Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Pochází kukuřice od mimozemšťanů?

10. 01. 2014 11:49:00
Existuje několik pro nás životně důležitých plodin, jejichž původ je však obestřen záhadami. A aby tomu nebylo málo, staré legendy tvrdí, že pochází přímo od jakých si bohů. Jednou z těchto plodin je i kukuřice.
ilustrační obrázek
ilustrační obrázekwikipedie

Před časem jsem se v článku „Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?“, zabýval myšlenkou, že některé obiloviny, například pšenice, možná mají velice zvláštní původ. A to takový, že to vypadá, jako by nám ji v dávných dobách daroval někdo, kdo byl technologicky před námi. To, co pro Evropany znamenala pšenice, to pro americké indiány byla kukuřice. Zajímavé je už například to, že ačkoliv podle oficiálního výkladu tehdejší evropská a americká společenství existovala nezávisle na sobě, tak k domestikaci a vyšlechtění kukuřice došlo takřka ve stejné době jako u pšenice v oblasti tureckého středomoří. T.j 10 – 7 tisíc let před naším letopočtem (zdroj 1), v době tzv. neolitické revoluce. Není to zarážející náhoda?

Zvláštní už je i to, že pořádně ani nevíme, jak a z čeho vůbec tato plodina byla vyšlechtěna. V jedné populárně naučné knížce o indiánech se například píše, že původně měl kukuřičný klas délku jako jeden lidský prst. Ale protože tehdejší středoameričtí indiáni při každém dalším výsevu zasévali stále větší a větší zrna, tak se jim podařilo vypěstovat výnosnější klasy, které dorůstají až 25 centimetrové délky (zdroj 2). Zda to tak skutečně mohlo fungovat, těžko říci.

Jak známo, tak k „vylepšování“ kukuřice a podobných plodin (i když o tomto výrazu lze vést spory) dochází i dnes. Děje se tak za použití tzv. genetické modifikace. Zda indiáni mohli zvládnout výše uvedené vyšlechtění kukuřice, a to bez sebemenší znalosti genetiky, to už nechám na čtenářích. Zajímavé je ovšem zjištění, které učinili vědci v roce 2009. Přišli na to, že genetický kód kukuřice je velice dlouhý. Ze svými 2,3 miliardami písmen sice není větší než lidská genetická informace (cca 3 miliardy písmen), zato však obsahuje více geonomů (32000), než DNA lidí (23000) (zdroj 3) . To mi připadá velice pozoruhodné.

V každém případě je také zajímavé, co o původu kukuřice říkají samotní indiáni, tedy lépe řečeno jejich legendy. Ty se totiž vesměs shodují v tom, že tuto plodinu mají přímo od jejich bohů. A těchto legend není zrovna málo. Například:

- mexičtí Huičolové dostali podle jejich pověsti kukuřici od svého boha Mayakuagy, který je ochraňoval proti zlým obrům (zdroj 4).

- Obrovské kukuřičné klasy prý měl ve své říši i tzv. „okřídlený had“ Quetzalcoalatl, nejznámější aztécký bůh. (zdroj 4)

- Podle mayské mytologie byly lidi z kukuřice dokonce stvořeni. Učinil tak jejich bůh Hunab Ku. (zdroj 5)

- Podle další mayské mytologie vznikla kukuřice v souhvězdí Orionu. Stalo se tak prý na konci předchozího věku, kdy se zlým bohům podařilo zabít boha kukuřice. Jeho synové, hrdinská dvojčata Hun Ajaw a Yax Balam se však za ním vypravili, zlé božstvo přemohli a svého otce oživili. Ten pak nasedl do kanoe, která ho odvezla do mýtického středu uprostřed oblohy, kde se nalézají hvězdy Orionu Rigel, Saiph a Almitak, kde pak vyklíčil jako první kukuřice. (zdroj 6)

- Stará indiánská legenda kmene Huronů vypráví zas o tom, jak se Aatensic, dcera velkého ducha jednou neopatrně nakláněla dírou v oblacích. A tak se stalo, že přepadla na zádech velké želvy. Při tomto pádu s sebou strhla i tzv. tři sestry, což jsou kukuřice, tykev a fazole, které pak darovala lidem.(zdroj 7)

Zřejmě tedy i pro tyto původní obyvatele Nového světa byl původ jejich nejpěstovanější a nejvyužívanější plodiny stejnou záhadou jako pro nás. Výše zmíněné legendy o tom vyprávějí. Podle nich je kukuřice tedy něčím, co sem přišlo od bohů. Kdo jsou ti bohové? O tom můžeme jen polemizovat. Ale v poslední době se stále více lidí kloní k názoru, že spíš než o nějaké neurčité mytologické představy našich předků jde o skutečné konkrétní události. V tomto případě nejde o nic jiného, než o setkaní primitivních lidí s příslušníky jim nadřazené technologické společnosti, například s nějakými vyspělými cestovateli z vesmíru, které pro nepochopení jejich techniky nazvali svými „bohy“. A tak by to mohlo být i vysvětlením těch dávných indiánských legend, které jsem popsal.

Například v té pověsti kmene Huronů můžeme například vyčíst i zprávu o možné prehistorické havárii UFO ve tvaru létajícího talíře, který mohl těmto indiánům klidně připomínat želvu (viz Havárie UFO (UFO crashes). V mayské pověsti je zas odkaz na možný původ této plodiny z vesmíru. Když k tomu připočteme všechna ostatní fakta, která jsme si o této plodině řekli na začátku, ptám se, zda náhodou tyto pověsti o bozích, či z našeho pohledu o cizích astronautech, nemají náhodou alespoň trochu pravdivé jádro?

Zdroje a použitá literatura

1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuku%C5%99ice_set%C3%A1

2. Seiler S.: Indiáni Severní Ameriky, Fraus, Plzeň, 2005

3. http://www.lidovky.cz/vedci-precetli-velmi-dlouhy-geneticky-kod-kukurice-fxp-/veda.aspx?c=A091222_162832_ln_veda_lvv

4. Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

5.http://cs.wikipedia.org/wiki/Hunab_Ku

6. http://www.national-geographic.cz/detail/mayove-a-vznik-sveta-jak-se-predpovida-apokalypsa-11558

7. http://www.femina.cz/magazin/wellness/kukurice-umi-lecit-co-pravi-legendy-kukuricne-recepty-pro-zdravi-.html

Související články:

Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?

Inspirovali se indiáni u týpí mimozemšťany?

Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada

Rubríka: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 10.1.2014 11:49 | karma článku: 28.47 | přečteno: 4925x

Další články blogera

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci spojovat lidi." Já: "Děkuji od vás nechci"

S blížící se prezidentskou volbou se objevují kandidáti, kteří o sobě tvrdí, že chtějí lidi spojovat. Je to sice hezké, ale v současném politickém systému nereálné. V systému založeném na politických ideologiích tohle nejde.

9.8.2022 v 7:13 | Karma článku: 29.02 | Přečteno: 858 |

Libor Čermák

Propagace LGBT do pohádek nepatří

To snad není pravda. Norský remake slavné české pohádky "Tři oříšky pro Popelku" obsahuje scénu s líbáním dvou mužů. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale něco takového do pohádek v žádném případě nepatří.

4.12.2021 v 7:36 | Karma článku: 38.27 | Přečteno: 1100 |

Libor Čermák

Pravda? Ta je jen někde tam venku

Určitě jste si všimli, jak mnoho rádoby tzv. "uvědomělých" aktivistů šermuje s pojmem pravda. Jenže já tvrdím, že žádná univerzální pravda neexistuje a že každý máme jen tu pravdu svou.

4.11.2021 v 8:01 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 603 |

Libor Čermák

Pěší výlet po válečných památkách Benešovska

V sobotu 12. září 2021 jsem podnikl jeden z dalších svých pěších výletů. Moje cesta tentokrát vedla z Olbramovic do Bystřice u Benešova a na této cestě jsem potkal mnoho zajímavých míst.

7.10.2021 v 10:00 | Karma článku: 18.44 | Přečteno: 400 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Syndrom zmizelé ruky aneb když se vám rozdvojí ruka

Ve čtvrtek (4.8.2022) se mi přihodil zcela fascinující zážitek. Zažili jste někdy stav, ve kterém jste nemohli najít vlastní ruku, i když jste ji měli? A to bez drog, bez alkoholu a za zcela střízlivého stavu?

9.8.2022 v 9:07 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 524 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak by se dalo přežít na Merkuru?

Přežít na Merkuru by nemuselo být tak složité, jak se to na první pohled zdá. Trénink na přežití budeme mít už díky kolonizaci Měsíce - i na něm chybí atmosféra. (délka blogu 5 min.)

8.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 222 | Diskuse

Dana Tenzler

Co by obnášel život na Merkuru?

Merkur není na první pohled moc atraktivním cílem pro kolonizaci. Jak by vypadal život v kolonii na Merkuru? (délka blogu 5 min.)

4.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 374 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč se vesmír vyvíjel podle zákonů, které neexistovaly

Když si představíme, co se dělo po velkém třesku, je tak nějak intuitivně jasné, že se tento vývoj musel řídit fyzikálními zákony, z nichž alespoň některé už známe. Ale přece se dá se říci, že žádné zákony v té době ještě nebyly.

3.8.2022 v 9:23 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1009 | Diskuse

Zdenek Slanina

Stále živá aktivita Pacifického ohňového kruhu: Teď jako erupce japonské sopky Sakuradžima

Japonsko nabízí bezkonkurenčně pestrý výběr živlů: tajfuny, zemětřesení, cunami, přívalové deště, sesuvy, sopečné erupce. Výskyt sopek je zde nejbohatší na planetě, je zde umístěno kolem desetiny všech aktivních světových vulkánů.

3.8.2022 v 6:22 | Karma článku: 30.26 | Přečteno: 370 |
Počet článků 2364 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1878

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz