Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věděly dávné civilizace o potopeném kontinentu?

10. 02. 2013 6:56:00
O tom, že mnohé starověké civilizace měly tak pozoruhodné vědomosti, jako by je získaly ve 20 a 21. století, jsem se na svém blogu zmiňoval už několikrát. Věděli snad i o potopeném kontinentu?

V článku Podivuhodné znalosti dávných civilizací jsem se takovýmito věcmi zabýval. Například Mayové měli podivuhodný kalendářní systém, který se skládal ze zvláštních kalendářních cyklů, které se nazývaly: Kin (den), Unial (20 dní), Tun (360 dní), Katun, Baktun, Pictun, a tak dále. Tou největší byl Alautun, který odpovídá cca 64 milionům let. Je jen pouhá náhoda, že právě takováto doba se zhruba rovná době, před kterou došlo ke zkáze dinosaurů? Věděli snad něco o nich staří Mayové?

Nyní bych se chtěl zamyslet nad další zajímavou věcí, která se též údajně vyskytla v mayských spisech. V 19. století zkoumal mayské rozvaliny na Yucatanu jistý badatel jménem Augustus Le Plongeon. Tvrdil, že tam nalezl spisy, kde je zmínka o příběhu jistého potopeného kontinentu. Tento kontinent se měl nalézat v Tichém oceánu a nazván byl MU. Zprávy o této informaci údajně byly údajně nalezeny i v dalších mayských spisech.

A kupodivu to nebylo na světě jediné místo, kde se našly zprávy o takovémto tichomořském kontinentu. Zprávu o podobné potopené pevnině údajně objevil i anglický plukovník James Churchward na reliéfu v jednom indickém chrámu.

Kontinent Mu se dnes považuje za bájný kontinent, jehož existence se nikdy neprokázala. Podle zastánců existence Mu se měl rozprostírat v Tichém oceánu. Ti ho začali umísťovat do oblasti tichomořských, záhadami obestřených ostrovů (viz Velikonoční ostrovy: Souvislosti mezi místy na protilehlé straně Zeměkoule? nebo Archeoastronautické Markézy, Archeoastronautické souostroví Tonga, Havajské ostrovy z pohledu archeoastronautiky). Potopit se prý měl před 12000 lety.

Popravdě řečeno, v místech těchto ostrovů, kde tyto teorie předpokládají existenci této země, pravděpodobně nikdy žádná taková ucelená pevnina nebyla. Možné je jen to, že když panovala na naší planetě doba ledová, bylo moře skutečně o více než 100 metrů níže (viz Mají pověsti o potopách reálný základ?). Poslední doba ledová končila před cca 11-12000 lety. Náhoda?

Jenomže před několika lety vědci potvrdili velice zajímavý objev. V Tichém oceánu před dávnými časy skutečně existoval menší kontinent, který se ponořil do oceánu! Bylo to ovšem o miliony let dříve. Zhruba před 100 miliony lety totiž byla dnešní Antarktida o něco větší než je teď. A to proto, že v místě, kde se do tohoto jižního kontinentu dnes zakusuje Rossovo moře, se kdysi odloupl poměrně velký kus pevniny a začal putovat k severu. Jeho rozloha byla neuvěřitelných 3500000 kilometrů čtverečních, což je víc než současný největší ostrov světa – Grónsko (2100000 km čtverečních) a zhruba polovička sousední Austrálie (8000000 km čtverečních). Jaktak putoval k severu, dostal se východně od Austrálie. Zde však postupně začal cca před 80 miliony let klesat pod mořskou hladinu. Jediné, co po něm zbylo jsou jeho nejvýše položená místa, které se nám dochovala ve formě ostrovů, a to konkrétně Nové Kaledonie na severu a největšího pozůstatku Nového Zélandu. A právě pro něm začali vědci této zaniklé pevnině říkat „Zealandia“. Když se podíváte na googlemapu, kde je možné sledovat i hloubku oceánů, jsou zde hranice Zealandie stále patrné jako světle modrá, tedy mělčí část moře (viz obr.).

zealandia.jpg

Toť objev vědy novověku. Augustus de Plongeon ani James Churchward o něm vědět ještě nemohli. Otázkou však je, odkud se to, že v Tichém oceánu skutečně existuje potopený kontinent, dozvěděli dávné civilizace. Jaká asi další překvapení ještě nalezneme v pozůstalosti starých kultur?

Použité zdroje:

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2012100201

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mu_%28ztracen%C3%BD_kontinent%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Zealandia_%28continent%29

viz též rubrika archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 10.2.2013 6:56 | karma článku: 26.40 | přečteno: 2938x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.81 | Přečteno: 561 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 471 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6614 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 771 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz