Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pochází kukuřice od mimozemšťanů?

Existuje několik pro nás životně důležitých plodin, jejichž původ je však obestřen záhadami. A aby tomu nebylo málo, staré legendy tvrdí, že pochází přímo od jakých si bohů. Jednou z těchto plodin je i kukuřice.

ilustrační obrázekwikipedie

Před časem jsem se v článku „Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?“, zabýval myšlenkou, že některé obiloviny, například pšenice, možná mají velice zvláštní původ. A to takový, že to vypadá, jako by nám ji v dávných dobách daroval někdo, kdo byl technologicky před námi. To, co pro Evropany znamenala pšenice, to pro americké indiány byla kukuřice. Zajímavé je už například to, že ačkoliv podle oficiálního výkladu tehdejší evropská a americká společenství existovala nezávisle na sobě, tak k domestikaci a vyšlechtění kukuřice došlo takřka ve stejné době jako u pšenice v oblasti tureckého středomoří. T.j 10 – 7 tisíc let před naším letopočtem (zdroj 1), v době tzv. neolitické revoluce. Není to zarážející náhoda?

 

Zvláštní už je i to, že pořádně ani nevíme, jak a z čeho vůbec tato plodina byla vyšlechtěna. V jedné populárně naučné knížce o indiánech se například píše, že původně měl kukuřičný klas délku jako jeden lidský prst. Ale protože tehdejší středoameričtí indiáni při každém dalším výsevu zasévali stále větší a větší zrna, tak se jim podařilo vypěstovat výnosnější klasy, které dorůstají až 25 centimetrové délky (zdroj 2). Zda to tak skutečně mohlo fungovat, těžko říci.

 

Jak známo, tak k „vylepšování“ kukuřice a podobných plodin (i když o tomto výrazu lze vést spory) dochází i dnes. Děje se tak za použití tzv. genetické modifikace. Zda indiáni mohli zvládnout výše uvedené vyšlechtění kukuřice, a to bez sebemenší znalosti genetiky, to už nechám na čtenářích. Zajímavé je ovšem zjištění, které učinili vědci v roce 2009. Přišli na to, že genetický kód kukuřice je velice dlouhý. Ze svými 2,3 miliardami písmen sice není větší než lidská genetická informace (cca 3 miliardy písmen), zato však obsahuje více geonomů (32000), než DNA lidí (23000) (zdroj 3) . To mi připadá velice pozoruhodné.

 

V každém případě je také zajímavé, co o původu kukuřice říkají samotní indiáni, tedy lépe řečeno jejich legendy. Ty se totiž vesměs shodují v tom, že tuto plodinu mají přímo od jejich bohů. A těchto legend není zrovna málo. Například:

 

-          mexičtí Huičolové dostali podle jejich pověsti kukuřici od svého boha Mayakuagy, který je ochraňoval proti zlým obrům (zdroj 4).

-          Obrovské kukuřičné klasy prý měl ve své říši i tzv. „okřídlený had“ Quetzalcoalatl, nejznámější aztécký bůh. (zdroj 4)

-          Podle mayské mytologie byly lidi z kukuřice dokonce stvořeni. Učinil tak jejich bůh Hunab Ku. (zdroj 5)

-          Podle další mayské mytologie vznikla kukuřice v souhvězdí Orionu. Stalo se tak prý na konci předchozího věku, kdy se zlým bohům podařilo zabít boha kukuřice. Jeho synové, hrdinská dvojčata Hun Ajaw a Yax Balam se však za ním vypravili, zlé božstvo přemohli a svého otce oživili. Ten pak nasedl do kanoe, která ho odvezla do mýtického středu uprostřed oblohy, kde se nalézají hvězdy Orionu Rigel, Saiph a Almitak, kde pak vyklíčil jako první kukuřice. (zdroj 6)

-          Stará indiánská legenda kmene Huronů vypráví zas o tom, jak se Aatensic, dcera velkého ducha jednou neopatrně nakláněla dírou v oblacích. A tak se stalo, že přepadla na zádech velké želvy. Při tomto pádu s sebou strhla i tzv. tři sestry, což jsou kukuřice, tykev a fazole, které pak darovala lidem.(zdroj 7)   

 

Zřejmě tedy i pro tyto původní obyvatele Nového světa byl původ jejich nejpěstovanější a nejvyužívanější plodiny stejnou záhadou jako pro nás. Výše zmíněné legendy o tom vyprávějí. Podle nich je kukuřice tedy něčím, co sem přišlo od bohů. Kdo jsou ti bohové? O tom můžeme jen polemizovat. Ale v poslední době se stále více lidí kloní k názoru, že spíš než o nějaké neurčité mytologické představy našich předků jde o skutečné konkrétní události. V tomto případě nejde o nic jiného, než o setkaní primitivních lidí s příslušníky jim nadřazené technologické společnosti, například s nějakými vyspělými cestovateli z vesmíru, které pro nepochopení jejich techniky nazvali svými „bohy“. A tak by to mohlo být i vysvětlením těch dávných indiánských legend, které jsem popsal.

 

Například v té pověsti kmene Huronů můžeme například vyčíst i zprávu o možné prehistorické havárii UFO ve tvaru létajícího talíře, který mohl těmto indiánům klidně připomínat želvu (viz Havárie UFO (UFO crashes). V mayské pověsti je zas odkaz na možný původ této plodiny z vesmíru. Když k tomu připočteme všechna ostatní fakta, která jsme si o této plodině řekli na začátku, ptám se, zda náhodou tyto pověsti o bozích, či z našeho pohledu o cizích astronautech, nemají náhodou alespoň trochu pravdivé jádro?   

 

Zdroje a použitá literatura

1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuku%C5%99ice_set%C3%A1

2. Seiler S.: Indiáni Severní Ameriky, Fraus, Plzeň, 2005  

3. http://www.lidovky.cz/vedci-precetli-velmi-dlouhy-geneticky-kod-kukurice-fxp-/veda.aspx?c=A091222_162832_ln_veda_lvv

4. Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

5.http://cs.wikipedia.org/wiki/Hunab_Ku

6. http://www.national-geographic.cz/detail/mayove-a-vznik-sveta-jak-se-predpovida-apokalypsa-11558

7. http://www.femina.cz/magazin/wellness/kukurice-umi-lecit-co-pravi-legendy-kukuricne-recepty-pro-zdravi-.html

 

 Související články:

Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?

Inspirovali se indiáni u týpí mimozemšťany?

Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada

Rubríka: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 10.1.2014 11:49 | karma článku: 28,58 | přečteno: 5141x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám