Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoční pašijový týden je tady

16. 04. 2014 12:06:00
Lidové velikonoce mají své kouzlo. Proto jsem se rozhodl, že dnešní blog zaměřím na zvyklosti, které se vážou ke každému konkrétnímu dni svatého neboli pašijového týdne.

K v ě t n á n e d ě l e

Křesťanská tradice: slaví se na památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kdy ho obyvatelé vítali palmovými ratolestmi.

Církevní tradice: V kostele kněz světí ratolesti (neboli kočičky). Nejčastěji k tomuto účelu slouží větvičky vrby, jívy, jasanu nebo břízy. Při bohoslužbě se zároveň čtou pašije, t.j. zpráva o umučení Krista.

MH900441717.JPGLidová tradice: Přinášet domů zelené ratolesti jako symbol probouzející přírody je prastarý zvyk, který církev pouze převzala. Posvěcené kočičky podle lidové tradice získávají magickou moc. Chrání dům i pole. Zastrkávají se tak za krovy, dveře, okna, ale i za svaté obrázky nebo kříže. Kromě toho se k tomuto dni vztahuje i lidová pověra, že se tento den otevírají poklady ukryté v horách, skálách nebo na starých hradech (více informací v článku „Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

M o d r é p o n d ě l í

Církevní tradice: Podle tradice se tento den kostely zdobily modrým nebo fialovým suknem

Lidová tradice: V tento den bylo lidem zakázáno vykonávat jakoukoliv práci

(zdroj: http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/podle-tradice-by-se-o-modrem-pondeli-nemelo-pracovat.html)

Š e d i v é ú t e r ý :

Lidová tradice: Lidé nosili oblečení v bílé barvě, hospodyně uklízely a vymetaly pavučiny

(zdroj: http://zitzdrave.blog.cz/1003/sedive-utery)

Š k a r e d á s t ř e d a

Lidová tradice: Protože se říká, že se na Krista v tento den mračil Jidáš, neměl by se na škardou středu nikdo mračit, jinak by mu to prý zůstalo po celý rok. Také se v tento den vymetaly komíny. Jako jídlo se zpravidla podávalo chutné avšak nevzhledné jídlo. A tak se nejčastěji dělaly bramboráky, které však hospodyně potrhaly, aby nepůsobily pohledným dojmem (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/vynikajici-bramborove-placky-131143.html)

Z e l e n ý č t v r t e k

poslednivecere.jpgKřesťanská tradice: Jidášova zrada Krista v Getsemanské zahradě. A večer se konala poslední večeře Páně.

Církevní tradice: Dopoledne se setkávají v katedrálách biskupové s kněžíma a přitom světí posvátný olej. V kostelech se konají večerní mše, jako připomínka Kristovy poslední večeře. Kněz při ní užívá zelené roucho. V tento den až do soboty utichávají zvony, o kterých se říká, že odlétají do Říma.

Lidová tradice: Lidé jí pouze zelená jídla (například špenát, zelí, hrách, bylinky a zelenina) a jarní polévka (viz http://recepty.chytrazena.cz/jarni-polevka-s-bylinkami-118561.html). Dalším oblíbeným pokrmem toho dne jsou jidáše (viz recept http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/Jidase.html). Byl to také první den, kdy vycházeli chlapci a pod vedením nejstaršího mládence se vydali na obchůzku městem nebo vesnicí. Chodili třikrát denně (ráno, v poledne a večer). V ruce měly řehtačky a klapačky, čímž nahrazovali zvuk utichlých zvonů.

V e l k ý p á t e k

ukrizovani.jpgKřesťanská tradice: V tento den se připomíná především mučednická smrt Ježíše Krista. V tento den byl odsouzen, mučen a ukřižován. K této události se váže i nejedna záhada. Před časem jsem se například zmínil ve svém článku o Podivném astronomickém jevu při ukřižování Krista.

Církevní tradice: Den smutku, který je zároveň považován za nejtišší den v roce. Klasická mše se neslaví. Místo toho se čtou pašije (tj. zpráva o umučení Krista) z Janova evangelia. Boží hroby se zdobí květinami a svíčkami.

Lidová tradice: Den přísného půstu. Například by se neměly jíst masité pokrmy a dosyta najíst by se člověk měl pouze jednou denně. I v tento den chodili chlapci s řehtačkami, které nahrazovaly zvuk kostelních zvonů. Hrály se pašijové hry a věřilo se, že v tento den se otevírají poklady ukryté v horách, skálách nebo na starých hradech (více informací v článku „Kde se o Velikonocích otvírají poklady?“).

B í l á s o b o t a

Křesťanská tradice: Podle křesťanské tradice je to opět den tichosti, kdy Kristus ležel v hrobě.

Církevní tradice: Po celý den se nekonají žádné liturgické obřady. Až po západu slunce probíhá velká slavnost zvaná Velikonoční vigilie. Začíná svěcením velikonočního ohně, což je opět zvyk pocházející z prastarých dob a který církev převzala. Tím začíná slavnost Kristova vzkříšení.

Lidová tradice: Konec půstu. V tento den měli mladí svobodní lidé nějakým způsobem vyznat lásku svému děvčeti nebo svému chlapci. Například ozdobením chodníčku u domu své vyvolené. Jako jídlo se nejčastěji podávala velikonoční nádivka (viz recept) http://recepty.chytrazena.cz/velikonocni-nadivka-s-uzenym-masem-103967.html. V tento den také chodili chlapci řehtat s řehtačkami. Když šli naposled, tak za svoji snahu dostávali jako odměnu vejce, sladkosti a dokonce i drobné mince.

H o d B o ž í v e l i k o n o č n í

Křesťanská tradice: Kristovo vzkříšení a jeho vítězství nad smrtí. Na památku této události začali křesťané uctívat neděli jako Den Páně. I z touto událostí se váže jedna zvláštní záhada (viz můj článek Uměl Kristus překonat hranice našeho 3D prostoru?)

Církevní tradice: Vzkříšení předchází slavnost Velikonoční vigilie. V neděli se koná slavnostní nedělní mše.

Lidová tradice: Také se někdy nazývá Velká neděle, při které se světí velikonoční pokrmy. Tradiční velikonoční pokrmy jsou: Mazanec (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/mazanec-z-kynuteho-testa-133518.html, beránek (viz recept: http://recepty.chytrazena.cz/pravy-velikonocni-beranek-119403.html a k obědu Skopové maso po pastýřsku (viz http://recepty.chytrazena.cz/skopove-maso-po-pastyrsku--126725.html.

P o n d ě l í V e l i k o n o č n í

pomlazky.jpgLidová tradice: I přesto, že se k němu neváží žádné speciální křesťanské ani církevní zvyklosti, tak z pohledu lidových velikonoc jde o nejdůležitější den, protože se koná obchůzka koledníků s pomlázkou. Dřívávějc se chodilo koledovat i v jiné svátky viz můj článek „Jak a kdy se v minulosti chodilo koledovat?“. Ale toto je čas jediné koledy z celého roku, jejíž tradici se nepodařilo přerušit ani bývalým totalitním režimům. Na Pondělí velikonoční si kluci vždycky upletou pomlázky z vrbového proutí a jdou tzv. „vyšlehat“ holky. I když vím, že často potkávám na velikonočních koledách i děvčata. Při tom odříkají koledu a dostanou buď malované kraslice a nebo nějaké cukroviny. Když jsem byl kluk, chodil jsem se svojí partou kluků vždy velice rád. Vždy jsme toho vykoledovali tolik, že jsme pak ani nevěděli, co s tím. Ale v současné době se bojím jednoho. Jak tak u nás (okraj Prahy) každé Velikonoční pondělí sleduji současné koledníky, začíná mi připadat, že jejich řady slábnou. A tak mi nezbývá než věřit, že se současné konzumní době nepodaří poničit i tento prastarý obyčej. A nejvíce mne potěší, když potkám nějakého koledníka, který nemá v obchodě kupovanou pomlázku, ale vlastnoručně upletenou. A tak přidávám návod na pletení pomlázky: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?. Dalším hezkým zvykem z velikonočního pondělí je chození na pěší výlety a pořádání pikniků v přírodě. U nás v rodině, nebo alespoň já osobně tuto tradici dodržuji odpoledne hned po obědě. Jako pondělní pokrm slouží vaječná jídla v jakékoliv podobě. A jako velikonoční dekorace se začala stále častěji vracet i tzv. líta, o kterých jsem se blíže rozepsal ve svém včerejším článku (viz Ozdobený stromeček i o velikonocích?)

Lidové zvyky jsou úžasná věc. A nezbývá než věřit, že i současná konzumní doba nám je zachová.

Použité zdroje: Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_t%C3%BDden

http://velikonoce.vira.cz/Podstata-Velikonoc/Pruvodce-Velikonocemi.html

http://www.chytrazena.cz/tradicni-velikonocni-pokrmy-8760.html

odkazy uváděné v textu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A na další povzbuzení velikonoční atmosféry opět přidávám odkaz na velikonoční pohádku, tentokrát jsem vybral Chaloupku na vršku, a to na velikonoce zaměřenou epizodu „Jak se pomlázky ztratily“. Připomínají se tam i mnohé velikonoční zvyky, o kterých jsem se dnes zmínil.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1100267182-chaloupka-na-vrsku/206552116050005-jak-se-pomlazky-ztratily/video

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Související články: z rubriky Velikonoce 2014

Květná neděle: Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

Modré pondělí: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?

Šedivé úterý: Ozdobený stromeček i o velikonocích?

A další související rubriky:

adventní kalendář 2012

adventní kalendář 2013

Autor: Libor Čermák | středa 16.4.2014 12:06 | karma článku: 16.80 | přečteno: 1405x


Další články blogera

Libor Čermák

Syrští sirotci prý jako předvolební rétorika. Cha, cha.

Když jsem psal minulý příspěvek na toto téma, doufal jsem, že se to vše umoudří a sluníčkáři s těmi syrskými sirotky přestanou. Jenže oni s tím šílí pořád dál a dál.

21.9.2018 v 19:03 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 1181 |

Libor Čermák

Záhady státu Washington

Po pauze se opět věnuji záhadám států USA. Dnes jsem se zaměřil na stát Washington. Právě tady vznikl díky pilotu Kennethu Arnoldovi pojem "létající talíř". A UFO případů tu bylo mnohem víc. Ale i kruhů v obilí a jiných záhad.

21.9.2018 v 10:25 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 397 |

Libor Čermák

Přiznání zastupitele L. Č.

Kvůli předvolební kampani založil jeden místní opoziční spolek na FB stránku z kategorie "přiznání místních politiků". A tak jsem i já přišel se svou troškou do mlýna. Ale dosud jsem se zveřejnění svých přiznání bohužel nedočkal.

20.9.2018 v 2:00 | Karma článku: 24.97 | Přečteno: 416 |

Libor Čermák

Zámek a park v Novém Městě nad Metují

Dnes vás pozvu do zámeckého parku zámku, který byl na počátku 20. století upraven archtektem Dušanem Jurkovičem. Nalézá se v Novém Městě nad Metují a zvláštností je v něm víc než dost.

19.9.2018 v 8:56 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 251 |

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

The Traveling Wilburys – Handle With Care

Traveling Wilburys byla britsko-americká superskupina, kterou tvořili hudebníci Bob Dylan, George Harrison, Jeff Lynne, Roy Orbison a Tom Petty. Skupina Traveling Wilburys vznikla náhodou na jaře 1988 při nahrávání písně.

22.9.2018 v 18:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Naďa Dubcová

Ještě k panu Kulínskému

Jeho kauza se začala ohřívat v momentě, kdy opustil tento svět. Začal s tim Blesk a myslím, že stale pokračuje, ani nevim. Ten člověk se provinil, dostal trest, ktery si odpykal

22.9.2018 v 17:33 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 410 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Ta naše reforma česká aneb Jak z toho ven, pane ministře?

13 let od zavedení Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, které nahradilo osnovy, se opět objevuje kritika biflování letopočtů, plžů, mlžů a přítoků řek. Proběhla vůbec nějaká reforma?

22.9.2018 v 14:06 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Jak vychovat samostatné děti, které se nevzdávají na první překážce

Mnozí jste jistě již slyšeli o "vrtulníkových rodičích", tedy o těch, kteří se vznášejí nad svými dětmi, pečují o jejich blaho, věnují jim neustálou pozornost a přehánějí jejich marginální potíže.

22.9.2018 v 7:56 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 388 | Diskuse

Karel Sýkora

Veřejné setkání na podporu čínských křesťanů – 14. října 2018 v Praze

Milí bratři, milé sestry, milí přátelé, posíláme vám pozvání na Veřejné setkání na podporu čínských křesťanů, kteří v České republice již druhým rokem žádají o azyl z důvodu svého pronásledování.

21.9.2018 v 20:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |
Počet článků 1977 Celková karma 24.61 Průměrná čtenost 1779

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit za socdem mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz