Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Záhady faroského majáku

22. 01. 2013 7:44:00
Ke starověkým sedmi divům světa se váže spousta záhad. Prim v tom vedou egyptské pyramidy. Ovšem jak je to u těch ostatních? Co třeba druhý egyptský div – maják na ostrově Faros v Alexandrii?
Maják na ostrově Faru
Maják na ostrově Faruwikipedie

Maják na ostrově Faros byla bezesporu jedna z nejúžasnějších staveb starověku. Jeho stavba byla započata kolem roku 300 před naším letopočtem a dokončena kolem roku 280 před naším letopočtem. Tehdy se v Egyptě dostali k moci Ptolemaiovci, a to konkrétně první z nich Ptolemaios I. Sótér. Tento muž byl původně makedonský generál Alexandra Velikého, po jehož smrti se ujal vlády nad Egyptem. Tento panovník během svého vládnutí například položil základy velké alexandrijské knihovny, což byla zároveň největší knihovnou starověku. Dalším jeho počinem byla právě výstavba tohoto obřího majáku, na niž byl povolán architekt Sostratos. Stavba však byla dokončena až během vlády jeho následovníka Ptolemaia II. Filadelfa.

Přesný tvar a rozměry majáku neznáme. Ale i z toho, co o nich víme, dá se vydedukovat, že to bylo něco impozantního. Májek měl základnu ve tvaru dvoupatrového čtvercového paláce, jehož rozměr jedné strany se odhaduje na 180-190 metrů. Podle dochovaných zpráv měl mít dokonce v každém rohu menší věžičku. Ovšem vlastní maják se tyčil ve středu této stavby. Spodní část tvořila čtverhranná zužující se věž, na každém jejímž horním rohu se nalézala socha boha Tritona. Výška této spodní části je udávaná mezi 60-80 metry. Na ní byla postavena užší, pravděpodobně osmiboká věž. Ta byla zakončena kamennou plošinou, na níž stála kruhová sloupová síň. Tam se každou noc zapaloval oheň, který byl vidět daleko do moře. Ve dne k tomu pak sloužilo bronzové zrcadlo, které odráželo sluneční paprsky. Tato síň měla údajně strop ve tvaru pyramidové věže, na níž byla umístěna mramorová socha boha Poseidona. Když se zamyslím nad tvarem celého majáku, nemůžu se ubránit pocitu, že i tak šlo ve skutečnosti o pyramidovou stavbu, jež byla údajně zhotovena z bílého mramoru. Popravdě řečeno, dodnes se pořádně neví, jaké techniky při výstavbě byly použity.

Výška majáku je údaj, o kterém se vedou spory. Za nejpravděpodobnější údaj v literatuře je udávaná výška cca 117 metrů. Ovšem Flavius Josephus, římský historik židovského původu, psal, že světlo z majáku bylo možné spatřit až ze vzdálenosti 53-56 kilometrů. Z toho by nám vyšla skoro až neuvěřitelná výška 180 metrů! Vzhledem k tomu, že obdobnou půdorysnou velikost měla i samotná základna stavby, proč by tomu tak nemělo být? Pokud by tento údaj byl správný, znamenalo by to, že šlo o stavbu vyšší než je velká pyramida v Gize, a tudíž o nejvyšší stavbu celého starověku. A tím pádem i nejvyšší pyramidovou stavbu světa.

A co víc, byl by to i nejvyšší maják historie. Současný nejvyšší maják světa stojí v saúdskoarabské Džiddě. Postaven byl až v roce 2002 a měří 133 metrů. Na druhém místě je maják Perry Memorial Monument na břehu Erijského jezera v USA, jenž byl postaven v roce 1915 a tyčí se do výšky 107 metrů. Třetí, o metr nižší se nalézá v Japonsku a ty v pořadí další už mají pod sto metrů. A tak je vidět, o jak úžasnou stavbu šlo.

To všem zdaleka není vše. V horní části majáku vedla údajně šikmá spirálovitá rampa pro vyvážení paliva, které se na vrchol vytahoval nejprve koňským potahem a pak do nejvyššího patra kladkostrojem. A v základové části majáku se nacházela i zásobárna pitné vody, která se sem dostávala vodovodem z pevniny. Jak je vidět, bylo to důmyslné technické dílo, které ve starověkém světě nemělo obdoby. Kromě toho, maják se využíval i pro účely astronomických pozorování.

O dvou dalších zajímavostech, které doslova vyrážejí dech, píše ve své knize „Největší záhady Středomoří“ český záhadolog Jan A. Novák. Jednak se zmiňuje, že na jeho stavbě se mohlo vyskytovat zařízení pracující na způsob parního stroje, neboť v té době prý zde existovali lidé, kteří se o podobné věci pokoušeli, například Hérón Alexandrijský, zvaný Méchanikos. A druhou věcí, která se na jeho vrcholu prý údajně měla nalézat, prý bylo optické zařízení, něco jako dalekohled, jenž byl oficiálně pro naší civilizaci objeven až o necelé dvě tisíciletí později, v roce 1608. Ovšem, jak autor podotýká, v obou případech jde jen o kusé zprávy.

O to víc mne překvapilo, když jsem si maják vyznačil na mapu a spojil s druhým zdejším divem světa, s pyramidami v Gíze. Jako v jiných případech, tak i zde tato spojnice ukazuje na tzv. antický „pupek světa“ na řecké Delphy, kde se mimo jiné nalézala i legendární věštírna. Opět jen náhoda?

A jak to s majákem bylo dále? Poprvé byl poškozen za Césarova tažení proti Ptolemaiovi XIII., kdy maják přišel o nejvyšší část. Později byl sice obnoven, ale ve 4. století ho poškodilo zemětřesení. Tehdy se na jeho vrcholu přestal zapalovat oheň, ale i tak sloužil dále jako denní maják. Další zemětřesení přišlo na konci 10. století našeho letopočtu, a to už z majáku zbyla jen čtvrtina. Ve 13. století ho lidé začali rozebírat na stavební materiál a definitivní zánik této antické památky přineslo zemětřesení roku 1326. Od té doby z něj už nic nezůstalo, až na pár ruin, které zde leží v moři. V 15. století byla na místě majáku postavena vojenská pevnost Quait Bay Fort, na kterou padly i jeho poslední zbytky. Tak to je smutný osud nejvyšší budovy starověku. Ale i tak je to ten ze šesti zaniklých divů světa, jemuž se podařilo stát do nejpozdější doby. A i tento fakt z něj dělá jednu z nejúžasnějších staveb starověku.

Zdroj a použitá literatura:

Wikipedie

Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha, 2002

Novák J.A.: Největší záhady starověku, Nakladatelství XYZ, Praha, 2009

Caselli G.: Divy světa, Vydavatelstvo osveta, Martin, 1991

http://21stoleti.cz/blog/2011/02/23/8-nejvetsich-majaku-sveta

Související články v rubrice: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | úterý 22.1.2013 7:44 | karma článku: 26.07 | přečteno: 4212x

Další články blogera

Libor Čermák

Proč budu volit tak, aby se nedostali Piráti do vlády

Když se mě někdo zeptá, koho budu volit, zpravidla mu odpovím, že budu volit tak, aby se do vlády nedostali Piráti. Proč? Nejdůležitější důvod najdeme v jejich volebním programu v kapitole "Chytrá válka s desinformátory".

6.9.2021 v 13:08 | Karma článku: 39.41 | Přečteno: 1501 |

Libor Čermák

Předjarní pěší výlet po pražských rozhlednách

Tak sezení doma už bylo dost. Proto jsem se rozhodl, že po dlouhé době musím vyrazit zas na nějaké své toulky. A k výletu jsem zvolil dvě pražské rozhledny. A nejen je. I hezké rybníky, parky a jedno legendární bojiště.

7.3.2021 v 6:48 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 491 |

Libor Čermák

Jen ať se pěkně stane hlavním tématem letošních voleb tzv. politická hyperkorektnost

Pořád nevíte, jaké by mělo být hlavní téma letošních voleb? Já bych si přál, aby strany daly pěkně najevo, jak se chtějí stavět k tématům tzv. hyperkorektností. Zda jsou za nimi anebo za svobodné názory každého jednotlivce.

14.2.2021 v 13:57 | Karma článku: 34.12 | Přečteno: 985 |

Libor Čermák

Chtít zakazovat filmy kvůli módním politickým trendům je špatnost na entou

To mne zase nadzdvihly mandle názory, které jsem se dozvěděl z jednoho článku na idnes.cz. Prý film, který by se měl podle nich zakázat, je muzkiál Pomáda. Cože? Zakázat film či příběh? Takhle že myslí demokrati? Ne!

3.2.2021 v 11:29 | Karma článku: 40.30 | Přečteno: 1263 |

Další články z rubriky Věda

Jan Tomášek

Oblouková míra - stupně, Ludolfovo číslo a radiány (výkon a točivý moment 3)

Bádání nad "obloukovými mírami" - v podstatě by se mělo jednat o něco jako mezipříspěvek na téma "výkon a točivý moment" - tedy příspěvek "3".

16.9.2021 v 10:10 | Karma článku: 6.21 | Přečteno: 275 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu? Čínský rover Zhurong

Číně se podařilo umístit na povrch Marsu fungující rover. Má jméno Zhurong. Jak si momentálně vede? Délka blogu ca. 3 minuty.

16.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 24.78 | Přečteno: 391 | Diskuse

Karel Sýkora

Zabezpečená šifrovaná e-mailová komunikace

Šifrovat můžete e-mailovou komunikaci. E-mailové zprávy mohou po Internetu putovat přes různé e-mailové servery spravované neznámými správci. Právě proto je v případě důvěrných zpráv vhodné šifrovat.

16.9.2021 v 7:32 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 75 |

Jan Fikáček

Je nekonečno minulostí nebo budoucností vědy?

Nekonečno je pro mnohé synonymem špičkové vědy a zároveň tajemnosti. V mnohém směru právem, protože zavedení nekonečna do matematiky způsobilo její bouřlivý rozvoj. A představa nekonečného vesmír také povznáší naši představivost.

15.9.2021 v 10:06 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 505 | Diskuse

Dmitrij Michajlov

Definice novodobého zločince

Naposled, když jsem zveřejnil tento názor, 185 lidi na Facebooku se do mně pustilo a nazývalo mně dementem, blbcem, chtěli abych táhnul zpátky do Ruska....

14.9.2021 v 18:56 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 698 | Diskuse
Počet článků 2359 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1856

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz