Třinácté zvířetníkové souhvězdí

28. 06. 2008 10:21:45
Léto a prázdniny jsou tady. A s nimi i dlouhé večery strávené u ohně, u grilu a i jinde v přírodě. Kolikrát až pozdě do noci se vysedává na čerstvém vzduchu, a to často člověka při pohledu na hvězdnou oblohu napadají nejrůznější myšlenky. Mnozí se začínají zajímat, co je to támhleto za tu jasnou hvězdu, která to poblikává nad tím lesem. Dovolte, abych zde proto dal menší návod, co lze v létě na obloze vlastně spatřit.
A muže se luštitA muže se luštitLibor Eermák

Pokud se podíváte večer nad sebe, tak přímo nad hlavou spatříte jednu velice jasnou hvězdu s malým hvězdným kosodelníkem. Není to nic jiného než 25 světelných let vzdálená Vega v souhvězdí Lyra. Pokud se od ní budeme pohybovat protisměru otáčení oblohy, pochvíli narazíme na podobnou hvězdu, sice o maličko méně jasnější. Tak toto je 2000 světelných let vzdálený Deneb. Když se na něj pozorně podíváme, spatříte, že hvězdy kolem něj vytvoří jakýsi kříž, či lépe řečeno letící labuť. A tak se také jmenuje toto souhvězdí. V Labuti se nedaleko Denebu nalézá ještě jeden zajímavý objekt. Při pohledu do dalekohledu spatříme, že má tvar velice podobný Severní Americe, podle které také dostala tato 4000 let vzdálená difúzní mlhovina svůj název.

Již jsme mluvili o Veze a Denebu. V obou případech se jedná o bílé obry spektrální třídy „A“. Tyto dvě hvězdy mají ještě třetího do party a tím je pouhých 16 světelných let vzdálený Altair v souhvězdí Orla. Najdeme ho od obou jasných hvězd na jih, jak společně s nimi vytvoří tzv. Letní trojúhelník.

Hned nalevo vedle Orla můžeme spatřit malou skupinku asi pěti hvězd uspořádaných ve tvaru rybky. Tak toto je souhvězdí Delfín. A na jih od Orla můžeme zas najít zvířetníkové souhvězdí Střelce.

Nyní se přesuňme více na západ. Tam můžeme spatřit velice jasnou hvězdu. Poznáme jí tak, že v jejím směru ukazuje rukověť Velkého vozu. Tak to se jedná o 35 let vzdálený Arcturus v souhvězdí Pastýře. Pokud se od něj vydáme směrem k Lyře, jistě si nemůžeme nevšimnout malého obloučku hvězdiček, které známe pod názvem Severní koruna. A pak velkého lichoběžníku, což je centrální část souhvězdí Herkules Právě tento lichoběžník je zajímavý tím, že v jeho pravé části, zhruba ve dvou třetinách výšky, se nalézá nejjasnější kulová hvězdokupa, známá jako M13. Lze ji spatřit i menším dalekohledem.

U čísla třináct ještě chvíli zůstaneme, neboť pod tímto souhvězdím se nalézá ještě jedno velké souhvězdí, jehož název jsem ukryl do dnešní šestisměrky. Je to totiž souhvězdí, kterým i přesto, že jím během prosince prochází Slunce, a to dokonce delší dobu než u sousedního Štíra, není počítáno mezi dvanáct tzv. znamení. Zajímavé je také například tím, že se v něm nalézá malá, ale zajímavá hvězdička s názvem „Barnardova šipka“, což je k nám po hvězdné soustavě Alfy Centauri další nejbližší hvězda, vzdálená pouhých 6 světelných let.

Věřím, že jsem tímto článkem poodkryl mnohým čtenářům alespoň některá tajemství letní noční oblohy a ti, kteří chtějí si můžou vyluštit i dnešní šestisměrku. Luští se stejně jako osmisměrka. Po vyškrtání všech výrazů zbude sedm písmen, která pokud se přečtou po řádkách dají hledanou tajenku.CERES, CIH, ERIS, JUPITER, JUZA, KERB, KOMETA, LIŠKA, LUNA, MARS, MERKUR, MIRA, NEPTUN, ORION, PASTÝŘ, PLANETA, PLUTO, RYS, SATURN, SIRIUS, URAN, VENUŠE, VOZKA, ZEMĚ

Libor Čermák

Zdroj: Karkoschka E.: Astronomický atlas hvězdné oblohy, BLESK, Ostrava, 1995

Další netradiční křížovky na mém blogu: Vícerozměrná křížovka: http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/39857/Vicerozmerna-krizovka-i-nemozne-je-mozne.html

Plástvová křížovka: http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/39133/Hledame-tajuplny-vrch.html

3D křížovka: http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/38274/3D-krizovka.html

Labyrint: http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/37487/Tajuplne-labyrinty-zajimavost-doplnena-o-netradicni-krizovku.html

Autor: Libor Čermák | sobota 28.6.2008 10:21 | karma článku: 16.00 | přečteno: 2932x

Další články blogera

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 417 |

Libor Čermák

Autoři příběhů by se měli postavit proti ideologii genderismu-multikulturalismu

Genderismus-multikulturalismus představuje v současné době největší ohrožení svobody slova. A ohrožuje i literární tvorbu, zvláště chlapeckou, protože jí chce přikazovat, jak má správně ideologicky vypadat dobová prezentace.

13.11.2018 v 10:45 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 551 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Libor Čermák

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Erich von Däniken a Jaroslav Foglar. Dva spisovatelé, kteří na první pohled spolu nemají téměř nic společného. Ale na ten druhý pohled zjistíme, že toho mají možná společného více, než si myslíme. Ukážu vám to:

10.11.2018 v 18:33 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 965 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1121 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika na jezírku … co o ní víme my a co vodoměrky?

Vypadá to, jako by běhaly po tenké fólii, napnuté na vodní hladině. Nikdy ji neprošlápnou a nenamočí se. Jak se hmyz (vodoměrka nebo bruslařka) udrží na hladině, vysvětluje (jak jinak) fyzika. (délka blogu 3 min.)

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 575 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Tajemství svobodné vůle

Celý vesmír i život má být jeden řetězec příčin a následků. S tímto tvrze­ním se nedá nesouhlasit. Při pohledu zpět zjistíme, že vše, co se nám v životě přihodilo, co jsme udělali i neudělali, bylo nějak podmíněno.

11.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jan Mestan

Vidět Zemi růst

Chile je zemí, kde jsou častá zemětřesení. Dokonce tam nastalo to nejsilnější naměřené v roce 1960 o síle 9.5. Takové zemětřesení pak vede k vertikálním zdvihům. A to dost značným. Jednorázově se jedná o decimetry až metry.

10.11.2018 v 14:08 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 2038 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz