Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Co když lidstvo pozná, že tu není první?

11. 09. 2013 9:21:00
Ve škole se učíme, že lidstvo vzniklo vývojem od primátů až do současné civilizace. V následujícím článku bych se chtěl zamyslet nad tím, jaký by to na něj mohlo mít vliv, kdyby zjistilo, že to bylo trochu jinak.

Australopithecus – člověk zručný – člověk vzpřímený – člověk moudrý – člověk rozumný – starší doba kamenná – mladší doba kamenná – doba bronzová – doba železná – starověk – středověk – novověk. Asi takhle nějak se to učíme ve škole. A s pětkou by se nespíš potázal ten, kdo by při hodině dějepisu řekl, že to bylo nějak jinak. Přesto však existuje i jeden alternativní výklad lidské historie. Já se o něm na svém blogu v sekci „archeoastronautika“ mnohokrát zmiňuji i trochu podrobněji s tam jím i zabývám. Tento výklad lidské historie má oproti té oficiální „školní“ verzi jednu výhodu. Na rozdíl od ní totiž bere v potaz i nejrůznější historické záhady, se kterými se na rozdíl od té oficiální verze umí vyrovnat. Na rozdíl od moderních historiků ale říká, že dějiny lidstva probíhaly malinko jinak.

Jak? Přestavme si naší současnou civilizaci. Mnozí filozofové tvrdí, že při současném vývoji a chování lidstva není daleko doba, kdy se tady dokážeme navzájem zničit. Teď si přestavme, že se to skutečně stane. Je však vysoce pravděpodobné, že z těch sedmi miliard lidí, které tu v současné době jsou na Zeměkouli, nějaká hrstka přežije. Na to, aby naší civilizaci obnovila v celé své slávě a kráse, už ale nebude mít sílu. A tak veškerý vývoj bude muset začít znova. Jak půjdou staletí a tisíciletí, bude si postupně příroda brát zpět všechny výdobytky a stavby naší zaniklé civilizace. A to tak, že za pár tisíc let nikdo nepozná, že tu někdo tak technologicky rozvinutý vůbec byl. Co se tu teď děje, to možná zůstane jen v nějakých bájích a legendách, které ty budoucí národy si budou předávat jen jako nějaké posvátné náboženské texty. Až se nakonec jednou zas rozvine další civilizace tak, jak je tomu v současnosti.

Rád bych při této příležitosti připomněl, že i některé současné národy s prastarou minulostí ve svých bájích a legendách tvrdí, že něco takového, jako naše civilizace, už tu kdysi dávno bylo také. Akorát to hold z nějakých důvodů zaniklo. Lze to najít například v legendách Indů, Hopiů, Mayů, Aztéků nebo Řeků. Všechno to jsou prastaré národy, které k počátkům současného lidstva měly podstatně blíž než my. I přestože je od sebe dělily celé kontinenty, tak se ve svých bájích shodnou v tom, že současná epocha lidstva je už na naší planetě několikátá a že už před námi na této planetě působila minimálně dvě až tři lidstva podobného charakteru, jako jsme my. (viz můj článek „Byl už na Zemi ještě někdo před lidstvem?“, kde se těmito legendami podrobněji zabývám.)

Kdyby tomu tak skutečně bylo, tak by se tím zároveň vyřešilo i mnoho historických záhad a otazníků. Například záhadné stavby o jejichž původu toho víme pramálo. Jsou to například pyramidy v Egyptě (Záhady egyptských pyramid v Gize), pyramidy v Mexiku (Záhady mexického Teotihuacanu), ruiny v Jižní Americe, například v Puma Punku (Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků), megalitické památky v Evropě a mnoho dalších, které vyplouvají na povrch takřka dennodenně. Vysvětlovalo by to i záhadné archeologické nálezy podivných předmětů v historických vrstvách, ve kterých by se podle stávajícího vědeckého názoru vůbec neměly vyskytovat. A tak tvrdím, že pokud malinko nepoopravíme pohled na naší historii, možná že tyto záhady zůstanou záhadami i nadále.

A tak se ptám, jak by případné prokázání toho, že vývoj našeho lidstva neprobíhal lineárně (jak se učíme neškole), ale v jakémsi koloběhu, jak by to asi mohlo ovlivnit celou naší civilizaci z hlediska filozofického? Jak by se s tím například vyrovnávaly náboženské systémy? Byl by to pro ně problém? Domnívám se, že ne. Když se například dokázaly vyrovnat se zjištěním, že z vědeckého hlediska svět nevznikl jen za nějakých šest dní před cca šest tisíci lety, ale že to jsou miliony a miliardy let vývoje, dokázaly by se určitě vyrovnat i s tímto.

Naopak si myslím jedno. Kdyby se skutečně podařil učinit konkrétní a definitivní důkaz, který by koloběhy vyspělých civilizací na naší planetě potvrdil, mohlo by to být pro nás především varovné memento. Jaké? Takovéto: „Podívejte se, jak skončili ti před vámi. Měli byste se z nich poučit nebo skončíte také tak!“

Související články:

Dlouhé stráně – netradiční reportáž z budoucnosti

Dokument z příštího věku lidstva

Byl už na Zemi ještě někdo před lidstvem?

Co když existovala v druhohorách civilizace?

Mají pověsti o potopách reálný základ?

Bude si něco o nás myslet příští pozemská civilizace?

Existují nějaké stopy po předešlých technických civilizacích?

Jsou leylines obrazce otisky předchozích civilizací?

Co můžou být nově objevené geoglyfy v Asii a Africe?

Byl už u nás nalezen fragment dřívějších civilizací?

Rubrika archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 11.9.2013 9:21 | karma článku: 24.86 | přečteno: 3337x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 298 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 720 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz