Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Exoměsíce a mimozemský život

8. 03. 2012 6:55:00
Mohl by být život na tzv. exoměsících, tj. přirozených satelitech obřích planet v cizích soustavách? Či naopak by nám exoměsíce mohly pomoci nalézt život na samotných exoplanetách? Právě na exoměsíce a mimozemský život bych jsem se chtěl zaměřit tomto článku.

Ž i v o t n a e x o m ě s í c í c h ?

Před časem se na blogu idnes objevil článek kolegy blogera Pavla Dudra, který se zamýšlel na možností existence života na exoměsících obřích planet pohybující se v zóně života cizích hvězd. Tento jeho článek vyzněl zcela kategoricky, že nikoliv. Měsíce mají v důsledku slapových sil vázanou rotaci, to znamená, že k planetě nastavují stále jednu stranu a tudíž se jedna otočka kolem osy rovná jednomu oběhu. Vzhledem k tomu, že jeden oběh satelitu trvá i několik dní, působí to velice nepříznivě na teploty na povrchu tělesa, které se tak například i na našem Měsíci pohybují od 130o C ve dne a -170o. Životu by nepomohlo ani to, kdyby těleso obíhalo velice blízko planety. To proto, že slapové síly by působili takovým způsobem, že by odsály vodní páry i atmosféru. Těmto názorům se nedá nic vytknout. Ovšem zeptal bych se trochu jinak: je vázaná rotace těles skutečně zákonitá?

Pokud by to měl být jev, který je zákonitý, zcela přirozeně by se tak musela pohybovat naprosto všechna tělesa, obíhající nějaké těleso. Dnes víme, že existují i planetární soustavy, kde mají i planety vázanou rotaci. Většinou jde o tělesa, která se pohybují ve velké blízkosti své centrální hvězdy, a to třeba mnohokrát blíž než Merkur vůči Slunci. Typickým příkladem je planetární soustava hvězdy Gliese 581 (viz: Planeta s podmínkami pro život objevena!). Ale z naší domovské planetární soustavy víme, že u zdejších planet to už neplatí. Ty se od Slunce nalézají dostatečně daleko, že už na ně vlivy vyvolávající vázanou rotaci nepůsobí. Takže se domnívám, že zákonitá může být tehdy, pokud se těleso nalézá v dostatečné blízkosti centrálního tělesa, aby ho takto dokázaly ovlivnit jeho slapové síly. A na vzdálenější tělesa už to tak nepůsobí a těleso tak získá svojí vlastní rotaci. A to by mohlo platit i v případě planet a jejich měsíců. A pokud by tento dostatečně vzdálený měsíc byl i dostatečně velký, alespoň jako Ganyméd nebo Titan (což u obřích planet, jak známe ze sluneční soustavy, může být běžné) a pokud se bude pohybovat v zóně života, tak bychom takový exoměsíc vyřazovat z kandidátu na možný život zkrátka a dobře už nemuseli. Já bych tedy život na exoměsících na rozdíl od kolegy Dudra apriori nevylučoval. A nemluvě o tom, že i zde ze Země víme, že život je fantasticky přizpůsobivý. To by se mohlo týkat i těch ostatních bližších nebo menších exoměsíců v zóně života alespoň na bázi primitivních organizmů.

U k a z a t e l ž i v o t a n a e x o p l a n e t á c h

Před časem jsem napsal článek „Jak nalézt mimozemské civilizace?“. Přiblížil jsem několik metod, jak by se dalo zjistit, že u té či oné hvězdy se může vyskytovat život či dokonce civilizace inteligentních bytostí. Namátkou uvedu: radiové signály, osvětlená města, změny okolí hvězdy apod. Nyní jsem narazil na další zajímavou metodu. Metodu pomocí měsíce. Zní to až neuvěřitelně, ale dle nejnovějších vědeckých metod to skutečně jde. Dle měsíců planet lze skutečně odvodit i to, jestli je na jeho centrální planetě život nebo ne. Astronomové totiž využili dalekohled VLT Evropské jižní observatoře, jenž je umístěn ve vesmíru, k tomu, aby jim sledovali zatmění Měsíce. Zdokonalili tak pokus francouzských kolegů z roku 2008. V období kolem novu a zatmění měsíce je totiž patrné i to, že neosvětlené části Měsíce jsou stále trochu vidět. V tomto případě se nejedná o přímé osvětlení Sluncem, ale o světlo odražené ze Země, které však také obsahuje i určité informace o naší planetě. A právě v tomto odraženém světle je možné vyčíst i mnoho údajů. Astronomové z tohoto světla dokážou určit například nejen to, že v atmosféře Země se nachází kyslík, metan či oxid uhličitý, ale i takové věci, jako že je naše planeta pokryta oceány, že se zde vyskytuje oblačnost a dokonce i to, že je zde přítomná vegetace. Tento objev se bude moci nesporně využít i v budoucnu při sledování planet v cizích hvězdných soustavách a odrazem jejich světla na jejich exoměsících.

Jsem přesvědčený, že tato metoda je v současné době největší nadějí na to, abychom prokázali život mimo sluneční soustavu.

Zdroj: http://dudr.blog.idnes.cz/c/200257/Zivot-na-mesicich-plynnych-obru.html

http://www.exoplanety.cz/2012/03/eso-objevila-zivot-na-zemi-pomohl-mesic

http://www.exoplanety.cz/2010/07/zatmeni-mesice-a-hledani-obyvatelnych-exoplanet

Související články v rubrice: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 8.3.2012 6:55 | karma článku: 18.06 | přečteno: 1934x

Další články blogera

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 308 |

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma článku: 38.48 | Přečteno: 1126 |

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 1151 |

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 194 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výzkum Venuše - minulé mise

Vydalo se k ní sice více misí než k Marsu, dodnes o ní ale moc nevíme. Nikdo zatím nevyfotografoval ve viditelném světle její povrch z výšky nebo z oběžné dráhy. Jedná o Venuši, naši sousední - a přitom

26.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.27 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jan Fikáček

Gravitace není síla? Jak tajemné! Nebo nesmysl?

Tvrzení, že gravitace není síla, se opírá o Newtonovu definici síly. Podle ní je síla to, co způsobuje zrychlení tělesa s hmotností, vzorcem tedy síla F = m.a. Podíváme se, jestli máme brát tuto 340 let starou definici vážně.

24.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 839 | Diskuse

Dana Tenzler

Mohly by na Marsu žít pozemské mikroorganismy?

Život, který se vyvinul na naší planetě, mohl v dávné minulosti existovat i na Marsu. Přežil ale změnu tamního klimatu a může i nadále přežívat v suchých a extrémně chladných podmínká

23.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 247 | Diskuse

Dana Tenzler

Poprvé - a naposledy (kometa C/2022 E3 ZTF)

Koncem měsíce se můžete (poprvé a naposledy) pokochat kometou, která navštěvuje vnitřní Sluneční soustavu jen extrémně zřídka. Co je zač a čím je zajímavá? (délka blogu 3 min.)

19.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jan Fikáček

Je dezinformací tvrzení, že je věta "Myslím, tedy jsem." jistá?

Správný filosof nebo vědec se má řídit heslem "o všem pochybuj". Proto jsem někdy v roce 1997 připravil a uskutečnil na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednášku, kde jsem vykládal, proč je zmíněná věta nejistá.

17.1.2023 v 9:07 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 2377 Celková karma 22.43 Průměrná čtenost 1883

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...