Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?

10. 06. 2013 6:25:00
Stará řecká báje říká, že pšenici darovala lidem bohyně Démétér, a to prostřednictvím Triptolema, syna eleusínského krále. A současně tak tenkrát naučila lidi i pěstovat obilí.

Nejrůznější bohové a bohyně se vyskytují v prastarých mytologiích po celém světě. Naši předkové se tak zřejmě stali svědky působení někoho, kdo jim byl technologicky nadřazen. Vždyť nepochopitelná by pro ně byla i naše technologie, a tak i nás by museli zákonitě považovat oproti nim za nějaké bohy. Otázka jen je, kdo byli tito bohové. Operovala tu na Zemi snad tenkrát nějaká mimozemská civilizace? A nebo tito bohové byli přeživší jedinci z nějaké vyspělé civilizace, která tu na naší planetě nám předcházela? Domnívám se, že pravda se skrývá za jednou nebo druhou odpovědí. A jak to tedy bude s tou pšenicí, kterou tedy měla lidem darovat přímo jedna z bohyň?

aDSC05255.JPG
Co vlastně víme o pšenici a podobných druzích obilí? Víme to, že na rozdíl od jiných rostlin se jedná o relativně mladé plodiny. Pšenice byla pravděpodobně vyšlechtěna kolem 9 - 10 tisíc let před naším letopočtem na blízkém východě, čímž byla odstartována tzv. „neolitická revoluce“. Způsob, kterým k tomu došlo, je buď velká náhoda a nebo ho záměrně někdo ovlivnil. Tehdy se tam pěstoval i předchůdce našeho ječmene s názvem „Triticum boeoticum“. Z něj byla nějakým způsobem vyšlechtěna tzv. jednozrná diploidní pšenice „Triticum monococcum“. A tak pomoci dalšího křížení s různými druhy trav tak vznikla hexaploidní pšenice „Triticum aestivum“. Může být takovéto složité křížení jen pouhá náhoda? A mohli ho takhle naplánovat tehdejší lidé na úrovni doby kamenné?

Další záhadou mi však připadá i ten fakt, že pšenice jako taková má hodně složitý genom. Ten je dokonce několikrát větší, než genom lidský! To na sebe klade zase nové otázky. Vznikla snad rostlina, která je základní součástí potravy i současné civilizace, díky genetickým manipulacím? Co když, jak vyplývá z oné antické báje, za vznikem této pro nás tak důležité plodiny stály doopravdy oni, samotní bohové a nebo ti, koho tehdejší lidé za bohy považovali?

aIM000865.JPG

A je také jen náhoda, že jednou z prvních oblastí, kde je prokázáno pěstování pšenice a dalšího obilí je oblast Turecka, kde tehdy před tisíciletími lety zřejmě existovala na svojí dobu poměrně vyspělé civilizace? (viz článekSlyšeli jste už o Göbekli Tepe? a nebo hypotéza: „Co když byl Bosporský průliv vytvořen uměle?“)

A další náhoda, která by potvrzovala, že obilí je skutečně přímo od bohů. Svojí bohyni, která lidem darovala obilí, neměli jen Řekové. Měli i staří Egypťané. Zde to byla bohyně Isis. U Římanů to zas byla Ceres. Podle sumerských mýtů obilí dali lidem bohové Enki a Enelil. A podobné mytologické báje známe i odjinud. Obilí bylo posvátné i pro Kelty. Vždyť bylo i důležitým prvkem během oslavy jejich svátku Lugnasad (viz můj článek Dnes máme svátek Lugnasad). Mají tedy skutečně dávné mytologické příběhy alespoň trochu pravdivé jádro?

DSC05253.JPG

Pokud je obilí skutečně darem od bohů, mohlo by nám to vlastně otevřít nový pohled i na jinou současnou záhadu spojenou s touto plodinou, a to na tajemné kruhy a symboly, které z nějakého důvodu vznikají nejčastěji právě v obilí. Mají snad ti, co v dávné době vytvořili naše obilí a současní tvůrci záhadných agrosymbolů hodně společného? Že by k vytváření těchto obtížně pochopitelných vzkazů používali svůj vlastní produkt?

Zdroje: http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/341113

http://cs.wikipedia.org/wiki/Triptolemos

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9m%C3%A9t%C3%A9r

http://www.vestirnaisis.cz/bohyne-isis

http://didactylos.blogovala.cz/11692-ovce-a-obili.php

Lenková J. a kolektiv: Velká kniha tajemství a záhad: Regia, Praha 2001

Související články:

Mezi keltskou a křesťanskou mytologií je hodně podobného

Jsou v keltské mytologii odkazy na únosy do UFO?

Byl už na Zemi ještě někdo před lidstvem?

V souhvězdích je ukrytá prastará záhada

Že by stopy prastaré řeči bohů?

Mají pověsti o potopách reálný základ?

Rubrika: archeoastronautika

Rubrika: Kruhy v obilí - rok 2012

Rubrika: Kruhy v obilí - rok 2013

Autor: Libor Čermák | pondělí 10.6.2013 6:25 | karma článku: 23.05 | přečteno: 2855x

Další články blogera

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 308 |

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma článku: 38.48 | Přečteno: 1126 |

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 1151 |

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 194 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výzkum Venuše - minulé mise

Vydalo se k ní sice více misí než k Marsu, dodnes o ní ale moc nevíme. Nikdo zatím nevyfotografoval ve viditelném světle její povrch z výšky nebo z oběžné dráhy. Jedná o Venuši, naši sousední - a přitom

26.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.27 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jan Fikáček

Gravitace není síla? Jak tajemné! Nebo nesmysl?

Tvrzení, že gravitace není síla, se opírá o Newtonovu definici síly. Podle ní je síla to, co způsobuje zrychlení tělesa s hmotností, vzorcem tedy síla F = m.a. Podíváme se, jestli máme brát tuto 340 let starou definici vážně.

24.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 842 | Diskuse

Dana Tenzler

Mohly by na Marsu žít pozemské mikroorganismy?

Život, který se vyvinul na naší planetě, mohl v dávné minulosti existovat i na Marsu. Přežil ale změnu tamního klimatu a může i nadále přežívat v suchých a extrémně chladných podmínká

23.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 247 | Diskuse

Dana Tenzler

Poprvé - a naposledy (kometa C/2022 E3 ZTF)

Koncem měsíce se můžete (poprvé a naposledy) pokochat kometou, která navštěvuje vnitřní Sluneční soustavu jen extrémně zřídka. Co je zač a čím je zajímavá? (délka blogu 3 min.)

19.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jan Fikáček

Je dezinformací tvrzení, že je věta "Myslím, tedy jsem." jistá?

Správný filosof nebo vědec se má řídit heslem "o všem pochybuj". Proto jsem někdy v roce 1997 připravil a uskutečnil na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednášku, kde jsem vykládal, proč je zmíněná věta nejistá.

17.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 2377 Celková karma 22.43 Průměrná čtenost 1883

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...