Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsou to návraty antických bohů?

Podle archeoastronautické hypotézy nejsou starověká božstva nic jiného než pozorování činnosti nějaké vyspělé civilizace. A nejinak to bude i s bohy řeckými. Můžou být současná pozorování UFO jejich návraty?

Kdo zná staré řecké báje a pověsti, ví, že i zdejší božstva používala jakési létající stroje. A některé z nich možná i havarovaly. Jedna z nich se například vztahuje k bohyni Afroditě.  Na jihozápadním pobřeží Kypru se nalézá jedinečný skalní útvar, známý jako Afroditina skála. Mimochodem, je to nejnavštěvovanější historické místo na Kypru. A právě k této skále se váže legenda o zrození bohyně krásy a lásky - Afrodity. Dle staré antické báje se jednou stalo, že Uranův syn Kronos uřízl svému otci genitálie a odhodil je do moře. Ty oplodnily mořskou pěnu a z té se pak zrodila Afrodita. Na Kypr pak doplula v mušli ústřice. V této pověsti máme hned tři věci poukazující na to, že mohlo jít o nějaký technický prostředek. Za prvé ty genitálie odhozené do moře ve skutečnosti nemusí být nic jiného než prastarý popis havárie nějakého podlouhlého předmětu, který se zřítil do moře. Naše současná letadla a rakety snad vypadají jinak? Za druhé Afrodita pak doplula ke břehu v mušli. Zde se mi chtíc, nechtíc vybavuje souvislost se současným pozorováním létajících talířů. A za třetí. Dnes víme, že pokud nějakou chemikálii vylijeme do vody, vznikne pěna. Nemůže být pěna popisovaná v báji ve skutečnosti směsí vody a zbytku pohonného materiálu tohoto stroje?

Podle jiné staré řecké báje si prý Faethon, syn boha Slunce Helia, vynutil od svého otce, aby mu půjčil jeho sluneční vůz. Jeho otec samozřejmě nechtěl, protože věděl, jak je jeho řízení náročné. Například mu řekl toto: „Je tam plno nástrah a příšerných oblud. I kdyby se ti podařilo udržet směr a neuchýlil by ses ze správné cesty, musel bys jet přes rohy Býka, jež hrozivě trčí proti vozu, projížděl bys lukem Střelce a zuřivou tlamou Lva, jel bys přes Štíra, jenž svá hrozná klepeta stáčí v dlouhém oblouku, a jel bys přes Raka.“ (zdroj: https://sites.google.com/site/starovekebajeapovesti/faeethon). Mladý Faethon se nedal přemluvit, až s vozem skutečně vzlétl. Jenže let nezkušeného mladíka učinil své. Nejdříve letěl vysoko ke hvězdám a pak naopak sletěl velmi blízko k Zemi. Žárem tak spálil úrodné oblasti Arábie, Sahary a Núbie, které se tímto proměnily v poušť. Vše nakonec musel zachránit mocný Zeus, který ho srazil bleskem do hlubin, aby nedopadl na lidská obydlí. Podle pověsti dopadl zbytek této lodi do řeky Ariadnos. 

Co si o této báji máme myslet? Nemůže to být nějaká pravzpomínka starých Řeků na něco, co bychom dnes nazvali sestřelením nebo opět havárií UFO? Skeptik by řekl, že slunečním vozem je samozřejmě myšleno slunce. Jenomže je zde ještě jedna věc. Zcela určitě i staří Rekové věděli, že slunce se během své denní cesty po obloze přeci nesetkává se souhvězdími Býka, Střelce, Lva a Štíra. Slunce v každém souhvězdí přeci zůstává cca měsíc a nikoliv že jimi putuje v průběhu dne. A tak se domnívám, že v tomto případě tedy nejspíš půjde o něco jiného, než jen o slunce. Druhý aspekt této pověsti je v tom, že my dnes z vědeckých poznatků víme, že zmíněné pouštní oblasti (Arábie, Sahara i Núbie) bývaly dříve skutečně úrodné a plné vegetace. A v poušť se změnili až relativně nedávno. Ale odkud se to dozvěděli staří Řekové?

A je také jen náhoda, že i v moderní době tedy ve 20. a 21. století máme z oblasti tehdy ovládané Řeky, tedy území dnešního Řecka a Turecka četná svědectví o pozorování UFO, a to včetně jejich havárií? Například:

21. srpen 1915, Gallipoli, Turecko

Jedena z nejzvláštnějších událostí se odehrála 21. srpna 1915 v průběhu bitvy u Gallipoli u průlivu Dardanely. O události vypovědělo několik novozélandských vojáků, jak vidělo na obloze asi osm mraků ve tvaru bochníku, které se nijak ve větru neměnily a dokonce jejich let na něj vůbec nereagoval. Na rozdíl od běžných mraků působily, jako by byly o dost větší hustoty, než normální mraky. Jeden z nich se nacházel přímo na zemi. Jeho velikost svědkové odhadli cca na 240 x 60 x 65 metrů. Tímto místem však postupoval britský regiment, tzv. 4. norfolský pluk ve směru na kótu 60. Když však dorazil k mraku, tak je samozřejmě nezastavil a všichni pochodovali dál. Protože kdo by se bál mraku? Takto tam vpochodoval celý pluk o počtu cca 266 vojáků. Ale z něj už nevyšel! Jakmile v něm zmizel poslední voják, oblak začal pozvolna stoupat, a to až k ostatním mrakům. Tyto vojáky už nikdy nikdo neviděl, a oni tak zkrátka zapadli mezi ostatních 34 tisíc obětí této důležité bitvy první světové války.

Zdroj: Hausdorf H.: Záhady a fenomény, NS Svoboda, Praha 2012

 

Září 1946, Soluň, Řecko

V článku Skandinávské havárie UFO jsem se věnoval záhadnému úkazu „tajuplných raket“ neznámého původu, který se objevil ve Švédsku, a který vyvrcholil v létě 1946. Je jen náhoda, že ve stejném roce se něco obdobného objevilo i v Řecku, a to mezi Makedonií a Soluní? Tuto skutečnost dokonce osobně přiznal 5. září 1946 při rozhovoru v Londýně samotný tehdejší předseda řecké vlády M. Tsaldaris. Fenomén dokonce vyšetřoval jeden z předních řeckých vědců, profesor Paul Santorini. Ten došel k závěru, že v tomto případě se o žádné střely nejedná. Nakonec došlo k tomu, že vyšetřování těchto jevů zastavila přímo armáda, neboť se zřejmě jednalo o něco z oblasti vojenských tajemství.

Zdroj: Spencer J. Encyklopedie UFO, Etna, Praha, 1994

 

A nyní přejdu k údajným haváriím UFO Docházelo k nim nejen ve starých řeckých bájích, ale i v moderní době:

 

20. dubna 1959: Istambul a Marmara, Turecko

Velký počet svědků na různých místech Turecka pozoroval modrozelené světlo, které se pohybovalo obrovskou rychlostí. Když se zdálo, že se zřítí, zmizel směrem na západ nad Marmarské moře. Objekt zahlédl též pilot SAS. Meteorologové se domnívali, že jde o meteorit, jenomže ten by narozdíl od tohoto objektu letěl horizontálně.  Několik dní poté však vojenské námořnictvo prohledávalo pobřežní vody, protože podle svědectví rybářů prý zapadlo do moře, které pak zářilo.

Zdroj: Záhady na tureckém nebi,  Magazín 2000 č. 8, roč. 99

 

22. dubna 1959: Gonen, Turecko

Zhruba ve 21 hodin zde explodoval velmi jasný, asi 50 metrů dlouhý a 5 metrů široký objekt. Bylo při tom slyšet velký hukot a prý se i zachvěla země. V městě Tekirdagu u Marmarského moře exploze dokonce vyhnala lidi do ulic. Objekt se pak zřítil u Gönenu. podle vesničanů vznikl na místě dopadu kráter 40 – 50 metrů hluboký a asi kilometr široký. Oblast byla i uzavřena, kdy dokonce ani vesničané se nesměli vrátit do svých domovů.

Zdroj: Záhady na tureckém nebi,  Magazín 2000 č. 8, roč. 99

 

2. září 1990: Megasplatanos, Řecko

Podle místních vesničanů se k nim přiblížila skupina pěti nebo šesti neidentifikovatelných objektů. Jeden z nich se prý zřítil. Několika vesničanům se prý údajně několik úlomků podařilo nalézt.

Zdroj: Day M.:Aliens, Mimozemšťané setkání a nevysvětlitelným, Rebo, Praha 1998

http://www.cseti.org/crashes/086.htm

 

26. května 2002: ostrov Sivri, Turecko

Turecký rybář a několik málo dalších lidí u ostrova Sivri v Marmarském moři údajně spatřili purpurově zbarvený objekt, který se náhle zřítil do vody. Údajně se podařil natočit i videozáznam. Někteří ufologové však upozorňují, že nemuselo jít nutně o havárii, ale o plánovité přistání tzv. USO – neidentifikovatelných podmořských objektů

Zdroj: Viděno, natočeno, popsáno, Magazín 2000 záhad, č.15, roč. 2002, http://www.ufoinfo.com/roundup/v07/rnd0723.shtml

 

Souvislosti?

A tak se mi díky zdrojům, které popisuji pod každým odstavce podařilo nalézt i čtyři údajné havárie UFO i v této oblasti. Jako vždy se pokouším hledat nějaké souvislosti. A hned tu mám jednu zajímavou souvislost, která úžasným způsobem doplňuje mojí hypotézu o tom, že na údajné havárie UFO mají vliv měsíční fáze. (viz články: Ovlivňuje Měsíc havárie UFO?, Měsíc ovlivňuje i havárie doutníkových UFO a Jak ovlivňuje Měsíc havárie létajících talířů?). Proto pro srovnání opět přidávám tabulky s výše zmíněnými údajnými haváriemi, kde je srovnávám se stářím Měsíce:

případ

datum

Stáří měsíce

20. dubna 1959

Istambul a Marmara

12-13

22. dubna 1959

Gonen

14-15

2. září 1990

Megasplatanos

12-13

26. května 2002

Ostrov Sivri

14-15

 Když se na tuto tabulku zadívám, tak se ptám, zda je opět jen náhoda, že ke všem čtyřem údajným haváriím UFO došlo opět právě v době měsíčního úplňku?

A pak je tu ještě jedna zvláštnost. Z nějakých důvodů UFO přitahuje právě okolí Istambulu a Marmarského moře. Viz tři ze čtyř případů údajných havárií UFO, zmizení 4. norfolského pluku a mnoho dalších případů, jejichž popis by zabral mnoho. Můžou se tedy v pozorování těchto případů znovu nějak ozývat prastaří antičtí bohové? A je jen náhoda, že právě poblíž Marmarského moře se nalézá jedno z legendárních měst, popisovaných básníkem Homérem v Iliadě, a to starověká Trója? Záhad a souvislostí je tu víc než dost a nám nezbývá, než je nějak zkoumat. 

Související články a další studie údajných havárií UFO: Havárie UFO (UFO crashes)

Dále:

Kypr z pohledu záhad a archeoastronautiky

Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky

Starověké Řecko z hlediska archeoastronautiky

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 21.3.2013 10:20 | karma článku: 22,92 | přečteno: 3527x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,50 | Přečteno: 147x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 230x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 186x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím

A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?

10.2.2023 v 7:20 | Karma: 26,09 | Přečteno: 599x | Politika

Libor Čermák

Vzhůru do Nového Mexika

Sci-fi western "Cesta za tajemnou čelenkou" naše přátele zavede do Nového Mexika, které musí procestovat celé až téměř na sever. A i tam zažijí mnoho tajuplných až záhadných dobrodružství.

4.2.2023 v 7:07 | Karma: 7,11 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma: 17,06 | Přečteno: 390x | Věda

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1200x | Společnost

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1183x | Politika

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 537x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1631x | Věda

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,16 | Přečteno: 701x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 537x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 617x | Věda
  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám