Tajuplné písmo kipu

14. 04. 2012 11:31:00
Uzlové písmo starých Inků je dodnes protkáno spoustou záhad a tajemství. Jak a proč tento tajuplný národ vymyslel jedinečný systém záznamu skládající se z provázků a uzlíků?

Quipu.pngInkové, jako kultura, jsou dodnes vůbec opředeni spoustou záhad. Jak dokázali například postavit úžasné stavby typu Sacsayhuaman, Machu Pichu, Tiahuanako či Puma Punku (viz Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků. Nebo proč na náhorních plošinách (Nazca v Peru) a svazích And (Pintados v Chile) zobrazovali jedinečné obrazce, které je možné spatřit jen z velké výšky? (viz Tajemství obrazců směřujících k obloze a nebo V Jižní Americe objeveny nové geoglyfy). Znali snad něco jako letadla? Například takové, jejichž zlaté modely jsou vystaveny v Muzeu zlata v Bogotě? (viz Ptáci nebo letadla?). Je dokonce pravděpodobné, že věděli o kulatosti Zeměkoule. A to proto, že některá jejich významná místa se nalézají s přesností na významných zeměpisných šířkách. Typickým příkladem je Catequilla na rovníku v Ekvádoru a nebo svatyně na 6000 metrů vysoké vyhaslé sopce Licancabur na hranicích Chile s Bolívií, nalézající se ve čtvrtině vzdálenosti mezi rovníkem a jižním pólem. (viz Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?) Je možné, aby toto všechno tyto jihoamerické národy zvládli bez jakéhokoliv písemného projevu? Jenomže Inkové přeci jen jeden způsob záznamu měli. Bylo to legendární uzlové písmo „kipu“.

Archeologické výzkumy potvrzují, že historie kipu zde v andské oblasti sahá až do období kolem roku 3000 před naším letopočtem. Znamená to, že se jedná o jeden z nejstarších písemných systémů na světě, kterému v tomto směru může snad konkurovat jen klínové písmo Sumerů a nebo tajuplné písmo kultury Vinca (viz článek: Že by prastaré zobrazení hvězdné oblohy?). Texty v kipu se skládaly ze soustavy provázků a uzlíků, kde měl svůj význam jak počet uzlíků, tak vzájemná poloha, barva pramene, atp. Ty pak byly vázány na základní šňůru o průměru 5-7 mm. Vědcům trvalo velice dlouho, než se jim alespoň z části podařilo toto tajuplné provázkové písmo rozluštit. A zcela vyluštěno není ani dodnes.

Inca_Quipu.jpgRozluštěno například bylo, že význam měla barva uzlíků. Žlutá znamenalo „zlato“, bílá „stříbro“, zelená „obilí“, modrá „náboženství“, růžová „majetek“ atp. Nejčastěji se tak však zaznamenávaly číselné údaje. Zkrátka kolik uzlů bylo na pramenu, o takové šlo číslo. Pomocí dalších druhů uzlů, podle počtu závitů i podle mezer se pak zobrazovala i čísla vyšší. Jenomže bylo objeveno množství kipu, které nejsou čísly a jejich význam dosud rozluštěn nebyl. Písmo obsahuje celkem 1000-1500 znaků. Je možné že dosud nevyluštěné texty v kipu obsahují třeba básně, mýty či příběhy nebo dokonce sčítání lidu, které se provádělo jednou za rok. Kdo ví, co vše bychom se z něj mohli dozvědět? Je možné i to, že se tam ukrývá i zpráva o tom, jak například Inkové stavěli svoje úžasné stavby? Nebo snad i to, kdo byli ti jejich bohové, kteří tam sestoupili z nebe?

K tomu všemu se však váže ještě jedna záhada o níž se málo ví. Kultury Jižní Ameriky totiž nebyli jediní, kdo používal takový to druh písma stávající z uzlíků. Stejný způsob zaznamenávání číselných údajů je například známý ze staré Číny. Ti vázali na šňůry uzly s třtiny. A je jen pouhou shodou náhod, že datování tohoto systému je také cca 5000 let? Zde je za jeho tvůrce považován hadí bůh z vesmíru, otec zakladatele čínské kultury Fu si, a prvního ze tří mytologických vládců. A aby toho nebylo málo, obdobné uzlové písmo je doloženo i z Šalamounových ostrovů v západním tichomoří a i ze západní Afriky. Když se nad tím zamyslím, všechny čtyři lokality, o nichž jsem se zmínil, se nalézají zcela v jiných částech světa vzdálených od sebe tisíce kilometrů. Nebo snad před tisíciletími tu fungovalo něco, co by všechny zmíněné lokality nějak spojovalo? Nebo, že by v souvislosti s oněmi bohy tu byl i nějaký společný archeoastronautický aspekt?

Použité zdroje a použité obrázky:

http://en.wikipedia.org/wiki/Quipu

http://storiografia.blog.cz/0804/uzlove-pismo-kipu

http://www.osel.cz/tisk.php?clanek=384

Vašíček A.: Záhady Peru, Mysteryfilm, Ostrava, 2006

http://is.muni.cz/th/207897/fi_b/10236756/prezentace.pdf

Související články v rubrice archeoastronautika

A kromě toho pro všechny luštitele, členy turistických oddílů, skautíky a podobné jsem vymyslel zajímavou šifru, která se právě oním tajuplným inským kipu inspiruje. Je na odkaze: „UZLOVACÍ SPECIÁL“, který jsem vytvořil pro webové stránky našeho turistického oddílu.100_0888a.jpg

Autor: Libor Čermák | sobota 14.4.2012 11:31 | karma článku: 19.29 | přečteno: 5273x

Další články blogera

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 309 |

Libor Čermák

Vládo a prezidente, ne abyste teď odstupovali!

V uplynulých dnech mne potěšily minimálně 2 zprávy o tom, že jak ve Strakově akademii, tak na Pražském hradě máme v současné době to nejlepší, co si může běžný obyvatel ČR přát. A ne, že je teď nějací křiklouni doženou k demisi

14.8.2019 v 12:06 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 961 |

Libor Čermák

Přestaňme konečně vlastenectví chápat jako extrémismus!

Víte, co mají společného seriálové postavy F. L. Věk, Martin Nedobyl, Jan Born, Lumír Fajst nebo Josef Pumplmě? Byli to čeští vlastenci. A já se ptám, byli to extrémisti? Zcela určitě nikoliv. Proto vlastenectví není extrémismus!

13.8.2019 v 6:46 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1030 |

Libor Čermák

Nemám rád, když mi někdo vnucuje nějakou politickou ideologii!

Před třiceti lety a dřív to byl socialismus, dnes je to politická korektnost. A tak bohužel i teď se mezi tzv. elitami objevují snahy povinně vnucovat lidem svojí politickou ideologii. Nic se mi nepříčí tak moc, jako právě toto.

11.8.2019 v 12:15 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 1028 |

Další články z rubriky Věda

Petr Hlinomaz

Jak správně předpovědět počasí

Nekoukej do mobilu, ale nahoru. Asi tak bych to shrnul. Zvykli jsme si spoléhat na moderní technologii, jenže i ta může často zklamat.

23.8.2019 v 8:49 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 166 | Diskuse

Dana Tenzler

O muži, který zachránil celý svět

Ne, dnešní blog nebude o ekologii. Nebude o samozvaných hrdinech, kteří se perou o místo před kamerou. Bude o člověku, který opravdu zachránil svět. Zcela potichu a bez účasti médií. (délka blogu 5 min)

22.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 44.98 | Přečteno: 6777 | Diskuse

Petr Hlinomaz

Ochrany životního prostředí se ujal extrémismus

Antropogenní vliv skleníkových plynů úzce souvisí s ochranou životního prostředí, přesto někteří tento jasný fakt stále nedokáží pochopit, dokonce to považují za faul, neboť zejména oxid uhličitý přeci naopak životu prospívá.

21.8.2019 v 8:42 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 534 | Diskuse

Jan Mestan

V plochou Zemi podle časopisu Forbes věří zhruba třetina mileniálů

Mileniálové ve Spojených státech, zdá se, často nevnímají Zemi kulatě. Ale jako placku. Zbytek světa na tom nebude lépe.

20.8.2019 v 10:46 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Fikáček

Naučte svého psa kvantovou mechaniku

Současná fyzika je zvláštní v tom, že někdy hledá podivné souvislosti tam, kde jsou souvislosti v principu prosté. Na jednu stranu je to logické, neboť fyzika 20. století je ve srovnání s newtonovskou fyzikou hodně zvláštní.

19.8.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 2241 | Diskuse
Počet článků 2262 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1768

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz