Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souvislosti mezi místy na protilehlé straně Zeměkoule?

16. 07. 2010 13:49:00
Velikonoční ostrov. Místo, které proslavily obří stojící sochy, norský etnograf Thor Heyerdahl a také český badatel Pavel Pavel. Skrývá ještě vůbec nějaké záhady a nebo je zde vše vyřešeno?

Moai_Rano_raraku.jpgNa celém ostrově jich je pravděpodobně až sedm set, přičemž se uvažuje až o tisíci. Jedná se o vztyčené obří sochy s podivně podlouhlými hlavami. Většina jich je 3,5 – až 6 metrů vysoká. Ale jsou tu i takové, které měří 12 metrů a jejich hmotnost je až 90 tun. A na úbočí Rano-Raraku, kráteru, jehož sopečné vyvřeliny sloužili jako materiál pro výrobu soch, leží dokonce 22metrová postava. Kromě toho mnohé sochy měly na hlavě ještě jakýsi klobouk či nástavec pukao. Jak píše Erich von Däniken, tak ve zdejším kamenolomu nalezl klobouky o výšce přesahující až dva metry. Neuvěřitelná mánie tesat takové množství soch z velice špatně opracovatelných sopečných vyvřelin. Na takovouto práci bylo potřeba neuvěřitelné množství pracovních sil. A přitom tyto sochy svými rysy vůbec neodpovídají rysům, které jsou běžné u zdejší polynéské rasy. U koho se tedy dávní sochaři inspirovali?

To, jakým způsobem mohly být tyto postavy přemísťovány z lomu do svoje místo, vyřešil, či alespoň možnou teorii navrhl český inženýr Pavel Pavel ze Strakonic. Ovšem podle místních obyvatel byla za vším tajemná síla místních vládců, zvaná „mana“.

Kromě toho že slovo tohoto znění je známo i ze starozákonní Bible, tak, pokud se trošku zamyslíme, je velice blízké i jinému slovu, které se užívalo přesně na protilehlém místě planety, v neméně tajuplné dávné civilizaci v údolí Hindu. To slovo je „vimana“. Už jsem se o tom zmiňoval v článku „Ptáci nebo letadla?“, tak v krátkosti připomenu, že se jedná o slovo ze sanskrtu, prastarého, dnes již mrtvého jazyka, které vyjadřuje něco, co se pohybuje pomocí své vlastní síly po obloze jako pták či na zemi i ve vodě. Blízkost těchto dvou názvů je zarážející.

3484055152_471385c360.jpgA světe div se, není to jediná souvislost. V článku „Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků“ jsem se zmínil o další záhadné stavbě na Velikonočních ostrovech, o terase Ahu Vinapu, sestavené z čedičových kvádrů, ovšem obdobně napasovaných jako jsou četné stavby v Peru (Sacsayhuaman, Tambomachay, Ollantaytambo, Machu Picchu a další). Totiž kyklopsky na sebe naskládaných, že mezi jednotlivé kameny nejde vsunout ani čepel nože. A co víc, obdobně stavěná stavba se nalézá i v indickém Parahaspuru, jak píšu ve stejném článku.

Ghanghro_location.jpgA aby tomu nebylo málo, dám ještě do třetice další souvislost. Jedním z pozůstatků kultury na Velikonočních ostrovech jsou dřevěné destičky se zvláštním písmem zvaným rongo-rongo. Dosud se dochovalo 21 tabulek s tímto písmem. Tyto tabulky obsahují celkem 600 znaků. Ale z toho 160 znaků souhlasí se znaky kultury z Móhendžó-daro v údolí Hindu. Tato souvislost byla objevena již v 60. letech a jediné, co na ní nesouhlasí je ona vzdálenost a časové zařazení, neboť mezi oběmi kulturami leží cca 12700 km a 3500 let.

A závěrem si neodpustím, ještě jeden svůj postřeh. Představme si, že bychom do jednoho pomyslného pólu dali Velikonoční ostrovy a do druhého údolí Hindu. Tak pomyslný rovník bude procházet například Karolínami v Mikronésii, a to poblíž Ponape. Zde se totiž na ostrově Nan Madol nachází další tichomořská záhada. Podivné rozvaliny města, které je sestaveno z ještě podivnějšího materiálu, z šesti až osmihranných čedičových sloupů dlouhých až 10 metrů. Čedič je sopečná vyvřelina, stejně jako na Velikonočním ostrově. Tyto sloupy sem byly přes moře dováženy ze vzdálenosti více než patnáct mil a svojí hmotností překonávají i stavební kameny, ze kterých byly stavěny pyramidy v egyptské Gize. A co víc dochovaly se i pověsti místních ostrovanů, které vypráví o tom, že sem tyto sloupy samy létaly na určené Nan_Mado.jpgmísto. Že by další souvislost s Velikonočními ostrovy?

Prameny:

wikipedie

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

von Daniken E: Vesmírné lety ve starověku,Knižní klub + Baronet, Praha, 1997

Zdroje fotografií: wikipedie, www.flickr.com

Autor: Libor Čermák | pátek 16.7.2010 13:49 | karma článku: 21.86 | přečteno: 2667x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 561 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 471 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6614 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 771 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz