Toužíte po osobním rozvoji? Začněte vést skauty nebo turisťák.

20. 10. 2016 6:15:13
Když se zamyslím nad tím, že už osmnáct let vedu turistický oddíl, musím děkovat osudu, že mi díku tomu umožnil i jediněčný osobní rozvoj. Kdybych ho nezačal vést, možná, že bych ani nezačal dělat ty věci, kterými také žiju.

Bylo to v roce 1998. Kdyby mi někdo řekl třeba jen o rok dříve, že někdy budu dlouholetým vedoucím turistického oddílu, asi bych si myslel, že si dělá legraci. Byl jsem tehdy ponořen do studia vysoké školy technického zaměření. Ale osud zřejmě chtěl jinak. Stalo se to právě na podzim roku 1998, kdy jsem kvůli náročnosti mého studia začal hledat jiný, nový smysl svého života. V té době jsem měl bratra ve 2. třídě základní školy. A ten na začátku školního roku přinesl ze školy nabídku kroužků pro děti, které pořádalo naše středisko volného času. Mě tehdy bylo 20 let a tudíž se nedalo předpokládat, že bych tam našel i něco pro svojí věkovou kategorii. Ale stalo se. To naše středisko volného času vedli moji dobří znamí a navíc jsem tam našel i turistický oddíl, jehož vedoucí byla dokonce moje třídní učitelka z 9. třídy základní školy. A tak jsem si řekl, že bych to mohl zkusit. Tedy už ne jako dítě, ale jako instruktor či vedoucí. A povedlo se. A právě tehdy to začalo.

Je sice pravda, že ze začátku jsem si skutečně jako vedoucí turisťáku připadal jako slon v porcelánu. Dokonce mi radili, abych se místo vedení dětských kroužků raději věnoval jiným věcem. Ale já jsem se nechtěl nechat odradit a začal jsem na sobě pracovat. A tak jsem u vedení turisťáku už zůstal až dodnes. Jistě by byla lež, kdybch tvrdil, že teď už je všechno dokonalé. To rozhodně není. Stále je třeba na sobě pracovat, protože ty rezervy, které člověk má, tu jsou vždycky, a to třeba i u těch nejlepších pedagogů. Za tu dobu se ale vedení našeho turistického oddílu stalo tak trochu i mým smyslem života. Kdybych ho tehdy nezačal vézt, možná bych vůbec nepoznal takové věci, které jsem, se díky tomu naučil, nebo se v nich zdokonalil. Ono toiž vedení turistického nebo skautského oddílu není jako vedení obyčejného kroužku, zaměřeného na nějakou konkrtétní věc. Ale je to mnohem širší činnost, která by dítě měla něco naučit i do života.

To, že jsem si díky tomu připomněl třeba jen uzly a další tábornické dovednosti, které jsem se jako dítě učil, abych je mohl teď učit děti zase já, to je jen jedna z mála věcí. Vedení turisťáku mě toho donutilo se mnohem víc.

Například jsme v roce 2001 pořádali letní putovní cyklistický tábor. Kdybychom ho tehdy nepořádali, možná bych se vůbec nevrátil k jízdníku kolu. Tehdy jsem si kvůli tomu koupil i nové horské kolo, na kterém jsem začal i pravidelné projížďky včetně cyklovýletů.

A posléze jsem si nechal zrenovovat i svoje pánské jízdní silniční kolo, které mi naši koupili asi jako desetiletému klukovi.

Díky naším jarním táborům jsem se také vrátil i k lyžování. A to nejen k tomu sjezdovému.

Ale i k tomu běžkařskému, které mám možná ještě víc oblíbenější, protože se při něm dají dělat i výlety.

Z dalších podobných sportů, které jsem se kvůli dětem ve svém oddíle v dopspělosti naučil, bylo třaba inline bruslení. A dnes jim dělám i inlajnovou školičku pro začátečníky.

A na něj navazující lední bruslení.

A nebo i lezení na umělé stěně.

A v neposlední řadě to byla právě snaha o co nejlepší tábornickou pohodu v našem oddíle, která mne ve dvaceti osmi letech donutila naučit se hrát alespoň pár akordů na kytaru. Kdo si myslí, že už to v dospělosti nejde, tak se mýlí.

A také kvůli tomu, abych nalezl nějaké zajímavé výlety vhodné pro děti, jsem začal více pěstovat i osobní pěší turistiku (viz rubrika výlety a tramping ). Zkrátka a dobře, to že jsem začal vést turistický oddíl, byl pro mne celkový osobní rozvoj, jaký bych možná neopoznal, nebyť právě vedení dětí. A protože i teď se snažím stále hledat nové zkušenosti, letos jsem učinil daší krok. Přidal jsem se mezi oldskauty a ve svých třiceti osmi letech jsem složil skautský slib. Stalo se tak paradoxně právě na táboře mého (neskautského) oddílu u Kejžlice. Avšak na místě pro skauty více než pamatátném (viz Na letním táboře). Však je to právě jeden ze čtyřech pilířů oldskautského motivačního programu OS21, který v sobě zahrnuje právě osobní rozvoj.

A proto na základě svých zkušeností doporučuji každému: Kdo touží po dalším svém osobním rozvoji, je vedení turisťáku nebo skauta tou nejideálnější věcí, která toho hodně naučí nejen děti, ale i jeho, samotného vedoucího.

Související články:

Jak bylo na letním oldskautském táboře?

Na letním táboře

Vstup do oddílu by měl být pro dítě obřad

Rubrika: tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 20.10.2016 6:15 | karma článku: 17.61 | přečteno: 348x

Další články blogera

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 417 |

Libor Čermák

Autoři příběhů by se měli postavit proti ideologii genderismu-multikulturalismu

Genderismus-multikulturalismus představuje v současné době největší ohrožení svobody slova. A ohrožuje i literární tvorbu, zvláště chlapeckou, protože jí chce přikazovat, jak má správně ideologicky vypadat dobová prezentace.

13.11.2018 v 10:45 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 551 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Libor Čermák

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Erich von Däniken a Jaroslav Foglar. Dva spisovatelé, kteří na první pohled spolu nemají téměř nic společného. Ale na ten druhý pohled zjistíme, že toho mají možná společného více, než si myslíme. Ukážu vám to:

10.11.2018 v 18:33 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 965 |

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Kysela

Gauner Babiš?

Nejsem přívržencem toho, dělat ukvapené závěry. Dnes je jich na sociálních sítích víc, než kdy jindy.

14.11.2018 v 5:00 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 902 | Diskuse

Jan Ziegler

Rusko nezvládá epidemii AIDS, peníze na léky chybí

Počet nakažených virem HIV v Rusku stále strmě roste, a zatímco v západním světě a dokonce i v některých afrických státech se tuto nemoc daří dostávat pod kontrolu, v Rusku nikoliv.

13.11.2018 v 18:10 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 560 | Diskuse

Karel Trčálek

Jako německé válečné reparace chci tělo Niny Hagen

Tak prý nám Němci, podle pana Hanniga, budou muset brzy zacálovat válečné reparace. Na něco je jistě využijeme, třeba by se mohla dostavět Hitlerova dálnice. Ale já mám ještě jedno speciální přání navíc

13.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 310 | Diskuse

Tomáš Gayer

Opravte si prosím seznam: hyeny v Čechách

Výskyt flóry a fauny nemá charakter neměnnosti. Opravte si prosím podle aktuální situace Seznam: V Česku se objevili vlci, na Moravě řádil medvěd a nově máme ověřenou přítomnost hyen....!

13.11.2018 v 16:11 | Karma článku: 35.90 | Přečteno: 1833 | Diskuse

Marek Trizuljak

Potkali se v Artěku

To se vám kdysi potkali v pionýrském táboře Artěk čtyři příkladní a dobře vychovaní pionýři. Kde jinde by se taky mohli potkat, že?

13.11.2018 v 15:49 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 2038 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz