Souvislosti mezi místy na protilehlé straně Zeměkoule?

16. 07. 2010 13:49:00
Velikonoční ostrov. Místo, které proslavily obří stojící sochy, norský etnograf Thor Heyerdahl a také český badatel Pavel Pavel. Skrývá ještě vůbec nějaké záhady a nebo je zde vše vyřešeno?

Moai_Rano_raraku.jpgNa celém ostrově jich je pravděpodobně až sedm set, přičemž se uvažuje až o tisíci. Jedná se o vztyčené obří sochy s podivně podlouhlými hlavami. Většina jich je 3,5 – až 6 metrů vysoká. Ale jsou tu i takové, které měří 12 metrů a jejich hmotnost je až 90 tun. A na úbočí Rano-Raraku, kráteru, jehož sopečné vyvřeliny sloužili jako materiál pro výrobu soch, leží dokonce 22metrová postava. Kromě toho mnohé sochy měly na hlavě ještě jakýsi klobouk či nástavec pukao. Jak píše Erich von Däniken, tak ve zdejším kamenolomu nalezl klobouky o výšce přesahující až dva metry. Neuvěřitelná mánie tesat takové množství soch z velice špatně opracovatelných sopečných vyvřelin. Na takovouto práci bylo potřeba neuvěřitelné množství pracovních sil. A přitom tyto sochy svými rysy vůbec neodpovídají rysům, které jsou běžné u zdejší polynéské rasy. U koho se tedy dávní sochaři inspirovali?

To, jakým způsobem mohly být tyto postavy přemísťovány z lomu do svoje místo, vyřešil, či alespoň možnou teorii navrhl český inženýr Pavel Pavel ze Strakonic. Ovšem podle místních obyvatel byla za vším tajemná síla místních vládců, zvaná „mana“.

Kromě toho že slovo tohoto znění je známo i ze starozákonní Bible, tak, pokud se trošku zamyslíme, je velice blízké i jinému slovu, které se užívalo přesně na protilehlém místě planety, v neméně tajuplné dávné civilizaci v údolí Hindu. To slovo je „vimana“. Už jsem se o tom zmiňoval v článku „Ptáci nebo letadla?“, tak v krátkosti připomenu, že se jedná o slovo ze sanskrtu, prastarého, dnes již mrtvého jazyka, které vyjadřuje něco, co se pohybuje pomocí své vlastní síly po obloze jako pták či na zemi i ve vodě. Blízkost těchto dvou názvů je zarážející.

3484055152_471385c360.jpgA světe div se, není to jediná souvislost. V článku „Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků“ jsem se zmínil o další záhadné stavbě na Velikonočních ostrovech, o terase Ahu Vinapu, sestavené z čedičových kvádrů, ovšem obdobně napasovaných jako jsou četné stavby v Peru (Sacsayhuaman, Tambomachay, Ollantaytambo, Machu Picchu a další). Totiž kyklopsky na sebe naskládaných, že mezi jednotlivé kameny nejde vsunout ani čepel nože. A co víc, obdobně stavěná stavba se nalézá i v indickém Parahaspuru, jak píšu ve stejném článku.

Ghanghro_location.jpgA aby tomu nebylo málo, dám ještě do třetice další souvislost. Jedním z pozůstatků kultury na Velikonočních ostrovech jsou dřevěné destičky se zvláštním písmem zvaným rongo-rongo. Dosud se dochovalo 21 tabulek s tímto písmem. Tyto tabulky obsahují celkem 600 znaků. Ale z toho 160 znaků souhlasí se znaky kultury z Móhendžó-daro v údolí Hindu. Tato souvislost byla objevena již v 60. letech a jediné, co na ní nesouhlasí je ona vzdálenost a časové zařazení, neboť mezi oběmi kulturami leží cca 12700 km a 3500 let.

A závěrem si neodpustím, ještě jeden svůj postřeh. Představme si, že bychom do jednoho pomyslného pólu dali Velikonoční ostrovy a do druhého údolí Hindu. Tak pomyslný rovník bude procházet například Karolínami v Mikronésii, a to poblíž Ponape. Zde se totiž na ostrově Nan Madol nachází další tichomořská záhada. Podivné rozvaliny města, které je sestaveno z ještě podivnějšího materiálu, z šesti až osmihranných čedičových sloupů dlouhých až 10 metrů. Čedič je sopečná vyvřelina, stejně jako na Velikonočním ostrově. Tyto sloupy sem byly přes moře dováženy ze vzdálenosti více než patnáct mil a svojí hmotností překonávají i stavební kameny, ze kterých byly stavěny pyramidy v egyptské Gize. A co víc dochovaly se i pověsti místních ostrovanů, které vypráví o tom, že sem tyto sloupy samy létaly na určené Nan_Mado.jpgmísto. Že by další souvislost s Velikonočními ostrovy?

Prameny:

wikipedie

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

von Daniken E: Vesmírné lety ve starověku,Knižní klub + Baronet, Praha, 1997

Zdroje fotografií: wikipedie, www.flickr.com

Autor: Libor Čermák | pátek 16.7.2010 13:49 | karma článku: 22.04 | přečteno: 2680x

Další články blogera

Libor Čermák

Kdo dnes nejvíc ohrožuje svobodu a demokracii v ČR?

17. listopad je dnes vnímán jako "den boje za svobodu a demokracii". A bohužel i dnes je svoboda a demokracie docela dost ohrožená. A ze strany koho? Ne, ze strany současného prezidenta republiky to rozhodně není.

17.11.2018 v 7:08 | Karma článku: 23.72 | Přečteno: 337 |

Libor Čermák

Podívej se, Kalousku, kolik je nás na kousku!

Velmi se stydím za lidi, kteří takového politika, proti kterému jsem chodil mezi roky 2010-2013 na masové mnohatisícové demonstrace, tak místo toho, aby ho vypískali jak Štěpána v ČKD, dokážou naopak skandovat jeho jméno.

16.11.2018 v 6:48 | Karma článku: 41.98 | Přečteno: 1785 |

Libor Čermák

Další nové nebezpečí Istanbulské úmluvy

O celé řadě ukrytých nebezpečí pro svobodu a demokracii v Istanbulské úmluvě informoval už kněz Petr Piťha. A s objevem dalšího ukrytého nebezpečí přišel před několika dny publicista Ondřej Neff. Pozor! Namířeno proti Česku!

15.11.2018 v 8:40 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 1084 |

Libor Čermák

Velké poděkování české vládě

Vážená a milá česká vládo, chtěl bych ti poděkovat za to, jak jsi se postavila čelem k něčemu, co je nám diktováno snad odkud z nějaké "supermasivní černé díry ve středu naší galaxie" a odmítla jsi globální pakt o migraci.

14.11.2018 v 10:43 | Karma článku: 38.38 | Přečteno: 998 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Monstrum v centru naší galaxie ztrácí na tajemnosti

​Nikdy ji nikdo neviděl, skrývá se totiž za mraky mezihvězdného plynu. Přesto o sobě dává vědět svou gigantickou gravitací. Jak vypadá černá díra, která určuje takt v Mléčné dráze? (délka blogu 5 min.)

15.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 732 | Diskuse

Jan Mestan

Planetární extrémy. Co způsobuje superhustotu exoplanet?

Vešla by se 'Země do Země' třeba desetkrát? Dvacetkrát? Nebo dokonce vícekrát? Zcela určitě, v jádrech plynných obrů a hvězd to možné je. Zarážející je potom fakt, že dané 'superhustoty' jsou hustotami průměrnými.

14.11.2018 v 22:36 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 256 | Diskuse

Julius Maksa

UFO Létající objekty.

Může někdo přežít přetížení 100 G a více? Jsou v létajících strojích živé bytosti? Je možné přetížení odstranit?

14.11.2018 v 22:09 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 298 | Diskuse

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 482 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 33.16 | Přečteno: 1301 | Diskuse
Počet článků 2042 Celková karma 29.72 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz