Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

2. 02. 2014 7:24:00
Pyramidový chrám Boroburur na indonéské Jávě je největší buddhistický chrám na světě. Není sice záhadology tak protěžován, ale i tak tato stavba skýtá celou řadu záhad a zajímavostí.

Borobudurpohled.jpg

Nalézáme se jen pár stupňů jižně od rovníku, a to na jednom z největších indonéských ostrovů – na Jávě. Tento ostrov je sice svojí rozlohou jen téměř dvakrát větší než Česká republika, ale má asi třináctkrát více obyvatel. Jedním z největších měst je Yogyakarta asi s třemi miliony obyvatel. A jen pouhých 20 kilometrů severozápadně od tohoto velkoměsta se nalézá úžasná památka, zapsaná na seznam UNESCO, chrám ve tvaru pyramidy známý jako Borobudur. Je to největší buddhistický chrám na světě, který však svému původnímu účelu sloužil jen krátkou dobu.

Vystavěn byl v 8. a 9. století avšak o jeho stavbě se nedochovaly žádné písemné dokumenty, ve kterých by bylo napsáno, kdo a proč pyramidu nechal postavit. Svému účelu sloužil však jen asi jen několik desetiletí, neboť v té době probíhala v Indonésii invaze islámu a hlavně během 10. a začátkem 11. století postihla Jávu série sopečných výbuchů. To mělo za následek i to, že chrám Borobudur byl přikryt silným nánosem sopečného popílku a na dlouhá staletí byl zapomenut. K jeho znovuobjevení došlo až v 19. století. Tehdejší britský místodržící, sir Thomas Stamford Raffles, se velmi zajímal o dějiny Jávy a při své cestě po ostrově se v roce 1814 dozvěděl od domorodců, že hluboko v džungli stojí ohromná prastará stavba. Toto objevení vykonal holandský inženýr H.C. Cornelius, kterého tam Raffles poslal. Ovšem i tak byla památka ještě hodně dlouho ve velice špatném stavu. Během 19. století dokonce byla doporučena k rozeprání. Naštěstí se tak nestalo, a tak v 70. letech 20. století byly zahájeny hlavní renovovaní práce. borobudur.jpgCelá stavba tak byla rozebrána a opět znovu postavena. Čímž se z ní stala jedna z nejdůležitějších turistických atrakcí Jávy, jež byla v roce 1991 připsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Když dnes chce někdo vyšplhat až na horní stupeň Borobuduru, musí projí dlouhou cestu. Každou terasu musí obejít ve směru chodu hodinových ručiček, což je rituální obcházení chrámu představující cestu k osvícení. Není to krátká cesta. Čtvercová základna devítistupňové pyramidy má rozměry 118 x 118 metrů a celková výška je 35 metrů. Spodních pět šest stupňů je čtvercových, tři horní stupně jsou kruhové, takže stavba vypadá jako nějaký dort.

Ovšem i záhady a další zajímavosti tato stavba skýtá. Pokusil jsem se jich najít co nejvíc. Některé jsem vyčetl z literatury z níže popsaných zdrojů. Jiných jsem si zase všiml osobně. A tak jako v případech jiných podobných staveb, udělal jsem i z nich takovéto tabulky:

Záhady polohy

- všiml jsem si, že Borobudur se nalézá přesně uprostřed délky ostrova Jáva (viz mapa)

borobudurumist.jpg

- také jsem si všiml toho, že leží zhruba na stejné zeměpisné délce, jako čínské pyramidy v okolí města Si-an. To je zároveň poledník, který vede nejdéle po euroasijském kontinentu.

polednikborobudur.jpg

- Borobudur leží přesně na opačné straně zeměkoule jako jiná velká civilizace své doby, a to civilizace incká v Jižní Americe.

Záhady rozmístění

- Borobudur byl vystavěn společně ještě se dvěma menšími podobnými chrámy, které se nalézají v okolí cca tří kilometrů. Jmenují se Pawon a Mendut. Na počátku 20. století bylo zjištěno, že tyto tři chrámy stojí přesně v jedné přímce. Já jsem si všiml i toho, že chrám Pawon se nalézá cca 0,62 vzdálenosti mezi Borobudurem a Mendutem, což je poměr zlatého řezu.

mapabor.png

- Chrám stojí na dně bývalého jezera.

Záhady a zajímavosti stavby architektury

- Pyramida je orientovaná přesně do světových stran

- Nejsou k dispozici žádné písemné památky, ve kterých by bylo napsáno, kdo a proč pyramidu nechal postavit. Jeho architektem měl být jistý Gunadharma, o němž je však známo velice málo, spíše je to postava ze zdejších legend.

- Z pohledu seshora představuje obří trojrozměrnou mandalu

- Stavba je postavená tak zvláštně, že ze spodních stupňů není vidět to, co je na horních. A obráceně.

- Na stavbu bylo použito 55000 metrů krychlových kamene. Jednotlivé bloky k sobě nebyly spojovány maltou ale speciálně vytvarovanými drážkami. Je tak naprosto úžasná kamenická práce.

- Stavba byla též opatřena drenážním systémem a množstvím žlábků zakončených chrliči.

Siddharta.jpg

- Na stupních chrámů se nalézá celkem 504 soch Budhů a 2670 reliéfů. Většinou jde o výjevy z Budhova života, z života poutníka Sudhany nebo o výjevy karmového zákonu. Ovšem na některých zobrazeních je rozeznat například i zvláštní létající lidi (viz obr.), nebo i předměty připomínající létající talíře vznášející se nad lidmi (viz např. http://hdwallpapers4you.com/img-borobudur-wallpaper-3-normal-5685.htm)

Záhady z mytologie

- stúpy, ze kterých se chrám skládá (je jich celkem 72), je zvláštní architektonický prvek podobný zvonu. Tento tvar byl v indickém prostoru chápán jako dopravní prostředek bohů nebo k bohům. Že by odkaz nějaké prastaré létající stroje?

Stupa_Borobudur.jpg

- Výstup na Borobudur, jak už jsem psal, znázorňuje cestu k osvícení. Spodní stupně Borobuduru znázorňují pozemské oblasti, a horní stupně nebeský svět.

Další zajímavosti

- v roce 2011 se v okolí indonéských památek Borobudur a Prambanan objevilo několik záhadných obrazců v obilí. (viz Sezona obilných obrazců 2011 již začala)

indonesie.jpgindonesie1.jpg

Souvislosti s jinými stavbami světa

- jak jsem psal výše, Borobudur leží téměř přesně na stejném poledníku jako pyramidy v Číně

- pyramida je devítistupňová. Tento počet stupňů mají i jiné známé pyramidy, například známá Kuklkanova pyramida v Chichén Itzá nebo Chrám nápisů v Palenque, ve které se nalézá mnohatunový náhrobek Pacala, který Erich von Däniken považuje za prastaré znázornění astronauta. Devět stupňů má i nejznámější pyramidový chrám v mayském Tikalu v Guatemale. Devět stupňů má i velká pyramida v Uxmalu. (viz článek Záhady mayské Chichén Itzá

- kruhy v obilí se objevují i v okolí jiných prastarých památek. Nejznámější je anglické Avebury a Stonehenge (Záhady Stonehenge), ale občas se vyskytují i v oblasti toltécké Tuly ve středním Mexiku.

- Archeologických lokalit, kterými prochází poledník, jenž vede v té oblasti nejvíc po pevnině, je také více. Nejznámější je egyptská Gíza (Záhady egyptských pyramid v Gize), kde to platí v rámci celého světa. Lokálně pak například v Teotihuacanu - Severní Amerika (Záhady mexického Teotihuacanu), v Pumapunku - Jižní Amerika (Záhady andského Pumapunku), u Chichén Itzá ve Střední Americe (viz Záhady mayské Chichén Itzá) a i jinde – viz článek Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

Tak to je chrám Borobudur. Zatímco přední světoví záhadologové se specializují nejvíce na Egypt, mayskou inckou civilizaci, tak i zde na východě jsou stavby a lokality , které též jsou neméně zajímavé. A indonéský Borobudur je toho důkazem.

Zdroje a použitá literatura:

http://www.kpufo.cz/expedice/boro06/boro06.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Borobudur

Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps

Související články:

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 2.2.2014 7:24 | karma článku: 20.72 | přečteno: 1933x

Další články blogera

Libor Čermák

Kdo dnes nejvíc ohrožuje svobodu a demokracii v ČR?

17. listopad je dnes vnímán jako "den boje za svobodu a demokracii". A bohužel i dnes je svoboda a demokracie docela dost ohrožená. A ze strany koho? Ne, ze strany současného prezidenta republiky to rozhodně není.

17.11.2018 v 7:08 | Karma článku: 23.72 | Přečteno: 337 |

Libor Čermák

Podívej se, Kalousku, kolik je nás na kousku!

Velmi se stydím za lidi, kteří takového politika, proti kterému jsem chodil mezi roky 2010-2013 na masové mnohatisícové demonstrace, tak místo toho, aby ho vypískali jak Štěpána v ČKD, dokážou naopak skandovat jeho jméno.

16.11.2018 v 6:48 | Karma článku: 41.98 | Přečteno: 1785 |

Libor Čermák

Další nové nebezpečí Istanbulské úmluvy

O celé řadě ukrytých nebezpečí pro svobodu a demokracii v Istanbulské úmluvě informoval už kněz Petr Piťha. A s objevem dalšího ukrytého nebezpečí přišel před několika dny publicista Ondřej Neff. Pozor! Namířeno proti Česku!

15.11.2018 v 8:40 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 1084 |

Libor Čermák

Velké poděkování české vládě

Vážená a milá česká vládo, chtěl bych ti poděkovat za to, jak jsi se postavila čelem k něčemu, co je nám diktováno snad odkud z nějaké "supermasivní černé díry ve středu naší galaxie" a odmítla jsi globální pakt o migraci.

14.11.2018 v 10:43 | Karma článku: 38.38 | Přečteno: 998 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Monstrum v centru naší galaxie ztrácí na tajemnosti

​Nikdy ji nikdo neviděl, skrývá se totiž za mraky mezihvězdného plynu. Přesto o sobě dává vědět svou gigantickou gravitací. Jak vypadá černá díra, která určuje takt v Mléčné dráze? (délka blogu 5 min.)

15.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 732 | Diskuse

Jan Mestan

Planetární extrémy. Co způsobuje superhustotu exoplanet?

Vešla by se 'Země do Země' třeba desetkrát? Dvacetkrát? Nebo dokonce vícekrát? Zcela určitě, v jádrech plynných obrů a hvězd to možné je. Zarážející je potom fakt, že dané 'superhustoty' jsou hustotami průměrnými.

14.11.2018 v 22:36 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 256 | Diskuse

Julius Maksa

UFO Létající objekty.

Může někdo přežít přetížení 100 G a více? Jsou v létajících strojích živé bytosti? Je možné přetížení odstranit?

14.11.2018 v 22:09 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 298 | Diskuse

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 482 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 33.16 | Přečteno: 1301 | Diskuse
Počet článků 2042 Celková karma 29.72 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz