Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

12. 07. 2012 6:57:00
Když se řekne „Peru“, nejčastěji si člověk představí Machu Piccu, Sacsayhuaman, Nazcu a mnohé další notoricky známé stavby. Jenomže zdejší kultury po sobě zanechaly i plno dalších úžasných míst. Pojďme některé z těch méně známějších v krátkosti navštívit. A přitom bych chtěl poukázat na některé možné archeoastronautické aspekty.

brana.jpgSkalní brána Hayu Marca

Fenomenální skalní výtvor dávných Inků se na nalézá nedaleko jezera Titicaca. Konkrétně asi 6 kilometrů vzdáleného od města Juli, na jihovýchod od města Puno. Jmenuje se Hayu Marca a možná, že známější je pod názvem „Brána bohů“. Objevena byla prakticky nedávno, v roce 1996. Dokonce na wikipedii jsem ji zatím nenašel. Tehdy horský vůdce Jose Luis Delgado Manini hledal nové terény pro horolezce, když v tom narazil na tuto fenomenální bránu. Je vytesána do skály naprosto jedinečným způsobem. Její výška i délka je cca 7 metrů. Nikam však nevede. Proč ji však staří Inkové stavěli? Existuje prastará legenda, že se jedná o bránu do jakého si božského podzemního či paralelního světa a prý se dala otevřít jakýmsi zlatým diskem. Zlatý disk tedy mohl představovat jakýsi klíč. Já bych chtěl jen upozornit na to, že kovové karty slouží k otevírání vchodů i v dnešní době. Říká se jim elektronické či čipové karty. V dnešní době. Ale v době prastarých Inků? Nebo se snad příslušníci této kultury setkali s onou technologií, která to uměla?

Pyramida Huaca del Sol

HuacadelSo.jpgI v Jižní Americe se nalézají pyramidové stavby jedna z největších je Huaca del Sol nebo také Chrám boha slunce. Nalézá se na jižním okraji severoperuánského města Trujillo. Jedná se o největší stavbu z nepálených cihel v předkolumbovské Americe Její výška je 41 metrů, zatímco původně byla až 50 metrů. Postavila ji kultura Močiků cca kolem roku 450 našeho letopočtu. Zajímavá je její velikost . Už jsem se zmínil, že její původní výška byla 50 metrů. Ale její půdorysné rozměry jsou: šířka je 136 metrů, a délka je 228 metrů. Je to jen o 2 metry méně než u Cheopsovy pyramidy v Egyptě. Je jen náhoda, že délka 228 metrů se rovná přesné jedné miliontině vzdálenosti planety Mars od Slunce?

Muerto.jpgToro Muerto

Když se řekne obrazce v Peru, tak se toto slovo nejčastěji spojuje s legendární náhorní plošinou Nazca. Jenomže v Peru se též nalézají i úžasné petroglyfy. Zhruba 20 kilometru od jihoperuánského města Majes se nalézá Toro Muerto. Je to pouštní náhorní oblast v peruánských Andách. A právě tady se nalézá na ploše 3-5 km čtverečních a na více než 6000 kamenných blocích největší kolekce petroglyfů na světě, které zde byly vyryty před v období let 1500-1000 před naším letopočtem. Je zde mnoho motivů. Převážně zvířecích, lidských a geometrických. Nalézt se zde však dají i takové obrazce, o niž vůbec netušíme, o co jde, a které v nás vzbuzují dojem, že může jít o setkání s něčím neznámým nadpozemským či snad i mimozemským. Jako příklad uvedu obrazce vyfotografované na stránce http://wiki.sumaqperu.com/es/Petroglifos_de_Toro_Muerto. O co se může jednat, těžko říci. Mě tento obrazec tak trochu připomíná záhadné obrazce v obilí, které se vyskytují po celém světě a hlavně v Anglii. A co jsou třeba obrazce na http://www.nephilimskulls.com/v/vspfiles/images/Muerto_Puru.html ? Jsou to skutečně jen tančící postavy a nebo vesmírná bytost, jenž právě vystupuje s kosmické lodi?

Caral

PiramidCaral.jpgŘíká Vám něco jméno Caral? Ne? Tak toto místo se nalézá zhruba 100 km severozápadně od peruánského hlavního města Limy. Až vám řeknu, o co se jedná, tak je až s podivem, že na českém internetu je o něm strašně málo informací. A přesto se pravděpodobně jedná o nejstarší město na americkém kontinentu! Archeologové odhadují jeho stáří až na 2600 - 3000 let před naším letopočtem. To znamená, že je starší než egyptské pyramidy v Gíze! A víte náhodou, co se nalézá tady? Budete se divit, ale jedná se též o pyramidový komplex! Tedy starší než ten v Egyptě. Hlavní pyramida se nalézá na ploše 4 fotbalových hřišť. Nalezeny tu byly i tzv. kipu, což bylo tajuplné uzlíkové písmo, o němž jsem se zmiňoval v článku „Tajuplné písmo kipu“. Ovšem samotné pyramidové město je také zajímavé. Zaujímá na 607000 metrů čtverečních a žilo zde více než 3000 obyvatel. Co mě však zarazilo, je půdorysné uspořádání zdejších pyramid. Z pohledu seshora vytvářejí jakoby obrovskou mandli. My, kteří se zabýváme záhadami spojenými s UFO či mimozemšťany, máme mnoho zpráv o tom, že některé z oněch bytosti mají hlavu ve tvaru mandle. Pokud i zde působili před dávnými časy nějací bohové, kteří sestoupili z nebe, vesmíru, tedy mimozemští návštěvníci, tak mám jednu otázku. Má snad mandlovité uspořádání caralských pyramid představovat jakýsi vzkaz směřovaný právě oněm bohům?

caral.jpg

Závěr

Jak vidíte, Peru je úžasná země s ještě úžasnější historií opředenou spousta záhadami. Jsem naprosto přesvědčen, že všechny tyto lokality nejsou tolik známé jen proto, že je svojí září zastiňují jiné proslulejší peruánské lokality. Machu Piccu , Sacsayhuaman, Nazca, Cuzco, Pisco, Chavín de Huantar, či lokality v sousední Bolivii, jako je Tiahuanaco nebo Pumapunku. Já osobně se domnívám, že výše popsaná místa by se co do významu mohly mezi všechny tyto s čistým svědomím přidat.

Vašíček A., Záhady Peru, Mystery Film, Ostrava 2006

http://en.wikipedia.org/wiki/Huaca_del_Sol

http://cs.wikipedia.org/wiki/Toro_Muerto

http://en.wikipedia.org/wiki/Caral

Fotografie: wikipedie

http://ancient-aliens.tumblr.com/post/26167615306/stargate-peru

www.google.com/maps

http://www.nephilimskulls.com/v/vspfiles/images/Muerto_Puru.html

související články:

Velkolepější starověké památky než Cheopsova pyramida

Tajuplné písmo kipu

Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

V Jižní Americe objeveny nové geoglyfy

Ptáci nebo letadla?

Tajemství obrazců směřujících k obloze

Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 12.7.2012 6:57 | karma článku: 19.63 | přečteno: 2832x

Další články blogera

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 309 |

Libor Čermák

Vládo a prezidente, ne abyste teď odstupovali!

V uplynulých dnech mne potěšily minimálně 2 zprávy o tom, že jak ve Strakově akademii, tak na Pražském hradě máme v současné době to nejlepší, co si může běžný obyvatel ČR přát. A ne, že je teď nějací křiklouni doženou k demisi

14.8.2019 v 12:06 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 961 |

Libor Čermák

Přestaňme konečně vlastenectví chápat jako extrémismus!

Víte, co mají společného seriálové postavy F. L. Věk, Martin Nedobyl, Jan Born, Lumír Fajst nebo Josef Pumplmě? Byli to čeští vlastenci. A já se ptám, byli to extrémisti? Zcela určitě nikoliv. Proto vlastenectví není extrémismus!

13.8.2019 v 6:46 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1030 |

Libor Čermák

Nemám rád, když mi někdo vnucuje nějakou politickou ideologii!

Před třiceti lety a dřív to byl socialismus, dnes je to politická korektnost. A tak bohužel i teď se mezi tzv. elitami objevují snahy povinně vnucovat lidem svojí politickou ideologii. Nic se mi nepříčí tak moc, jako právě toto.

11.8.2019 v 12:15 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 1028 |

Další články z rubriky Věda

Petr Hlinomaz

Jak správně předpovědět počasí

Nekoukej do mobilu, ale nahoru. Asi tak bych to shrnul. Zvykli jsme si spoléhat na moderní technologii, jenže i ta může často zklamat.

23.8.2019 v 8:49 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 166 | Diskuse

Dana Tenzler

O muži, který zachránil celý svět

Ne, dnešní blog nebude o ekologii. Nebude o samozvaných hrdinech, kteří se perou o místo před kamerou. Bude o člověku, který opravdu zachránil svět. Zcela potichu a bez účasti médií. (délka blogu 5 min)

22.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 44.98 | Přečteno: 6777 | Diskuse

Petr Hlinomaz

Ochrany životního prostředí se ujal extrémismus

Antropogenní vliv skleníkových plynů úzce souvisí s ochranou životního prostředí, přesto někteří tento jasný fakt stále nedokáží pochopit, dokonce to považují za faul, neboť zejména oxid uhličitý přeci naopak životu prospívá.

21.8.2019 v 8:42 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 534 | Diskuse

Jan Mestan

V plochou Zemi podle časopisu Forbes věří zhruba třetina mileniálů

Mileniálové ve Spojených státech, zdá se, často nevnímají Zemi kulatě. Ale jako placku. Zbytek světa na tom nebude lépe.

20.8.2019 v 10:46 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Fikáček

Naučte svého psa kvantovou mechaniku

Současná fyzika je zvláštní v tom, že někdy hledá podivné souvislosti tam, kde jsou souvislosti v principu prosté. Na jednu stranu je to logické, neboť fyzika 20. století je ve srovnání s newtonovskou fyzikou hodně zvláštní.

19.8.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 2241 | Diskuse
Počet článků 2262 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1768

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz