrábíte velikonoční obdobu, tedy Jeruzalém se vzkříšeným Kristem? Jaké postavy tam zvolit?

Ježíš Kristus

Určitě vzkříšeného Ježíše Krista. Toho jsem však už měl v jednom z předešlých článku "O velikonocích vstal Kristus z mrtvých". Tak doporuřuji jen kliknout a pokud jste tak už neučinili, postavu Ježíše si můžete stáhnout a vytisknout.

Apoštolové

Svědky Kristova vzkříšení byli i apoštolové. Těch bylo, jak známo, dvanáct. A já jsem je znázornil pomocí postaviček nakreslených podle figurek z Pražského orloje. Jsou to: svatý Petr (s klíčem), svatý Matěj (se sekerou), svatý Jan (s kalichem), sv. Ondřej (s křížem ve tvaru X), svatý Filip (hůl s křížem), svatý Pavel, (meč a kniha) svatý Tomáš (kopí), svatý Šimon (pila), svatý Bartoloměj (nůž), svatý Matouš (kniha), Svatý Jakub Větší a svatý Jakub Mladší.

Postavy u kaple Božího hrobu

Křesťané o velikonocích dodržují takový zvyk, že například na Bílou sobotu se chodí modlit k božím hrobům. Tuto kapli mám já i zde (viz "Jak postavit kapli Božího hrobu?"). K ní jsem dal jednak modlícího se človíčka, kterého jsem tedy, snad mi to odpustíte, namaloval podle vlastní fotografie z článku "Havířský kostelík Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech". A protože by můj "velikonoční Jeruzalém měl být nejen pro papírové modeláře, ale především i pro děti, tak jsem církevní postavy znázornil chlapcem - ministrantem ze svící. Tedy stejným, jakého jsem použil i do betlému v článku "Zamyšlení nad Číhošťským zázrakem" .

Pletení pomlázky

A co ty lidové tradice? Z nichž se tu můžeme setkat například s chlapci, co si pletou pomlázku. Ta se tím nejznámějším způsobem plete z osmi proutků, rozdělených čtyři na pravo a čtyři na levo. To se vždy vezme krajní proutek a protáhne se mezi dvěma prostředními na druhé straně a vrátí se zpět do své řady, avšak na druhý okraj. Podrobněji jsem to popsal v článku "Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?".

Vynášení smrti

O Smrtné neděli, neboli té, která předchází neděli Květné, se tradičně na venkově vynáší smrt, neboli Morana. Zpravidla se hází do vody. Proto jsem i já jednu takovou Moranu pro svůj velikonoční Jeruzalém nakresklil. Když si ji vystřihnete, doporučuji ji nalepit na kříž ze špejlí, aby lépe vypadala. A protože velikonoční Jeruzalém by měl být výjev už skutečně velikonoční, doporučuji ji také umístit někam do vody.

Přinášení líta.

Na místo Morany pak dívky přinášejí tradiční líto, tedy ozdobený stromek, se kterým chodí na koledu. Podrobněji jsem se tomuto zvyku věnoval v článku "Ozdobený stromeček i o velikonocích?" Jak jsem se dozvěděl ve skanzenu v Kouřimi, (viz "Velikonoční skanzen"), líto se umísťovalo do blízkosti včelího úlu. Proto jsem mezi postavičky vložil i obrázek úlu s lítem.

Vyřechtávání

Od Zeleného čtvrtka (večer), přes Velký pátek (ráno, poledne, večer) až po Bílou sobotu (ráno a poledne) mají dle starého zvyku chodit chlapci pod vedením nejstaršího hocha po vsích a městech vyřechtávat, aby nahradili zvuk zvonů. Používají k tomu různé dřevěné řechtačky, klapačky, od malých ručních až po velké na kolečkách. Při poslední obchůzce v sobotu v poledne navštěvují domácnosti, kde dostávají za vyřechtávání koledu. (viz podrobnosti "Velikonoční pašijový týden je tady")

Pondělí velikonoční

Nejvíc dětí se asi těší na Pondělí velikonoční, kdy se chodí s pomlázkou koledovat. Je to zřejmě nejrozšířenější lidový zvyk, který se od našich předků dochoval během velikonoční doby. Kluci, ti zpravidla očekávají vajíčka, dospělí pánové tvrdší alkohol. Ale protože by můj velikonoční Jeruzalém měl být pro děti, tak jsem ho doplnil i o dětské koledníky, tedy kluky s pomlázkou a dívky s kbelíkem vody.

Zvířátka

A na závěr jsem tam doplnil i nějaká ta zvířátka, která jsou s velikonocemi tradičně spjata. Je tam beránek, kohoutek, slepička s kuřátky, zajíček a z antimultikulturních důvodů také pes s prasátkem.

Osobně si tedy myslím, že je to pestrá paleta nejrůznějších postaviček, které toto moje celé velikonoční diorama nějak zajímavě oživí.

Psal jsem před třemi roky v rubrice Velikonoce 2014 :

Záhady turínského plátna

Psal jsem před dvěma roky v rubrice: Velikonoce 2015 :

Jak se kluk ze čtvrté třídy stal chovatelem slepic

Psal jsem před rokem :

Dnes mají chodit děti koledovat a ne se dívat na televizi!

Autor: Libor Čermák | pátek 14.4.2017 3:13 | karma článku: 9.84 | přečteno: 199x

Další články blogera

Libor Čermák

Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí

Při své letošní dovolené jsem zavítal i do Mariánských Lázní. Ty patří mezi nejkrásnější česká lázeňská města. Prošel jsem se po nich i po jejich okolí a i trochu zavzpomínal. Takže další pěší výlet.

12.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 506 |

Libor Čermák

Tajemství pohádkového polibku

"Ke spící panně přišel princ, políbil ji, a ta se probudila." Takto vrcholí řada známých i méně známých pohádek. Například o Sněhurce nebo o Šípkové Růžence. Ale už vás napadlo, že se za tím možná skrývá něco mnohem víc?

11.11.2017 v 5:20 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 504 |

Libor Čermák

Politické procesy ve Španělsku? Tak to teda sorry.

Já osobně nejsem žádným příznivcem toho, když se v demokratickém světě chtějí odtrhávat území od států. Ale když slyším, že tamějším politikům za to hrozí až 25 let vězení, zírám na to přímo s vytřeštěnýma očima.

9.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 696 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky

Jakožto křesťan a současně záhadolog jsem se již několikrát zabýval i křesťanskými záhadami a zázraky. Proto bych tyto články rád dal do speciální rubriky, která tyto články bude kromě rubriky "archeoastronautika" také shraňovat.

28.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 477 |

Další články z rubriky Kultura

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 228 | Diskuse

David Rath

Sex s muslimskou princeznou

Román „Řád“ nás přenese do reality změněného života ve vzdálenější budoucnosti. Jediné, co stále zůstává stejné jsou hlavní síly pohánějící lidské osudy a tím i dějiny - moc, peníze a sex.

21.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 613 | Diskuse

Iveta Svobodová

Sněhulák

Zašla jsem s dcerou na filmové zpracování Sněhuláka, a abych řekla pravdu, byly jsme obě docela zklamané. Štěstí bylo, že představitel hlavní role, Michael Fassbender, je moc pěkný chlap.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 300 | Diskuse

Karel Sýkora

Omeleta udělaná trošku jinak

Omeleta je pokrm, který se vyrábí z rozšlehaných vajec do kterých lze přidat různé přísady. Směs se rovnoměrně rozlevá na rozpálenou pánev a v průběhu smažení už se nemíchá. Smaží se až do doby, kdy je ztuhlá.

21.11.2017 v 9:55 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 116 |

Hermína Muchová

Světová premiéra v Řeznické přiláká do hlediště i samotného autora Billa C.Davise

Tragikomický souboj irských emigrantů o domov a kořeny, pravdu, pochopení a svobodu svého vlastního rozhodnutí v době, kdy Amerika přestává být synonymem pro lepší budoucnost a demokracii.

21.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 1707 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 1758

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.