Jsem rád, že Foglar psal tak, jak psal

17. 02. 2015 7:41:13
Nedávno se na internetu objevil článek, o kterém nevím, zda byl psaný v nadsázce a nebo byl myšlený vážně. Je v něm popisováno osm věcí, které by prý dnes musel Jaroslav Foglar napsat jinak.

Z těchto osmi bodů můžu souhlasit pouze s jednou. A to s důležitostí nošení přilby a dalších chráničů při některých nebezpečnějších sportovních aktivitách. Zde je třeba ale podotknout, že knížky Jaroslava Foglara vznikly v jiné době než dnes a za úplně jiných dopravně bezpečnostních situací. Osobně jsem přesvědčen, že kdyby Foglar žil a tvořil dnes, jistě by i on nošení přileb a chráničů podporoval, neboť jejich nošení je bezpečnější než jejich nenošení.

Ale co další body?

1. bod: Prý by dnes například nebylo možné, aby klub Rychlých šípů tvořili jen chlapci. Podle autora článku by ho snad prý dokonce měla vést dívka, měly by tam být děti i jiných národností, jiné pohlavní orientace či dokonce děti hendikepované. Jestli se někomu nelíbí, jaké typy dětí Jestřáb do svých příběhů vytvořil, tak to přeci nikomu nebrání, aby takový nějaký jiný příběh s jinými typy lidí příběh vymyslel. A uvidíme, zda bude mít větší úspěch než příběhy Foglarovy.

2. bod: Autorovi článku se také nelíbí tzv. neúcta k předpisům, kdy chata v Jezerní kotlině byla prý vybudovaná z bedniček od margarínu bez stavebního povolení. Já i dnes, když chodím přírodou, tak občas narazím na nějakou tu dětskou stavbičku, jako bunkr. Když ji potkám, vždy mne potěší, že i dnes existují děti s touhou po dobrodružství. Nemluvě o tom, že i já, jako vedoucí turistického oddílu občas udělám to, že jdu se svými svěřenci do lesa, kde si z větví postavíme nějaké jednoduché přístřeší. Co na to, že si ho za pár dní příroda vezme zpět. Děti mají ze stavby dobrý pocit a také dobrodružství.

3. bod: Další bod mne naprosto zvedl ze židle. Tábor ve Sluneční zátoka je prý jen táboření ve volné přírodě, kde je nebezpečí klíšťové encefalitidy, žaludečních problémů a alergických reakcí. Pardon, ať se na mne nikdo nezlobí, ale já osobně vždycky budu raději propagovat tábory ve volné přírodě než nějaké ty moderní chatičkářské. Děti, které i dnes jezdí na ty klasické stanové tábory, kde se spí ve spacácích, jí z ešusu a hraje se v přírodě, budu vždycky považovat za táborníky o několik tříd lepší než ty, které jezdí do těch táborů „chatičkovskotalířových“. (viz Dalších nejméně 100 let klasických letních táborů)

4. bod: Tzv. „Zelená příšera“ by prý dnes mohla v myslích dětských čtenářů symbolizovat antieko propagandu. Pardon, ale jak přemýšlím, tak přemýšlím, nemůžu přijít na jakoukoliv jinou lepší aktivitu, která v dětech vytvoří kladný vztah k přírodnímu prostředí, než život v souladu s přírodou, který ve svých knížkách propagoval i Jaroslav Foglar.

5. bod: Že by prý měl Foglar snížit orientaci na úspěch? Pokud má knížka takovou zápletku, kde potřeba úspěchu, tak je podle mého názoru plné právo autora tam takový autorský úmysl vložit.

6. bod: Že by bylo vhodné vybavit děti na výletech reflexními vestami? Ty i dnes mají smysl jen v případě, že jdete po silnici, kde jezdí auta. Když ale jdete do lesa nebo jinam do volné přírody, tak tam takovéto křiklavé oblečení přeci působí jako pěst na oko.

7. bod: Naprosto nechápu ten názor, že plno výrazů z Foglarových knih (jako prý například Dlouhé Bidlo, bobříci, ježek v kleci či Štětináč) mají prý nebezpečný sexuální podtext. A jaký že?

8. bod: Názor, že název smyšlené pirátské lodi „Černý delfín“, může prý rozdmýchávat rasistické debaty, ten už je zcela mimo realitu.

Co k tomu ještě dodat? Snad jen to, že i já jsem se předčasem pokusil napsat také takový dobrodružný příběh pro děti. A nedávno jsem ho publikoval tady na svém blogu. (viz Seriál „Inlajnový duch“). Když pominu to, že tam děti při bruslení nosí přilbu a chrániče, tak jsem se tam také prohřešil proti celé řadě těchto bodů. I v mém příběhu se vyskytují téměř výhradně chlapci. Také se téměř celý odehrává venku (v parku či v přírodě). Také tam děti jezdí na tábory v přírodě a jí z ešusů.Také tam děti bojují o altán, kterého také ve skutečnosti asi nejsou jeho majiteli. A také tam hlavní hrdina musí na závěr zvítězit v závodě. A je mi naprosto šumafuk, že se to například někomu nemusí líbit. Zkrátka jsem to tak potřeboval napsat, a tak jsem to tak napsal.

Každý autor má plné právo vymyslet příběh podle svého gusta a podle toho, co umí nejlíp a k čemu má vztah. Jsem rád, že Jaroslav Foglar psal své příběhy tak, jak je psal. Kéž i dnes by bylo plno takových autorů, které by psali podobně jako on.

Zdroj a inspirace: http://g.cz/seat-8-veci-ktere-by-dnes-musel-jaroslav-foglar-napsat-uplne-jinak?fb_action_ids=602968433136054&fb_action_types=og.likes

Související články:

Díky, pane Foglare, za Rychlé šípy

Adventní kalendář: foglarovská předvánoční tradice

Na kole Prokopským údolím po stopách Jaroslava Foglara

Můj podzim ve znamení foglarovek

Reportáže z mých výletů, kde jsem připomněl Jaroslava Foglara:

Pěší výlet podzimní Prahou

Předjarní cesta Prokopským údolím

Krajem kolem Foglarovy Sluneční zátoky

Autor: Libor Čermák | úterý 17.2.2015 7:41 | karma článku: 25.83 | přečteno: 1303x

Další články blogera

Libor Čermák

Kontrolovat genderovou vyváženost literárních děl považuji za největší nesmysl současnosti

Včera jsem se dočetl, že studio Disney prý vyvinulo počítačový program, který kontroluje genderovou vyváženost příběhů pro děti. Ale nad takovým to nesmyslným požadavkem se nedá dělat nic jiného než kroutit hlavou.

14.10.2019 v 7:50 | Karma článku: 24.74 | Přečteno: 370 |

Libor Čermák

Může mít prastarý symbol H archeoastronautický původ?

Zarazilo vás někdy, že v dávnověkých památkách se často objevuje symbol písmene "H"? Všiml jsem si totiž jistou souvislost s moderní kosmonautikou. Mohlo tady něco takového být už před tisíci lety?

13.10.2019 v 7:29 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 493 |

Libor Čermák

Výstup na Králický Sněžník

Druhý den mé letošní dovolené v Dolní Moravě jsem se rozhodl, že vystoupím na Králický Sněžník a zpět to vezmu po hřebenech přes Stezku v oblacích. A tak vzhůru do hor!

5.10.2019 v 15:31 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 401 |

Libor Čermák

Co divného se ve sluneční soustavě dělo před 700 miliony lety?

Nedávno jsem na internetu četl zajímavou studii, podle které byla Venuše ještě před cca 700 miliony lety planetou přívětivou pro život. Panovaly tam teploty mezi 20 a 55 stupni Celsia. Ale pak zasáhla dosud neznámá katastrofa.

2.10.2019 v 8:45 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 826 |

Další články z rubriky Společnost

Vilém Ravek

Omluvný dopis č.2 adresovaný čínskému prezidentovi.

Omluvný dopis Miloše Zemana adresovaný čínskému prezidentovi byl s veškerou pravděpodobností čínskou stranou označen za málo omluvný. Proto nezbývá, než napsat v pořadí druhý omluvný dopis.

19.10.2019 v 20:21 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 196 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Matika a matura

Tak jak to vlastně je? Jako obvykle: nic složitého, stačí trochu zauvažovat a nedržet se extrémů. Umíme to ovšem ještě?

19.10.2019 v 11:26 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 377 | Diskuse

Alena Kulhavá

Mononukleóza jako transformační nemoc - moje osobní zkušenosti

Považuji za kontraproduktivní posuzovat, zda je nemoc znakem vlastní nedokonalosti, výzva, transformace či něco jiného. Je to jen otázka úhlu pohledu a posuzování místo vlastní práce a modlitby daného člověka i lidí okolo nemá

19.10.2019 v 9:55 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 331 |

Frank Krejčí

Halíku, nejsi Gott, tvůj pohřeb v chrámu Sv. Víta nebude

Ne knězi, zaprodaný ďáblovi, ty ne. Co o tobě čtu, je jen samá „havlovina“. Na stranu jdi, poslanče zla a dej mistru Gottovi pokoj.

19.10.2019 v 6:58 | Karma článku: 39.94 | Přečteno: 1355 |

Hana Rebeka Šiander

Jak chutná chudoba?

Chudoba má mnoho podob. Nikdy jsem se nesetkala s chudobou tak často, jako právě v Ústí nad Labem. Tentokrát měla tvář malého šedesátiletého muže, který si v second handu ostýchavě kupoval trenky za 20 korun.

18.10.2019 v 21:56 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 1426 | Diskuse
Počet článků 2278 Celková karma 31.60 Průměrná čtenost 1774

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz