Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co má znamenat zvláštní geometrie v uspořádání Prahy?

15. 11. 2010 13:07:30
Jak je známo, půdorys Washingtonu, hlavního města USA, je uspořádán dle zvláštní geometrie, vycházející snad ze zednářské symboliky. Jenomže Praha, naše hlavní město, mu může s úspěchem konkurovat.

Abychom se podívali na původ onoho zvláštního geometrického uspořádání, musíme se vrátit do roku 1348, kdy císař Karel IV. založil Nové Město Pražské. Kromě toho, že tento císař byl velkým politikem středověké Evropy, tak zároveň byl i velkým mystikem. Jeho snem bylo vytvořit nové centrum křesťanského světa podle jedné z knih Bible, a to Zjevení sv. Jana, známé jako tzv. Nový Jeruzalém. A tak není divu, že mystika se promítla i do půdorysného uspořádání nově budované Prahy. Stačí se jen podívat na uspořádání hlavních náměstí.

DSC04758a.JPG

Pokud si dobře prohlédneme jejich uspořádání, nemůžeme si nevšimnout zvláštního rovnoramenného trojúhelníku, který propojuje hned šest důležitých náměstí. Nejdůležitější postavení z nich má Koňský trh, dnešní Václavské náměstí. Tvoří jakousi osu tohoto trojúhelníku, jež směřuje na další důležité náměstí, a to na Staroměstské. Pokud v polovičce Václavského náměstí povedeme kolmici, tak se symetricky dostaneme na další dvě důležitá náměstí. Je to jednak Dobytčí trh, dnešní Karlovo náměstí a Senný trh, dnešní Senovážné náměstí. A nyní si tyto dvě náměstí spojme s náměstím Staroměstským. Co dostaneme? Tyto spojnice totiž protnou další dvě náměstí, které jsou vůči sobě také symetrické podle osy Václavského náměstí. Jedná se o Uhelný trh a Ovocný trh.

DSC04762a.JPG

Zmínil jsem se o oné ose Václavského náměstí. Ona má v geometrii Prahy totiž daleko větší význam, než jen jako osa výše zmíněného trojúhelníku. Obdobně jako ve výše zmíněném Washingtonu se na ní nalézají i další místa, která kromě toho, že jsou významná z hlediska pražské architektury, tak jsou důležitá i z politického hlediska. A to tak, že se týkají vedení Prahy i celého českého státu. To, že prodloužení této osy směřuje na jedné straně na vinohradské Náměstí Míru, si myslím, nás v oné geometrii možná už ani tak nepřekvapí, jako to, co se na této ose děje na opačné straně. Dalším významným místem, které po Staromáku tato osa protne, je budova Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí. Je to hlavní magistrátská budova, kde mimo jiné zasedá rada a zastupitelstvo našeho hlavního města. Ovšem pokračujme dále. Po Filozofické fakultě UK na Palachově náměstí, protne tato osa i slavné Rudolfinum. Tato budova, která v současné době slouží především jako kulturní zařízení pro koncerty a výstavy, sloužila v meziválečném období i jako budova parlamentu, kde se scházelo tehdejší Národní shromáždění. Naše osa nyní překoná Vltavu, kde na opačném konci protne Strakovu akademii, což jak známo, je sídlo české vlády. Ale to pořád ještě není všechno, protože posledním bodem, který protne, je Kramářova vila, kterou si v nejvýchodnějším cípu Hradčan nechal postavit prvorepublikový předseda vlády Karel Kramář a která v současné době slouží jako rezidence předsedů vlád ČR. A zkusili jste se někdy ze schodiště Národního muzea podívat osou Václavského náměstí? Zkuste to a uvidíte, že V dálce na kopci je z něj skutečně Kramářova vila vidět (viz foto). Je to důkaz, že tato niveleta Václavského náměstí, jak ji zde popisuji, skutečně funguje nejen na mapě, ale i ve skutečnosti.

DSC04795a.JPG

Čas od času se dozvídám, že dnes se k oné původní geometrii Prahy vzájemných poloh už nehledí a že se vše umísťuje jen na základě praktických hledisek. Není to tak úplně pravda. Existuje totiž jedna mimořádně významná stavba z 2. poloviny 20. století, která tuto geometrii respektuje a zcela očividně ji i kopíruje! Tuto stavbu však nenajdete na povrchu Prahy, ale pod ním. Jsou to totiž trasy pražského metra. Trasa „A“ totiž doslova kopíruje onu zmíněnou osu Václavského náměstí. Když si pak prohlédnete tvar trasy „B“ mezi stanicemi Můstek, Národní třída, Karlovo náměstí a Anděl, zjistíme, že mu dle stejné osy zrcadlově odpovídá i trasa „B“ mezi stanicemi Můstek, Náměstí republiky a Florenc s navazující trasou „C“ mezi stanicemi Florenc a Vltavská. Takže ať si kdo říká, co chce, pražské metro plně respektuje proporce, které vznikly ve středověku za vlády císaře Karla IV.

DSC04773a.JPG

Jak je vidět naše hlavní město je skutečně protkáno záhadnou mystikou, která tu existuje po staletí. A pokud chcete můžete si ji prohlédnout i na speciální googlemapě, kterou jsem k této problematice vytvořil.

praha1a.jpg

P.S.:

- všimli jste si, že ulice Jindřišská a Vodičkova (tam jak jezdí tramvaj) protínají Václavské náměstí přesně v místě tzv. „zlatého řezu“ (0,62 délky) a že Jindřišská věž je umístěna tak, že kdybychom kolem Václavského náměstí opsali pětiúhelník s výše zmíněnou osou, bude Jindřišská věž s bránou právě v jednom z jeho vrcholů?

- všimli jste si také, že trase „C“ pražského metra skutečně svým tvarem připomíná písmeno „C“? Možná že právě zde se skrývá ono vysvětlení, proč jakožto první trasa pražského metra byla označena až třetím písmenem abecedy.

METROCENTRUM.jpg

Související články:

Tři dlouho očekávané stavby pro Prahu

Máme linii svatého Michaela také v Čechách?

Rubrika: záhady

Foto: autor, gogole.com

Autor: Libor Čermák | pondělí 15.11.2010 13:07 | karma článku: 25.86 | přečteno: 6495x


Další články blogera

Libor Čermák

Samozřejmě, že odebírání dětí od rodičů je vždy zvrácenost

V USA vypukla aféra s odebíráním dětí rodičům, kteří ilegálně překročili jejich státní hranice. To bylo řevu! Jen by mne zajímalo, zda ti sami lidi by se též zastali obětí zvrácení praktik juvenilní justice tady v Evropě.

23.6.2018 v 15:15 | Karma článku: 27.77 | Přečteno: 526 |

Libor Čermák

Koho autorská práva porušují autoři badatelé v oblasti kruhů v obilí?

Nedávno se mi přihodilo, že mi jeden čtenář napsal myšlenku, zda náhodou tím, že, když se zabývám záhadnými obrazci v obilí, neporušuji autorská práva někoho toho, kdo je vytváří. A to je kdo?

23.6.2018 v 14:13 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 456 |

Libor Čermák

Upozorňují i poslední obrazce v obilí na astronomické konstalace?

Již 11. rokem svým čtenářům přináším agrosymbolová zpravodajství, která mají upozornit a zamyslet se nad záhadnými obrazci v obilí, které vznikly v poslední době. Je docela však možné, že ty poslední upozornují na hvězdnou oblohu.

23.6.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 340 |

Libor Čermák

Už chtějí zakazovat i modelářské stavebnice!

Firma na modelářské stavebnice Revell prý musela stáhnout jednu ze svých nových stavebnic. Proč? Přišla s velice zajímavým nápadem udělat stavebnici létajícího talíře, což je pro mne naprosto fantastický nápad.

22.6.2018 v 6:13 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 2819 |

Další články z rubriky Společnost

Robert Troška

Babišova vláda ANO legalizaci homosexuálních sňatků. Důsledek: Adopce dětí homosexuály

Babišova vláda schválila podporu zrovnoprávnění homosexuálních svazků s manželským svazkem. Budou-li následně schváleny poslaneckou sněmovnou, otevírá se cesta k adopci dětí homosexuálními páry.

24.6.2018 v 18:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Jakub Zeman

Nejhorší věcí na MS je jednoznačně video

To bylo všude hulákání přívrženců videa ve fotbale. Prý jak přijde, fotbal bude najednou spravedlivý a bez chyb. Dosavadní průběh MS ve fotbale jasně ukazuje, jakou zbytečností video je a jak se moc se dotyční mýlili.

24.6.2018 v 15:59 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 437 | Diskuse

Marek Trizuljak

''Bez pravdy není svoboda a bez svobody není pravda. A bez obojího není život k žití''

Výrokem Václava Bendy uvádím poznámky o médiích veřejné služby ve vztahu vůči lživé propagandě, která vždy z principu útočí právě na ně.

24.6.2018 v 12:35 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 249 | Diskuse

Prokop Zapletal

Kdo doopravdy rozděluje společnost?

Společnost se stále výrazněji štěpí na dvě nesmiřitelné skupiny. Kavárna hledá viníka v Zemanovi. A proč ne v sobě?

24.6.2018 v 12:16 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 451 |

Zdeňka Ortová

Proč čeští muži předvádějí pevnost švů v rozkroku?

Nad mnohými našimi muži by Guth Jarkovský zaplakal. Při výchově jim zřejmě něco důležitého zatajili. Všimli jste si, jak sedí v hromadné dopravě?

24.6.2018 v 1:57 | Karma článku: 37.21 | Přečteno: 4192 | Diskuse
Počet článků 1877 Celková karma 27.47 Průměrná čtenost 1783

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz