Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoční pašijový týden je tady

16. 04. 2014 12:06:00
Lidové velikonoce mají své kouzlo. Proto jsem se rozhodl, že dnešní blog zaměřím na zvyklosti, které se vážou ke každému konkrétnímu dni svatého neboli pašijového týdne.

K v ě t n á n e d ě l e

Křesťanská tradice: slaví se na památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kdy ho obyvatelé vítali palmovými ratolestmi.

Církevní tradice: V kostele kněz světí ratolesti (neboli kočičky). Nejčastěji k tomuto účelu slouží větvičky vrby, jívy, jasanu nebo břízy. Při bohoslužbě se zároveň čtou pašije, t.j. zpráva o umučení Krista.

MH900441717.JPGLidová tradice: Přinášet domů zelené ratolesti jako symbol probouzející přírody je prastarý zvyk, který církev pouze převzala. Posvěcené kočičky podle lidové tradice získávají magickou moc. Chrání dům i pole. Zastrkávají se tak za krovy, dveře, okna, ale i za svaté obrázky nebo kříže. Kromě toho se k tomuto dni vztahuje i lidová pověra, že se tento den otevírají poklady ukryté v horách, skálách nebo na starých hradech (více informací v článku „Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

M o d r é p o n d ě l í

Církevní tradice: Podle tradice se tento den kostely zdobily modrým nebo fialovým suknem

Lidová tradice: V tento den bylo lidem zakázáno vykonávat jakoukoliv práci

(zdroj: http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/podle-tradice-by-se-o-modrem-pondeli-nemelo-pracovat.html)

Š e d i v é ú t e r ý :

Lidová tradice: Lidé nosili oblečení v bílé barvě, hospodyně uklízely a vymetaly pavučiny

(zdroj: http://zitzdrave.blog.cz/1003/sedive-utery)

Š k a r e d á s t ř e d a

Lidová tradice: Protože se říká, že se na Krista v tento den mračil Jidáš, neměl by se na škardou středu nikdo mračit, jinak by mu to prý zůstalo po celý rok. Také se v tento den vymetaly komíny. Jako jídlo se zpravidla podávalo chutné avšak nevzhledné jídlo. A tak se nejčastěji dělaly bramboráky, které však hospodyně potrhaly, aby nepůsobily pohledným dojmem (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/vynikajici-bramborove-placky-131143.html)

Z e l e n ý č t v r t e k

poslednivecere.jpgKřesťanská tradice: Jidášova zrada Krista v Getsemanské zahradě. A večer se konala poslední večeře Páně.

Církevní tradice: Dopoledne se setkávají v katedrálách biskupové s kněžíma a přitom světí posvátný olej. V kostelech se konají večerní mše, jako připomínka Kristovy poslední večeře. Kněz při ní užívá zelené roucho. V tento den až do soboty utichávají zvony, o kterých se říká, že odlétají do Říma.

Lidová tradice: Lidé jí pouze zelená jídla (například špenát, zelí, hrách, bylinky a zelenina) a jarní polévka (viz http://recepty.chytrazena.cz/jarni-polevka-s-bylinkami-118561.html). Dalším oblíbeným pokrmem toho dne jsou jidáše (viz recept http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/Jidase.html). Byl to také první den, kdy vycházeli chlapci a pod vedením nejstaršího mládence se vydali na obchůzku městem nebo vesnicí. Chodili třikrát denně (ráno, v poledne a večer). V ruce měly řehtačky a klapačky, čímž nahrazovali zvuk utichlých zvonů.

V e l k ý p á t e k

ukrizovani.jpgKřesťanská tradice: V tento den se připomíná především mučednická smrt Ježíše Krista. V tento den byl odsouzen, mučen a ukřižován. K této události se váže i nejedna záhada. Před časem jsem se například zmínil ve svém článku o Podivném astronomickém jevu při ukřižování Krista.

Církevní tradice: Den smutku, který je zároveň považován za nejtišší den v roce. Klasická mše se neslaví. Místo toho se čtou pašije (tj. zpráva o umučení Krista) z Janova evangelia. Boží hroby se zdobí květinami a svíčkami.

Lidová tradice: Den přísného půstu. Například by se neměly jíst masité pokrmy a dosyta najíst by se člověk měl pouze jednou denně. I v tento den chodili chlapci s řehtačkami, které nahrazovaly zvuk kostelních zvonů. Hrály se pašijové hry a věřilo se, že v tento den se otevírají poklady ukryté v horách, skálách nebo na starých hradech (více informací v článku „Kde se o Velikonocích otvírají poklady?“).

B í l á s o b o t a

Křesťanská tradice: Podle křesťanské tradice je to opět den tichosti, kdy Kristus ležel v hrobě.

Církevní tradice: Po celý den se nekonají žádné liturgické obřady. Až po západu slunce probíhá velká slavnost zvaná Velikonoční vigilie. Začíná svěcením velikonočního ohně, což je opět zvyk pocházející z prastarých dob a který církev převzala. Tím začíná slavnost Kristova vzkříšení.

Lidová tradice: Konec půstu. V tento den měli mladí svobodní lidé nějakým způsobem vyznat lásku svému děvčeti nebo svému chlapci. Například ozdobením chodníčku u domu své vyvolené. Jako jídlo se nejčastěji podávala velikonoční nádivka (viz recept) http://recepty.chytrazena.cz/velikonocni-nadivka-s-uzenym-masem-103967.html. V tento den také chodili chlapci řehtat s řehtačkami. Když šli naposled, tak za svoji snahu dostávali jako odměnu vejce, sladkosti a dokonce i drobné mince.

H o d B o ž í v e l i k o n o č n í

Křesťanská tradice: Kristovo vzkříšení a jeho vítězství nad smrtí. Na památku této události začali křesťané uctívat neděli jako Den Páně. I z touto událostí se váže jedna zvláštní záhada (viz můj článek Uměl Kristus překonat hranice našeho 3D prostoru?)

Církevní tradice: Vzkříšení předchází slavnost Velikonoční vigilie. V neděli se koná slavnostní nedělní mše.

Lidová tradice: Také se někdy nazývá Velká neděle, při které se světí velikonoční pokrmy. Tradiční velikonoční pokrmy jsou: Mazanec (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/mazanec-z-kynuteho-testa-133518.html, beránek (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/pravy-velikonocni-beranek-119403.html a k obědu Skopové maso po pastýřsku (viz http://recepty.chytrazena.cz/skopove-maso-po-pastyrsku--126725.html.

P o n d ě l í V e l i k o n o č n í

pomlazky.jpgLidová tradice: I přesto, že se k němu neváží žádné speciální křesťanské ani církevní zvyklosti, tak z pohledu lidových velikonoc jde o nejdůležitější den, protože se koná obchůzka koledníků s pomlázkou. Dřívávějc se chodilo koledovat i v jiné svátky viz můj článek „Jak a kdy se v minulosti chodilo koledovat?“. Ale toto je čas jediné koledy z celého roku, jejíž tradici se nepodařilo přerušit ani bývalým totalitním režimům. Na Pondělí velikonoční si kluci vždycky upletou pomlázky z vrbového proutí a jdou tzv. „vyšlehat“ holky. I když vím, že často potkávám na velikonočních koledách i děvčata. Při tom odříkají koledu a dostanou buď malované kraslice a nebo nějaké cukroviny. Když jsem byl kluk, chodil jsem se svojí partou kluků vždy velice rád. Vždy jsme toho vykoledovali tolik, že jsme pak ani nevěděli, co s tím. Ale v současné době se bojím jednoho. Jak tak u nás (okraj Prahy) každé Velikonoční pondělí sleduji současné koledníky, začíná mi připadat, že jejich řady slábnou. A tak mi nezbývá než věřit, že se současné konzumní době nepodaří poničit i tento prastarý obyčej. A nejvíce mne potěší, když potkám nějakého koledníka, který nemá v obchodě kupovanou pomlázku, ale vlastnoručně upletenou. A tak přidávám návod na pletení pomlázky: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?. Dalším hezkým zvykem z velikonočního pondělí je chození na pěší výlety a pořádání pikniků v přírodě. U nás v rodině, nebo alespoň já osobně tuto tradici dodržuji odpoledne hned po obědě. Jako pondělní pokrm slouží vaječná jídla v jakékoliv podobě. A jako velikonoční dekorace se začala stále častěji vracet i tzv. líta, o kterých jsem se blíže rozepsal ve svém včerejším článku (viz Ozdobený stromeček i o velikonocích?)

Lidové zvyky jsou úžasná věc. A nezbývá než věřit, že i současná konzumní doba nám je zachová.

Použité zdroje: Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_t%C3%BDden

http://velikonoce.vira.cz/Podstata-Velikonoc/Pruvodce-Velikonocemi.html

http://www.chytrazena.cz/tradicni-velikonocni-pokrmy-8760.html

odkazy uváděné v textu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A na další povzbuzení velikonoční atmosféry opět přidávám odkaz na velikonoční pohádku, tentokrát jsem vybral Chaloupku na vršku, a to na velikonoce zaměřenou epizodu „Jak se pomlázky ztratily“. Připomínají se tam i mnohé velikonoční zvyky, o kterých jsem se dnes zmínil.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1100267182-chaloupka-na-vrsku/206552116050005-jak-se-pomlazky-ztratily/video

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Související články: z rubriky Velikonoce 2014

Květná neděle: Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

Modré pondělí: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?

Šedivé úterý: Ozdobený stromeček i o velikonocích?

A další související rubriky:

adventní kalendář 2012

adventní kalendář 2013

Autor: Libor Čermák | středa 16.4.2014 12:06 | karma článku: 16.80 | přečteno: 1399x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 550 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 463 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.78 | Přečteno: 6606 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 771 |

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Bůh pro Čechy není příliš důležitý, vyplývá ze studie

Na konci června byly publikovány výsledky dlouhodobého výzkumu české společnosti v rámci projektu European Values Study.

17.7.2018 v 8:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 |

Richard Mandelík

Velké C na jaře 2018

Tři koncerty, z toho jeden tradiční slavnostní velikonoční a závěrečný k mé radosti ze staré anglické hudby.

17.7.2018 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Eva Šamánková

Cigaretka na dva tahy

Ztracený řidič dodávky, čtyřicet kilo ukradeného bílého prášku a parta policejních detektivů v nejlepší kondici. To je nejnovější do češtiny převedená „dánovka“...

16.7.2018 v 17:40 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 239 | Diskuse

Helena Herynková

Příbuzné prostě dostaneš k narozeninám

Válečné trauma, rodina opředená tajemstvími a velmi nespolehlivá vypravěčka. Dokonalé koření psychologického thrilleru, který spolehlivě přivodí menší tachykardie.

16.7.2018 v 11:15 | Karma článku: 4.89 | Přečteno: 252 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Co má společného zavraždění Mikuláše II. a Praha? K smutnému výročí.

Připomínáme si 100 let krvavého konce rodiny ruského panovníka Mikuláše II. a jeho věrných. Událost, která byla předzvěstí milionů dalších mrtvých. Vážený čtenář se jistě ptá, proč ten nadpis, a proč Praha?

16.7.2018 v 10:07 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz