Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

2. 02. 2014 7:24:00
Pyramidový chrám Boroburur na indonéské Jávě je největší buddhistický chrám na světě. Není sice záhadology tak protěžován, ale i tak tato stavba skýtá celou řadu záhad a zajímavostí.

Borobudurpohled.jpg

Nalézáme se jen pár stupňů jižně od rovníku, a to na jednom z největších indonéských ostrovů – na Jávě. Tento ostrov je sice svojí rozlohou jen téměř dvakrát větší než Česká republika, ale má asi třináctkrát více obyvatel. Jedním z největších měst je Yogyakarta asi s třemi miliony obyvatel. A jen pouhých 20 kilometrů severozápadně od tohoto velkoměsta se nalézá úžasná památka, zapsaná na seznam UNESCO, chrám ve tvaru pyramidy známý jako Borobudur. Je to největší buddhistický chrám na světě, který však svému původnímu účelu sloužil jen krátkou dobu.

Vystavěn byl v 8. a 9. století avšak o jeho stavbě se nedochovaly žádné písemné dokumenty, ve kterých by bylo napsáno, kdo a proč pyramidu nechal postavit. Svému účelu sloužil však jen asi jen několik desetiletí, neboť v té době probíhala v Indonésii invaze islámu a hlavně během 10. a začátkem 11. století postihla Jávu série sopečných výbuchů. To mělo za následek i to, že chrám Borobudur byl přikryt silným nánosem sopečného popílku a na dlouhá staletí byl zapomenut. K jeho znovuobjevení došlo až v 19. století. Tehdejší britský místodržící, sir Thomas Stamford Raffles, se velmi zajímal o dějiny Jávy a při své cestě po ostrově se v roce 1814 dozvěděl od domorodců, že hluboko v džungli stojí ohromná prastará stavba. Toto objevení vykonal holandský inženýr H.C. Cornelius, kterého tam Raffles poslal. Ovšem i tak byla památka ještě hodně dlouho ve velice špatném stavu. Během 19. století dokonce byla doporučena k rozeprání. Naštěstí se tak nestalo, a tak v 70. letech 20. století byly zahájeny hlavní renovovaní práce. borobudur.jpgCelá stavba tak byla rozebrána a opět znovu postavena. Čímž se z ní stala jedna z nejdůležitějších turistických atrakcí Jávy, jež byla v roce 1991 připsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Když dnes chce někdo vyšplhat až na horní stupeň Borobuduru, musí projí dlouhou cestu. Každou terasu musí obejít ve směru chodu hodinových ručiček, což je rituální obcházení chrámu představující cestu k osvícení. Není to krátká cesta. Čtvercová základna devítistupňové pyramidy má rozměry 118 x 118 metrů a celková výška je 35 metrů. Spodních pět šest stupňů je čtvercových, tři horní stupně jsou kruhové, takže stavba vypadá jako nějaký dort.

Ovšem i záhady a další zajímavosti tato stavba skýtá. Pokusil jsem se jich najít co nejvíc. Některé jsem vyčetl z literatury z níže popsaných zdrojů. Jiných jsem si zase všiml osobně. A tak jako v případech jiných podobných staveb, udělal jsem i z nich takovéto tabulky:

Záhady polohy

- všiml jsem si, že Borobudur se nalézá přesně uprostřed délky ostrova Jáva (viz mapa)

borobudurumist.jpg

- také jsem si všiml toho, že leží zhruba na stejné zeměpisné délce, jako čínské pyramidy v okolí města Si-an. To je zároveň poledník, který vede nejdéle po euroasijském kontinentu.

polednikborobudur.jpg

- Borobudur leží přesně na opačné straně zeměkoule jako jiná velká civilizace své doby, a to civilizace incká v Jižní Americe.

Záhady rozmístění

- Borobudur byl vystavěn společně ještě se dvěma menšími podobnými chrámy, které se nalézají v okolí cca tří kilometrů. Jmenují se Pawon a Mendut. Na počátku 20. století bylo zjištěno, že tyto tři chrámy stojí přesně v jedné přímce. Já jsem si všiml i toho, že chrám Pawon se nalézá cca 0,62 vzdálenosti mezi Borobudurem a Mendutem, což je poměr zlatého řezu.

mapabor.png

- Chrám stojí na dně bývalého jezera.

Záhady a zajímavosti stavby architektury

- Pyramida je orientovaná přesně do světových stran

- Nejsou k dispozici žádné písemné památky, ve kterých by bylo napsáno, kdo a proč pyramidu nechal postavit. Jeho architektem měl být jistý Gunadharma, o němž je však známo velice málo, spíše je to postava ze zdejších legend.

- Z pohledu seshora představuje obří trojrozměrnou mandalu

- Stavba je postavená tak zvláštně, že ze spodních stupňů není vidět to, co je na horních. A obráceně.

- Na stavbu bylo použito 55000 metrů krychlových kamene. Jednotlivé bloky k sobě nebyly spojovány maltou ale speciálně vytvarovanými drážkami. Je tak naprosto úžasná kamenická práce.

- Stavba byla též opatřena drenážním systémem a množstvím žlábků zakončených chrliči.

Siddharta.jpg

- Na stupních chrámů se nalézá celkem 504 soch Budhů a 2670 reliéfů. Většinou jde o výjevy z Budhova života, z života poutníka Sudhany nebo o výjevy karmového zákonu. Ovšem na některých zobrazeních je rozeznat například i zvláštní létající lidi (viz obr.), nebo i předměty připomínající létající talíře vznášející se nad lidmi (viz např. http://hdwallpapers4you.com/img-borobudur-wallpaper-3-normal-5685.htm)

Záhady z mytologie

- stúpy, ze kterých se chrám skládá (je jich celkem 72), je zvláštní architektonický prvek podobný zvonu. Tento tvar byl v indickém prostoru chápán jako dopravní prostředek bohů nebo k bohům. Že by odkaz nějaké prastaré létající stroje?

Stupa_Borobudur.jpg

- Výstup na Borobudur, jak už jsem psal, znázorňuje cestu k osvícení. Spodní stupně Borobuduru znázorňují pozemské oblasti, a horní stupně nebeský svět.

Další zajímavosti

- v roce 2011 se v okolí indonéských památek Borobudur a Prambanan objevilo několik záhadných obrazců v obilí. (viz Sezona obilných obrazců 2011 již začala)

indonesie.jpgindonesie1.jpg

Souvislosti s jinými stavbami světa

- jak jsem psal výše, Borobudur leží téměř přesně na stejném poledníku jako pyramidy v Číně

- pyramida je devítistupňová. Tento počet stupňů mají i jiné známé pyramidy, například známá Kuklkanova pyramida v Chichén Itzá nebo Chrám nápisů v Palenque, ve které se nalézá mnohatunový náhrobek Pacala, který Erich von Däniken považuje za prastaré znázornění astronauta. Devět stupňů má i nejznámější pyramidový chrám v mayském Tikalu v Guatemale. Devět stupňů má i velká pyramida v Uxmalu. (viz článek Záhady mayské Chichén Itzá

- kruhy v obilí se objevují i v okolí jiných prastarých památek. Nejznámější je anglické Avebury a Stonehenge (Záhady Stonehenge), ale občas se vyskytují i v oblasti toltécké Tuly ve středním Mexiku.

- Archeologických lokalit, kterými prochází poledník, jenž vede v té oblasti nejvíc po pevnině, je také více. Nejznámější je egyptská Gíza (Záhady egyptských pyramid v Gize), kde to platí v rámci celého světa. Lokálně pak například v Teotihuacanu - Severní Amerika (Záhady mexického Teotihuacanu), v Pumapunku - Jižní Amerika (Záhady andského Pumapunku), u Chichén Itzá ve Střední Americe (viz Záhady mayské Chichén Itzá) a i jinde – viz článek Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

Tak to je chrám Borobudur. Zatímco přední světoví záhadologové se specializují nejvíce na Egypt, mayskou inckou civilizaci, tak i zde na východě jsou stavby a lokality , které též jsou neméně zajímavé. A indonéský Borobudur je toho důkazem.

Zdroje a použitá literatura:

http://www.kpufo.cz/expedice/boro06/boro06.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Borobudur

Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps

Související články:

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 2.2.2014 7:24 | karma článku: 20.52 | přečteno: 1889x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 561 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 471 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6614 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 771 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz