Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaká by mohla být technologie staveb, a to nejen tunelů, v budoucnosti?

K této úvaze mne přiměly legendy o údajných prastarých tunelech, které prý v podzemí spojují kontinenty po celé planetě. Jsou to sice jen pověsti, ale na inspiraci k možným technologiím budoucnosti to snad stojí

Polský fyzik, profesor Dr. Jan Paják, kdysi zaznamenal příběh jistého muže jménem Vincent. Vlastně mu u to vyprávěl ještě v době jeho gymnasijních studií. Údajně se to mělo stát mnohem dříve, když i dotyčný můž byl ještě chlapcem.

Jednou se jeho otec rozhodl, že se mu vydá cosi ukázat. A tak vyšli spolu z domova a došli až k Babí hoře, která leží v Oravských Beskydech na polsko-slovenské státní hranici. Oba překročili hranici a vydali se svahem po slovenské straně Babí hory. Zhruba ve třetině bočí hory se tu prý nalézá podivná skála. A v ní je prý vstup do zvláštního podzemí. Tady prý hoch pomohl svému otci odtlačit jakýsi kámen a za ním se ukrýval vstup do podzemních chodeb. Byl kulatý a tak široký, že by jím prý projel i vlak. Zajímavé byly jeho stěny. Prý vypadaly jako ze skla. Chodba sice klesala kamsi dolů, ale byla rovná, jak podle pravítka. Dovedla je do jakési veliké komory válcového tvaru. A do ní prý ústilo dalších několik podobných tunelů. Některé byly kruhové, jiné trojúhelníkové. Podle sdělení jeho otce vedou do každé země a na každý kontinent. Jeden ze zdejších tunelů prý dokonce obkružuje celý svět. Prý vede do Německa, pak do Anglie, pak přes oceán do Ameriky. Pak překříží Japonsko, Koreu, Čínu, Tibet, Rusko, Kavkaz, Krym, Rumunsko, až prý ústí opět sem. Pak se prý najednou ozval dunivý zvuk. A tak se na pokyn Vincentova otce oba rychle rozeběhli zpět ven na povrh. Prý to byl zvuk podivného dopravního prostředku, který prý používají príslušníci zvláštní podzemní civilizace, která tyto tunely kdysi dávno vytvořila. 

Toto je zkráceně ona pověst, ktrou prý dotyčný zažil. Jak moc je v současné době dokázaná, to s prominutím nevím. Spíše se domnívám, že je to něco podobného, jako pověst o blaničtích rytířích. Ale kdo ví, třeba mě někdo přesvědčí o mém omylu ,o čímž se netajím, že by mne to potěšilo. Pokud by vás toto téma zaujalo víc, doporučuji například odkaz: http://www.hacmor.cz/clanky/tajemstvi-minulosti/sklenene-tunely-a-babi-hora-na-slovensku.html.

A mimochodem na Slovensku to není jediná podobná pověst. Možná ještě známější je tajuplná Měsíční šachta nalézající se někde v Tatrách, o které napsal sdělení ve svém deníku jistý vojenský kapitán Dr. Antonín Horák. Ten se v ní se svojí skupinou schovával v době Slovenského národního povstání. Prý i zde se nalézaly opět podivné zesklovatělé stěny. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD_%C5%A1achta). Dokonce zde nalezl i pozůstatky medvěda jeskyního, žijícího v Evropě v době Pleistocénu (starších čtvrtohor). Pochází snad z této doby i ona Měsíční štola? V současné době také po ní probíhá pátrání. Svého času se ji vydal hledat i legendární český záhadolog Ivan Mackerle. Jedná se snad o pozůstatek toho samého podzemního komplexu jako na Babí hoře? Souvislosti z obou tajemných míst tomu podle mého názoru dosvědčují. 

Ale ať chci nebo ne, stále se mi hlavou honí technologie, jakou by se takovéto tunely mohly postavit. Jak že se vlastně staví tunely dnes? Vezme se razící štít a tím se provrtá zem. Funguje to od jemné zeminy až po tvrdou skálu. Takto jsou raženy nejen tunely, ale i například stanice metra. Ty stanice, které takto byly stavěny, poznáte podle toho, že mají kruhový profil. Je to většina stanic pražského metra trasy A i B. Odtěžená zemina se pak samozřejmě musí ještě nějakým způsobem z nově vytěžené díry vyvézt, například někam na skládku. Samožejmě proto, aby nepřekážela stavbě. Pak přijedou například betonáři, a ti vylijí ostění tunelu, aby stavba byla stabilnější. A pak nastupují další profese.

Ale co ty skleněné zdi v oněch legendárních tunelech? No zkusme se zamyslet. Jak vlastně vzniká sklo? Roztavením sklářské hmoty a pak jejím ochlazením. Podobným způsobem nevzniklo jen sklo, ale pravděpodobně obdobnými přírodnímí procesy i tzv. tektity, jakými jsou například české vltavíny. Ale jak by se takovýto zesklovatělý materiál mohl dostat na zdi těchto tunelů? Podle mého názoru, docela jednoduše. Představme si, že by někdo vymyslel takový razící štít, který by dokázal na čele a na obvodě svého okraje vytvořit silně vysoké teploty, způsobující roztavení horniny. A přitom by se vlivem tlaku a teplot veškerá vytěžená zemina natlačila právě na stěny tohoto právě vyraženého tunelu. Oproti současně běžně používaným technologií, by to mělo mnoho východ. Odpadlo by vyvážení zeminy na skládku a pak i ono betonování ostění. Vše by se tak vlastně využilo, čímž by se vše i urychlylo. Domnívám se, že je možné, že právě toto by mohla být ona technologie staveb tunelů v budoucnosti. Třeba tuto technologii někdo skutečně dokáže vymyslet a podaří se mu ji dát do široce užívané praxe.

Ale teď zkusme na chvíli i připustit tu variantu, že už v dávných dobách by tuto technologii někdo měl, a takovéto legendární podzemní tunely, spojující kontinenty, takto skutečně vytvářel. A tak mne napadlo. Když by dokázal s nejrůzněji tvrdou zeminou včetně sklalních podloží dělat takováto kouzla, co kdyby například na podobné bázi mohly například fungovat ty prastaré technologie, které dokázaly přesně do sebe vytvarovat a zapasovat ty kameny, jaké například používali dosud záhadní stavitelé prastarých peruánských pevností typu Sacsayhuaman a dalších podobných staveb - viz  "Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků"? Ty skutečně existují a může si je tam jet podívat každý na této planetě. Mohla by to být od tohoto hodně vzdálená technologie? Myslím si, že ne. Metoda změkčování kamene je uvažována jako jedna z možných hypotéz jejich vzniku. Tak, proč by to například nemohlo jít nějak takto?

Autor: Libor Čermák | sobota 25.3.2017 6:13 | karma článku: 16,17 | přečteno: 934x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,52 | Přečteno: 149x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  8:37

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám