Tajuplná svatyně v Makotřasech

5. 06. 2016 9:47:13
Dnes vlastně už ani neexistuje, byla objevena při stavbě dálnice D7, ale i přesto se má konat o mimořádnou pravěkou svatyni, která je často přirovnávaná k anglickému Stonehenge.

Dnes ji dálnice D7 půlí v úhlopříčce. Podle některých názorů má právě to za následek to, že se jedná ohledně havárií o jedno z vůbec nejnebezpečnějších míst v České republice (viz http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/pozor-na-silnici-u-makotras-umira-tam-nejvic-lidi.html ). A aby tomu nebylo málo, tak pouhé dva kilometry od svatyně na západ došlo 10. června 1942 asi k největší české válečné tragédii 20. století, k vyhlazení Lidic. Má to vše snad na svědomí ona svatyně?

Byla objevena v roce 1961 při stavbě dálnice. A už tehdy zaujala vědce a badatele. To proto, že archeologický výzkum potvrdil, že tato lokalita byla obývána ve 4. tisíciletí před naším letopočtem kulturou nálevkovitých pohárů. Byl zde objeven například žáruvzdorný kelímek se zbytky mědi, nejstarší známý doklad zpracování kovu v Čechách.

Samotná svatyně je čtvercová o velikosti strany 300 metrů. Je však vůči světovým stranám mírně natočena, a tak někteří badatelé začali hledat archeoastronomický význam svatyně. Například astronom Zdeněk Horský objevil souvislosti se západy a východy Slunce, Měsíce a významných hvězd. Viz nákres.

Dovolil bych si se svojí troškou do mlýna přijít i já. A na celou lokalitu se podívat z pohledu geometrických souvislostí s jinými podobnými pravěkými lokalitami.

1)Strany čtvercové svatyně podle mého názoru směřují jednak k výšinnému hradišti Řivnáč, podle kterého byla pojmenována celá jedna eneolitická kultura na přelomu 4. a 3. tisíciletí před naším letopočtem. (viz Pěší výlet z Roztok do Kralup nad Vltavou). A také ve směru kamenného pravěkého menhiru ve Zbuzanech (Radotínským údolím za trempy i megality)

2)Lokalita leží na prodloužení Řípu a Budče, a tak vlastně posiluje i můj ley lines obrazec zvaný „Řípská hvězda“ (viz Magická hora Říp)

3)Také mi připadá zajímavé, co se vše nalézá na stejné zeměpisné šířce a délce. Pokud bychom se odtud vydali na jih, dorazili bychom nejprve k homoli a pravěké mohyle Dušníky v Rudné u Prahy (viz Radotínským údolím za trempy i megality) a pak na keltské hradiště Píšťák u Řevnice. Na sever bychom se zas dostali do Roudnice nad Labem, které bylo v meandru Labe osídleno také od nejstarších dob (viz Pěší výlet z Roudnice přes Říp).

4)Pokud se vydáme na východ, narazíme nejprve do Tichého údolí u Únětic, které je naší nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm pravěké únětické kultury, která zde sídlila zhruba v době 2300-1700 let (viz I moje cesta na Okoř byla jako žádná ze sta), dále k hradišti Zámka, kde v době před 5,5 tisíci lety vzniklo výšinné sídliště pravěkých lidí. I zde sídlila řivnáčská kultura a další kultury až ke Slovanům (viz Pěší výlet po severním okraji Prahy). Dalším bodem na této rovnoběžce jsou Dolní Chabry se svými pravěkými menhiry (viz Pěší výlet po severním okraji Prahy), dále Čakovice se svojí megalitickou svatyní a také vrch Oškobrh na Nymburksku se svým keltským hradištěm. Že by snad tato linie ukazovala našim předkům východ a západ slunce o rovnodennostech?

A úplně na závěr si nechám jednu souvislost s velikostí svatyně. Její rozměry jsou cca 300 x 300 metrů. Zkusme si nyní do tohoto čtverce vepsat kružnici, její poloměr bude 150 metrů. A tento rozměr odpovídá zhruba miliardtině vzdálenosti Země od Slunce. Obdobně je tomu u výšky Cheopsovy pyramidy v Gíze (viz Záhady egyptských pyramid v Gize). Jsou snad i do svatyně u Makotřasech zakódované i takové vědomosti, které známe až my v 20. a 21. století?

Použité zdroje: wikipedia, odkazy uvedené v článku, Lenková J.: Tajemná místa Česka, Nakladatelství XYZ, Praha, 2016, www.mapy.cz

Autor: Libor Čermák | neděle 5.6.2016 9:47 | karma článku: 21.84 | přečteno: 2229x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 102 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 508 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 187 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...