Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhadné prehistorické kuželovité stavby

Nevím, zda je to pouhá náhoda, ale hned ze tří kontinentů se nám dochovaly podivné kamenné stavby ve tvaru komolého kuželu. Dodnes není jasné k čemu sloužily.

A začneme hned v Evropě, na středomořském ostrově Sardinie. Ta totiž skrývá podivnou záhadu. Dosud totiž není jasné, co měly znamenat a proč se stavěly tzv. nuraghi. Jsou to jakési kamenné věže, které dosahují výšky až 20 metrů. Nejasné je i jejich stáří. Některé jsou údajně staré 3500 let. A uvažuje se dokonce  i o 6. tisíciletí před naším letopočtem, což by znamenalo, že by mohly být až dvakrát starší než egyptské pyramidy. (viz nuraghi). Ale v každém případě se jich na tomto ostrově zachovalo na 8 tisíc. Ovšem původně jich zde bývalo až neuvěřitelných 30 tisíc! Ovšem jejich účel je stále záhadou. Zabýval jsem se jimi také v článku „Archeoastronautické středomoří“. A záhada je ještě o to větší, že velice podobné stavby se nalézají i v jiných koutech světa.

Nyní se přesuňme do Ománu. Je to stát na Arabském poloostrově. Z hlediska archeoastronautických záhad je o něm málo slyšet. Ale přeci jen se zde cosi nachází.

Kuwekabovy věže jsou velice zvláštní památka, o níž jsem toho na internetu našel naprosté minimum. Jedinečné věže vznikly asi 2500 let před naším letopočtem. Je jen náhoda, že do té samé doby archeologové datují i vznik egyptských pyramid? I jejich pravý význam dosud neznáme (viz Záhady egyptských pyramid v Gize). Ale zpět ke Kuwekabovým věžím. Jedná se opět o kamenné stavby ve tvaru komolého kužele. V čísle 14 letošního ročníku Magazínu 2000 záhad se o nich píšou velice zajímavé věci. Kameny jsou zde na sebe vršeny s milimetrovou přesností. Jaký je účel staveb? Nevíme. V některých se našly pozůstatky kostí, a tak vědci začali uvažovat o hrobkách. Jenomže se ukázalo, že kostry jsou mladšího data než samotné stavby. Věže jsou prý památkou na jistého džina Kuwekaba. Jistě není bez zajímavosti, že džinové jsou jak podle Koránu, tak podle zdejších legend jakési bytosti z nebe, kteří sem přišli ještě v době před stvořením Adama. A samotný Kuwekab měl dokonce jakousi tajuplnou blýskavou zbraň. Nedá se nic dělat, ale tyto legendy jsou nejen dle mého názoru dalším svědectvím v řadě o tom, že tu před tisíciletími mohla působit nějaká nám neznámá civilizace, kterou tehdejší lidi považovali za bohy či jiné nebeské bytosti. Stojí snad i za Kuwekabovými věžemi? I zde není bez zajímavosti ani to, že podobných kamenných věží jsou v okolí stovky. A některé se dostaly i na seznam kulturního světového dědictví, viz např. Archeologická naleziště Batu, al-Chutmu a al-Ajnu (viz foto)

A do třetice se podíváme do Jižní části Afriky, do Zimbabwe. Zde se totiž nalézá tajuplná kamenná stavba známá pod názvem Great Zimbabwe.

Obrovská kamenná pevnost zde byla postavena podle archeologických názorů cca před 800 lety. Skládá se z elipsovité zdi postavené z kamenů bez malty. A uvnitř této pevnosti se opět nalézá mohutná kamenná věž ve tvaru komolého kužele. Nemá žádný vchod ani žádná okna, a tak její smysl je zahalen tajemstvím. Celá stavba je pak považována za nejzáhadnější stavbu jižně od rovníku. Opět se tady setkáváme s oním tajuplným prvkem komolých kamenných věží. A co víc, zajímavá je i poloha této pevnosti Jednak se nalézá přesně na opačné straně Zeměkoule než Havajské ostrovy, o jejichž záhadách jsem psal v článku „Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky“, a kromě toho se nachází na téměř identické zeměpisné délce, cca 31. stupni východní délky, jako egyptské pyramidy! (viz „Záhady egyptských pyramid v Gize“) A tak můžeme i o Great Zimbabwe tvrdit, že leží na poledníku, který nejdéle vede po pevnině a který také dělí moře a světadíly na dvě stejně velké části (viz „Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků“). Je i toto jen náhoda? Nebo snad tyto dvě nejzáhadnější africké stavby, jež se nalézají na opačných koncích kontinentu, tisíce kilometrů od sebe, o sobě nějak věděly?

A tak se ptám, co to, že tento architektonický prvek nalézáme jako součást záhadných staveb minimálně na třech různých kontinentech?

Jak jsem tak psal tento článek, vzpomněl jsem si na další obdobnou věc, která se však nalézá ještě na čtvrtém kontinentu, v Americe. Před časem jsem tu psal o „Indiánském kmenu Anasaziové – velká záhada“. Tam jsem se zmiňoval, že tento záhadný indiánský národ stavěl velká puebla a v nich záhadné kruhové stavby tzv. kiva. Ty mají kruhový, tedy stejný půdorys jako výše zmíněné věže na Sardinii, Ománu a Zimbabwe. Jsou to ale stavby, které vypadají jako kašny nebo studny. K jakým účelům sloužily, to nevíme. Také jsem psal, že v publikaci „Místa, kde se lidé setkávají s bohy“ od Collna Wilsona je zmínka, že kamenné bloky žuly, ze které jsou zdejší kiva vystavena, vykazují vysokou hladinu radioaktivity. A já se ptám, jak se tam dostala? Když se nad tím zamyslím, napadá mne, zda takovéto stavby komolých kuželů, pro které nemůžeme najít nějaké uspokojivé vysvětlení, nemohly být nějaké pradávné technické zařízení. Vždyť stavby podobného tvaru jsou součástí i našich technických staveb (komíny továrem, chladící věže elektráren, atp.) Co když tady skutečně kdysi dávno působila nějaká záhadná vyspělá civilizace a například i tyto stavby a jsou něčím, co po ní zbylo? Je to možné a nebo ne?

Je myšlenka hodně přitažená za vlasy? Pokud se vám to skutečně tak zdá, mám pro vás ještě jednu hypotézu, kterou sám za sebe považuji za tu nejpravděpodobnější. Je možné, že tu někdo neznámý a kdo měl vyspělou technologii skutečně v dávné minulosti působil. Vždyť odkazy na něj najdeme snad ve všech náboženských mytologiích a legendách. Je docela možné, že tu taková civilizace skutečně vystavěla nějaké takovéto technické stavby, jaké jsem popsal výše. Ale nejspíš k tomu asi nepoužívala kámen, ale nějaký materiál typu třeba našeho betonu. Když zde pak její mise skončila, je pravděpodobné, že stejně jako když zálesáci po sobě uklidí ohniště, tak i tato civilizace po sobě tyto stavby uklidila. Jenomže naši předkové tyto stavby spatřili a viděli, že tam vzniká něco pro ně nepochopitelného. A tak potom tyto původní stavby začali napodobovat za použití kamenů. Je to něco podobného, jako například Dänikenův názor, že čáry na Nazce jsou linie, které mají napodobovat letištní ramveje, aby z oblohy přilákaly zpět ony bohy. A nebo z mých článků připomeňme například „Co můžou být skandinávské kamenné lodě?“ Nebo „K čemu sloužily záhadné zlaté klobouky?“. Říká se tomu cargokult, tedy napodobování technologie vyšší kultury považovanou za božskou. Třeba je to řešení i této záhady a též důvod, že tyto stavby se nalézají na různých místech planety.

 

Zdroj: wikipedie.  Archeoastronautické středomoří

Szillat Ch.: po stopách džinů, článek v Magazínu 2000 záhad č. 14, roč. 2013, Etna Praha.

Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Použité foto: wikipedia

Autor mapy: L. Čermák

Související články v rubrice archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 19.7.2013 8:21 | karma článku: 21,11 | přečteno: 2142x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám