Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství kamenného muže z Mrchojed

2. 08. 2012 18:13:00
Zhruba dva kilometry od Sázavy se nad stejně pojmenovanou řekou nachází víska Mrchojedy. Nalézá se zde podivná stéla, která je považována za smírčí kámen, jinými za hraniční kámen a dalšími za prastarý menhir.

a100_6149.JPG

Ke kameni jsem se vydal během jednoho z mých četných peších výletů, abych si ho prohlédl a vyfotografoval. Poprvé jsem se o něm dozvěděl z knihy O. Dvořáka „Kamenné otazníky české historie“, a tak jsem byl na něj zvědavý. Z této knížky jsem se i dozvěděl, kde se kámen nalézá. Jedná se o východní konec obce, v místě, kde červená turistická značka odbočuje na nedaleký hrádek Talmberk. Zde nejprve zahlédneme dvojici statných lip a pod nimi tento cca 80 cm vysoký kámen z načervenalého pískovce. Současně je chráněn ještě čtyřmi špalky a lanem, jež ho odbíhá do čtverce. Na první pohled je patrné, že byl uměle vytvarován, a to symetricky do tvaru jakého si oblého „T“. Z přední strany je patrný jakýsi podivný reliéf, připomínající postavu s rukama nad hlavou. Odtud kámen dostal název „kamenný muž“.

a100_6161.JPG

Jaký je původní účel tohoto záhadného kamene? Byl to snad smírčí kříž nebo křížový kámen, jak se všeobecně soudí? Takové kameny ve tvaru kříže a nebo kámen s křížem, museli obvykle ve středověku vytesat zločinci a pak vztyčit na místě spáchání svého zločinu. Na mne osobně však tento objekt moc tvarem kříže nepůsobí, a to, co je na něm vytesáno, také ne.

a100_6132.JPG

Nebo to mohl být hraniční kámen? V těchto místech se totiž stýkaly hranice pozemků sázavského kláštera, talmberského a do třetice ratajského panství. Ale co bylo dřív vejce a nebo slepice? Vznikl kámen jako hraniční a nebo se hranice určovaly od tohoto kamene?

mrchojedy1.jpg

A nebo je to snad prastarý menhir, stojící tady od nejstarších dob, jenž byl během středověku do současného tvaru dodatečně upraven? I o této hypotéze mnozí uvažují. A nahrávají tomu i další podivnosti, které jsem zde objevil.

mrchojedy.jpg

U menhirů se velice často setkáváme s faktem, že jsou vůči sobě nějak astronomicky orientované. A zdá se, že něco podobného se vyskytuje i zde. Cca 4 km přesně ve směru na západ se nad mezi městem Sázava a Dojetřice nalézá prastaré hradiště, jehož původ je zdokumentován do 8. století, ale není vyloučeno, že je i starší. Na stejné spojnici se nalézá i pravěký lom na vápenec - Bílý Kámen – u Sázavy, jež jsem popisoval ve svém článku „Po magických místech kolem trampské řeky“, kde se těžilo už před 6 tisíci lety. Pokud spojnici prodloužíme dále na západ, dostaneme se na další významné raně středověké hradiště u Lštění (viz Údolím Chroustů za středověkými hrady u Sázavy). Jestliže se několik takovýchto míst vyskytuje v jedné řadě, a to ještě ve směru východ-západ, může to znamenat, že tato místa jsou astronomicky orientována k východu a západu slunce o obou rovnodennostech.

Kdo si četl můj článek „Máme linii svatého Michaela také v Čechách?“, ví že taková místa, jako Kounovské kamenné řady, klobucký menhir nebo hora Říp, jsou vůči sobě orientovány ve směru východu slunce o keltském svátku „Beltine“, tj. na období kolem 1. května. Je jen náhoda, že obdobný azimut, avšak opačně orientovaný lze nalézt i u mrchojedského kamene? Tentokrát se jedná o nelitické hradiště nad Černými Budami u kapličky sv. Prokopa, o němž jsem se též zmínil v článku „Po magických místech kolem trampské řeky „. Máme zde snad beltainovou linii ukazující tentokrát na západ slunce?

a100_6156.JPG

A co ten tajuplný obrazec? Co může znamenat ona postava s rukama nad hlavou? Když jsem si kámen prohlédl, všiml jsem si, že nejzachovalejší je spodní část, tedy sukně, nohy a lokty. A tak mne napadla ještě jiná věc. Prohlédněte si ještě jednou mapu okolí města Sázavy a zvláště meandry řeky. Všimněte si, že centrální část města obkružuje symetrický meandr, který by se dal přirovnat k obdobné sukni, jakou vidíme zde, akorát v převrácené poloze. Ale to záleží na tom, ze které pozice se na meandr díváme. Pokud si meandr prohlédneme dále zjistíme, že u čtvrtě „Černé Budy“ a symetricky na opačné straně v osadě „Budín“ (náhoda v podobném názvu?), se tok řeky obrací na druhou stranu a začíná tak kopírovat lokty oné postavy. A co víc, dokážeme zde nalézt i nohy! Ty tvoří legendami opředená Čertova brázda, kterou protéká potůček (opět viz Po magických místech kolem trampské řeky) a druhou nohu pak symetricky potok tekoucí z vísky Nechyba. Co když je tak vlastně na mrchojedském kameni znázorněna i mapa zdejších toků?

a100_6151.JPG

Zajímavé věci se nalézají i na druhé straně kamene. Tam si můžeme všimnout několika důlků. Jak píše O. Dvořák, tak se obdobné jamky vyskytují i na jiných magických kamenech a podle lidové tradice do nich nemocní lidé vkládali své prsty, což jim mělo splnit jejich přání. A nebo se jedná o projev eroze, který se zde tvořil po staletí? Když si prohlédneme jamky v horní části kamene, všimneme si, že vůbec nejsou rozmístěny náhodně. Po magických místech kolem trampské řeky. Všiml jsem si, že jsou rozmístěny do pravoúhlého trojúhelníku o odvěsnách 1:2. Jedná se zas o nějaké symbolické poselství z nejstarších dob?

a100_6152.JPG

A aby tomu nebylo málo, zmíním se ještě o jedné zajímavosti, tentokrát se vztahující ke zdejší vesnici, tedy k Mrchojedům. Je jen náhoda, že tato ves leží na jedné přímce s dalšími obdobně pojmenovanými obcemi, a to na Kolínsku s Konojedami, Kozojedami, Masojedami a také z Mlékojedami u Neratovic?

a100_6139.JPG

A závěrem fotografie kamenného muže, abyste viděli velikost této stélky s porovnání s člověkem, tedy se mnou.

Použitá literatura: Dvořák O.: Kamenné otazníky české historie, XYZ Nakladatelství, Praha, 2010.

Foto: autor, google.com/maps, mapy.cz

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 2.8.2012 18:13 | karma článku: 20.59 | přečteno: 2511x


Další články blogera

Libor Čermák

Samozřejmě, že odebírání dětí od rodičů je vždy zvrácenost

V USA vypukla aféra s odebíráním dětí rodičům, kteří ilegálně překročili jejich státní hranice. To bylo řevu! Jen by mne zajímalo, zda ti sami lidi by se též zastali obětí zvrácení praktik juvenilní justice tady v Evropě.

23.6.2018 v 15:15 | Karma článku: 27.77 | Přečteno: 526 |

Libor Čermák

Koho autorská práva porušují autoři badatelé v oblasti kruhů v obilí?

Nedávno se mi přihodilo, že mi jeden čtenář napsal myšlenku, zda náhodou tím, že, když se zabývám záhadnými obrazci v obilí, neporušuji autorská práva někoho toho, kdo je vytváří. A to je kdo?

23.6.2018 v 14:13 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 456 |

Libor Čermák

Upozorňují i poslední obrazce v obilí na astronomické konstalace?

Již 11. rokem svým čtenářům přináším agrosymbolová zpravodajství, která mají upozornit a zamyslet se nad záhadnými obrazci v obilí, které vznikly v poslední době. Je docela však možné, že ty poslední upozornují na hvězdnou oblohu.

23.6.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Už chtějí zakazovat i modelářské stavebnice!

Firma na modelářské stavebnice Revell prý musela stáhnout jednu ze svých nových stavebnic. Proč? Přišla s velice zajímavým nápadem udělat stavebnici létajícího talíře, což je pro mne naprosto fantastický nápad.

22.6.2018 v 6:13 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 2819 |

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Koho autorská práva porušují autoři badatelé v oblasti kruhů v obilí?

Nedávno se mi přihodilo, že mi jeden čtenář napsal myšlenku, zda náhodou tím, že, když se zabývám záhadnými obrazci v obilí, neporušuji autorská práva někoho toho, kdo je vytváří. A to je kdo?

23.6.2018 v 14:13 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 456 |

Libor Čermák

Upozorňují i poslední obrazce v obilí na astronomické konstalace?

Již 11. rokem svým čtenářům přináším agrosymbolová zpravodajství, která mají upozornit a zamyslet se nad záhadnými obrazci v obilí, které vznikly v poslední době. Je docela však možné, že ty poslední upozornují na hvězdnou oblohu.

23.6.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 340 |

Jiří Turner

Kurvovec!

Kůrovci, brouci čeledi Scolytidae žijí téměř všude tam, kde rostou stromy. Kurvovci žijí asi jenom v České republice. Vyvinuli se jako mutace pod dohledem Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí.

23.6.2018 v 6:56 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 567 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ako historici zistia, čo sa udialo v dávnej minulosti – 2.časť

Prečo sa stredovekí európski a arabskí učenci venovali opisovaniu antických prác? A ako sa historici vyporiadajú s protirečivými svedectvami antických autorov?

21.6.2018 v 18:31 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 198 | Diskuse

Dana Tenzler

Jsou v mléce opravdu opiáty?

Chemické laboratoře vylepšují náš jídelníček už po celá desetiletí. Zašly by ale tak daleko, aby do jídla míchaly opiáty? (délka blogu 2 min.)

21.6.2018 v 8:00 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 542 | Diskuse
Počet článků 1877 Celková karma 27.47 Průměrná čtenost 1783

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz