Záhady a zajímavosti mayského Palenque

4. 06. 2014 12:00:02
Palenque v Mexiku to není jen zvláštní náhrobek ze zobrazením někoho, kdo vypadá jako bosý astronaut. To je mayské pyramidové město, které oplývá celou řadou dalších záhad.

Palenque, mayské město v mexickém státu Chiapas je velice staré místo. Jeho historie sahá minimálně do roku 220 před naším letopočtem. Mayové zde žili až do roku cca 800 našeho letopočtu. Poté se z neznámých důvodů přesunuli na sever a město spolkla džungle.

chramnapisu.jpg

Snad právě tady měl vládnout i legendární mayský král Pakal (603-383). Pro naši civilizaci bylo Palenque objeveno až v na konci 18. století. A od té doby se tu začala vrstvit jedna záhada za druhou. Nejznámější je samozřejmě slavná náhrobní deska z Chrámu nápisů. Ale jsou tu i další záhady. Pokusil jsem se jich vypátrat co nejvíce a některých dalších jsem si všiml i já osobně. A tak tedy zde uvádím jejich soupis.

Poloha a rozmístění staveb

Všiml jsem si, že Palenque se nalézá téměř přesně na 17,5 stupni severní šířky, což je poloha přesné tří čtvrtiny mezi 10. a 20. stupněm severní šířky.

Erich von Däniken v knížce „Omyly v zemi Mayů“ napsal: „Žádná ze staveb v Palenque nebyla zbudována na nějakém náhodném místě. Jejich rozmístění souvisí určitým způsobem s astronomií a s vesmírem.“ Tato informace mne tedy nenechala klidným. Jak souvisí s vesmírem? Sehnal jsem si mapu Palenque a zadíval jsem se. Všiml jsem si toho, že rozmístění nejdůležitějších chrámů mi velice nápadně připomíná souhvězdí Kasiopea. Pyramida označovaná římským číslem XI podle mého zjištění odpovídá hvězdě ? Cas, levé hvězdě charakteristického „W“. Chrám nápisů odpovídá hvězdě ? Cas, nazývané též Ruchbah, nalézající se v první prohlubni „W“. Vchod do Paláce odpovídá hvězdě ? Cas známé též pod názvem Cih. Snad je to i symbolické, Chrám slunce odpovídá hvězdě Schedir, neboli ? Cas, a tedy i nejjasnější hvězdě souhvězdí Kasiopea. A konečně Chrám kříže odpovídá hvězdě ß Cas, nazývané též Caph. Sice jsme prošli charakteristické „W“ souhvězdí Kasiopey, ale tím to pořád ještě nekončí. Chrám označený římským číslem XX odpovídá hvězdě ? Cas. A aby tomu nebylo málo, tak chrám označovaný jako XIII, sousedící z chrámem Nápisů odpovídá poloze otevřené hvězdokupy M103. Je to jen náhoda? A nebo je Palenque jen v řadě dalších podobných prehistorických měst, ve kterých lze rozeznat nějaké souhvězdí (viz článek „Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací“)

palenquecas.jpg

Linda Scheleová, profesorka Alabamské univerzity zjistila, že při zimním slunovratu, 21. prosince, klesá Slunce do Chrámu nápisů. Toto představení je nejlépe vidět z pohledu Chrámu Slunce.

Tajemství náhrobní desky v Chrámu nápisů

Náhrobní deska spočívá ve svatyni známé jako Chrám nápisů. Vede k ní chodba se schodištěm o více než 60 schodech. Když byla v roce 1952 objevena týmem archeologa Alberta Ruza, celé schodiště bylo vyplněné sutí a kameny. Tento tým tuto překážku odstraňoval celé tři roky, než se k desce dostal. Jak dlouho to asi trvalo Mayům, než ho ukryl?

Rozměry náhrobní desky jsou 3,8 x 2,5 metrů. Všiml jsem si toho, že délka desky 3,8 metrů je přesná stomiliontina vzdálenosti velké poloosy Měsíce od Země (380 000 km).

Velikost náhrobní desky současně neumožňuje, aby sem byla dopravena po výše popsaném schodišti. Musela sem tedy být postavena ještě před stavbou pyramidy.

Deska váží 8 tun, což je například více než třikrát větší hmotnost než průměrný kamen, ze kterého se stavěly egyptské pyramidy.

palenquepacal.jpg

Nejdiskutovanější je interpretace reliéfu, který se na desce nalézá. S největší pravděpodobností se jedná o obraz zdejšího vládce Pakala. Podle některých sedí na kříži života či stromě života a cestuje do podsvětí. A nebo na opak do nebe. Archeologové se na smyslu výjevu totiž neshodnou. Švýcarský spisovatel Erich von Dániken v něm vidí astronauta cestujícího do vesmíru, neboť onen „kříž“vypadá jako technický prostředek a postava v něm sedí ve stejné poloze jako jsou astronauti v raketě. Stroj má navíc aerodynamický tvar, z jeho zadní části šlehají plameny. A kolem hlavního reliéfu se vyskytují i další menší objekty s křídly, které jakoby byly zobrazeny letící v dálce.

Ze sarkofágu vede do chodby z neznámých důvodů hliněná trubka. Proč? Erich von Däniken nabízí hypotézu, zda to nemůže být vedení, které by odsávalo nějaké jedovaté páry.

Mrtvý, který pod náhrobní deskou spočíval, měl tvář pokrytou jadeitovou maskou, v rukou měl perly (v pravé krychlovou, v levé kulatou). Nejpozoruhodnější je ten fakt, že zemřel ve věku mezi 40-50 lety, jak bylo v té době běžné. Ovšem historické zprávy říkají, že Pakal, který nastoupil na trůn jako dvanáctiletý chlapec vládl 68 let Po své smrti byl prý uložen do pyramidy. Podle tohoto výpočtu by se však měl dožít 80 let. Tato nesrovnalost je jednou z dalších zdejších záhad. Byla například vyslovena hypotéza: co když někdy skutečně nějak cestoval do vesmíru, přičemž by se mohl projevit i tzv. časový posun v důsledku teorie relativity? To by cestovatel letící vesmírem rychlostí blízkou rychlosti světla musel stárnout pomaleji.

Mexická vláda z podivných důvodů brání turistům k přístupu k této tajemné náhrobní desce. Proč?

Další záhady

Už jsem psal, že náhrobní deska na Chrámu nápisů má hmotnost 8 tun. Ale největší kameny, které byly na stavbu tohoto chrámu použity, mají hmotnost až 15 tun.

mayskeinlajny.jpg

V chrámu El Palacio v ruinách mayského města Paleque se nalézá zobrazení mayského mladíka, jenž má dle Ericha von Danikena očividně na patách svých bot kolečka. (viz moje kresba dle fotografie). A podle něj jsou dokonce k botě připevněné řemínky. Jedná se snad o prastaré kolečkové brusle? (viz Existovaly kolečkové brusle už před tisíciletími?

Zvláštnosti zdejších legend a pověstí

Z nápisů na zdi Chrámu kříže je zmiňován rok 2360 před naším letopočtem, kdy 21. října sestoupil z nebe i zdejší bůh označovaný archeology jako „bůh I“. Ve stejném roce se měly zrodit i tzv. „bůh II“ a „bůh III“. Byli tito sestupující bohové snad mimozemšťané přilétající od někudy z vesmíru?

A ještě tu máme jednoho také sestupujícího boha. V Chrámu č. XIV je vyobrazen mayský bůh Bolon Yokte, jenž by měl také sestoupit dolů. Tento bůh je spojovaný jak se začátkem mayského cyklu 13. srpna 3114 před naším letopočtem, tak i s jeho koncem v roce 2012.

Souvislosti s jinými podobnými dávnými lokalitami

Chrám nápisů je devítistupňová pyramida. A je velice zajímavé sledovat, kolik dalších podobných a významných pyramid je také právě devítistupňových. Devět stupňů má například i Kukulkanova pyramida v Chchén Itzá viz „Záhady mayské Chichén Itzá“. Devět stupňů má i nejznámější pyramidový chrám v mayském Tikalu v Guatemale. Devět stupňů má i velká pyramida v Uxmalu. Mimo americký kontinent je pak devítistupňová pyramida třeba i známý buddhistický komplex Borobudur na Jávě (viz Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru).

Souhvězdí v uspořádání staveb lze nalézt i v těchto proslulých archeologických komplexech: Gíza (pás Orionu – viz Záhady Menkaureovy pyramidy), dále v chrámech Angor Vat v Kambodže (Drak), Tikal (Plejády), Uxmal (Orion), Coba (Hyády), El Mirador (Vozka), Chichén Itzá (Orel – viz Záhady mayské Chichén Itzá). Více informací v článku Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

Chrám nápisů mi v ledasčem připomíná egyptské pyramidy. Hlavně v tom, že Mayové stavěly své pyramidy především jako chrámy. Ale tady u Chrámu nápisů jde i o hrobku. A právě z obdobných důvodů stavěli dle současných oficiálních názorů své pyramidy i Egypťané.

Prastarých lokalit, které leží na mimořádném stupni severní šířky, je také více. Viz například egyptské pyramidy (viz Záhady egyptských pyramid v Gize), dále centrum Aztécké říše (viz Záhady mexického Teotihuacanu), dále Catequilla v Ekvádoru, okolí italské Neapole a také nejvýše položené kultovní místo na naší planetě, nalézající se na jihoamerické sopce Licancabur (viz článek Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?). Z naší České republiky se zmiňme také o pravěkých hradištích u Kouřimi a u Stradonic, které leží přesně na 50. rovnoběžce (viz Prastará místa v Česku na tajuplných souřadnicích)

I zprávy o kolečkových bruslích se dochovaly z jiných podobných míst naší planety. Například v jihovýchodním Turecku (viz Existovaly kolečkové brusle už před tisíciletími?)

Jak je vidět mayská civilizace byla velice zajímavá a plná nemálo záhad. Nám nezbývá nic jiného, než pátrat dál. Třeba někdy všechny tyto a další záhady bezezbytku rozlouskneme.

Použitá literatura:

Däniken E: Den, kdy přišli bohové, Knižní klub/Ikar, Praha, 2000

Däniken E: Omyly v zemi Mayů, Dialog, Liberec, 2012

Däniken E: Návrat bohů 2012, Dialog, Liberec, 2010

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Použité obrázky: wikipedie

http://www.virtualtourist.com/travel/North_America/Mexico/Estado_de_Chiapas/Palenque-938082/General_Tips-Palenque-TG-C-1.html

http://www.mesoweb.com/palenque/resources/maps/map01.html

Související články:

Záhady a zajímavosti Machu Picchu

Za tajemstvím čínských pyramid

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 4.6.2014 12:00 | karma článku: 19.15 | přečteno: 2037x

Další články blogera

Libor Čermák

Čemu pomůže hromadné vniknutí do Oblasti 51?

V září 2019 se prý milion lidí chystá hromadně vniknout do tajuplné Oblasti 51. Jako aktivní záhadolog si ale nemyslím, že se jim zde podaří nalézt mimozemšťany. Ale myslím si, že k něčemu by to přeci jen mohlo být dobré.

18.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 511 |

Libor Čermák

Gratuluji Karlu Gottovi nejen k osmdesátinám, ale i k občanské odvaze

Protože říci v dnešní době do kamer ČT "Ať žije pan prezident", to se rovná podobné odvaze, jako říci do kamer předlistopadové ČST, že KSČ vládnou špatně. Takže si pan zpěvák zaslouží obdiv nejen za své umění, ale i za toto.

16.7.2019 v 8:02 | Karma článku: 36.13 | Přečteno: 860 |

Libor Čermák

Proč doporučuji dětem Historii Svorné sedmy?

Jsou prázdniny a jako kluk jsem o prázdninách rád hltal foglarovky. A to samé doporučuji i dnešním dětem. Dnes vás seznámím s Historií Svorné sedmy. A mám několik důvodů proč ji současným dětem doporučit.

14.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 270 |

Libor Čermák

Pěší výlet Českým krasem ze Srbska do Srbska

Můj další výlet tentokrát směřoval do Českého krasu. Vydal jsem se ze Srbska přes Svatý Jan pod Skalou, Beroun zpět do Srbska. Pojďte se tudy projít společně se mnou.

13.7.2019 v 13:37 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 440 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Alkohol se nemusí jen pít - dá se s ním i hrát

Následující pokus na první pohled vypadá jako něco, na co přišel člověk pod přílišným vlivem alkoholu. Spálit peníze? Jak to, že bankovka neshoří? (délka blogu 10 min.)

18.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 290 | Diskuse

Libor Čermák

Čemu pomůže hromadné vniknutí do Oblasti 51?

V září 2019 se prý milion lidí chystá hromadně vniknout do tajuplné Oblasti 51. Jako aktivní záhadolog si ale nemyslím, že se jim zde podaří nalézt mimozemšťany. Ale myslím si, že k něčemu by to přeci jen mohlo být dobré.

18.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 519 |

Jan Veselý

Začalo to před padesáti lety a (ne)skončilo o tři roky později

16. července 1969 začala cesta k nepřekonatelnému milníku v historii lidstva. Šest úspěšných přistání na Měsíci zanechalo nesmazatelnou stopu v myslích lidí – i těch, kteří to vůbec nezažili.

16.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 274 | Diskuse

Dana Tenzler

Kronika jedné katastrofy - zákaz německé jaderné energetiky

O tom, jak se jedna z evropských zemí (Německo) vzdala nejmodernějšího a nejefektivnějšího zdroje energie a snaží se ho nahradit těžkopádnými, neefektivními zdroji. (délka blogu 10 min.)

15.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.26 | Přečteno: 7717 | Diskuse

Julius Maksa

Vlny a vlnění ve vesmíru.

Ve vlnění gravitonového éteru je až 96% veškeré energie vesmíru. Zbývající 4% je energie tepelná, která se generuje ve hvězdách. Zbývající energie nedosahuje ani promile. Nauka o vlnění je často opomíjená a přitom tvoří vesmír.

14.7.2019 v 23:06 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 2251 Celková karma 30.09 Průměrná čtenost 1766

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz