Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady a zajímavosti Machu Picchu

19. 03. 2014 6:48:00
Jedním z nejznámějších a zároveň nejtajemnějších míst v Jižní Americe jsou ruiny inckého kultovního místa Machu Picchu. Díky tomu se dostaly i na seznam tzv. „nových sedm divů světa“.

Je to legendární incké město postavené v horském sedle pod Huana Picchu a nad řekou Urubamba v nadmořské výšce kolem 2400 m.n.m. Proč ho Inkové postavili, to nikdo neví. Jeho datování je zhruba na rok 1450 n.l, ale některé části centra komplexu jsou však údajně mnohem starší. Pro moderní svět bylo Machu Picchu objeveno až v roce 1911, a to americkým výzkumníkem a archeologem Hiramem Binghamem. V roce 1983 bylo zařazeno ba seznam UNESCO a v roce 2007 dokonce mezi novodobých sedm divů světa. Kdo se sem chce dostat, má dvě možnosti. Například si může zvolit několikadenní pěší pochod po staré incké cestě. Tento pochod je však možný jen se zkušeným průvodcem. Komu se nechce chodit pěšky, může využít železnici a pak silnici s množstvím serpentýn.

machupicu.jpg

A tak jsem se rozhodl, že stejně jako v případě dalších obdobných staveb, tak i zde udělám co nejucelenější seznam zdejších záhad a zajímavostí.

Z á h a d y v u m í s t ě n í

Jak jsem psal v článku „Peruánské tajemství Orionu“, tak Machu Picchu zapadá do „inckého Orionu“, kde odpovídá hvězdě Mintaka, nejsevernější hvězdě v tzv. Pásu Orionu.

orionperu.jpg

Horský masiv Huana Picchu nad pevností vytvoří z pohledu Machu Picchu nádhernou iluzi lidského obličeje nějakého ležícího indiána.

Nalézá se na opačné straně zeměkoule, jako byla Khmérská říše v jihovýchodní Asii, kde se například nalézá známý chrám Angkor Vat a další památky.

Z á h a d y s t a v b y

Tak jako v jiných podobných předkolumbovských stavbách v Peru, tak i zde najdeme zdivo z mnohostranných kamenů, které do sebe naprosto přesně zapadají a jsou na sebe navršeny bez pojiva. Jak píše český badatel, spisovatel a cestovatel Arnošt Vašíček v knize „Záhady Peru“, že zatímco u Cuzca můžeme spatřit kámen o dvanácti úhlech, poblíž Machu Picchu se nalézá kámen o čtyřiceti úhlech

Půdorys Machu Pichu působí také jako obrovský geoglyf, tedy obrazec, který je možný spatřit nejlépe seshora. Pevnost s okolními terasami totiž vypadá jako letící kondor z profilu. Nejlépe je to vidět na fotografii na tomto odkazu: http://www.travelblog.org/Photos/5030198. Vlastní tělo má kondor ve spodní části obrázku, kde hlavu se zobákem má vlevo. Nad tělem potom má mohutná křídla. Napadá mne, zda v tom v takovémto zobrazení ptáků náhodou nemůže být i nějaká archeoastronautická souvislost.

Je zde možné rozeznat tři základní stavební techniky. Kupodivu nejsložitější jsou ty nejstarší, tj. ony složité kamenné sestavy. Pak jsou druhé nejstarší - stavby z cihel. A nejmladší jsou zdi z nahrubo otesaných kamenů, což je kupodivu ta nejprimitivnější zdejší metoda.

Jedním z nejznámějších objektů v tomto divu světa je posvátný tzv. Sluneční kámen neboli Intihuatana. Je to zvláštně opracovaný skalní blok, který má tvar zploštělé pyramidy v točitém tvaru. Na svém vrcholu má pak zvláštní čtyřboký sloupový výčnělek, jenž podle některých názorů je srovnávána s tvarem hory nad Machu Picchu. (viz např. foto)Tento kámen sloužil kromě kultovních účelů i jako astronomická observatoř k určování rovnodenností a zatmění slunce.

intihuatana.jpg

Další zajímavou stavbou je tzv. chrám Slunce neboli Sluneční věž. Už jeho půdorys je zajímavý. Jako jediná stavba v Machu Picchu není čtverhranná, ale ve tvaru podkovy. V době zimního slunovratu je zde možné pozorovat zajímavou hru světla a stínu. Paprsek, který do chrámu pronikne hlavním oknem, dopadne na velký obřadní kámen uprostřed místnosti.

Z á h a d y a z a j í m a v o s t i z m y t o l o g i e

O zimním slunovratu se tu každoročně konala slavnost zasvěcení slunečnímu bohu Intimu. Tento bůh byl při ní symbolicky připoutáván k balvanu, aby se vrátil i v příštím létě. Měl snad tento bůh Inti podle zdejší legendy někam odlétávat?

Incké legendy praví, že takovéto stavby postavil bílý bůh Viracoča. Ten údajně vlastnil hůl, se kterou dokázal zapálit skálu. Tento oheň prý i dokázal zlehčit kameny tak, že je uzvedl i jeden člověk. Toto zlehčení trvalo jen nějaký čas a pak se zas kameny vracely na svojí původní hmotnost.

Další legenda říká, že tyto stavby postavili dva synové boha Virakoči. Tito synové naučili lidstvo opracovávat a dopravovat kameny a také ho vzdělávali v astronomii. Jenomže pozemšťané je zklamali, protože začali uctívat figurky bohů. Řekli to tedy svému otci, a ten je potrestal bleskem a ohněm. A stejně jako jiní bohové, tak i on slíbil, že se jednou vrátí.

D a l š í z á h a d y a z a j í m a v o s t i

Jednou z dalších nevyřešených záhad Machu Picchu je to, proč a kdy bylo toto město opuštěno. Existuje několik teorií. Buď se tak stalo ve válce mezi sousedními kmeny, kdy zde mohlo být zmasakrováno veškeré obyvatelstvo. Dále se přemýšlí o nějaké epidemii. A třetí a nejvíce přijímanou hypotézou je, že ho Inkové z nějakých neznámých důvodů sami opustili.

Jak jsem psal, tak v Huana Picchu lze rozeznat siluetu ležícího obličeje. V téže hoře pod jinými úhly lze také rozpoznat například siluetu ležící pumy nebo stojícího kondora (viz http://www.novinky.cz/cestovani/273644-na-posvatne-machu-picchu-je-nejlepsi-vyhled-z-hory-huayna-picchu.html)

V roce 2010 ho navštívil francouzský inženýr David Crespy a povšiml si zvláštního výklenku v jedné z budov. Usoudil, že vznikl zazděním vchodu do prostor ukrytých v podzemí. Jeho článek o tom podnítil francouzského archeologa Thierriho Jamina ke geofyzikálnímu průzkumu. Tato měření ukázala, že tam v podzemí se nalézá velký poklad ve formě většího množství zlata a stříbra. (http://vtm.e15.cz/machu-picchu-skryva-velky-poklad)

Erich von Däniken se zmiňuje o nálezu zvláštních předmětů, které zde učinil americký výzkumník Hiram Bingham, objevitel Machu Picchu. Bylo zde prý objeveno 156 předmětů ve tvaru disku o velikosti zploštělého tenisového míčku. Některé z nich jsou ze zvláštního zeleného, téměř průhledného materiálu. Bingham se domníval, že mohlo jít o nějaký druh počítadel. Já se ptám, co když tyto předměty mají něco společného s dopravními předměty domnělých bohů? Protože jak známo, některá současná pozorování UFO se podobají právě diskům.

S o u v i s l o s t i s s t a v b a m i s v ě t a

Stavby, které jsou postavené z mohutných mnohoúhlových kamenů, které do sebe naprosto přesně zapadají lze vidět i v jiných stavbách (Sacsayhuaman, Kenko, Tambomachay, Ollantaytambo, atp. Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků.

Místa, která jsou postavena do tvaru souhvězdí Orionu, jsou i jinde. Například v egyptské Gíze (Záhady Menkaureovy pyramidy), v egyptské Sakkaře (Záhady nejstarších egyptských pyramid), v pravěkých hradištích kolem Vltavy. A i další prehistorické lokality ve světě i mimo náš svět vytvářejí nejrůznější souhvězdí (viz Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací).

Míst, která byla náhle a z neznámých důvodů opuštěna, je také více. Například podivné přesídlení mayské civilizace (viz Záhady mayské Chichén Itzá) nebo u Anasaziů (viz Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada).

Situace, kdy starší stavby jsou kvalitnější a monumentálnější, než ty novější, známe například i ze starého Egypta. Nejvelkolepější pyramidy vznikly za 4. dynastie (a i tam se jejich výška postupně zmenšovala). A u dynastií následující už jen málo kdy pyramidy přesáhly 60 metrů.

Astronomická orientace a hry světel a stínů jsou běžné i z jiných významných staveb (New Grange, chámy na Maltě, Stonehenge (Záhady Stonehenge), Chichén Itzá v Mexiku (Záhady mayské Chichén Itzá) a i jinde (viz Hry světel a stínů jako důkaz dokonalosti dávné architektury)

Jméno „Inti“, bůh, jemuž byl v Machu Picchu zasvěcen posvátný kámen Intihuatana, není známo jen z mytologie Inků. Muž stejného jména působil i v Egyptě. Byl to nejoblíbenější syn vezíra a soudce Kara, o němž jsem se zmiňoval v článku Největší úspěchy české egyptologie, a to o tom, že čeští archeologové objevili v roce 1995 jeho hrobku v jižním Abusíru. Je to jen jmenná náhoda mezi inckou a egyptskou říší?

machupiccuchram.JPG

Machu Picchu je tedy opravdu tajuplné místo, které v sobě ukrývá mnoho záhad a tajemství. Je možné, že si vzpomenete i na nějaké další, o kterých jsem se nezmínil. A kromě toho je i docela možné i to, že další záhady této stavby stále ještě čekají na své objevení. A tak nám si nezbývá, než si přát to, aby se archeologům a dalším badatelům podařilo o takovýchto a podobných místech toho zjistit co nejvíce.

Zdroje a použitá literatura: odkazy uvedené v článku

http://cs.wikipedia.org/wiki/Machu_Picchu

Däniken E.: Stopy mimozemšťanů, Knižní klub, Praha, 2010

Däniken E.: vesmírne lety ve starověku: Knižní klub, Baronet, Praha, 1997

Vašíček A: Záhady Peru, Mystery film, Ostrava, 2006

Použité fotografie: wikipedie, http://www.flickr.com/photos/mckaysavage/718195060

Související články:

Za tajemstvím čínských pyramid

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 19.3.2014 6:48 | karma článku: 20.63 | přečteno: 3651x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 579 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 473 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6625 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 772 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz