Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Opožděná sezona záhadných kruhů v obilí už začala

30. 05. 2013 18:12:00
Zřejmě dlouhá zima a studené jaro způsobilo, že letošní sezona záhadných agrosymbolů se o něco opozdila. Ale z několika států víme, že už začala.

arochford.jpg

Ale dříve, než se zmíním o prvních letošních obrazcích, chtěl bych ještě zabrousit do těch loňských. To proto, že, když jsem ukončil loňskou sérii článků o záhadných agrosymbolech, tak několik přírůstků vzniklo ještě během září celého podzimu. A tak se například 7. září 2012 objevil u Rochfordu v anglickém Essexu agrosymbol ve tvaru sluneční soustavy. Záhadní autoři zde objevili dosud neposekané pšeničné pole, a tam svůj výtvor zhotovili.

awindmillhill.jpg

Ovšem to pořád ještě nebyl poslední anglický obrazec loňské sezony. Ten se objevil ještě v 14. října 2012, opět na neposekaném lánu pšenice, a to přímo na úpatí slavného pahorku u Windmill Hill u Avebury. Právě tento pahorek je nejstarším osídleným místem v okolí této prehistorické lokality. Už před 4 tisící lety zde byla neolitická osada, která předcházela všem zdejším megalitickým monumentům. A v loňském říjnu se zde objevil složitý obrazec ve tvaru dvou půlměsíců v kruhu. Mne osobně připomíná skarabea, posvátného brouka starých Egypťanů. Pro ty byl symbolem převtělení.

aohio.jpg

Kromě Velké Británie se loňská podzimní sezona záhadných agrosymbolů naplno rozjela především na americkém kontinentu. A zajímavé, že to bylo opět okolí prastarých památek. Tentokrát návštěvou agrosymbolu byly poctěny Hopewell Mounds, což je skupina prastarých mohyl u města Chillicothe ve státě Ohio. Tyto mohyly zbudovali pradávní indiány hopewellské kultury, která zde působila v době mezi 200 let před naším letopočtem a 500 let našeho letopočtu. A právě zde se vyskytl asi nejsložitější fraktálový obrazec loňského podzimu, jenž se zde objevil na poli neposekaného obilí dne 20 září 2012. Skládal se z centrálního kruhu, jenž obklopovalo dalších šest kružnic. A z každé této kružnice vedla ještě trojice nebo čtveřice dalších kroužků, takže celý obrazec vypadal jako mořská hvězdice.

amexiko.jpg

A aby tomu nebylo málo, další prastaré indiánské území navštívily agrosymboly jen o pouhé tři dny později, 23. září. Tentokrát to byla mexická Tlapanaloya, jehož okolí považuji za jakýsi “mexický Wiltshire”, neboť zde se objevily záhadné obrazce už mnohokrát. A je náhoda, že pouhých 10 km severozápadně od jeho nálezu leží legendární toltécké hlavní město „Tula“, které je známé především skupinou stojících postav s jakýmsi podivným předmětem na prsou? Takže další významná předkolumbovská lokalita. Tento obrazec, který se zde objevil, se podobal jakési vrtuli v kruhu. Tu obklopovalo ještě šestnáct menších trojúhelníkových paprsků.

aipuacu.jpg

V říjnu, konkrétně 12. 10. se objevil obrazec i v Brazílii u města Ipuacu. Byl to velký centrální kruh, který obklopovala kružnice s dvaceti osmi menšími kroužky. Domnívám se proto , že to může být jakési znázornění oběhu Měsíce kolem Země. Z jednoho z těchto kroužků ještě vycházela spojnice k dalšímu kruhu obklopeným dvěma kružnicemi. Že by snad znázorňovala Mars a jeho dva měsíce?

aborova.jpg

A poslední loňský obrazec se objevil 23. listopadu v pšeničném lánu u Boorowa v australském Novém Jižním Walesu. Znázorňoval dva spojené kruhy v jejichž průniku se nalézala květina. Mnozí badatelé se domnívají, že obrazec může znázorňovat částečné sluneční zatmění, ke kterému nad Austrálií došlo o deset dní dříve. Tolik k menšímu návratu do loňska.

Mezitím přišla zima. Jak známo, byla hodně krutá i dlouhá. A právě to nespíš zapříčinilo, že první letošní agrosymboly měly minimálně měsíc zpoždění. A snad také právě proto se tento jev na jaře vyskytl hlavně v travních porostech.

ahoeven.jpg

Květnový prim drží tentokrát Nizozemsko, které se může pochlubit již třemi agrosymboly v trávě. První se objevil 4. května u Hoevenu v Severním Brabantku. Skládal se z jednoho kruhu a dvou menších.

aboschen.jpg

Následovali ho dva další obrazce u Bosschenhoofd v téže oblasti. Jednak skupina šesti kruhů ze 7. května a pak skupina 25 kruhů z 21. května 2013.

GrayTennessee.jpg

V trávě se objevil také poměrně složitější obrazec u města Grey v americkém Tennessee z 23. května 2013. Zobrazuje dvě spojené nedokončené kružnice obklopující centrální kruhy (viz reportáž http://www.cropcircleconnector.com/2013/Gray/Gray2013.html).

24. května se ve vysoké trávě objevila trojice kruhů ve Francii, a to u města Vendôme v místě, které dost strašidelný název. Jmenuje se v překladu „Údolí mrtvého muže“. (viz http://www.lanouvellerepublique.fr/Toute-zone/Loisirs/24H/n/Contenus/Articles/2013/05/24/SURNATUREL-Des-ovnis-a-Vendome-1477452).

A kromě toho, se už objevila zpráva, že už se vyskytl i první letošní obrazec v pšenici. Mělo se tak stát v noci z 19. na 20. května 2013 u italské Marina di Grosseto v Toskánsku (http://www.cropfiles.it/cropcircles2013/MarinaGrosseto_19-20maggio2013.html)

I když se to mnohým, kteří čekají na ty obilné obrazce, asi ještě nezdá, tak výše uvedené řádky jsou jasným důkazem, že letošní sezóna tohoto fenoménu už ve světě započala. A za to, že tam v obilí, na rozdíl od trávy, má určité zpoždění, pravděpodobně může počasí. A pokud ne a pokud je za tím ještě něco jiného, tak je to určitě neméně záhadný fakt, jako celý tento fenomén. Vždyť víme, že agrosymboly jsou jev nevyzpytatelný. A může se objevit prakticky kdykoliv a kdekoliv. A to samozřejmě platí i obráceně. Nám nezbývá než vyčkat, čím nás kruhy v obilí překvapí v letošním roce.

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy použité v článku, wikipedie

http://www.cropcirclecenter.com

http://www.cropcircleconnector.com/2013/2013.html

http://www.cropcircleconnector.com/2012/2012.html

odkazy použité v článku

Související články:

Kruhy v obilí - rok 2012

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 30.5.2013 18:12 | karma článku: 21.75 | přečteno: 4004x

Další články blogera

Libor Čermák

Proč budu volit tak, aby se nedostali Piráti do vlády

Když se mě někdo zeptá, koho budu volit, zpravidla mu odpovím, že budu volit tak, aby se do vlády nedostali Piráti. Proč? Nejdůležitější důvod najdeme v jejich volebním programu v kapitole "Chytrá válka s desinformátory".

6.9.2021 v 13:08 | Karma článku: 39.41 | Přečteno: 1501 |

Libor Čermák

Předjarní pěší výlet po pražských rozhlednách

Tak sezení doma už bylo dost. Proto jsem se rozhodl, že po dlouhé době musím vyrazit zas na nějaké své toulky. A k výletu jsem zvolil dvě pražské rozhledny. A nejen je. I hezké rybníky, parky a jedno legendární bojiště.

7.3.2021 v 6:48 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 491 |

Libor Čermák

Jen ať se pěkně stane hlavním tématem letošních voleb tzv. politická hyperkorektnost

Pořád nevíte, jaké by mělo být hlavní téma letošních voleb? Já bych si přál, aby strany daly pěkně najevo, jak se chtějí stavět k tématům tzv. hyperkorektností. Zda jsou za nimi anebo za svobodné názory každého jednotlivce.

14.2.2021 v 13:57 | Karma článku: 34.12 | Přečteno: 985 |

Libor Čermák

Chtít zakazovat filmy kvůli módním politickým trendům je špatnost na entou

To mne zase nadzdvihly mandle názory, které jsem se dozvěděl z jednoho článku na idnes.cz. Prý film, který by se měl podle nich zakázat, je muzkiál Pomáda. Cože? Zakázat film či příběh? Takhle že myslí demokrati? Ne!

3.2.2021 v 11:29 | Karma článku: 40.30 | Přečteno: 1263 |

Další články z rubriky Věda

Jan Tomášek

Oblouková míra - stupně, Ludolfovo číslo a radiány (výkon a točivý moment 3)

Bádání nad "obloukovými mírami" - v podstatě by se mělo jednat o něco jako mezipříspěvek na téma "výkon a točivý moment" - tedy příspěvek "3".

16.9.2021 v 10:10 | Karma článku: 6.21 | Přečteno: 275 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu? Čínský rover Zhurong

Číně se podařilo umístit na povrch Marsu fungující rover. Má jméno Zhurong. Jak si momentálně vede? Délka blogu ca. 3 minuty.

16.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 24.78 | Přečteno: 391 | Diskuse

Karel Sýkora

Zabezpečená šifrovaná e-mailová komunikace

Šifrovat můžete e-mailovou komunikaci. E-mailové zprávy mohou po Internetu putovat přes různé e-mailové servery spravované neznámými správci. Právě proto je v případě důvěrných zpráv vhodné šifrovat.

16.9.2021 v 7:32 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 75 |

Jan Fikáček

Je nekonečno minulostí nebo budoucností vědy?

Nekonečno je pro mnohé synonymem špičkové vědy a zároveň tajemnosti. V mnohém směru právem, protože zavedení nekonečna do matematiky způsobilo její bouřlivý rozvoj. A představa nekonečného vesmír také povznáší naši představivost.

15.9.2021 v 10:06 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 505 | Diskuse

Dmitrij Michajlov

Definice novodobého zločince

Naposled, když jsem zveřejnil tento názor, 185 lidi na Facebooku se do mně pustilo a nazývalo mně dementem, blbcem, chtěli abych táhnul zpátky do Ruska....

14.9.2021 v 18:56 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 698 | Diskuse
Počet článků 2359 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1856

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz