Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Jak by se měl prezentovat záhadolog?

21. 11. 2012 5:44:00
Ať se to skeptikům líbí nebo ne, záhady jsou součástí tohoto světa a proto je třeba ocenit každého, kdo se do jejich výzkumu pustí. Už jen proto, že se dotyčný ocitá na tenčím ledě, a proto se může stát, že se na něj začne okolí dívat i tak trochu jako na podivína.

Proto je podle mne důležité, aby v tom dotyčný také uměl chodit a aby tento často neprávem rozšířený názor uměl i na svém případě co nejvíc eliminovat. Pokud se tato věc bude dařit co největšímu počtu záhadologů, jsem přesvědčen, že se i na ně bude měnit pohled veřejnosti. A to od podivínů či lidí, kteří by snad dokonce neměli být normální, směrem k lidem, kteří pro společnost dělají záslužnou věc. Proto jsem se zamyslel a dal dohromady pár bodů, jak na to.

Za prvé. Záhadolog by měl být, či alespoň působit jako polyhistor nebo alespoň člověk se širokým rozhledem a zájmy. A to ze dvou důležitých důvodů. Za prvé to bude dobře působit na veřejnost, která si řekne: „Podívejte se, o co všechno se ten člověk zajímá, to asi nebude žádný hlupák“. A druhý důvod je čistě praktický, neboť na řešení záhad je kolikrát třeba použít věci ze všech možných oborů lidského vědní.

Za druhé. Pokud záhadolog o něčem píše, měl by vždy uvést zdroje, odkud čerpal své materiály. Ať už jen pro svůj článek nebo i pro svojí hypotézu. A to nejen proto, že je to v souladu s autorským zákonem, ale hlavně proto, aby bylo vidět, že si ty údaje nevycucal z prstů.

Za třetí by si měl dávat pozor, aby tzv. nenahrál na smeč soupeřům. To znamená, aby se zbytečně nevěnoval věcem, které už jsou dávno vysvětlené a nebo to jsou vyloženě nesmysly. Uvedu příklady. V prvním případě, věci, která už je vysvětlena, bych se například vyhnul takovým tématům, jako třeba údajný kontaktér George Adamski, který se na sklonku svého života přiznal, že si vše vymyslel. Ve druhém případě bych se chtěl zmínit o příhodě, kterou mi na jenom z mých volnočasových kroužků připravil minulý týden jeden asi desetiletý hoch. Přišel a povídal: „To se mi ulevilo, dozvěděl jsem se, že letos žádný konec světa nebude. Budou jen tři dny temnoty.“ Nevím, od koho se takový nesmysl dozvěděl, a tak jsem se mu snažil vysvětlit, že zcela určitě nebudou ani ty tři dny temnoty. To proto, že ve vesmíru neexistuje žádný mechanizmus, který by mohl způsobit, aby tři dny v kuse byla tma. Jenomže z nějakých důvodů se tenhle nesmysl rozšířil, a to nejen po internetu.

Za čtvrté, záhadolog by si neměl záhady plést s tzv. konspiračními teoriemi. Jedná se o dvě různé věci. Není pro záhadology nic horšího, než když se dozví, že by měli být na jedné lodi například s různými chemtrailovými teoriemi, sehranými přistáními na Měsíci, apod. Záhadologie by měla především dávat odpovědi na záhadné události, které někdo prožil či se někde staly. A nikoliv na pochybné teorie, které si někdo vymyslel.

A v neposlední řadě by záhadolog určitě neměl být tzv. „záhadologickým podnikatelem“, aby se těmto věcem věnoval hlavně kvůli finančnímu zisku. To je věc, která nepůsobí nejlíp. Něco jiného je samozřejmě to, když nějaký badatel věnuje do svého koníčku značnou část prostředků, například na zahraniční badatelské expedice apod.. To ať pak klidně o tom napíše knížku, ze které by se mu ty vynaložené prostředky, alespoň z části vrátili. Ale aby to někdo dělal čistě jen a pouze z touhy po finančním zisku, na tom není nic moc, co by na veřejnost působilo seriozně.

Sám za sebe můžu říci, že já se alespoň snažím těchto pět zásad dodržovat. A tak na mém blogu můžete nalézt nejen záhady, ale i mnoho dalšího. Když o něčem píšu, beru jako naprostou samozřejmost, že uvedu prameny, či odkazy, ze kterých jsem čerpal. A samozřejmě, že ze psaní svého blogu nemám ani žádný finanční zisk. Jediné, o co se snažím, je to, aby záhady a jejich zkoumání byly veřejností stále lépe přijímány. A k obdobnému přístupu bych tak chtěl přimět i další kolegy záhadology.

Související články:

Dokažme Erichu von Dänikenovi, že se mýlí

Přidejte se mezi archeoastronautické badatele

Jsem normální člověk a nebo nikoliv?

Věří seriozní záhadolog tzv. kontaktérům?

Proč je třeba zajímat se o záhady?

Autor: Libor Čermák | středa 21.11.2012 5:44 | karma článku: 14.82 | přečteno: 1597x

Další články blogera

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 308 |

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma článku: 38.48 | Přečteno: 1126 |

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 1151 |

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 194 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výzkum Venuše - minulé mise

Vydalo se k ní sice více misí než k Marsu, dodnes o ní ale moc nevíme. Nikdo zatím nevyfotografoval ve viditelném světle její povrch z výšky nebo z oběžné dráhy. Jedná o Venuši, naši sousední - a přitom

26.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.27 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jan Fikáček

Gravitace není síla? Jak tajemné! Nebo nesmysl?

Tvrzení, že gravitace není síla, se opírá o Newtonovu definici síly. Podle ní je síla to, co způsobuje zrychlení tělesa s hmotností, vzorcem tedy síla F = m.a. Podíváme se, jestli máme brát tuto 340 let starou definici vážně.

24.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 839 | Diskuse

Dana Tenzler

Mohly by na Marsu žít pozemské mikroorganismy?

Život, který se vyvinul na naší planetě, mohl v dávné minulosti existovat i na Marsu. Přežil ale změnu tamního klimatu a může i nadále přežívat v suchých a extrémně chladných podmínká

23.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 247 | Diskuse

Dana Tenzler

Poprvé - a naposledy (kometa C/2022 E3 ZTF)

Koncem měsíce se můžete (poprvé a naposledy) pokochat kometou, která navštěvuje vnitřní Sluneční soustavu jen extrémně zřídka. Co je zač a čím je zajímavá? (délka blogu 3 min.)

19.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jan Fikáček

Je dezinformací tvrzení, že je věta "Myslím, tedy jsem." jistá?

Správný filosof nebo vědec se má řídit heslem "o všem pochybuj". Proto jsem někdy v roce 1997 připravil a uskutečnil na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednášku, kde jsem vykládal, proč je zmíněná věta nejistá.

17.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 2377 Celková karma 22.43 Průměrná čtenost 1883

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...