Záhady andského Pumapunku

4. 01. 2014 14:53:00
Jaké je nejzáhadnější známé místo Jižní Ameriky? Zcela určitě je to komplex gigantických ruin neznámého původu v Pumapunku vzdálených cca 1 km od Tiahuanka v Bolivii.

ppunku3.JPG

Rozhodl jsem se, že sepíši co nejucelenější přehled záhad této dosud nerozluštěné archeologické záhady, na které si už vylámal zuby nejen badatel. A samozřejmě přidám i pár svých postřehů. Takže tedy Pumapunku nebo též Puma Punku je takovéto:

Dohady týkající se jejich stáří

- Podle oficiálního vědeckého výkladu z roku 2002 Pumapunku pochází zhruba z období 500-600 let našeho letopočtu.

- Jiného názoru je ovšem badatel Artur Posnansky, jenž v roce 1995 zjistil, že zdejší brána slunce je orientována na jižní oblohu, jak vypadala před 14-15 tisíci let, jež tehdy byla v takové pozici díky precesi zemské osy.

- Podle dalšího datování pochází ruiny z let 1500 před naším letopočtem (viz Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

- Antonio de Astro y del Castillo v roce 1651 napsal: „Ačkoliv se dříve mělo za to, že Pumapunku je dílem Inků – jako jejich pevnost k válečným účelům, nyní se došlo k poznání, že je naopak dílem z dob před potopou světa. Pokud by to skutečně bylo dílo Inků, a to na planině bez vody, přitom však hluboce vryté do země, pak bychom ani my Španělé nedokázali vytvořit stavbu tak podivuhodnou, tak nádhernou. Co obdivuji, jsou tyhle přesně přizpůsobené kameny.“

- Jeho krajan Pedro de Dieta de León v polovině 16. století prohlásil: „Nikdo toto neobyčejné místo neviděl jinak něž jako rujnu“

ppunku1.jpg

Záhady týkající se výstavby

- Na její stavbu byly použity tuny a tuny andezitu a dioritu, což je velice tvrdá hornina

- Tyto kameny jsou opracované do pravých úhlů, a to tak, že vypadají jako naše betonové prefabrikáty, ovšem vyrobené z výše uvedených kamenů.

- Stejným způsobem jsou do bloků vryté naprosto dokonalé pravoúhlé otvory. A drážky

- Součástí jsou i naprosto identické kamenné bloky, které jak bylo doloženo počítačovou animací, do sebe naprosto přesně zapadají, že by vznikla vodotěsná a vzduchotěsná zeď, která by navíc byla odolná i vůči zemětřesení.

- Nevíme, čím byly tyto kameny opracovávány. Archeologové tvrdí, že to postavili indiáni, kteří bloky opracovávaly kamennými nástroji, měděnými pilami a mokrými dřevěnými klíny. Nad touto hypotézou se dnes můžeme jen pousmát, neboť víme, že podobné věci by dnes bylo velice obtížné udělat i laserem, který by navíc vlivem nadbytečného tepla vytvořil na povrchu dodatečné nerovnosti. Takže zcela určitě tyto stavby byly postaveny vyspělejší technologií, než kterou máme k dispozici dnes na začátku 21. století.

- Tyto mnohatunové bloky na stavbu Pumpunku byly nějakým způsobem přivezeny z lomu z vyhaslé sopky Cerro Capira, vzdálené cca 80 km.

- Celý komplex leží v nadmořské výšce téměř 4000 metrů nad mořem, což je nadmořská výška s podstatně řidším vzduchem než v běžných místech. I tento fakt by se měl při řešení záhady stavby tohoto místa vzít v potaz, neboť řidší vzduch stěžuje dýchání a tím pádem i pohyb a práci.

- V současné době celé místo vypadá jako ruiny po výbuchu nějaké bomby. Kdo měl v dávných dobách takovouto technologii?

ppunku2.jpg

Zajímavé příklady bloků podrobněji:

- jeden ze zdejších bloků se jmenuje v překladu „psací stůl“. Je veliký 155 x 162 x 52 cm. Nevím, proč se mu říká psací stůl, když je v něm osm čtyřhranných otvorů, že půdorysně vypadá spíš jak víko od kanálu.(viz jeho fotka: http://www.panoramio.com/photo/1286497

- Největší kamenná terasa, která je zde takto opracovaná, měla původně 40 m na délku, 7 m na šířku a 2 m na výšku.

- cca 1 m x 1 m vysoké prefabrikáty, jejichž čelní plocha připomíná písmeno „H“ (viz přiložené foto)

- obdobně velké prefabrikáty, jejichž čelní plocha připomíná kříž. (viz fotka: http://www.panoramio.com/photo/1286565

- V okolí Tiahuanka a Pumamunku se také nalézají kamenné trubky, které mnozí považují za vodovod. Ovšem ten to nebyl! Trubky totiž byly umístěné v zemi obrácené, tj. korytem dolů. Podobné kryty dnes užívají elektrikáři na krytí elektrických kabelů. Může to být něco podobného?

- A mnoho dalších zajímavých kamenných bloků.

ppunku4.JPG

Místní legendy vztahující se k Pumapunku:

Jak se zmiňuje Erích von Däniken v knize „Cesta na Kiribati“, tak indiánské pověsti říkají, že Pumapunku zbudovali bozi za pouhou jednu dlouhou noc. Žádní lidi se na ní nepodíleli, jen bozi. A stejně tak bozi, kteří umí létat, tak svojí stavbu zničili tím, že jí zvedli do vzduchu, otočili a nechali padnout na zem.

pumapunku.jpg

Záhady týkající se rozměrů

Gigantický areál prastarých ruin se rozprostírá na terase o rozměrech 117 x 167 metrů. Všiml jsem si, že vzájemný poměr těchto vzdáleností je 0,7. To je poměr, jenž se hodně blíží poměru vzdálenosti velkých poloos planet Venuše a Země (0,72) a poměru vzdálenosti velkých poloos Země a Marsu (0,66). Náhoda?

mapaja.jpg

Záhady týkající se polohy

- Jak už jsem dříve psal, tak jsem si všiml, že poledník, který prochází komplexem Pumapunku (cca 68,68 z.d.) je současně i poledníkem, který nejdéle vede po kontinentu Jižní Amerika (další podrobnosti v článku Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

- Oblast zapadá i obrazu tzv. „peruánského souhvězdí Orion“, který jsem popsal v článku Peruánské tajemství Orionu. V tomto případě odpovídá pozici hvězdy Sírius.

- všiml jsem si také toho, že Pumapunku a Tiahuanco leží přesně na prodloužení hlavní podélné osy nedalekého jezera Titicaca. Pokud tuto osu prodloužíme na opačnou stranu, narazíme na peruánské město Cuzco, v jehož okolí je mnoho záhadných staveb, včetně slavného Sacsayhuamanu.

orionperu.jpg

Souvislosti s jinými stavbami na světě

- Teotihuacan v Mexiku: stejně jako Pumapunkem prochází poledník, který nejdéle vede nejdéle po Jižní Americe, tak neméně záhadným, mexickým pyramidovým komplexem - Teotihuacanem, vede poledník, jenž nejdéle vede po Severní Americe (viz Záhady mexického Teotihuacanu)

- Egyptskou Gízou vede poledník, který vede nejdéle po pevnině v rámci celého světa (Záhady egyptských pyramid v Gize

- Chrám Mookini Heiau na Havajských ostrovech byl též podle tamější pověsti domorodců postaven během jedné noci (viz Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky)

- Marae v údolí Taipi na Markézách byla dle pověsti domorodců postavena takováto terasa přímo bohy, a to za jeden pouhý den! (viz Archeoastronautické Markézy

- Kašmír. Ruiny podobné Pumapunku je možné najít i v Kašmíru. Například v okolí chrámu v Martandu a pyramidy Parihaspora

- Tiahuanaco: kamenné pravoúhlé stavby lze samozřejmě nalézt i v nedalekém Tiahuanacu.

Další zajímavosti:

- jak popisuje Hartwig Hausdorf ve své knize „Ne z tohoto světa“, tak se v minimálně v jednom ze zdejších opracovaných kamenných monolitů vyskytují magnetické anomálie. Do bloku je uděláno pět přesně stejně velkých výklenků. Když autor vložil kompas do prvního otvoru, objevila se odchylka cca 5 stupňů. Ve druhém otvoru byla výchylka kompasu 10 stupňů, ve třetím 20 stupňů, ve čtvrtém 40 a v pátém 80 stupňů. To znamená vždy dvojnásobně. Bylo zde v dávných dobách skutečně nějaké nám neznámé elektrické zařízení, které by toto dokázalo?

Tak toto je andské Pumapunku. Jedno z nejzáhadnějších prastarých míst světa. Budeme někdy znát pravý smysl této záhadné stavby?

Použité zdroje:

Hausdorf H.: Ne z tohoto světa, Knižní klub, Praha, 2009

Däniken E.: Cesta na Kiribati, Naše vojsko, Praha, 1995

Däniken E.: stopy mimozemšťanů? Knižní klub, prahy, 2010

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pumapunku

Použité obrázky: wikipedia, www.google.com/maps

Související články:

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | sobota 4.1.2014 14:53 | karma článku: 30.40 | přečteno: 4234x

Další články blogera

Libor Čermák

Na Národní třídě se dnes vyskytli cestovatelé z paralelního antivesmíru

Marně přemýšlím, zda dát tento článek do rubriky věda, anebo politika. Protože když sleduji, jak se chovají dnes lidé na Národní třídě při výročí 17. listopadu, mám dojem, že přicestovali z nějakého paralelního vesmíru.

17.11.2019 v 16:24 | Karma článku: 37.85 | Přečteno: 1068 |

Libor Čermák

Pod junáckou vlajkou

Výročí 17. listopadu, a tedy 30 let od revoluce bych chtěl připomenout něčím, co mělo přímo vliv na mne, jako tehdy na jedenáctiletoho chlapce. A to tím, že se tehdy obnovilo vydávání knížek spisovatele a skauta Jaroslava Foglara.

17.11.2019 v 12:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 154 |

Libor Čermák

Přístup ČT k dnešním událostem se mi nelíbí!

Chtěl bych vám povědět, jak jsem si dnes pustil Českou televizi a jak jsem se přitom rozčílil na nejvyšší míru. Tak by se podle mého názoru veřejnoprávní médium vůbec chovat nemělo.

16.11.2019 v 16:01 | Karma článku: 42.53 | Přečteno: 2061 |

Libor Čermák

Děkuji, ale Fokus Václava Moravce skutečně o pravdě nebyl!

V posledních dnech se snesla tvrdá kritika na úterní Fokus Václava Moravce s podtitulem "Boj za pravdu". Dovolte, abych i já přidal několik svých postřehů z tohoto pořadů a rozhodně mu nehodlám leštit kliku u dveří.

14.11.2019 v 11:53 | Karma článku: 42.20 | Přečteno: 2099 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo (díl 2.)

... pokračování minulého blogu. Co se dá nalézt ve vyhořelém palivu - a proč je tento “odpad” zároveň cennou surovinou? (délka blogu 10 min.)

18.11.2019 v 9:02 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 186 | Diskuse

Robert Brinda

Elon Musk na Marsu.

Je pravda, že Mars je potencionálně jediný kolonizovatelný objekt v sluneční soustavě. Souvisí s tím ovšem celá řada problémů, jedním z nich pak je, že atmosférqa Marsu obsahuje pouze 0,6 % kyslíku.

17.11.2019 v 11:26 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 146 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika a chemie v kuchyni, v kuchařkách a internetu

Předvánoční pečení cukroví, kreativita a internetové kuchařky. Emocionální blog na téma “každá šmudla, které zdědila tři hrnce je na internetu profesionálkou”. (délka blogu 8 min.)

14.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 434 | Diskuse

Aleš Zelinka

Síra dočasně nedostupná, aneb Jak si ekzém přivodil astma.

Proč chronické nemoci nechodí samy a jak změny v metabolismu tvorby sulfátů mohou způsobit řadu zdravotních obtíží.

14.11.2019 v 7:44 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 472 | Diskuse

Jan Mestan

Průlet Zemí

Hypocentra zemětřesení nejsou rozmístěna náhodně - soustředí se do míst hlubokých zemských ruptur a také místy lemují kontinentální bloky - kry, na kterých žijeme. Expandující kulové těleso, jehož rigidní povrch je protkán...

13.11.2019 v 15:34 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 270 | Diskuse
Počet článků 2293 Celková karma 32.44 Průměrná čtenost 1778

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz