Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Co má znamenat zvláštní geometrie v uspořádání Prahy?

15. 11. 2010 13:07:30
Jak je známo, půdorys Washingtonu, hlavního města USA, je uspořádán dle zvláštní geometrie, vycházející snad ze zednářské symboliky. Jenomže Praha, naše hlavní město, mu může s úspěchem konkurovat.

Abychom se podívali na původ onoho zvláštního geometrického uspořádání, musíme se vrátit do roku 1348, kdy císař Karel IV. založil Nové Město Pražské. Kromě toho, že tento císař byl velkým politikem středověké Evropy, tak zároveň byl i velkým mystikem. Jeho snem bylo vytvořit nové centrum křesťanského světa podle jedné z knih Bible, a to Zjevení sv. Jana, známé jako tzv. Nový Jeruzalém. A tak není divu, že mystika se promítla i do půdorysného uspořádání nově budované Prahy. Stačí se jen podívat na uspořádání hlavních náměstí.

DSC04758a.JPG

Pokud si dobře prohlédneme jejich uspořádání, nemůžeme si nevšimnout zvláštního rovnoramenného trojúhelníku, který propojuje hned šest důležitých náměstí. Nejdůležitější postavení z nich má Koňský trh, dnešní Václavské náměstí. Tvoří jakousi osu tohoto trojúhelníku, jež směřuje na další důležité náměstí, a to na Staroměstské. Pokud v polovičce Václavského náměstí povedeme kolmici, tak se symetricky dostaneme na další dvě důležitá náměstí. Je to jednak Dobytčí trh, dnešní Karlovo náměstí a Senný trh, dnešní Senovážné náměstí. A nyní si tyto dvě náměstí spojme s náměstím Staroměstským. Co dostaneme? Tyto spojnice totiž protnou další dvě náměstí, které jsou vůči sobě také symetrické podle osy Václavského náměstí. Jedná se o Uhelný trh a Ovocný trh.

DSC04762a.JPG

Zmínil jsem se o oné ose Václavského náměstí. Ona má v geometrii Prahy totiž daleko větší význam, než jen jako osa výše zmíněného trojúhelníku. Obdobně jako ve výše zmíněném Washingtonu se na ní nalézají i další místa, která kromě toho, že jsou významná z hlediska pražské architektury, tak jsou důležitá i z politického hlediska. A to tak, že se týkají vedení Prahy i celého českého státu. To, že prodloužení této osy směřuje na jedné straně na vinohradské Náměstí Míru, si myslím, nás v oné geometrii možná už ani tak nepřekvapí, jako to, co se na této ose děje na opačné straně. Dalším významným místem, které po Staromáku tato osa protne, je budova Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí. Je to hlavní magistrátská budova, kde mimo jiné zasedá rada a zastupitelstvo našeho hlavního města. Ovšem pokračujme dále. Po Filozofické fakultě UK na Palachově náměstí, protne tato osa i slavné Rudolfinum. Tato budova, která v současné době slouží především jako kulturní zařízení pro koncerty a výstavy, sloužila v meziválečném období i jako budova parlamentu, kde se scházelo tehdejší Národní shromáždění. Naše osa nyní překoná Vltavu, kde na opačném konci protne Strakovu akademii, což jak známo, je sídlo české vlády. Ale to pořád ještě není všechno, protože posledním bodem, který protne, je Kramářova vila, kterou si v nejvýchodnějším cípu Hradčan nechal postavit prvorepublikový předseda vlády Karel Kramář a která v současné době slouží jako rezidence předsedů vlád ČR. A zkusili jste se někdy ze schodiště Národního muzea podívat osou Václavského náměstí? Zkuste to a uvidíte, že V dálce na kopci je z něj skutečně Kramářova vila vidět (viz foto). Je to důkaz, že tato niveleta Václavského náměstí, jak ji zde popisuji, skutečně funguje nejen na mapě, ale i ve skutečnosti.

DSC04795a.JPG

Čas od času se dozvídám, že dnes se k oné původní geometrii Prahy vzájemných poloh už nehledí a že se vše umísťuje jen na základě praktických hledisek. Není to tak úplně pravda. Existuje totiž jedna mimořádně významná stavba z 2. poloviny 20. století, která tuto geometrii respektuje a zcela očividně ji i kopíruje! Tuto stavbu však nenajdete na povrchu Prahy, ale pod ním. Jsou to totiž trasy pražského metra. Trasa „A“ totiž doslova kopíruje onu zmíněnou osu Václavského náměstí. Když si pak prohlédnete tvar trasy „B“ mezi stanicemi Můstek, Národní třída, Karlovo náměstí a Anděl, zjistíme, že mu dle stejné osy zrcadlově odpovídá i trasa „B“ mezi stanicemi Můstek, Náměstí republiky a Florenc s navazující trasou „C“ mezi stanicemi Florenc a Vltavská. Takže ať si kdo říká, co chce, pražské metro plně respektuje proporce, které vznikly ve středověku za vlády císaře Karla IV.

DSC04773a.JPG

Jak je vidět naše hlavní město je skutečně protkáno záhadnou mystikou, která tu existuje po staletí. A pokud chcete můžete si ji prohlédnout i na speciální googlemapě, kterou jsem k této problematice vytvořil.

praha1a.jpg

P.S.:

- všimli jste si, že ulice Jindřišská a Vodičkova (tam jak jezdí tramvaj) protínají Václavské náměstí přesně v místě tzv. „zlatého řezu“ (0,62 délky) a že Jindřišská věž je umístěna tak, že kdybychom kolem Václavského náměstí opsali pětiúhelník s výše zmíněnou osou, bude Jindřišská věž s bránou právě v jednom z jeho vrcholů?

- všimli jste si také, že trase „C“ pražského metra skutečně svým tvarem připomíná písmeno „C“? Možná že právě zde se skrývá ono vysvětlení, proč jakožto první trasa pražského metra byla označena až třetím písmenem abecedy.

METROCENTRUM.jpg

Související články:

Tři dlouho očekávané stavby pro Prahu

Máme linii svatého Michaela také v Čechách?

Rubrika: záhady

Foto: autor, gogole.com

Autor: Libor Čermák | pondělí 15.11.2010 13:07 | karma článku: 27.65 | přečteno: 7149x

Další články blogera

Libor Čermák

Vytušil J. Verne i Bermudský trojúhelník?

O spisovateli J. Vernovi se říká, že ve svých knihách napsaných v 19. století předpověděl celou řadu vynálezů běžně používaných až ve stoletím 20. A tak bych se dnes zamyslel nad jeho příběhem Vynález zkázy.

15.1.2023 v 8:24 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 308 |

Libor Čermák

Jak to, že jsi tam neudělal žádné postavy tmavé pleti?

Nedávno jsem pro děti z mých kroužků udělal deskovou hru. Doplnil jsem ji i figurkami. Co mne ale během hry zaskočilo, byla poznámka jednoho dítěte. „Libore, proč jsi tam neudělal žádného černocha? To jsi rasista?"

13.1.2023 v 9:53 | Karma článku: 38.48 | Přečteno: 1126 |

Libor Čermák

Kandidáty pražské kavárny vždy jen přecházím a nevolím

Vždy, když jsou nějaké volby, tak ty kandidáty, které kandidují nebo je podporují strany tzv. pražské kavárny, tak je vždy přejdu a nevolím je. Jedním z důvodů je například to, jaký mají postoj k otázce tzv. "pravdy a hodnot."

12.1.2023 v 10:23 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 1151 |

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 194 |

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Fürst

Toto není vítězství měst nad venkovem!

Omlouvám se za možná vcelku vtipný, ale dost urážlivý výrok, „Praha a láska zvítězí nad nenávistí a vsí.” Není můj a nesouhlasím s ním, ale v té přemíře jiných témat jsem o něm pomlčel.

28.1.2023 v 21:21 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 293 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Budu Babiše žalovat za poškození zdraví

No, popravdě, asi budu mít trošku problém prokázat příčinou souvislost mezi jeho prohrou a tím, že jsem se ze samé radosti z jeho prohry ožral jako mužik. A tvrdá játra a měkký mozek mohou vést i k tomu, že přijdu o práci.

28.1.2023 v 20:03 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 356 | Diskuse

Václav Kunft

Malá poznámka.

Stěžujeme si na dobu. Stěžujeme si na dění ve společnosti. Stěžujeme si na rozdělení společnosti a rostoucí nenávist. Společnost a dobu tvoříme my. Dělíme a nenávidíme my.

28.1.2023 v 14:19 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 119 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Boj skončil, někteří chtějí bojovat dál

Je dobojováno. Na výsledku letošní volby prezidenta už nic nezměníme. Ještě nevíme, jak boj dopadl, možná s napětím čekáme, ale bojovat už nemusíme.

28.1.2023 v 14:00 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 1998 | Diskuse

Pavel Vrba

Dokonáno jest a já otevřel deníček

Právě se uzavřely volební místnosti a stovky členů volebních komisí budou sčítat hlasy. Věřím, že spousta lidí bude netrpělivě čekat, zda zvítězí ten jejich kandidát. Odvolil jsem. A jsem rád, že tato nechutná doba skončí. Snad.

28.1.2023 v 13:59 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 419 | Diskuse
Počet článků 2377 Celková karma 22.43 Průměrná čtenost 1883

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...