Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Počátek léta přichystal působivé obrazce v obilí

13. 07. 2012 6:27:00
Start letošní sezóny agrosymbolů vypadal nejprve na to, že bude docela chudá, ale s létem přišel radikální obrat. Doslova a do písmene, téměř co den, to nějaký působivý obrazec v obilí.

Kosmický symbol devítky

White-Horse.jpg
Letošní sezona kruhů v obilí zažila jeden zajímavý fenomén. Říkám mu fenomén devítky. Proč devítky? Inu začneme jedním z obrazců, o kterém jsem psal již v minulém díle letošní série o nových obrazcích „Jaro ve znamení kruhů v obilí“. Dne 9. června 2012 se totiž u Woddborough Hill u Alton Barnes objevil zajímavý obrazec, který jsem přirovnal ke třem vodním živočichům, či ke třem spermiím. Tyto živočichové měly hlavy ve tvaru jakého si oka a pak jakési ploutve a ocas vytvořený kruhy. Nejzajímavější ovšem bylo, že tento obrazec dostal hne dva bratříčky. A to nejprve 25. června, kdy se na poli opět u Alton Barnes, a to hned přímo pod legendárním bílým koněm, na kterým jsem měl tu čest před čtyřmi roky osobně být. Tato hillfigura, jejíž velkost je asi 50 x 50 metrů, vznikla roku 1812. Postupem času však byl koníkovi ztenčen krk, upraveny mu také byly nohy, uši, rty a oko. A hned na poli pod ním se objevil ten samý motiv, jako u nedalekého Woodborough Hillu. Živočich měl opět stejnou hlavu ve tvaru oka, za ní opět dvě podlouhlé ploutve a pak tělo ze čtrnácti kroužků. Zajímavé bylo, že obilí v obrazci nebylo úplně podupané až k zemi, ale položené jaksi napůl, že to celé dělalo dojem, jako kdyby zde nikdo obilí neušlapával, ale jako kdyby se zde přehnal nějaký větrný vír či nějaká obdobná síla. Tento pocit ještě umocňují středy obrazců, které jako kdyby vytvářela hnízda. Zajímavé je, že i ten první obrazec u Woddborough Hill obsahoval podobné jevy. (viz Milk Hill). Vznikl snad stejným způsobem? Nejspíš ano.

picked.jpg
A aby tomu nebylo málo, přesně měsíc od nálezu u Woodborough Hill, konkrétně 9. července 2012 se objevil třetí obrazec této série. Stalo se tak opět v okolí Alton Barnes, ovšem tentokrát u vrcholku Picked Hill. A mimochodem, ono nepodupané obilí se nalézá i zde. Opět stejná hlava, stejné ploutve a pak tělo z jedenácti kruhů a na závěr dlouhý ocas. Celý obrazec pak vytváří jakousi obří devítku. Že by poukázání na datum vzniku? Existuje ještě jedna hypotéza, a to ta, že se jedná o symbolické zobrazení dráhy komety C/2011 L4 na pozemské obloze, která by měla být příští rok viditelná prostým okem. (viz Picked Hill).

DSC05443.JPG

Ještě ke kopci Picked Hill. Kolem tohoto vrcholu jsem osobně před čtyřmi lety procházel, když jsem tudy šel kolem Avonsko-Kennetského kanálu. Na vrcholu se mi zdálo jako kdyby se tam nalézal nějaký zaniklý křídový obrazec. Nevím, zda to skutečně nějaký křídový obrazec někdy byl, ale mohla by to být další souvislost s oněm letošním obrazcem pod Milk Hillem.

cclawley.jpg
Jinak symbol devítky se objevil ještě jednou, a to 1. července u Saint Johns Church poblíž Lawley v hrabství Shropshire. Tentokrát se devítka skládaly z šestnácti různě velikých kroužků. (viz Saint Johns Church). Toto datum si však ještě zapamatujme.

Symboly čtverců a trojúhelníků

ccstanton2.jpg
To, že obrazce v obilí nejsou zdaleka jen kruhy, svědčí četné obrazce, a to i z letošního roku. Například 29. června 2012 se u Stanton St Bernard u Alton Barnes objevil obrazec z pěti obdélníků, pěti trojúhelníků a pěti kapek, který se dle mého názoru nejlépe podobá buď nějakému zámku a nebo startující kosmické lodi. Celý obrazec si můžete prohlédnout na Stanton St Bernard

ccwadenhill.jpg
Ovšem jeden z nejhezčích letošních obrazců se objevil 1. července u Waden Hill poblíž proslulé mohyly Silbury Hill. Vypadal jako obrovská pyramida skládající se z květů nepolehlého obilí. Mezi každými lístky se navíc nalézaly malé trojúhelníčky polehlého obilí. A protože tento jev není v oblasti kruhů v obilí nijak častý, dovolil jsem si zde dát podrobný snímek jednoho z vnitřního trojúhelníčku, abyste viděli, jak je v něm obilí zajímavě poskládáno. Jako zajímavost ještě uvedu, že jeden vrchol pyramidy ukazoval na Silbury Hill a druhý na nedaleký kamenný kruh v Avebury. (další info v odkazu Waden Hill, Nr Avebury na cropcircleconnectoru.WadenHila.jpg

ccchilcomb.jpg
Mimochodem, všimli jste si, že 1. července je to již druhý anglický obrazec? První byl u Saint Johns Church v hrabství Shropshire a druhá byla ta pyramida u Waden Hill. Tento den byl vzniku nových agrosymbolů zřejmě mimořádně nakloněn, protože ve stejný den vznikly ještě dva další. A ne zrovna nijak obyčejné. Dělaly totiž dojem třírozměrných objektů. Jednak to byla krychle u Chilcomb Down u Winchester v hrabství Hampshire. (viz Chilcomb Down)

ccwanborough.jpg
A čtvrtý obrazec toho dne byly dvě prolnuté pyramidy v kruhu, které se objevily u dálnice poblíž Wanborough Plain u Liddingtonu. V horní pyramidě byly navíc naznačeny i souřadnicové linie, takže celý obrazec dělal dojem jako by byl nějak hyperbolicky prohnutý. (více viz Wanborough Plain)

Corley.jpg
Anglických obilných obrazců však tentokrát bylo o mnohem víc (celkem již 27), ale já bych chtěl psát hlavně o těch nejzajímavějších, a tak jsem vybral tyto. A poslední anglický obrazec, o němž bychom se v tomto díle rád zmínil je úžasný obrazec z Burrow Hill Fort v hrabství Warwickshire. Vznikl 11.července a skládal se z šesti hlavních kosočtverců seskládaných do květiny. A mezi každým květem se nalézalo dvanáct menších lístečků z malých trojúhelníků. Tento působivý obrazec si můžete prohlédnout na Burrow Hill Fort

Jede to i v Evropě

fab.jpg
Na druhém místě v pomyslném žebříčku zemí, co se týká počtu případu výskytu tajuplných obrazců v obilí, tak je s dvanácti případy Itálie. Jako nejhezčí a nejsložitější přírůstek musím jednoznačně označit grandiózní obrazec z 25. června 2012 u Fabbrico v regionu Emillia. Skládá se z centrálního kruhu, ze kterého vede spirála o cca 60 kroužcích, jenž se postupně zvětšují podle velikosti. Posledních dvacet kroužků je navíc obkrouženo prstenci, což celému obrazci dodává ještě složitější výraz. (Viz Fabbrico (Reggio Emilia)

ccvilarosa.jpg
Jak jsem se již zmínil o mimořádném datu 1. července, kdy v Anglii vznikly hned čtyři obrazce v jednu noc, tak zde v Itálii si můžeme připsat ještě pátý. Stalo se to v kukuřičném poli u Villa Rosa v Regionu Santa Caterina na Sicílii. Jedná se o centrální kruh se dvěma prstenci a třemi satelitními kroužky. (Viz Villa Rosa, Santa Caterina).

ccbosch.jpg
Na prozatímním třetím místě v četnosti výskytu záhadných agrosymbolů je v tuto chvíli Nizozemí s devíti obrazci v obilí. Zde dominují hlavně kruhy v obyčejné trávě. Například poslední případ a zároveň na kroužky nejpočetnější holandský obrazec se objevil 4. července 2012 u Bosschenhoofdu. Obsahuje celkem 38 kroužků. Váže se k němu i svědectví o pozorování jakých si disků na obloze. (viz Bosschenhoofd)

cckarbinici.jpg
Netypický obrazec v obilí se objevil v Makedonii, ve státě, který zrovna nepatří mezi tradiční lokality výskytu tohoto obrazce. Objevil se u Karbinici a hádejte kdy. No přeci 1. července 2012. Tedy již šestý obrazec toho dne. Zajímavý je i tvar, jedná se o jakýsi ohnivý kruh. Jiné přirovnání mne zkrátka nenapadá. (více viz MACEDONIA na cropcirleconnectoru)

A na závěr ještě navštivme naše sousedy, protože tam se letos záhadné obrazce v obilí také již vyskytly. V Polsku se obrazce v obilí vrátily do oblasti Wylatowa. Tentokrát se však jev vyskytl u 8 kilometrů vzdálené obce Orchowo. Stalo se tak 6. července 2012. Jednalo se o skupinu 12 jednoduchých kroužků v obilí. (Viz POLAND)

ccwewlsburg.jpg
Dva přírůstky se objevily i v Německu. Jednak přišla trochu opožděná zpráva o obrazci v Severním Porýní-Westfalsku, kde se objevil 28. května v mladém zeleném obilí poblíž zámku Wewelsburg. Obrazec se skládá z trojice jakých si dvojšroupovic.

A druhým obrazcem je jakási pěticípá hvězda v paprskách, jež se objevila 8. července 2012 na německo-švýcarském pomezí u města Büsingen. (viz GERMANY)

cchul.jpg
A svojí cestu tentokrát ukončíme u našich východních sousedů na Slovensku. Stalo se tak v den letního slunovratu 21. června 2012 u obce Hul v okrese Nové Zámky. Jedná se o centrální kruh s prstencem a šesti paprsky. Mimochodem, okolí obce Hul již hostilo záhadné agrosymboly několikrát. Například v letech 2007, 2008, a 2010. Znamená to, že Slováci zde mají svojí významnou kruhařskou oblast. Něco podobného, jako je u nás například Kolinec, v Polsku Wylatowo, v Nizozemí Hoeven nebo v Amglii Alton Barnes. Zkrátka a dobře, to, že záhadné agrosymboly se vrací velice často do stejných oblastí je zvláštní skutečnost, která celý fenomén dělá ještě o to víc zajímavější.

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy použité v článku, wikipedie

http://www.cropcirclecenter.com

http://www.cropcircleconnector.com/2012/2012.html

Související články:

2) Jaro ve znamení kruhů v obilí

1) Sezona kruhů v obilí 2012 startuje

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

Autor: Libor Čermák | pátek 13.7.2012 6:27 | karma článku: 19.67 | přečteno: 3744x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 301 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 722 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz