Záhady mexického Teotihuacanu

1. 06. 2013 8:50:00
Pokud bychom měli vybrat nejvýznamnější prehistorické kultovní centrum na americkém kontinentu, pravděpodobně by se jednalo o mexický Teotihuacan, k němuž se váže i množství záhad.

teotcesta.jpgNalézáme se v nadmořské výšce 2200 metrů nad mořem. To je nadmořská výška přesahující české nejvyšší pohoří. Spíš si to připomíná nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Co pro Egypt znamená Gíza, to je pro Mexiko Teotihuacan. Nestarší stopy zdejšího osídlení se datují už kolem roku 500 před naším letopočtem. Ovšem samotný Teotihuacan byl stavěn od 1. do 8. století, a to na ploše neuvěřitelných cca 22-25 kilometrů čtverečních! Ovšem ty nejznámější stavby, tedy pyramidy byly postaveny už v tom 1. století. A tak tu začalo vznikat pravděpodobně největší pyramidové město na světě. Kdo ho přesně postavil, se pořádně neví. Spekuluje se, že to mohli být například Toltékové, Otomíové, Totonakové nebo někdo úplně jiný. Stavby tu většinou budovali z nepálených cihel, tzv. vepřovic. Jenže pak náhle záhadní autoři toto místo opustili. A teprve až o několik století po nich ho objevili Aztékové. A teprve až ti pojmenovali zdejší stavby jako pyramida Slunce, pyramida Měsíce, Cesta mrtvých, Quetzalcoatlova pyramida, Citadela, atp. Jaký byl původní název a smysl tohoto pyramidového komplexu, se dosud lze jen dohadovat. Fakt ovšem je, že kolem roku 600 n.l., zde žilo až 200 tisíc obyvatel, což ho v té době pasovalo na šesté místo na světě.

Středoamerické pyramidy jsou většinou na rozdíl od těch egyptských stupňovité. Ovšem dvě největší Teotihuacanské pyramidy jsou také stupňovité, ale na rozdíl od jiných jsou tvořeny šikmými stěnami, což ty egyptské hodně evokuje. To všechno a mnoho dalšího, nám klade tolik otázek a pouze minimum odpovědí. Proto jsem záhady týkající se tohoto místa se pokusil popsat stejně, jako jsem to udělal se „Záhadami egyptských pyramid v Gize“. Některé jsem nalezl v literatuře a některých jsem si všiml i já sám. Tak tedy, tady jsou:

Teotpyr.JPGZáhady týkající se rozměrů

- Základna Sluneční pyramidy měří cca 230 metrů, což odpovídá cca miliardtině vzdálenosti Marsu od Slunce. (228 mil. kilometrů)

- Základna Měsíční pyramidy měří cca 150 metrů, což odpovídá cca miliardtině vzdálenosti Země od Slunce

- Dalším významným objektem v Teotihuacanu je tzv. Citadela, jejíž půdorys tvoří čtverec o délce cca 390 m. To odpovídá cca miliardtině vzdálenosti pásma asteroidů od Slunce

amerika2.jpgZáhady týkající se polohy

- když jsem se podíval na mapu Severní Ameriky a tvar tohoto světadílu, zjistil jsem, že poledník, který prochází Teotihuacanem, je současně nejdelším poledníkem, který vede po pevnině přes severoamerický kontinent. (viz obrázek)

- Nalézá se poblíž 19,5 rovnoběžky s.š., což je takový stupeň severní šířky, že pokud bychom do naší planety vepsaly čtyřstěn, kde jeden vrchol bude na jižním pólu, tak ostatní tři vrcholy budou jeho právě na této rovnoběžce

Záhady týkající se rozmístění staveb

- Přes toto město prochází dlouhá ulice – tzv. Cesta mrtvých. Jak zjistil americký badatel Hugh Harleston, je tato cesta dokonalým modelem Sluneční soustavy. Tento muž v první řadě objevil prastarou jednotku zvanou „hunab“, která měří 1,059 metrů. Blízká podobnost s naším metrem je v této jednotce více než zarážející. Že by dávní architekti Teotihuacanu znali vzdálenost rovníku a severního pólu, ze kterého vyšel i náš metr? Ale o tom teď nechci psát. Právě tato jednotka ho přivedla ke zjištění proporcí, které směřují na souvislost se sluneční soustavou. Tak citadela a pyramidy, nalézající se kolem ní, leží ve vzdálenosti 36, 72, 96 a 144 jednotky „hunab“ od osy citadely. To odpovídá vzdálenosti Merkuru, Venuše, Země a Marsu. Za citadelou teče potok San Juan, mimochodem v umělém kanále, který zbudovali stavitelé města. Ten se nalézá ve vzdálenosti 288 „hunab“ a odpovídá pásu asteroidů. Jupiteru a Saturnu by pak odpovídaly ve vzdálenosti 520 a 945 „hunab“základy dalších dvou chrámů. Vzdálenost 1845 „hunab“, kde se nalézá střed Měsíční pyramidy, odpovídá oběžné dráze Uranu. Na vrcholku Cerro Gordo se pak nalézají zbytky malého chrámu a věže, a to ve vzdálenosti 2880 a 3780 jednotek „hunab“. To odpovídá Neptunu a Plutu. (http://erichvondaniken.ic.cz/teotihuacan.htm

- Byly zde objeveny i archeoastronomické aspekty. Výchylka Cesty mrtvých umožňuje v kolmé východozápadní ose sledovat přesně dráhu otevřené mlhoviny „Plejády“ během letního slunovratu.

Záhady týkající se výstavby

- Na vrcholu pyramidy Měsíce stávala 22 tun těžká pozlacená socha tzv. Velké bohyně“. Obdobná socha stávala i na vrcholu pyramidy Slunce.

- Půdorys města, který je dokonale naplánován, musel být takto vymyšlen ještě před stavbou samotného města.

- Tvar Měsíční pyramidy přesně kopíruje tvar horského masivu Cerro Gordo, který stojí z pohledu „Cesty mrtvých“ stojí hned za ní.

- Nedaleko sluneční pyramidy byly objeveny rozsáhlé podzemní prostory, které jsou z neznámých důvodů izolované cca 15 cm tlustou vrstvou slídy. Důvod, proč tomu tak je, je neznámý. Slída je dobrý izolant například vůči elektrickému proudu a nebo odolává žáru do 800 stupňů Celsia. Naleziště slídy se však na území Mexika nevyskytují. Nejbližší je až v Brazílii!

- Stavitelé tu dokázali vybudovat i zajímavý optický klam. Cesta mrtvých má cca třicetimetrový spád, který stavitelé vyřešili schody. Vždy po padesáti metrech je zde zbudováno sedm stupňů.Takže pokud se na ni díváme z jihu, spatříme nekonečné schodiště, které na konci přechází v pyramidu Měsíce. Při pohledu od pyramidy pak vidíme jen cestu, kde schody zmizí. Je to jedinečný důkaz zeměměřičské techniky stavitelů Teotihuacanu a také důkaz vyspělosti zdejší architektury.

Souvislosti s jinými stavbami na světě

- Sluneční pyramida má téměř stejné rozměry při základně, jako je délka a šířka Cheopsovy pyramidy v egyptské Gíze

- Stejně jako pod Gízou, tak i pod Teotihuacanem se nalézají rozsáhlé jeskynní a podzemní systémy

teotihuacan.jpg

Jak je vidět, tolik záhad, tolik nevyřešeného. Kdo toto místo postavil? Proč toto místo postavil? Podle dávné legendy se právě tady radili bohové o stvoření člověka. Stalo se tak v noci, kdy ještě nesvítilo slunce. Byli čtyři: bohyně hvězdného nebe, bůh v hvězdném oděvu, Quetzalcoatl a bůh deště Tlaloc. Když dojednali, natřeli se bílou křídou, oblékli si oděv z peří, rozdělali mohutný oheň a v jeho dýmu dva z nich zmizeli na obloze. A tito bohové tu také zanechali plány tohoto města. Jsou tedy podle této prastaré báje snad původními autory příslušníci nějaké vyspělé civilizace, která zde před tisíciletími z nějakého důvodu působila a pro tehdejší lidi kvůli své technologické vyspělosti představovala nějaké bohy? Všechno to jsou jen záhady a my bychom tedy na ně měli hledat nějaké řešení.

Použité zdroje:

Wikipedie, odkazy použité v článku

Däniken E.:Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň 1996

http://www.novinky.cz/cestovani/amerika/299894-teotihuacan-staroveke-posvatne-misto.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Teotihuac%C3%A1n

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps

Související články:

Záhady a zajímavosti Mauzolea v Halikarnássu

Záhady a zajímavosti kolosu Rhodského

Záhady Artemidina chrámu v Efesu

Záhady a zajímavosti starověkých visutých zahrad

Záhady faroského majáku

Záhady Diovy sochy v Olympii

Svět plný pyramid

Autor: Libor Čermák | sobota 1.6.2013 8:50 | karma článku: 24.07 | přečteno: 2284x

Další články blogera

Libor Čermák

Kdo dnes nejvíc ohrožuje svobodu a demokracii v ČR?

17. listopad je dnes vnímán jako "den boje za svobodu a demokracii". A bohužel i dnes je svoboda a demokracie docela dost ohrožená. A ze strany koho? Ne, ze strany současného prezidenta republiky to rozhodně není.

17.11.2018 v 7:08 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 337 |

Libor Čermák

Podívej se, Kalousku, kolik je nás na kousku!

Velmi se stydím za lidi, kteří takového politika, proti kterému jsem chodil mezi roky 2010-2013 na masové mnohatisícové demonstrace, tak místo toho, aby ho vypískali jak Štěpána v ČKD, dokážou naopak skandovat jeho jméno.

16.11.2018 v 6:48 | Karma článku: 41.98 | Přečteno: 1785 |

Libor Čermák

Další nové nebezpečí Istanbulské úmluvy

O celé řadě ukrytých nebezpečí pro svobodu a demokracii v Istanbulské úmluvě informoval už kněz Petr Piťha. A s objevem dalšího ukrytého nebezpečí přišel před několika dny publicista Ondřej Neff. Pozor! Namířeno proti Česku!

15.11.2018 v 8:40 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 1084 |

Libor Čermák

Velké poděkování české vládě

Vážená a milá česká vládo, chtěl bych ti poděkovat za to, jak jsi se postavila čelem k něčemu, co je nám diktováno snad odkud z nějaké "supermasivní černé díry ve středu naší galaxie" a odmítla jsi globální pakt o migraci.

14.11.2018 v 10:43 | Karma článku: 38.38 | Přečteno: 998 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Monstrum v centru naší galaxie ztrácí na tajemnosti

​Nikdy ji nikdo neviděl, skrývá se totiž za mraky mezihvězdného plynu. Přesto o sobě dává vědět svou gigantickou gravitací. Jak vypadá černá díra, která určuje takt v Mléčné dráze? (délka blogu 5 min.)

15.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 732 | Diskuse

Jan Mestan

Planetární extrémy. Co způsobuje superhustotu exoplanet?

Vešla by se 'Země do Země' třeba desetkrát? Dvacetkrát? Nebo dokonce vícekrát? Zcela určitě, v jádrech plynných obrů a hvězd to možné je. Zarážející je potom fakt, že dané 'superhustoty' jsou hustotami průměrnými.

14.11.2018 v 22:36 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 256 | Diskuse

Julius Maksa

UFO Létající objekty.

Může někdo přežít přetížení 100 G a více? Jsou v létajících strojích živé bytosti? Je možné přetížení odstranit?

14.11.2018 v 22:09 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 298 | Diskuse

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 482 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 33.16 | Přečteno: 1301 | Diskuse
Počet článků 2042 Celková karma 29.72 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz