Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Prastará místa v Česku na tajuplných souřadnicích

6. 05. 2013 6:13:00
Ve světě je plno tajuplných míst, která se vyskytují na velice nápadných zeměpisných šířkách, že to jen umocňuje jejich záhadnost. Jsou však taková místa i u nás v Česku?

Po světě jich je poměrně dost. O některých jsem se již zmiňoval na svém blogu. A tak připomenu:

- například Egyptské pyramidy v Gíze stojí cca na 30 stupni severní šířky, tudíž je od nich stejně daleko k severnímu pólu, jako je středu Zeměkoule.

- centrum aztécké civilizace v Mexiku, dnešní hlavní město Mexico City, zas leží na 19,5 stupni severní šířky, což je takový stupeň severní šířky, že pokud bychom do naší planety vepsaly čtyřstěn, kde jeden vrchol bude na jižním pólu, tak ostatní tři vrcholy budou právě na této rovnoběžce.

- to samé se dá říci například o ruinách Zimbabwe nebo o Havajských ostrovech (Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky), které od sebe navíc leží přesně na opačné straně Zeměkoule.

- posvátný incký pahorek Catequilla v Eqádoru, zas leží přesně na rovníku.

- okolím Neapole, nedaleko sopky Vesuv, která jak známo svým výbuchem zničila v roce 79 n.l. nedaleká starověká města Pompeje a Herkulaneum, prochází velice zajímavá rovnoběžka, jejíž zeměpisná šířka je 40,868 stupňů. Pokud bychom z ni spustili kolmici k rovině rovníku a druhou kolmici k zemské ose, zjistili bychom, že jsou v poměru čísel Ludolfova pí (3,14) a Eulerova e (2,72 = základ přirozeného logaritmu).

- vyhaslá sopka Licancabur na hranici Chile a Bolivie, kde je nejvýše položené kultovní místo na světě, se nalézá na 22,5 stupni jižní šířky. To je taková šířka, která je přesně čtvrtina pravého úhlu, tedy čtvrtina vzdálenosti mezi rovníkem a jižním pólem.

- souostroví Markézy (Archeoastronautické Markézy) se zas nalézají na 9. stupni jižní šířky, což je desetina vzdálenosti rovníku a pólu.

A tak bychom mohli pokračovat. A nebo si přečíst spaciální můj článek, těmto záhadám se věnující „Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

A co tedy u nás v České republice? Najdeme tu také nějakou takovou lokalitu? Budete se divit, ale nejdeme hned dvě, a to navíc velice mimořádné. Abychom je nalezli, musíme se nejprve podívat, zda tu také máme nějakou zajímavou rovnoběžku. Tím by mohla být například 50. rovnoběžka severní šířky, což je přesně 5/9 vzdálenosti od rovníku k pólu. Dobře, tak si ji prohlédneme, zda tam najdeme nějaké prastaré místo, které by se současně nalézalo na ní nebo v nějakém těsném okolí.

100_2066.jpg

A nalézáme ho východně od Prahy, tam, kde se nalézá město Kouřim. To jak známo, se nalézá v poloze 50. rovnoběžky a 15. poledníku. A hle, co v jeho okolí nacházíme! Vrch s prastarým slovanským hradištěm. Ovšem osídlené to tu bylo už kolem roku 3000 před naším letopočtem, v době kamenné. A pak i v průběhu dalších věků.V 6. století n.l. přicházejí Slované z kmene Zličanů a v dalším století tu vzniká tzv. Stará Kouřim. Ta v pozdějších dobách získávala jak na mohutnosti, tak na významnosti. Dokonce začala konkurovat i samotné Praze. Dokonce ji možná na přelomu 9 a 10. století i převýšila! Nalézá se tu i tajuplná skála, zvaná Lechův kámen. Je jen náhoda, že právě tak významné prehistorické místo se nachází na takto významné rovnoběžce? (viz Pěší túra po magických místech Kolínska).

aDSC04752.JPG

Náhoda by to zřejmě byla. Ale to kdybychom na západ a přesně na opačné straně od Prahy nenalezli druhé takové místo s významným prehistorickým osídlením. 50. rovnoběžka totiž prochází i Nižborem v berounském okrese, což si lze ověřit na googlemapě. A kdo je znalec českých luhů a hájů, dobře ví, co se nad tímto městečkem vyskytuje. Ano, mohutné keltské oppidum Stradonice, jehož rozloha zaobírá bezmála 90 hektarů. Místo vzniklo ve 2. století před naším letopočtem a bylo důležitou řemeslnickou oblastí. Skvétalo zde hrnčířství, kovářství, kovolitectví či emailérství. Důležitou výrobou bylo i mincování, což dosvědčuje nález pokladu mincí z roku 1877, o kterém jsem se zmínil v článku O nálezech keltských pokladů. Toto hradiště však mělo v postavení mezi oppidy v České kotlině výsadní význam. A například archeolog J.L. Píč se domníval, že zde později mohlo být i sídlo germánského vůdce Marobuda. Oppidum pravděpodobně konkurovalo oppidu závistskému. A i zmíněná Závist na jižním okraji Prahy se kromě jiného od 50. rovnoběžky nalézá jenom tři kilometry na jih. (viz též Keltská oppida, aneb kde to v českém starověku nejvíc žilo, Z Berouna kolem Staré řeky na keltské oppidum)

Co k tomu dodat? Proč si naši předkové vybírali svá důležitá místa právě na této konkrétní rovnoběžce? Věděli snad, že tudy vede zeměpisná šířka s takovýmto důležitým významem? Nebo snad dokonce věděli, že je naše Zeměkoule kulatá a znali svojí polohu na planetě? Jak je však vidět, umísťování významných míst na důležité rovnoběžky není nic ojedinělého a my bychom měli tuto záhadu zkusit nějak vyluštit

Zdroje: výše uvedené odkazy

Dvořák O.: Kamenné otazníky, Nakladatelství XYZ, Praha, 2010,

Wikipedie, místní informační tabule

Související články:

Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

Články z rubriky „archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pondělí 6.5.2013 6:13 | karma článku: 27.95 | přečteno: 4856x

Další články blogera

Libor Čermák

Proč budu volit tak, aby se nedostali Piráti do vlády

Když se mě někdo zeptá, koho budu volit, zpravidla mu odpovím, že budu volit tak, aby se do vlády nedostali Piráti. Proč? Nejdůležitější důvod najdeme v jejich volebním programu v kapitole "Chytrá válka s desinformátory".

6.9.2021 v 13:08 | Karma článku: 39.41 | Přečteno: 1501 |

Libor Čermák

Předjarní pěší výlet po pražských rozhlednách

Tak sezení doma už bylo dost. Proto jsem se rozhodl, že po dlouhé době musím vyrazit zas na nějaké své toulky. A k výletu jsem zvolil dvě pražské rozhledny. A nejen je. I hezké rybníky, parky a jedno legendární bojiště.

7.3.2021 v 6:48 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 491 |

Libor Čermák

Jen ať se pěkně stane hlavním tématem letošních voleb tzv. politická hyperkorektnost

Pořád nevíte, jaké by mělo být hlavní téma letošních voleb? Já bych si přál, aby strany daly pěkně najevo, jak se chtějí stavět k tématům tzv. hyperkorektností. Zda jsou za nimi anebo za svobodné názory každého jednotlivce.

14.2.2021 v 13:57 | Karma článku: 34.12 | Přečteno: 985 |

Libor Čermák

Chtít zakazovat filmy kvůli módním politickým trendům je špatnost na entou

To mne zase nadzdvihly mandle názory, které jsem se dozvěděl z jednoho článku na idnes.cz. Prý film, který by se měl podle nich zakázat, je muzkiál Pomáda. Cože? Zakázat film či příběh? Takhle že myslí demokrati? Ne!

3.2.2021 v 11:29 | Karma článku: 40.30 | Přečteno: 1263 |

Další články z rubriky Věda

Jan Tomášek

Oblouková míra - stupně, Ludolfovo číslo a radiány (výkon a točivý moment 3)

Bádání nad "obloukovými mírami" - v podstatě by se mělo jednat o něco jako mezipříspěvek na téma "výkon a točivý moment" - tedy příspěvek "3".

16.9.2021 v 10:10 | Karma článku: 6.21 | Přečteno: 275 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu? Čínský rover Zhurong

Číně se podařilo umístit na povrch Marsu fungující rover. Má jméno Zhurong. Jak si momentálně vede? Délka blogu ca. 3 minuty.

16.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 24.78 | Přečteno: 390 | Diskuse

Karel Sýkora

Zabezpečená šifrovaná e-mailová komunikace

Šifrovat můžete e-mailovou komunikaci. E-mailové zprávy mohou po Internetu putovat přes různé e-mailové servery spravované neznámými správci. Právě proto je v případě důvěrných zpráv vhodné šifrovat.

16.9.2021 v 7:32 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 75 |

Jan Fikáček

Je nekonečno minulostí nebo budoucností vědy?

Nekonečno je pro mnohé synonymem špičkové vědy a zároveň tajemnosti. V mnohém směru právem, protože zavedení nekonečna do matematiky způsobilo její bouřlivý rozvoj. A představa nekonečného vesmír také povznáší naši představivost.

15.9.2021 v 10:06 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 504 | Diskuse

Dmitrij Michajlov

Definice novodobého zločince

Naposled, když jsem zveřejnil tento názor, 185 lidi na Facebooku se do mně pustilo a nazývalo mně dementem, blbcem, chtěli abych táhnul zpátky do Ruska....

14.9.2021 v 18:56 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 698 | Diskuse
Počet článků 2359 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1856

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz