Jaká byla sezóna kruhů v obilí roku 1998?

Rád bych nyní pokračoval i v připomenutí dřívějších sezón kruhů v obilí. Nyní přichází na řadu rok 1998.

Pamatuji si, že toho roku jsem první zprávu o obrazci v obilí zaznamenal ve zpravodajství některé z televizí. Bylo to již v červnu, někdy v období parlamentních voleb, kdy se tam kromě aktuální politické situace zmínili i o zvláštním obrazci ve tvaru slunce, který se objevil v obilí u Nového Jičína. Obrazec se skládal z centrálního kruhu, prstence a  jakých si paprsků ve tvaru „T“ a „F“. Už tehdy mne zaujal jeho tvar. A tak jsem se pustil do počítání a zjistil jsem zajímavou věc. Do tohoto obrazce by se daly vepsat oběžné dráhy Merkuru, Venuše a Země. Prstenec by představoval Merkur. Kružnice, která by vznikla z vnitřního okraje „téček“ a spodní příčky „efek“ v tom samém poměru odpovídá Venuši. A celkový obvod kruhu by odpovídal oběžné dráze Země. Kromě toho obrazec byl směřován i do světových stran. A aby tomu nebylo málo, nebyl tento obrazec ani prvním a posledním agrosymbolem na Novojičínsku.

Pravděpodobně už o několik dní dříve vznikla trojúhelníková formace u Rakovce. Každý vrchol onoho trojúhelníku se skládal z centrálního kruhu, který obkružovaly tři menší kroužky a dva obdélníky. Každý roh tedy vypadal jako malá postavička s břichem, hlavou, rukama a nohama. Celkem se obrazec skládal z dvanácti kruhů a šesti obdélníků. A do třetice 7. července 1998 vznikla ještě jakási větev u Rybího.

9. července pak vznikla U Nového Jičína další formace tentokrát 31 kruhů, vytvořených do spirály. Podobala se tak slavnému piktogramu Julia Set, který se vyskytl u anglického Stonehenge dva roky před tím (viz Jaké byly kruhy v obilí roku 1996).

A ve stejný den, tedy 9. července 1998 další tři piktogramy na Novojičínsku, tentokrát u Bítova. Jednak mezikruží, pak kruh z prstencem a sedmi menšími kroužky a do třetice kruh z dalšími sedmi kroužky, avšak jinak poskládanými. Co mne praštilo do očí, bylo to, že Bítov se nalézá přesně severně od Nového Jičína. Jak za

chvíli uvidíme pro sezónu 1998 to není nic ojedinělého.

A aby tomu nebylo málo tak na Novojičínsku dne 3. srpna 1998 vznikl další obrazec u Střelnice. Skládal se z centrálního kruhu, který byl z každé strany doplněn dvěma elipsami, z nichž tu severní opět obkružoval

prstenec. 

Další oblastí, kde se toho roku objevily kruhy v obilí, bylo Šumperksko. Zde se první obrazec objevil v noci z 11. na 12. července u Rudy nad Moravou. Byl to tzv. keltský kříž s centrálním kruhem, kolem kterého bylo do čtyř světových stran rozmístěny čtyři menší kroužky.  A další, asi pětatřicetimetrový kruh se objevil u Postřelmova.

Také bych se chtěl zmínit o Žďársku na Vysočině. I tady se objevily dva obrazce, které spolu měly jednu zvláštní geometrickou souvislost. První zdejší obrazec se objevil 29. července u obce Dlouhé. Byl to kruh s prstencem a osmi obdélníkovými paprsky. Zřejmě šlo stejně jako o novojičínského obrazce o symbol Slunce. A druhý obrazec, to byl sice jen jednoduchý cca 12metrový kruh o obce Sněžné. Zajímavé je ovšem to, že jak Sněžné, tak Dlouhé se nalézají na jednom poledníku, tudíž jsou vůči sobě orientovány ve směru sever-jih.

Nyní se přesuňme na Prachaticko, kde v okolí Úbislavi vznikly hned dva obrazce a oba se objevily shodně 23. července. Jednak to byla formace kružnice a čtyřech menších kroužků spojených cestičkami.

 

 

A pak u Šebestova to byl trojúhelník z kroužků, do kterého byl vepsán velký kruh. Tak trošku mi připomíná známá

 

 

trojúhelníková UFO.

Jako každý předešlý rok (viz Jaká byla sezóna kruhů v obilí v roce 1997?), tak i v roce 1998 jsem se opět v létě vydal na dovolenou na Klatovsko. Jenomže bohužel v té době byla tato oblast zatím bez kruhů v obilí. Ale až po našem odjezdu se přece jen objevily i tady. 17. srpna objevil kombajnér dva kruhy o velikosti 20 a 6 metrů v obilným lánu u obce Čermná. A podivný oblouk o velikosti 25 x 10 se vytvořil 17. září v kukuřičném poli u Plánice. Co je ovšem zajímavé, je to, že stejně jako v případě Žďárska a Novojičínska jsou Plánice a Čermná vůči sobě orientovány ve směru sever-jih. A co víc, je to ten samý poledník, na kterém v předešlém roce se nalézaly obrazce u Kašovic a u Zavlekova.

A na závěr bych chtěl opět připomenout i nejzajímavější anglické formace tohoto roku. Za zmínku jistě stojí nádherná fraktálová květina z 9. července 1998, která se objevila poblíž prehistorické památky Avebury.

Nebo fraktálový větrník z 23. července, který se objevil u nejvyšší prehistorické mohyly Silbury Hill.

A do třetice fraktálový obrazec květiny, jenž vznikl 9. srpna 1998 u Tawesmead Copse.

Tak to byl rok 1998 z hlediska kruhů  v obilí. U nás v Česku se tehdy objevilo na tři desítky agrosymbolů, z nichž všechny se

sem nevešly. A další v zahraničí. Dnes na takovéto množství můžeme už jen nostalgicky vzpomínat.

 

Zdroj: http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm

http://www.cropcirclecenter.com

použitá mapa: www.mapy.cz

 

Související články:

1994: Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

1995: Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

1996: Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

1997: Jaká byla sezóna kruhů v obilí v roce 1997?

2008: Kruhy v obilí - rok 2008

2009: Kruhy v obilí - rok 2009

2010: Kruhy v obilí - rok 2010

2011: Kruhy v obilí - rok 2011

2012: Kruhy v obilí - rok 2012

2013: Kruhy v obilí - rok 2013

2014: Kruhy v obilí - rok 2014

rubrika: agrosymbolová ohlédnutí

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 12.2.2015 11:12 | karma článku: 13,88 | přečteno: 1147x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88