Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhady mexického Teotihuacanu

1. 06. 2013 8:50:00
Pokud bychom měli vybrat nejvýznamnější prehistorické kultovní centrum na americkém kontinentu, pravděpodobně by se jednalo o mexický Teotihuacan, k němuž se váže i množství záhad.

teotcesta.jpgNalézáme se v nadmořské výšce 2200 metrů nad mořem. To je nadmořská výška přesahující české nejvyšší pohoří. Spíš si to připomíná nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Co pro Egypt znamená Gíza, to je pro Mexiko Teotihuacan. Nestarší stopy zdejšího osídlení se datují už kolem roku 500 před naším letopočtem. Ovšem samotný Teotihuacan byl stavěn od 1. do 8. století, a to na ploše neuvěřitelných cca 22-25 kilometrů čtverečních! Ovšem ty nejznámější stavby, tedy pyramidy byly postaveny už v tom 1. století. A tak tu začalo vznikat pravděpodobně největší pyramidové město na světě. Kdo ho přesně postavil, se pořádně neví. Spekuluje se, že to mohli být například Toltékové, Otomíové, Totonakové nebo někdo úplně jiný. Stavby tu většinou budovali z nepálených cihel, tzv. vepřovic. Jenže pak náhle záhadní autoři toto místo opustili. A teprve až o několik století po nich ho objevili Aztékové. A teprve až ti pojmenovali zdejší stavby jako pyramida Slunce, pyramida Měsíce, Cesta mrtvých, Quetzalcoatlova pyramida, Citadela, atp. Jaký byl původní název a smysl tohoto pyramidového komplexu, se dosud lze jen dohadovat. Fakt ovšem je, že kolem roku 600 n.l., zde žilo až 200 tisíc obyvatel, což ho v té době pasovalo na šesté místo na světě.

Středoamerické pyramidy jsou většinou na rozdíl od těch egyptských stupňovité. Ovšem dvě největší Teotihuacanské pyramidy jsou také stupňovité, ale na rozdíl od jiných jsou tvořeny šikmými stěnami, což ty egyptské hodně evokuje. To všechno a mnoho dalšího, nám klade tolik otázek a pouze minimum odpovědí. Proto jsem záhady týkající se tohoto místa se pokusil popsat stejně, jako jsem to udělal se „Záhadami egyptských pyramid v Gize“. Některé jsem nalezl v literatuře a některých jsem si všiml i já sám. Tak tedy, tady jsou:

Teotpyr.JPGZáhady týkající se rozměrů

- Základna Sluneční pyramidy měří cca 230 metrů, což odpovídá cca miliardtině vzdálenosti Marsu od Slunce. (228 mil. kilometrů)

- Základna Měsíční pyramidy měří cca 150 metrů, což odpovídá cca miliardtině vzdálenosti Země od Slunce

- Dalším významným objektem v Teotihuacanu je tzv. Citadela, jejíž půdorys tvoří čtverec o délce cca 390 m. To odpovídá cca miliardtině vzdálenosti pásma asteroidů od Slunce

amerika2.jpgZáhady týkající se polohy

- když jsem se podíval na mapu Severní Ameriky a tvar tohoto světadílu, zjistil jsem, že poledník, který prochází Teotihuacanem, je současně nejdelším poledníkem, který vede po pevnině přes severoamerický kontinent. (viz obrázek)

- Nalézá se poblíž 19,5 rovnoběžky s.š., což je takový stupeň severní šířky, že pokud bychom do naší planety vepsaly čtyřstěn, kde jeden vrchol bude na jižním pólu, tak ostatní tři vrcholy budou jeho právě na této rovnoběžce

Záhady týkající se rozmístění staveb

- Přes toto město prochází dlouhá ulice – tzv. Cesta mrtvých. Jak zjistil americký badatel Hugh Harleston, je tato cesta dokonalým modelem Sluneční soustavy. Tento muž v první řadě objevil prastarou jednotku zvanou „hunab“, která měří 1,059 metrů. Blízká podobnost s naším metrem je v této jednotce více než zarážející. Že by dávní architekti Teotihuacanu znali vzdálenost rovníku a severního pólu, ze kterého vyšel i náš metr? Ale o tom teď nechci psát. Právě tato jednotka ho přivedla ke zjištění proporcí, které směřují na souvislost se sluneční soustavou. Tak citadela a pyramidy, nalézající se kolem ní, leží ve vzdálenosti 36, 72, 96 a 144 jednotky „hunab“ od osy citadely. To odpovídá vzdálenosti Merkuru, Venuše, Země a Marsu. Za citadelou teče potok San Juan, mimochodem v umělém kanále, který zbudovali stavitelé města. Ten se nalézá ve vzdálenosti 288 „hunab“ a odpovídá pásu asteroidů. Jupiteru a Saturnu by pak odpovídaly ve vzdálenosti 520 a 945 „hunab“základy dalších dvou chrámů. Vzdálenost 1845 „hunab“, kde se nalézá střed Měsíční pyramidy, odpovídá oběžné dráze Uranu. Na vrcholku Cerro Gordo se pak nalézají zbytky malého chrámu a věže, a to ve vzdálenosti 2880 a 3780 jednotek „hunab“. To odpovídá Neptunu a Plutu. (http://erichvondaniken.ic.cz/teotihuacan.htm

- Byly zde objeveny i archeoastronomické aspekty. Výchylka Cesty mrtvých umožňuje v kolmé východozápadní ose sledovat přesně dráhu otevřené mlhoviny „Plejády“ během letního slunovratu.

Záhady týkající se výstavby

- Na vrcholu pyramidy Měsíce stávala 22 tun těžká pozlacená socha tzv. Velké bohyně“. Obdobná socha stávala i na vrcholu pyramidy Slunce.

- Půdorys města, který je dokonale naplánován, musel být takto vymyšlen ještě před stavbou samotného města.

- Tvar Měsíční pyramidy přesně kopíruje tvar horského masivu Cerro Gordo, který stojí z pohledu „Cesty mrtvých“ stojí hned za ní.

- Nedaleko sluneční pyramidy byly objeveny rozsáhlé podzemní prostory, které jsou z neznámých důvodů izolované cca 15 cm tlustou vrstvou slídy. Důvod, proč tomu tak je, je neznámý. Slída je dobrý izolant například vůči elektrickému proudu a nebo odolává žáru do 800 stupňů Celsia. Naleziště slídy se však na území Mexika nevyskytují. Nejbližší je až v Brazílii!

- Stavitelé tu dokázali vybudovat i zajímavý optický klam. Cesta mrtvých má cca třicetimetrový spád, který stavitelé vyřešili schody. Vždy po padesáti metrech je zde zbudováno sedm stupňů.Takže pokud se na ni díváme z jihu, spatříme nekonečné schodiště, které na konci přechází v pyramidu Měsíce. Při pohledu od pyramidy pak vidíme jen cestu, kde schody zmizí. Je to jedinečný důkaz zeměměřičské techniky stavitelů Teotihuacanu a také důkaz vyspělosti zdejší architektury.

Souvislosti s jinými stavbami na světě

- Sluneční pyramida má téměř stejné rozměry při základně, jako je délka a šířka Cheopsovy pyramidy v egyptské Gíze

- Stejně jako pod Gízou, tak i pod Teotihuacanem se nalézají rozsáhlé jeskynní a podzemní systémy

teotihuacan.jpg

Jak je vidět, tolik záhad, tolik nevyřešeného. Kdo toto místo postavil? Proč toto místo postavil? Podle dávné legendy se právě tady radili bohové o stvoření člověka. Stalo se tak v noci, kdy ještě nesvítilo slunce. Byli čtyři: bohyně hvězdného nebe, bůh v hvězdném oděvu, Quetzalcoatl a bůh deště Tlaloc. Když dojednali, natřeli se bílou křídou, oblékli si oděv z peří, rozdělali mohutný oheň a v jeho dýmu dva z nich zmizeli na obloze. A tito bohové tu také zanechali plány tohoto města. Jsou tedy podle této prastaré báje snad původními autory příslušníci nějaké vyspělé civilizace, která zde před tisíciletími z nějakého důvodu působila a pro tehdejší lidi kvůli své technologické vyspělosti představovala nějaké bohy? Všechno to jsou jen záhady a my bychom tedy na ně měli hledat nějaké řešení.

Použité zdroje:

Wikipedie, odkazy použité v článku

Däniken E.:Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň 1996

http://www.novinky.cz/cestovani/amerika/299894-teotihuacan-staroveke-posvatne-misto.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Teotihuac%C3%A1n

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps

Související články:

Záhady a zajímavosti Mauzolea v Halikarnássu

Záhady a zajímavosti kolosu Rhodského

Záhady Artemidina chrámu v Efesu

Záhady a zajímavosti starověkých visutých zahrad

Záhady faroského majáku

Záhady Diovy sochy v Olympii

Svět plný pyramid

Autor: Libor Čermák | sobota 1.6.2013 8:50 | karma článku: 22.67 | přečteno: 2200x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 561 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 471 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6614 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 771 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz