Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhady faraóna Rachefa

Faraóna Rachefa (neboli Chefrena) často v pohledu na egyptské faraóny zastiňuje jeho otec Chufev. Toto zastiňování je však neopodstatněné, neboť i k němu se váže spousta zajímavostí a záhad.

Faraón Rachef, nazývaný též Chefren nebo Khafre vládl Egyptu celkem 26 let, a to od roku 2558 př. n. l. do roku 2532 př. n. l. Existují ještě další varianty doby jeho vlády, a to 2572-2546 př. n.l a nebo 2522-2496 př.n.l. Ve všech třech případech jde však o délku vládnutí 26 let. Podle Manehta však vládl dokonce 66 let. Ale držme se té nejčastěji zmiňovaných 26 let Na egyptský trůn nastoupil po svém bratrovi Radžedefovi. Stejně jako jeho otec Chufev vládl jako nikým a ničím neomezený despota. A měl také několik manželek.

Když se to tak vlastně vezme, tak řádově vládl obdobně dlouho jako otec Chufev (23 let). Mnozí záhodologové se diví, jak ten mohl za svůj život stihnout postavit Velkou pyramidu (viz Záhady egyptských pyramid v Gize) z 2,3 milionů vápencových bloků, z nichž většina stavebních kamenů váží mezi 2,5 a 80 tunami . A to samé se vlastně dá říci i o Rachefovi. Vždyť ten vystavěl obdobně velkou pyramidu a obdobnou technikou. A navíc to nebylo zdaleka všechno. Chefrenova pyramida (to je ta prostřední v Gíze)  byla původně jen o tři metry nižší (143 metrů) než Cheopsova, a tak je druhou nejvyšší pyramidou v Egyptě. Ale zdá se být vyšší, neboť je postavená na vyvýšenině. Její půdorysné rozměry jsou 215,25 x 215,25 m (což je jen o 15 metrů méně než u Cheopsovy).

Velikosti Cheopsovy pyramidy se často přirovnávají ke vzdálenostem planet ve sluneční soustavě. (Například, že výška 147 m odpovídá zhruba miliardtině vzdálenosti Země od Slunce (149 mil kilometrů) a strana o šířce 230 m odpovídá zase cca miliardtině vzdálenosti Marsu od Slunce. (228 mil. kilometrů). Ve svém minulém článku o Egyptě „Záhady pyramid v Dahshuru“, jsem si zas všiml toho že výška Cheopsovy pyramidy je k výškám Červené a Lomené pyramidy v Dahshuru ve stejném poměru, jako je u vzdálenost oběžných drah Země a Venuše. A jak je tomu u Chefrenovy pyramidy? I zde jsem si všiml zajímavých astronomických souvislostí s oběžnými dráhami planet! Výška pyramidy 143 metrů se rovná téměř přesné desetimiliardtině vzdálenosti planety Saturn od Slunce. Velká poloosa Saturnu je přibližně 1426 milionů kilometrů. A aby tomu nebylo málo, půdorysný rozměr 215,25 metrů je dvojnásobek miliardtiny velké poloosy planety Venuše (cca 108 milionů kilometrů), to znamená, že je to jedna miliardtina průměru její oběžné dráhy. Náhody?

A jak vypadá vnitřek Chefrenovy pyramidy? Dalo by se očekávat, že bude podobný tomu v Cheopsově pyramidě. Jenže podle současných výzkumů je tomu trochu jinak. Ačkoliv je pyramida obdobně veliká, jediné dosud známé chodby vedou takřka na úrovni terénu. A pohřební komnata se nalézá takřka pod úrovní terénu. A tam také k ní vedou dvě chodby. A tak se ptám, zda jsou skutečně všechny vnitřní prostory Chefrenovy pyramidy již objeveny. Vždyť je možné, že v takové ohromné mase materiálu se můžou skrývat další neobjevené prostory, jako se tomu předpokládá u Cheopsovy.

Rachefovi jsou však kromě pyramidy připisovány další významné stavby v Gíze. Tou druhou nejdůležitější je známá Velká sfinga, největší socha na světě, která je zhotovená z jednoho kusu kamene. Je vytesaná do zdejšího vápencového podloží. Stejně jako všechny tři hlavní pyramidy, i ona je orientovaná podle světových stran. Její osa vede přesně ve směru východ západ. Má přímý vztah k Chefernově pyramidě. Jižní strany obou monumentů na sebe navazují tak, že vlastně vytvoří přímku. Délka sfingy, 74 metrů, je čtvrtina strany Chefrenovy pyramidy. Její výška je 21 metrů a šířka 19 metrů. A i tato stavba je protknutá mnoha záhadami.

Když jsem se v článcích  „Záhady egyptských pyramid v Gize“ a „Záhady pyramid v Dahshuru“ zmiňoval o tom, že pyramidy 4. dynastie jsou orientované podle souhvězdí Orionu a Býka, zapadá do této soustavy i Velká Sfinga. Všiml jsem si totiž, že ta leží v bodě, který svojí pozici cca odpovídá mlhovině M78, což je reflexní mlhovina v Orionu vzdálená od nás cca 1600 světelných let. Z dnešního astronomického pohledu je to poměrně významný objekt, neboť byl zařazen do Messierova katalogu 110 nejjasnějších mlhavých objektů (mlhovin, hvězdokup a galaxií). Ale i tak k jejímu nalezení je nutný minimálně menší dalekohled. A tak se ptám, jak o ní staří Egypťané věděli?

Stejně jako u Velké pyramidy (viz „Záhady egyptských pyramid v Gize“) se vedou spory o to, jak je Sfinga vlastně stará. Oficiální egyptologie ji přisuzuje až faraónovi Rachefovi. Ovšem mnozí vědci upozorňují na stopy vodní eroze na jejím podstavci, způsobené silnými dešti nebo záplavami. Ty se však v Egyptě vyskytovaly naposled mezi lety 14000 -7000 před naším letopočtem. Osobně se domnívám, že kdyby tady v Gíze ze země skutečně trčel kus skály, proč by ho už Rachefův otec Chufev měl nechat jen tak bez povšimnutí? A nebo už tam Sfinga byla z dřívějška? Mimochodem, v roce 1850 byla v ruinách Isidina chrámu nalezena stéla, na níž je nápis, že tento chrám Chufev založil vedle domu Sfingy. To znamená, že Sfinga mohla stát už době Ráchefova otce!    

A další záhadou je vlastní smysl Sfingy. Jde o hybridní bytost - křížence člověka a lva. Tento motiv není v Egyptě ničím ojedinělým, podobných menších nezobrazení sfing zde existuje mnoho. A nejen v Egyptě. Vyskytují se i jinde ve světě, například v řeckých bájích a pověstech. A i nejen z Egypta jsou známé i další kříženci nejrůznějších zvířat. To vyvolává dojem, že tu v dávné minulosti mohl být někdo, kdo uměl provádět genetické manipulace.

Vedle Sfingy se nalézají další chrámy. I ty by měl mít na svědomí faraón Rachef, neboli Chefren. To proto, že jsou to komplexy staveb přímo navazující k jeho pyramidě. Je to především tzv. Údolní chrám a chrám Sfingy. Oba chrámy mají zvláštní půdorys. Při troše fantazie v nich lze nalézt zobrazení nějakého přistávacího kosmického modulu. Ale to už je věcí fantazie. Ale zajímavější je to, že interiér Údolního chrámu byl postaven z obrovských kamenných bloků, jejichž hmotnost kolikrát převyšuje i 100 tun. Úžasné  

Jak je vidět, záhad je na celé nekropoli v Gíze pořád mnoho. A rozhodně se všechny nevážou jen na tu nejčastěji zmiňovanou Velkou pyramidu. Mnoho záhadného lze nalézt i u dalších zdejších staveb.

 

Zdroje a použitá literatura:

Wikipedie

Däniken E.: Tajemný dávnověk Středomoří, Dialog, Liberec, 2013

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Paneš F.: Egypt a mimozemšťané – o čem vyprávějí prastaré skalní chrámy na Nilu?, Fantastická fakta 2/1997

Použité obrázky: wikipedie

www.google.cz/maps

http://www.catchpenny.org/sphinx.html

 

Související články:

Záhady pyramid v Dahshuru

Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

Záhady egyptských pyramid v Gize

Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 20.9.2013 9:19 | karma článku: 21,15 | přečteno: 2608x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,51 | Přečteno: 148x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám