Vděčíme snad za obilí mimozemšťanům?

10. 06. 2013 6:25:00
Stará řecká báje říká, že pšenici darovala lidem bohyně Démétér, a to prostřednictvím Triptolema, syna eleusínského krále. A současně tak tenkrát naučila lidi i pěstovat obilí.

Nejrůznější bohové a bohyně se vyskytují v prastarých mytologiích po celém světě. Naši předkové se tak zřejmě stali svědky působení někoho, kdo jim byl technologicky nadřazen. Vždyť nepochopitelná by pro ně byla i naše technologie, a tak i nás by museli zákonitě považovat oproti nim za nějaké bohy. Otázka jen je, kdo byli tito bohové. Operovala tu na Zemi snad tenkrát nějaká mimozemská civilizace? A nebo tito bohové byli přeživší jedinci z nějaké vyspělé civilizace, která tu na naší planetě nám předcházela? Domnívám se, že pravda se skrývá za jednou nebo druhou odpovědí. A jak to tedy bude s tou pšenicí, kterou tedy měla lidem darovat přímo jedna z bohyň?

aDSC05255.JPG
Co vlastně víme o pšenici a podobných druzích obilí? Víme to, že na rozdíl od jiných rostlin se jedná o relativně mladé plodiny. Pšenice byla pravděpodobně vyšlechtěna kolem 9 - 10 tisíc let před naším letopočtem na blízkém východě, čímž byla odstartována tzv. „neolitická revoluce“. Způsob, kterým k tomu došlo, je buď velká náhoda a nebo ho záměrně někdo ovlivnil. Tehdy se tam pěstoval i předchůdce našeho ječmene s názvem „Triticum boeoticum“. Z něj byla nějakým způsobem vyšlechtěna tzv. jednozrná diploidní pšenice „Triticum monococcum“. A tak pomoci dalšího křížení s různými druhy trav tak vznikla hexaploidní pšenice „Triticum aestivum“. Může být takovéto složité křížení jen pouhá náhoda? A mohli ho takhle naplánovat tehdejší lidé na úrovni doby kamenné?

Další záhadou mi však připadá i ten fakt, že pšenice jako taková má hodně složitý genom. Ten je dokonce několikrát větší, než genom lidský! To na sebe klade zase nové otázky. Vznikla snad rostlina, která je základní součástí potravy i současné civilizace, díky genetickým manipulacím? Co když, jak vyplývá z oné antické báje, za vznikem této pro nás tak důležité plodiny stály doopravdy oni, samotní bohové a nebo ti, koho tehdejší lidé za bohy považovali?

aIM000865.JPG

A je také jen náhoda, že jednou z prvních oblastí, kde je prokázáno pěstování pšenice a dalšího obilí je oblast Turecka, kde tehdy před tisíciletími lety zřejmě existovala na svojí dobu poměrně vyspělé civilizace? (viz článekSlyšeli jste už o Göbekli Tepe? a nebo hypotéza: „Co když byl Bosporský průliv vytvořen uměle?“)

A další náhoda, která by potvrzovala, že obilí je skutečně přímo od bohů. Svojí bohyni, která lidem darovala obilí, neměli jen Řekové. Měli i staří Egypťané. Zde to byla bohyně Isis. U Římanů to zas byla Ceres. Podle sumerských mýtů obilí dali lidem bohové Enki a Enelil. A podobné mytologické báje známe i odjinud. Obilí bylo posvátné i pro Kelty. Vždyť bylo i důležitým prvkem během oslavy jejich svátku Lugnasad (viz můj článek Dnes máme svátek Lugnasad). Mají tedy skutečně dávné mytologické příběhy alespoň trochu pravdivé jádro?

DSC05253.JPG

Pokud je obilí skutečně darem od bohů, mohlo by nám to vlastně otevřít nový pohled i na jinou současnou záhadu spojenou s touto plodinou, a to na tajemné kruhy a symboly, které z nějakého důvodu vznikají nejčastěji právě v obilí. Mají snad ti, co v dávné době vytvořili naše obilí a současní tvůrci záhadných agrosymbolů hodně společného? Že by k vytváření těchto obtížně pochopitelných vzkazů používali svůj vlastní produkt?

Zdroje: http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/341113

http://cs.wikipedia.org/wiki/Triptolemos

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9m%C3%A9t%C3%A9r

http://www.vestirnaisis.cz/bohyne-isis

http://didactylos.blogovala.cz/11692-ovce-a-obili.php

Lenková J. a kolektiv: Velká kniha tajemství a záhad: Regia, Praha 2001

Související články:

Mezi keltskou a křesťanskou mytologií je hodně podobného

Jsou v keltské mytologii odkazy na únosy do UFO?

Byl už na Zemi ještě někdo před lidstvem?

V souhvězdích je ukrytá prastará záhada

Že by stopy prastaré řeči bohů?

Mají pověsti o potopách reálný základ?

Rubrika: archeoastronautika

Rubrika: Kruhy v obilí - rok 2012

Rubrika: Kruhy v obilí - rok 2013

Autor: Libor Čermák | pondělí 10.6.2013 6:25 | karma článku: 23.05 | přečteno: 2875x

Další články blogera

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 144 |

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 227 |

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 177 |

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 185 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 121 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 2384 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1897

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...