Existují i jiné světy či vesmíry?

10. 05. 2008 13:59:59
V tomto článku bych se chtěl zamyslet, zda existují jiné světy, vesmíry či prostory, o kterých my prostí pozemšťané zatím nevíme. A co si myslíte vy, čtenáři?
Vzorec na výpoeet vícerozmirné krychle (kvádru)Vzorec na výpoeet vícerozmirné krychle (kvádru)Libor Eermák

Představme si, že bychom se narodili jako zvíře, které například nevidí (krtek, žížala apod.). Žili bychom tak ve společenství tohoto živočicha, který nikdy nespatří světlo. A teď si představme, že se v tomto společenství najde jedinec, který začne svému okolí šířit způsobem svým vlastním hypotézu, že je nějaká zelená tráva, modré nebe či žluté slunce. Jak se asi na něj budou tvářit příslušníci jejich živočišného druhu? Nejspíš tak, že jde o nějakého vyšinutého jedince. Vždyť nikdo z jejich živočišného druhu ještě nic takového neviděl, tak proč by něco takového mělo existovat? Samozřejmě toto je pouze přirovnání toho, co se může občas dít i mezi námi lidmi. Zkusme se například vžít do prostého pasáka ovcí, který dle nejrůznějších pověstí pásl své stádo na úpatí hory Blaník. Když se dostane do jeho útrob a tam se setká se Svatováclavským vojskem a posléze vyjde zase zpět na povrch, tak zjistí, že za tu dobu uplynul celý rok. Samozřejmě jen pověst, namítne člověk 21. století. Jenomže podobné příběhy se vážou i k nedaleké hoře Svidník a navíc i obdobný časový posun je znám i z dalšího druhů pověstí – velkopátečních pokladů ukrytých ve skálách. A tak se mi stále honí hlavou, zda všechny ty hory se spícími vojsky nebo ty skály s ukrytými poklady nejsou spíš přechody do nějakých jiných, nám neznámých dimenzí, kde platí nějaké jiné fyzikální zákony, když chvíle tam se rovná roku tady.

Myslím si, že je velice pravděpodobné, že existují nějaké reality, na které my lidé zatím nestačíme se svým vnímáním světa. Určitě nejsme bytosti, které by svými pěti smysly dokázali pozřít všechny jeho zákonitosti. Zcela jistě jsou věci, na které nás naše evoluce zatím nestačila připravit. Proč by tedy neměly existovat paralelní světy, či nějaké duchovní oblasti nebo třeba i vícerozměrné prostory a další neznámé reality?

A nyní vám ukážu, že právě o těchto vícerozměrných prostorech již umíme teoretizovat. Když jsem před jedenácti byl ještě na střední škole, jednou jsem si pro zábavu odvodil vzorec (viz přiložený obrázek nahoře), podle kterého se dá spočítat, jak by taková mnohorozměrná krychle (nebo i kvádr) mohly vypadat, pokud se to tedy ještě dá nazvat krychlí (nebo kvádrem). Není to vzorec nijak složitý.

„P“ v něm znamená počet částí, které dané těleso obklopuje. Můžeme tak například vyšetřovat počet hran, počet stěn, vrcholů a dalších.

„n“ znamená, v kolika rozměrném prostoru se pohybujeme. To znamená, že pokud například vyšetřujeme krychli, budeme počítat s trojkou. Pokud budeme vyšetřovat čtverec, budeme počítat se dvojkou. Pokud budeme vyšetřovat něco jako hypotetická „třináctirozměrná krychle“, budeme místo „n“ počítat se třináctkou.

„k“ znamená, kolika rozměrnou část zjišťujeme. Pokud nás zajímá počet stěn, budeme počítat se dvojkou. Pokud nás zajímá počet hran, budeme počítat s jedničkou. Pokud nás bude zajímat něco rozměrnějšího, budeme počítat s takovým číslem, kolik zjišťovaná část má rozměrů.

„!“ tzv. faktoriál neboli součin všech přirozených čísel menších a rovných zmíněnému číslu

Zkuste si to schválně spočítat na jednoduchých věcech, jako jsou úsečky, čtverce či krychle a uvidíte, že vám to bude vycházet. A když to vychází v tomto pro nás běžně představitelném prostoru, proč by to nemělo jít i v tom prostoru vyšším, který zatím vnímat neumíme?

A nakonec mám ještě jednu otázku. Když se takovými to vícerozměrnými problémy dokáže zabývat pouhý středoškolák, proč by takové věci nemohly být pro hypotetického stvořitele univerza naprosto běžnou součástí jeho práce?

www.sweb.cz/cermak.libor/prostory.htm

Libor Čermák

Autor: Libor Čermák | sobota 10.5.2008 13:59 | karma článku: 25.45 | přečteno: 5277x

Další články blogera

Libor Čermák

Budou současní umělci stejně odvážní jako tvůrci "Takové normální rodinky"?

Na internetu jsem narazil na článek, který se zabýval tím, proč už nepokračovalo natáčení nových dílů seriálu "Taková normální rodinky". Kvůli požadavkům ČST seriál zpolitizovat. A tím by se ale měli inspirovat i současní umělci!

14.11.2018 v 6:38 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 417 |

Libor Čermák

Autoři příběhů by se měli postavit proti ideologii genderismu-multikulturalismu

Genderismus-multikulturalismus představuje v současné době největší ohrožení svobody slova. A ohrožuje i literární tvorbu, zvláště chlapeckou, protože jí chce přikazovat, jak má správně ideologicky vypadat dobová prezentace.

13.11.2018 v 10:45 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 551 |

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Libor Čermák

Přístup k některým spisovatelům je barometrem stavu svobody a demokracie ve společnosti

Erich von Däniken a Jaroslav Foglar. Dva spisovatelé, kteří na první pohled spolu nemají téměř nic společného. Ale na ten druhý pohled zjistíme, že toho mají možná společného více, než si myslíme. Ukážu vám to:

10.11.2018 v 18:33 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 965 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 413 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1121 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika na jezírku … co o ní víme my a co vodoměrky?

Vypadá to, jako by běhaly po tenké fólii, napnuté na vodní hladině. Nikdy ji neprošlápnou a nenamočí se. Jak se hmyz (vodoměrka nebo bruslařka) udrží na hladině, vysvětluje (jak jinak) fyzika. (délka blogu 3 min.)

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 575 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Tajemství svobodné vůle

Celý vesmír i život má být jeden řetězec příčin a následků. S tímto tvrze­ním se nedá nesouhlasit. Při pohledu zpět zjistíme, že vše, co se nám v životě přihodilo, co jsme udělali i neudělali, bylo nějak podmíněno.

11.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jan Mestan

Vidět Zemi růst

Chile je zemí, kde jsou častá zemětřesení. Dokonce tam nastalo to nejsilnější naměřené v roce 1960 o síle 9.5. Takové zemětřesení pak vede k vertikálním zdvihům. A to dost značným. Jednorázově se jedná o decimetry až metry.

10.11.2018 v 14:08 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 2038 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz