Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Letošní sezóna kruhů v obilí pomalu pokračuje

3. 06. 2014 6:02:00
I jaro bývá bohaté na záhadné obrazce v obilí. I když letos je jich zatím méně než jindy, jsou. Vždyť ale v loňském roce tomu bylo dost podobně a i přesto jsme měli zajímavou sezónu.

hambledon.jpgTradičním místem nálezu záhadných obrazců je Anglie. Po parabolické mřížce u Brimslade Farm ve Wiltshiru, o které jsem psal v minulé reportáži na toto téma „Sezona obrazců v obilí 2014 už začala“ se další anglický obrazec objevil 30. dubna 2014 na řepkovém poli u Hameldon Hillu v hrabství Dorset. Byla to kružnice rozdělená do šesti segmentů. V prostředku měla kruh obklopený třemi menšími kroužky. Bez zajímavosti jistě není ani to, že Hameldon Hill je pravěké hradiště z doby bronzové a železné. A shodou okolností den, kdy se objevil, je tradičně spjat se starým keltským svátkem Beltine (viz článek „Proč nepálím čarodějnice, ale slavím Beltine?“, který jsem právě v ten den napsal). Má to vše spolu snad nějakou hlubší souvislost? Další informace o tomto obrazci včetně fotografií si můžete prohlédnout na cropcircleconnectoru na odkazu „Hambledon Hill“.

bucklestreet.jpgbuckle.jpgDalší anglický obrazec se objevil v mladém ječmenu 26. května 2014 u Buckle Street v hrabství Worcestershire. Mimochodem silnice, u které se objevil je současně i prastarou římskou cestou, takže tu opět máme souvislost s dávnou historií. Samotný obrazec mi ze všeho nejvíc připomíná sluneční soustavu. Obsahuje centrální kruh, který je obklopen čtyřmi dalšími kružnicemi. Ta kružnice v pořadí třetí obsahuje navíc osm dalších kroužků. A tak se ptám, zda se nemůže jednat o varování, abychom naší planetu nezničili. Podobná varování obsahovaly obrazce v roce 1995 (viz Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad). Pokud se chcete podívat na obrazec podrobněji, doporučuji opět cropcircleconnector, a to stránku „Buckle Street, nr Pebworth“.

loose.jpgAbyste si nemysleli, že ve Velké Británii se objevují jen složité obrazce, tak 30. května 2014 se objevil i velký samostatný kruh v obilí u Loose Bottom poblíž Brightonu v hrabství East Sussex na jihovýchodě Velké Británie. Viz Loose Bottom.

hodhill.jpgA aby tomu nebylo málo, tak 1. června 2014 se objevil další zajímavý obrazec, a to u kopce Hod Hill v hrabství Dorset. Jedná se o klasický tříokruhový labyrint vepsaný do dvou čtverců a kruhu. Mimochodem, výše zmíněný vrch je opět známý svým prastarým osídlením. I zde se nalézá pevnost z doby železné a na začátku našeho letopočtu tu byl i římský tábor. A právě v úpatí tohoto vrchu se objevil tento obrazec, který si můžete prohlédnout na stránce Hod Hill, nr Hanford.

hoeven.jpgOvšem nejvíce agrosymbolů v se letos zatím nalézá v Nizozemí. Jde však vesměs o obrazce v trávě. O čtyřech z nich jsem psal už minule v článku Sezona obrazců v obilí 2014 už začala. A další ho následovaly. Tak například 24. dubna 2014 vznikl u Hoevenu kříž z kroužků vepsaný do mezikruží. Nevím, zda to mělo nějakou souvislost s tím, že několik dní před tím byly velikonoční svátky. Obrazec se vyskytl a vy si ho můžete prohlédnout na „Hoeven. Holland“.

eten.jpgŠestý letošní holandský agrosymbol se objevil 8. května 2014 u Eten-Leur v Severním Brabantku. Jednalo se 51 metrů široký obrazec skládající se z centrálního kruhu s prstencem. V samotném středu však měl na místo dolíku po případné tyči padělatelů spletený trs trávy. Viz EttenLeur & Zevenbergen.

roosendall.jpgA 20. května 2014 se objevil již sedmý nizozemský agrosymbol, tentokrát u Roosendaalu, kde se už letos jeden obrazec objevil 17. března. Tentokrát však šlo opět o klasický křesťanský kříž, jenž měl na konci každého ramena kruh. Ve středu některých těchto kruhů se opět nalézaly spletené trsy trávy. (viz Roosendaal).

marsciano.jpgSvůj první letošní obrazec v obilí zaznamenala i Itálie. Ten se objevil 17. května 2014 u Marsciana v provincii Perugia ve středu Apeninského poloostrova. Mimochodem, jeden obrazec v obilí se u této obce objevil už v roce 2005. Tento letošní má tvar květiny složené ze sedmi kružnic. Takové, jako jsme si kreslili kružítkem ve škole. Více informací na Marsciano.

A pozor! Mám jednu zajímavost, ale tentokrát je to spíš pro pobavení. Aby tomu nebylo málo, první letošní obrazec jsme zaznamenali i my v České republice. Objevil se pod vrcholem Raná u Loun. Ale zcela určitě je uměle udělaný. On totiž popis tvaru takovýchto geometrických obrazců nejlépe popisuje Jan Ámos Komenský v Cimrmanově hře „České nebe“. Kdo neví, o čem mluvím, ať si pustí toto: „http://www.youtube.com/watch?v=XKNYYQcIaJg“. Tak a teď snad chápete, proč je tento obrazec, který si můžete prohlédnout na http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/2440- zcela určitě uměle vytvořený lidmi.

HAARP.jpgAle teď opět vážně. Co by se za těmi pravými záhadnými obrazci mohlo být? To se pořád ještě neví. Mimozemšťané? Vtipálci? Tajné projekty? A nebo něco úplně jiného? Jedna z hypotéz, se kterou jsem se také někdy setkal, například říká, že by za tím mohl stát i program HAARP na Aljašce, často spojovaný s nejrůznějšími konspiračními teoriemi, jako například ovládání počasí nebo zemětřesení. Tento program začal fungovat v roce 1990 a zaměřil se především na výzkum ionosféry. Je jen náhoda, že právě v těchto letech začalo docházet k častějšímu výskytu složitějších obrazců v obilí? Na druhou stranu se však fenomén agrosymbolů vyskytoval i dříve, před spuštěním HAARPu. A tak si osobně moc nemyslím, že by za těmito obrazci mohla být technologie, kterou produkuje toto zařízení. Ale nyní se ale hodně mluví o případném skončení tohoto programu. A tak jen pro zajímavost sledujme, jakým způsobem se budou obrazce v obilí vyskytovat v příštích letech. Pokud mezi nimi a činností HAARPu žádná souvislost nebude, budeme mít alespoň jistotu, že toto zařízení v tomto fenoménu skutečně žádné prsty nemá. A tak vysvětlení tohoto jevu budeme muset hledat i nadále.

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy a obrázky použité v článku, wikipedie

http://www.cropcirclecenter.com

http://www.cropcircleconnector.com/2014/2014.html

Související články:

Sezona obrazců v obilí 2014 už začala

Kruhy v obilí - rok 2014

Kruhy v obilí - rok 2013

Kruhy v obilí - rok 2012

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

Autor: Libor Čermák | úterý 3.6.2014 6:02 | karma článku: 19.14 | přečteno: 1926x

Další články blogera

Libor Čermák

Nejsou boby jako boby

Je tu zima, a tak bych se rád zas věnoval jednomu zimnímu sportu. Co si představíte, když se řekne „boby“? Možná sáňky ve tvaru pekáče. Ale to není všechno. Co vám třeba říká pojem „skibob“? Sport, na který můžou být Češi pyšní.

3.1.2020 v 17:34 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 233 |

Libor Čermák

Co bych přál naší zemi do dvacátých let 21. století?

Desátá léta 21. století bohužel začaly nepříliš dobrým obdobím. To však v roce 2013 skončilo a tehdy začalo období světla. Co bych nám všem přál do nového desetiletí? Určitě nikoliv to, co si přejí stoupenci politické korektnosti.

1.1.2020 v 9:40 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 582 |

Libor Čermák

Jak udělat vánoční pohádku, aby měla úspěch?

Téma vánočních pohádek se zvláště teď v této době stává tradičním tématem komentátorů, filmových kritiků, rodinných diskuzí i zdejších blogerů. A protože jsem já sám několik pohádek na blog napsal, chtěl bych říci i svůj pohled.

29.12.2019 v 8:02 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 556 |

Libor Čermák

Kdo byl předobrazem Předmostské venuše? Nemohl to být mimozemšťan?

Kromě slavné venuše věstonické došlo na území ČR ještě k dalším podobným objevům. Jedna z nich je rytina na mamutím klu známá jako Předmostská venuše. Koho ale může představovat? Rysy její hlavy jsou opravdu velmi zvláštní.

25.12.2019 v 13:41 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 621 |

Další články z rubriky Věda

Julius Maksa

Rychlost a zrychlení.

Má rychlost vliv na hmotu látkovou, jak popisuje Albert Einstein ve svých teoriích? Může mít rychlost vliv na čas, nebo na chod hodin? Má rychlost na něco vliv, nebo je to zrychlení, které vytváří sílu a energii ve vesmíru?

18.1.2020 v 18:49 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 165 | Diskuse

Pavel Ponec

Windows 7 končí, může ho nahradit Linux?

Po deseti letech ukončila firma Microsoft podporu svého populárního operačního systému Windows 7. Absence aktualizací přinese setrvalým uživatelům zvýšená bezpečnostní rizika,

16.1.2020 v 9:09 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 1570 | Diskuse

Dana Tenzler

Vaří se voda v hrnci rychleji, když ji osolíte?

Vaří se osolená voda při stejné teplotě jako neosolená? A jak je to s potravinami - uvaří se rychleji v osolené nebo neosolené vodě? (délka blogu 10 min.)

16.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 31.82 | Přečteno: 1155 | Diskuse

Jan Mestan

O sepětí geologie, silnic, dálnic a sportovních vozů

Když italský konstruktér Enzo Ferrari začínal s výrobou prvních vozů, věděl, že to bude mít smysl. Dlouho však pro sportovní vozy nebylo využití.

15.1.2020 v 12:15 | Karma článku: 15.05 | Přečteno: 350 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - emulgátor ve vajíčku a majonéza

Emulgátor lecitin v roli smírčího soudce při výrobě majonézy. Co je to lecitin, proč se nemá majonéza předčasně solit a proč se má okyselit? (délka blogu 10 min.)

13.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 24.46 | Přečteno: 633 | Diskuse
Počet článků 2309 Celková karma 28.59 Průměrná čtenost 1782

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz