Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

13. 04. 2011 6:06:30
Pojďme se nyní ve vzpomínkách přenést do dalšího roku onoho záhadologického desetiletí zvaného 90. léta. Na řadě je rok 1995, který přinesl řadu záhadologických překvapení, a to nejen v oblasti kruhů v obilí.

Povzbuzen událostmi z předešlé sezony (viz Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994) jsem se samozřejmě těšil na to, co nám přinese následující sezona. Bylo mi 17 let a právě jsem ukončoval druhý rok studia průmyslovky a chystal se na třetí. Záhadami jsem tehdy žil naplno a cestou MHD do školy a ze školy jsem prakticky knížky a časopisy o ničem jiném nečetl. Kromě toho jsem navštívil záhadologickou výstavu v muzeu v Roztokách u Prahy, odkud jsem si kromě nových informací přivezl i publikaci „Tajemné menhiry v Čechách“. To mne potěšilo i z hlediska fenoménu kruhů v obilí, protože jak známo, v Anglii se záhadné agrosymboly vyskytují hodně často v okolí megalitických památek.

Druhou událostí, která mne naladila, byla přednáška německého záhadologa Johanese Fiebaga spojená s presentacemi českých záhadologů z projektu Záře, která se konala 24. června 1995 ve smíchovském domě kultury. Prakticky celý den jsem strávil ve víru záhad, ať už to byly případy UFO nebo loňská sezóna českých agrosymbolů. A tak jsem samozřejmě byl zvědavý na to, zda kruhy v obilí, byl pouhý výstřelek záhad v loňském roce nebo zda tento jev bude pokračovat i letos.

podmokly.jpgA jak jsem byl o to více nadšený, když jsem v průběhu července zjistil, že fenomén pokračuje i tuto sezonu. A bylo to opět Klatovsko v okolí města Sušice, kde se nejvíce vyskytl. Od té doby jsem tomuto kraji neřekl jinak, než český Wiltshire. První obrazec se zde objevil v den, jehož datování se skládá ze dvou magických čísel 13.7. (Kdo neví, o čem mluvím, ať si přečte pohádku - Pohádka o (ne)šťastné Třináctce – kde se magii těchto dvou čísel podrobněji věnuji.) Stalo se tak u obce Podmokly, v ten den to byla formace tří kruhů o velikosti 12,5 m, 4,7 m a 9,1m, která byla v pšeničním lánu uspořádána do zvláštního tupoúhlého trojúhelníku. Z pohledu geometrických souvislostí mezi místy je zajímavá ještě jedna věc. Formace se nalézala na stejné zeměpisné šířce, jako nedaleké poutní místo Anděl strážce u Sušice a také nedaleký tajuplný a pověstmi opředený vrch Svatobor. Obě tyto lokality se totiž od místa nálezu podmokelského agrosymbolu nalézají přesně na západ. V souvislosti s tímto obrazcem bych se chtěl ještě zmínit o tom, že dle knížky „Místa působení“ od Pavla Kozáka se zde údajně o deset dní později nedaleko objevily ještě další čtyři kruhy a kříž.

O pět dní později, co vznikl první podmokelský obrazec, konkrétně 18. července 1995, byl u Sušice nalezen další kruh v obilí, konkrétně v ovsu o velikosti 20,4 m. Obrazec vykazoval v první den svého objevu výrazné odchylky kompasu (až 90 stupňů), které již o dva dny později naměřeny nebyly.

Hned jeden den po sušickém kruhu 19.7. 1995 navštívil fenomén i nedaleké Žichovice. Malý, v průměru 5,7 metrů veliký, byl kroužek ve zdejším ječmenném lánu směrem na Čimice. Opět se zde vyskytly magnetické anomálie, tedy výchylky střelky kompasu, které postupně klesaly. Možná, že s tím souvisí i zajímavý nález, který byl v agrosymbolu učiněn. Byly zde totiž nalezeny silně magnetické stříbřité úlomky jakési slitiny na bázi železa legované niklem, hliníkem a mědi. Není jasné, čeho byl úlomek součástí a ani to, jak byl vyroben.

Na Klatovsku pak ještě následovaly dva osmimetrové kruhy u Chmelné z 29.7.2005, devítimetrové kruhy u Trpěšic a též u Újezdu a šestimetrový kruh u Tedražic. Necelých 10 metrů měl kruh v obilí u Hartmanic objevený 10. září. Jak informoval Klatovský deník dne 12.9.1995, k tomuto obrazci se váže pozorování místního školáka, který na místě agrosymbolu pozoroval UFO ve tvaru stříbrné nepravidelné koule, po jejímž obvodu běhala různě barevná světla.

hradek.jpgAby si čtenář nemyslel, že tato sezona přinesla na Klatovsku pouze jednoduché kruhy, tak bych se rád zmínil o složitějším obrazci, který nějakou dobu ležel nepozorovaný a objevený byl až 8. září při sklizni zdejší pšenice. Obrazec měl průměru 33,5 metrů a skládal se z jakési činky obklopené prstencem. Nalézal se mezi obcemi Hrádek a Kašovice a jednalo se tak o nejsložitější ze všech devíti obrazců, které se v okolí Sušice tuto sezonu objevili.nrychnov1.jpg

nrychnov2.jpgAle nebylo to jen Sušicko. Z roku 1995 jsou badateli evidovány bezmála tři desítky obrazců po celé republice. Z těch zajímavějších uvedu například, že tři poměrně složité obrazce vznikly 30. srpna v ječmeni mezi obcemi Nový Rychnov a Vyskytná v okrese Pelhřimov. Jednalo se o zhruba desetimetrový kruh s šipkou, dále desetimetrový kruh obklopený jakousi kapkou a osmimetrový kruh, z něhož vycházelo několik výběžků.nrychnov3.jpg

prezlet1.jpgKruhy v obilí se dokonce vyskytly i v okolí našeho hlavního města. 24.července se dva obrazce objevily u Přezletic v okrese Praha-východ. Jednalo se o desetimetrové mezikruží a trojici zhruba 3,5metrových kruhů. V témže okrese to pak byly ještě dva zhruba devítimetrové kruhy u Říčan, z nichž jeden měl pilovité okraje. A do třetice to byla trojice kruhů u obce Zeleneč. Zpětně lituji jen toho, že jsem se o nich včas nedozvěděl. Určitě bych se na ně jel rád podívat.prezlet2.jpg

obyctov.jpg11. září 1995 byly pilotem letadla objeveny také dva agrosymboly v kukuřici. Stalo se tak u Obyčtova na Žďársku. Byl to zhruba sedmnáctimetrový kruh a o kus dál složitější obrazec, jež se skládal ze dvou kruhů propojených uličkou, která pokračovala do zakončení ve tvaru „T“

Vzhledem k tomu, že česká sezona agrosymbolů přinesla v roce 1995 dvakrát více případů než sezona předchozí Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994, musíme ji samozřejmě hodnotit, jako poměrně bohatou. Trochu jinak tomu však bylo v Anglii, v zemi která je kruhy v obilí asi nejproslulejší. Tam je tato sezona, co se týče počtu obrazců vnímána jako o něco chudší. Ale to v žádném případě neznamená. Že by byla nezajímavá. Naopak. Vyznačovala se především vesmírnými prvky, jenž mnozí badatelé vyčetli jako varování pro lidstvo. Například obrazec z 19. června 1995 u Bishop Suttonbishopssutton.jpg v hrabství Hampshire, který zobrazoval sluneční soustavu se dvěmi oběžnými dráhami a místo třetí zde byl pás asteroidů (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1995/uk1995bf.shtml).

Obdobný význam zřejmě měla i další planetární soustava, která se objevila 26. června u Longwood Warren (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1995/uk1995bi.shtml). Znázorňovala centrální hvězdu a kolem ní čtyři oběžné dráhy a páté asteroidy, tak jak je tomu ve sluneční soustavě. Na první, druhé a čtvrté oběžné dráze byly také znázorněny planety. Na té třetí dráze však planeta chyběla! Varování? Málo se však ví, že obdobný agrosymbol se v Anglii objevil ještě jednou, a to 4. srpna roku 2001. Stalo se tak na East Field u Alton Barnes (http://www.lucypringle.co.uk/photos/2001/uk2001co.shtml ). Dokonce i planety tam jsou ve velice podobných pozicích. Nejvíce mne uchvátilo to, že oba obrazce, jak ten z roku 1995, tak ten z roku 2001, byly vytvořeny v jakémsi kontrastu. To znamená, že většina plochy bylo polehlé, avšak tenké proužky vyznačující oběžné dráhy a planety byly ze stojícího obilí. Ukažte mi prosím někoho, kdo takovouto machrovskou dokáže udělat během pouhé noci, aniž by obilí sebemíň poničil. slunsoustavy.jpg

Dalším obilným fenoménem tohoto roku v anglických polích bylo vyobrazení komet. Například obrazec u Danebury z 16. června 1995 (http://www.lucypringle.co.uk/photos/1995/uk1995ba.shtml) A podobných vyobrazení, ať už samotných komet a nebo jejich drah, bylo tehdy více. Je jen náhoda, že teprve až na konci července tohoto roku byl objeven a poté ohlášen nový kosmický objekt, zvaný kometa Hale Bopp, která nám později, v roce 1997, nádherně ozdobila naší večerní oblohu? ( viz můj článek Dlouhá bílá žhnoucí kometa...) Dodnes je záhadou, jak o ní mohli tvůrci kruhů v obilí vědět už v červnu, tedy o několik týdnů dřív, než k samotnému astronomickému objevu vůbec došlo.danebury.jpg

Přestože kruhy a piktogramy v obilí byly jednou z dominantních záhad, tak se v létě 1995 objevilo ještě něco, co mezi záhadolgy způsobilo takové pozdvižení, že se téměř vůbec nemluvilo o ničem jiném. Pamětníci si možná už vzpomněli. Film s údajnou pitvou Mimozemšťana z Roswellu. Přestože se o tomto filmu časem objevovaly různé pochybnosti, tak roswellská havárie UFO je záhadou pořád. A co víc, je docela možné, že se v blízké době opět dostane na své nové výsluní. Nejen proto, že za rok nastane půlkulaté 65 výročí této události, ale i proto, že se nově objevily dokumenty americké FBI o tom, že se tenkrát v Novém Mexiku skutečně odehrálo cosi zvláštního s něčím, co možná nebylo ani z tohoto světa (viz V Roswellu jsme našli UFO, hlásil agent FBI - ). A je to dobře, jen ať se o těchto událostech ze 40. let mluví zase, a to i s takovou intenzitou, jako právě ve zmíněném roce 1995. Záhady tu prostě jsou, jsou nevyřešené a je na nás, abychom se s nimi nějak poprali.

Použitá a doporučená literatura:

http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm

http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/ccse94.htm

Šafařík L. a kolektiv badatelů KPUFO: Agrosymboly – objevy, názory, hypotézy, Včelka, Plzeň, 1996

Heseman M, Tóthová E.: Záhadné kruhy v obilí, Etna, Praha, 1997

Související články v rubrikách:

Kruhy v obilí - rok 2008

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2010

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | středa 13.4.2011 6:06 | karma článku: 18.63 | přečteno: 4080x

Další články blogera

Libor Čermák

Už zase se navážej do sympatizantů našeho pana prezidenta

Kde se u těch pražskokavárenských přívržencích bere ten zlozvyk navážet se do příznivců našeho pana prezidenta Miloše Zemana? Jindy to jsou jím ocenění, jindy sympatizanti. A teď se například začali navážet do Jaromíra Jágra.

17.4.2019 v 17:37 | Karma článku: 31.74 | Přečteno: 636 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční hry na inlajnech

Bylo Velikonoční pondělí odpoledne. Zatím co dopoledne chodili kluci koledovat, odpoledne se jako nic už dít nemělo? Ale ano. David totiž moc dobře věděl, že dřív Velikonoce koledou nekončily. Odpoledne kluci totiž hráli hry.

16.4.2019 v 12:03 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 96 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční koledování na bruslích

Nastalo Velikonoční pondělí. Den, na který se Rosťa s Martinem těšili. A ten letošní zvlášť. Zkusí totiž nově koledování na kolečkových bruslích. Bude to jistě zajímavý zážitek, na který dlouho nezapomenou.

15.4.2019 v 12:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 |

Libor Čermák

Jak si představuji seriózní veřejnoprávní zpravodajství?

Politická korektnost je pro mnohé jistě zajímavá ideologie. Ale nezapomeňme, že to není ideologie jediná. V každé správné demokracii přeci má být politických směrů co nejvíc. A stejně by tomu mělo být i u veřejnoprávních médií.

15.4.2019 v 8:13 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 547 |

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Několik důvodů, proč má expanze Země (EE theory) potenciál stát se miliardovým byznysem

Svět se stále vyvíjí a proměňuje. Studium expanze Země má potenciál stát se miliardovým byznysem. Hovoříme samozřejmě o dolarech.

18.4.2019 v 22:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Jan Mestan

Evoluce započala před více než 13 miliardami lety

Jako evoluce jsou vnímány děje, které vedly ke vzniku a vývoji života na Zemi. Kdy evoluce započala?

18.4.2019 v 15:08 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak se chránit před radioaktivitou - alfa zářením

Odkud se bere alfa záření, jak reaguje s hmotou a proč je zároveň nejméně a nejvíce nebezpečným druhem “radioaktivity”? Délka blogu (15 min.)

18.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 219 | Diskuse

Karel Tejkal

Biblická potopa v údolí Vltavy

Uvědomuji si, že přinášet další důkazy pravdivosti biblického příběhu o Potopě je nošením dříví do lesa. V USA se však podobnými tématy pár pisálků slušně živí, proč to tedy nezkusit? Má neznalost geologie zde bude spíše výhodou.

16.4.2019 v 20:40 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Švadlenka

Současná představa o evoluci člověka

Poslední dobou se na blogu iDNES vyskytlo větší množství článků, které poněkud zmatečně popisují lidskou evoluci. Tento článek proto shrnuje současný pohled evolučních biologů.

15.4.2019 v 9:12 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 2195 Celková karma 27.95 Průměrná čtenost 1769

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz