Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady andského Pumapunku

4. 01. 2014 14:53:00
Jaké je nejzáhadnější známé místo Jižní Ameriky? Zcela určitě je to komplex gigantických ruin neznámého původu v Pumapunku vzdálených cca 1 km od Tiahuanka v Bolivii.

ppunku3.JPG

Rozhodl jsem se, že sepíši co nejucelenější přehled záhad této dosud nerozluštěné archeologické záhady, na které si už vylámal zuby nejen badatel. A samozřejmě přidám i pár svých postřehů. Takže tedy Pumapunku nebo též Puma Punku je takovéto:

Dohady týkající se jejich stáří

- Podle oficiálního vědeckého výkladu z roku 2002 Pumapunku pochází zhruba z období 500-600 let našeho letopočtu.

- Jiného názoru je ovšem badatel Artur Posnansky, jenž v roce 1995 zjistil, že zdejší brána slunce je orientována na jižní oblohu, jak vypadala před 14-15 tisíci let, jež tehdy byla v takové pozici díky precesi zemské osy.

- Podle dalšího datování pochází ruiny z let 1500 před naším letopočtem (viz Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

- Antonio de Astro y del Castillo v roce 1651 napsal: „Ačkoliv se dříve mělo za to, že Pumapunku je dílem Inků – jako jejich pevnost k válečným účelům, nyní se došlo k poznání, že je naopak dílem z dob před potopou světa. Pokud by to skutečně bylo dílo Inků, a to na planině bez vody, přitom však hluboce vryté do země, pak bychom ani my Španělé nedokázali vytvořit stavbu tak podivuhodnou, tak nádhernou. Co obdivuji, jsou tyhle přesně přizpůsobené kameny.“

- Jeho krajan Pedro de Dieta de León v polovině 16. století prohlásil: „Nikdo toto neobyčejné místo neviděl jinak něž jako rujnu“

ppunku1.jpg

Záhady týkající se výstavby

- Na její stavbu byly použity tuny a tuny andezitu a dioritu, což je velice tvrdá hornina

- Tyto kameny jsou opracované do pravých úhlů, a to tak, že vypadají jako naše betonové prefabrikáty, ovšem vyrobené z výše uvedených kamenů.

- Stejným způsobem jsou do bloků vryté naprosto dokonalé pravoúhlé otvory. A drážky

- Součástí jsou i naprosto identické kamenné bloky, které jak bylo doloženo počítačovou animací, do sebe naprosto přesně zapadají, že by vznikla vodotěsná a vzduchotěsná zeď, která by navíc byla odolná i vůči zemětřesení.

- Nevíme, čím byly tyto kameny opracovávány. Archeologové tvrdí, že to postavili indiáni, kteří bloky opracovávaly kamennými nástroji, měděnými pilami a mokrými dřevěnými klíny. Nad touto hypotézou se dnes můžeme jen pousmát, neboť víme, že podobné věci by dnes bylo velice obtížné udělat i laserem, který by navíc vlivem nadbytečného tepla vytvořil na povrchu dodatečné nerovnosti. Takže zcela určitě tyto stavby byly postaveny vyspělejší technologií, než kterou máme k dispozici dnes na začátku 21. století.

- Tyto mnohatunové bloky na stavbu Pumpunku byly nějakým způsobem přivezeny z lomu z vyhaslé sopky Cerro Capira, vzdálené cca 80 km.

- Celý komplex leží v nadmořské výšce téměř 4000 metrů nad mořem, což je nadmořská výška s podstatně řidším vzduchem než v běžných místech. I tento fakt by se měl při řešení záhady stavby tohoto místa vzít v potaz, neboť řidší vzduch stěžuje dýchání a tím pádem i pohyb a práci.

- V současné době celé místo vypadá jako ruiny po výbuchu nějaké bomby. Kdo měl v dávných dobách takovouto technologii?

ppunku2.jpg

Zajímavé příklady bloků podrobněji:

- jeden ze zdejších bloků se jmenuje v překladu „psací stůl“. Je veliký 155 x 162 x 52 cm. Nevím, proč se mu říká psací stůl, když je v něm osm čtyřhranných otvorů, že půdorysně vypadá spíš jak víko od kanálu.(viz jeho fotka: http://www.panoramio.com/photo/1286497

- Největší kamenná terasa, která je zde takto opracovaná, měla původně 40 m na délku, 7 m na šířku a 2 m na výšku.

- cca 1 m x 1 m vysoké prefabrikáty, jejichž čelní plocha připomíná písmeno „H“ (viz přiložené foto)

- obdobně velké prefabrikáty, jejichž čelní plocha připomíná kříž. (viz fotka: http://www.panoramio.com/photo/1286565

- V okolí Tiahuanka a Pumamunku se také nalézají kamenné trubky, které mnozí považují za vodovod. Ovšem ten to nebyl! Trubky totiž byly umístěné v zemi obrácené, tj. korytem dolů. Podobné kryty dnes užívají elektrikáři na krytí elektrických kabelů. Může to být něco podobného?

- A mnoho dalších zajímavých kamenných bloků.

ppunku4.JPG

Místní legendy vztahující se k Pumapunku:

Jak se zmiňuje Erích von Däniken v knize „Cesta na Kiribati“, tak indiánské pověsti říkají, že Pumapunku zbudovali bozi za pouhou jednu dlouhou noc. Žádní lidi se na ní nepodíleli, jen bozi. A stejně tak bozi, kteří umí létat, tak svojí stavbu zničili tím, že jí zvedli do vzduchu, otočili a nechali padnout na zem.

pumapunku.jpg

Záhady týkající se rozměrů

Gigantický areál prastarých ruin se rozprostírá na terase o rozměrech 117 x 167 metrů. Všiml jsem si, že vzájemný poměr těchto vzdáleností je 0,7. To je poměr, jenž se hodně blíží poměru vzdálenosti velkých poloos planet Venuše a Země (0,72) a poměru vzdálenosti velkých poloos Země a Marsu (0,66). Náhoda?

mapaja.jpg

Záhady týkající se polohy

- Jak už jsem dříve psal, tak jsem si všiml, že poledník, který prochází komplexem Pumapunku (cca 68,68 z.d.) je současně i poledníkem, který nejdéle vede po kontinentu Jižní Amerika (další podrobnosti v článku Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

- Oblast zapadá i obrazu tzv. „peruánského souhvězdí Orion“, který jsem popsal v článku Peruánské tajemství Orionu. V tomto případě odpovídá pozici hvězdy Sírius.

- všiml jsem si také toho, že Pumapunku a Tiahuanco leží přesně na prodloužení hlavní podélné osy nedalekého jezera Titicaca. Pokud tuto osu prodloužíme na opačnou stranu, narazíme na peruánské město Cuzco, v jehož okolí je mnoho záhadných staveb, včetně slavného Sacsayhuamanu.

orionperu.jpg

Souvislosti s jinými stavbami na světě

- Teotihuacan v Mexiku: stejně jako Pumapunkem prochází poledník, který nejdéle vede nejdéle po Jižní Americe, tak neméně záhadným, mexickým pyramidovým komplexem - Teotihuacanem, vede poledník, jenž nejdéle vede po Severní Americe (viz Záhady mexického Teotihuacanu)

- Egyptskou Gízou vede poledník, který vede nejdéle po pevnině v rámci celého světa (Záhady egyptských pyramid v Gize

- Chrám Mookini Heiau na Havajských ostrovech byl též podle tamější pověsti domorodců postaven během jedné noci (viz Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky)

- Marae v údolí Taipi na Markézách byla dle pověsti domorodců postavena takováto terasa přímo bohy, a to za jeden pouhý den! (viz Archeoastronautické Markézy

- Kašmír. Ruiny podobné Pumapunku je možné najít i v Kašmíru. Například v okolí chrámu v Martandu a pyramidy Parihaspora

- Tiahuanaco: kamenné pravoúhlé stavby lze samozřejmě nalézt i v nedalekém Tiahuanacu.

Další zajímavosti:

- jak popisuje Hartwig Hausdorf ve své knize „Ne z tohoto světa“, tak se v minimálně v jednom ze zdejších opracovaných kamenných monolitů vyskytují magnetické anomálie. Do bloku je uděláno pět přesně stejně velkých výklenků. Když autor vložil kompas do prvního otvoru, objevila se odchylka cca 5 stupňů. Ve druhém otvoru byla výchylka kompasu 10 stupňů, ve třetím 20 stupňů, ve čtvrtém 40 a v pátém 80 stupňů. To znamená vždy dvojnásobně. Bylo zde v dávných dobách skutečně nějaké nám neznámé elektrické zařízení, které by toto dokázalo?

Tak toto je andské Pumapunku. Jedno z nejzáhadnějších prastarých míst světa. Budeme někdy znát pravý smysl této záhadné stavby?

Použité zdroje:

Hausdorf H.: Ne z tohoto světa, Knižní klub, Praha, 2009

Däniken E.: Cesta na Kiribati, Naše vojsko, Praha, 1995

Däniken E.: stopy mimozemšťanů? Knižní klub, prahy, 2010

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pumapunku

Použité obrázky: wikipedia, www.google.com/maps

Související články:

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | sobota 4.1.2014 14:53 | karma článku: 29.51 | přečteno: 3783x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 595 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 477 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6631 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 774 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 962 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 678 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz