Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Návrat fraktálových a kódových a 3D obrazců v obilí

4. 07. 2010 14:08:00
Fraktály jsou jedinečné geometrické výtvory vyznačující se vyšší geometrií. O to však zajímavější je to, když tyto obrazce se přes noc objeví v obilí. A o kódovaných a 3D obrazcích to platí zrovna tak.

white.jpg
Pokud se někde objeví fraktálový obrazec v obilí, tak vždy zaznamená úžas většiny lidí. Fraktály jsou totiž jedinečné geometrické útvary, kde se opakuje určitý motiv v mnoha nekonečně různých velikostech. A když se objeví někde zobrazený v obilných lánech, vždy se nabídne souvislost s vyšší geometrií. Historie fraktálových obrazců v obilí se začala psát již v roce 1991, a to konkrétně 13. srpna, kdy se u Cambridge objevilo jedinečné znázornění Mandelbortova diagramu. Další významný výskyt fraktálových obrazců zaznamenal rok 1996. Tehdy se například 7. července objevila u Stonehenge obří Julia set (viz zde) a 30. července se u Avebury objevila dokonce trojnásobná Julia set (viz zde ). Rokem fraktálů by se dal nazvat i následující rok 1997. Jako příklad bych uvedl tento fraktál u Stonehenge (Mystéria Salisburské pláně) a dvě Kochovy sněhové vločky (z 23. července u Silbury Hill a z 8. srpna u Milk Hill u Alton Barnes). Asi nejúžasnější fraktál se objevil 13. srpna 2001, a to opět na Milk Hilll. Jen mne napadá, že objevení tohoto obrazce bylo na den přesně 10 let od objevení prvního fraktálu u Cambridge. A tak se necháme překvapit, zda náhodou příští rok v tyto dny, kdy bude perioda dalších deseti let, fraktálové obrazce pro nás nepřipraví další nějaké zajímavé překvapení.

chisbury.jpg
A své zajímavé fraktálové obrazce má i letošní rok! Tak například 25. června se objevil jedinečný fraktál u White Sheet Hill ve Wiltsheeru. Skládá se z 205 různě velikých kroužků, které jsou uspořádány do šestiúhelníku. Mystérium tohoto obrazce ještě umocňuje fakt, že se vyskytl v úpatí vrcholu, na kterém se rozprostírá pravěké hradiště z neolitu a z doby železné. Další informace včetně fotografií tohoto obrazce naleznete na jeho stránkách: White Sheet Hill

Další obrazec, který bych do této kategorie opět zařadil, se objevil u Chisbury dne 3. července 2010 ve Wiltshiru. Tentokrát jde o pětiboký obrazec (viz St Martin's Chapel, Nr Chisbury,).

Kromě fraktálů vzbudí úžas i tzv, 3D obrazce. Tedy takové, jejichž vzhled nabývá pocitu třech dimenzí. Takovéto jedinečné obrazce se začaly v anglických lánech objevovat v roce 2000. Jako jeden z prvních 3D obrazců, bych označil tento savernake.jpg
vypouklý čtverec z Avebury. Ovšem v roce 2000 si zasloužil největší pozornost jiný 3D obrazec, který se také objevil u Avebury. Tento obrazec totiž vypadá jako znázornění magnetických siločár. Za dalším obdobným obrazcem bychom museli opět do Avebury, ovšem do července roku 2002, jen se na tu nádheru podívejte sami. A letos?

Například se 23. června na poli, které se nalézá u lesa poblíž Savernake objevily dva prostorově tvarované trojúhélníky, které jako kdyby byly propleteny do sebe. Více viz Savernake Forest.

ufton.jpg
A nebo o dva dny později „oko ve víru“, které vzniklo u Uftonu v hrabství Warwickshire. (viz Ufton , nr Southam). Obrazec je navíc doprovázený tzv. podpisem ve tvaru čtyř malinkatých kroužků mimo formaci.

Když už píšeme o nových obrazcích, nemůžeme vynechat další úžasný obrazec, který se objevil v den letního slunovratu 21. června 2010 u Oare v Pewseyském údolí. Už místo, kde k objevu obrazce došlo, je zajímavé. Na místním kopci Huish Hill byl totiž v roce 1999 totiž vysazen les ve tvaru srdce. Takže je to vlastně taková obdoba obrazů bílých koní, které se v okolí hojně vyskytují (viz Po stopách obřích křídových postav). Srdce je nádherně vidět i z výšky (viz googlemapa) a snad právě proto si toto místo zvolili i tajuplní tvůrci kruhů v obilí ke svému dalšímu jedinečnému výtvoru. Obrazec, který zde vznikl, by se dal zařadit do stejné kategorie, jako letošní obrazec u Wiltonu (Mystická galerie v obilných lánech) a oare.jpg
nebo obrazec z roku 2008 z Barbury Castle (tento obrazec), který byl dešifrován, jako vyjádření čísla pí. Obdobně již byl dešifrován i tento letošní obrazec. Pokud si totiž prohlédneme délky středových paprsků (v diagramu jsem je zvýraznil červeně), zjistíme, že odpovídají číslicím, které vyjadřuje tzv. „zlatý poměr“, tj. 1.61803399 (viz obr.). Další informace o tomto obrazci včetně fotografií na Vale of Pewsey . nr Oare ( a článek o srdci zde na stránkách BBC)

it8.jpg
Samozřejmě, že nesmíme vynechat ani neanglické obrazce, protože se s nimi doslova roztrhl pytel. Jak už jsem psal v předešlém článku „Anglie dostává na frak od Itálie“, tak Apeninský poloostrov v letošním roce zažívá nebývalý nápor kruhů v obilí. A ani v tuto chvíli se stále těm anglickým nepodařil dohnat počet těch italských. Zatímco po Anglii se v tuto chvíli nalézá sedmnáct obrazců, v Itálii, jak informuje italská databáze CC http://www.cropfiles.it/cropcircles-2010.html, je tomu již dvacet osm!. Vesměs však de o jednodušší obrazce, než jsou ty anglické. Ale i tak je italská sezóna obdivuhodná. Ze zajímavějších obrazců z poslední doby bych se zmínil o soustavách soustředných kruhů, které se objevily na přelomu června a července u Bagnaria Arsa u Udine.

srn.gif
Nápor nových obrazců zažívá i Spolková republika Německo. Dle německé databáze kruhů v obilí, jich na území našich západních sousedů leží v tuto chvíli již sedm. Zde bych se zmínil například o „oku“ u Gross Schneen v Dolním Sasku.

Kromě toho své letošní první obrazce má i Nizozemsko. A pro ty z vás kteří se chystáte svojí letní dovolenou strávit v Chorvatsku, můžete cestou, navštívit obrazec ve tvaru kříže u obce Sveti Martin na Severu země, která se nalézá se asi pět kilometrů od města Križevci.chorv.jpg

A závěrem? Pojďme si opět zkusit zapřemýšlet, kdo by mohl a kdo by nemohl být za tím celým fenoménem. Kdo, že to má ty excelentní znalosti matematiky a geometrie, že nám dokáže po tmě přes noc zobrazit do obilí nejrůznější fraktály, 3D objekty a kódy, které v sobě ukrývají známé matematické axiomy? Mohli je vytvořit nějací vtipálci, kteří se před tím „opili“ někde v hospodě a pak si řekli, že z legrace tohle půjdou vyšlapat do obilí? Ostatně, kdo je v trochu podroušeném stavu, mívá nejrůznější nápady. Ale je možné, aby tento člověk mohl jít do obilí vytvářet přesné geometrické kreace, nad kterými žasne nejeden matematik? Domnívám se, že něco takového se se štangmasty v náladě asi moc neslučuje. Ony totiž znalosti, kteří nám tajuplní neznámí předávávají, se díky oněm fraktálům, kódům a 3D obrazcům dají srovnat se znalostmi minimálně vysokoškolského pedagoga matematiky. Ostatně, kdo chce slyšet, jaký je aktuální názor na pravou podstatu kruhů v obilí, musíme říci jen jedno. I přesto, že mezi obrazci v obilí se určité procento padělků skutečně nalézá, konečné řešení tohoto fenoménu je pořád ještě velká neznámá.

www.cropcircleconnector.com/2010/2010.html

www.cropcircle-archive.com/archive/index.php

www.lucypringle.co.uk

odkazy uvedené v článku

Foto: www.flickr.com

Související články :

3. díl: Anglie dostává na frak od Itálie

2. díl: Mystická galerie v obilných lánech

1. díl: No vida, už je to tady! První agrosymboly letoška!

A související rubriky:

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Autor: Libor Čermák | neděle 4.7.2010 14:08 | karma článku: 20.52 | přečteno: 6829x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 299 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 721 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz