Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Z Bojovského údolí přes Remagen do Zlatého kaňonu

15. 06. 2010 13:58:50
Příroda v okolí soutoku Vltavy se Sázavou je nádherná. Snad právě zdejší romantika přispěla k tomu, že si tento kraj oblíbili i skupinky trampů. Pojďme se tedy společně projít tímto krajem a přitom navštívit ona zajímavá místa včetně trampských osad.

DSC01409.JPG
Nastal další hezký sobotní den. Co jiného bych měl podniknout, než jet někam ven do přírody. Zase se projdu, shodím nějaká deka a přitom poznám trochu z historie českého trampingu. A tak jsem se rozhodl. Nasedl na vlak a ve Vršovicích přesedl na oblíbenou trampskou lokálku Praha – Dobříš. Vždyť právě tímto vlakem jezdíme každý rok s dětmi z našeho turistického oddílu na letní tábory. Tentokrát si však ke mne přisedla jiná skupina, jistý skautský oddíl, který si to namířil někam na nějakou hru. Když jsme přijeli do stanice „Bojov“, rozloučil jsem se, popřál jsem, aby se jim dařilo a vystoupil jsem za svými dobrodružstvími.

DSC01414.JPG
Bojovské údolí je poměrně dlouhé a divoké údolí, které se rozkládá mezi Bojovem a Měchenicemi, podél železniční tratě a podél Bojovského potoka. Není divu, že sem rádi jezdí trampové už hodně dlouho. I my s naším oddílem sem rádi jezdíme. Naposledy jsme tu byli letos v zimě. A osady? Známé je například Údolí Stínů. Já jsem zde však tentokrát navštívil Splálený mlýn, který je nedaleko železniční zastávky Bojov. Tato osada se nalézá na soutoku Líšnického a Bojovského potoka a rozprostírá se kolem starého mlýna, pocházejícího z roku 1345 (http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-lisnice.htm).

DSC01418.JPG
Jenže mám před sebou ještě hodně dlouhou cestu, a tak jsem se z Bojova vydal po zelené turistické značce. Nejdřív jsem přešel osadu Sloup, kde jsem zavzpomínal na dobu před jedenácti lety, kdy jsme tu byli s naším oddílem a pak jsem si to vydal dál, po stráni dolů k Davli. Je tu nádherný výhled na soutok Sázavy s Vltavou, ale škoda, že zde není vybudována nějaká vyhlídka. Mně samotnému chvíli trvalo, než jsem mezi chatami nelezl nějaké ideální místo na foto. Ale nakonec se mi to podařilo, a tak zde přikládám fotku. Vltavu jsem odtud dokonce spatřil jako dvojbarevnou. Bylo totiž nádherně vidět, která voda pochází z jaké řeky.

DSC01433.JPG
A pak jsem sestoupil po strání až dolů do Davle. Už z dálky jsem viděl starý davelský most. Po kterém vedla moje turistická trasa. Ten byl postaven roku 1905 a v roce 1934 musel být kvůli napuštění Vranské přehrady zvýšen. Ovšem proslavil se ještě trochu jinak. V roce 1968 se zde natáčel americký válečný film „Most u Remagenu“. To ale není ani zdaleka všechno. Zrovna totiž do Československa přijely se svojí „bratrskou pomocí“ tzv. „spřátelené armády“ v čele s armádou sovětskou a záběry z natáčení tohoto filmu, kde mimo jiné hrály i tanky Wehrmachtu a Američanů, použily jako důkaz nutnosti vojenského zásahu v Československu. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Most_u_Remagenu )

DSC01441.JPG
A jsem na druhém břehu Velké řeky (jak nazývají staří trampové Vltavu). Stojím přímo před nádražím v Davli, jenomže tentokrát nikam nepojedu, ještě není ani poledne. A tak budu pokračovat na své pěší túře dál. Ale nejdřív se projdu kolem řeky a podívám se na soutok. Přitom se mi v mysli vynoří vzpomínka na akci našeho turistického oddílu, když jsme se zde před pěti lety, zásluhou mého bývalého spolužáka z průmyslovky, svezli po Vltavě parníkem. Tam naproti, na skalním ostrohu kdysi bývala středověká osada Sekanka, patřící ke zdejšímu klášteru, jehož zbytky jsou k vidění na nedalekém ostrově sv. Kiliána na Vltavě. A pod ostrohem je skupinka chat, a tak opět vzpomínám, jak jsem tam u nich byl před dvaceti lety s naším uhříněveským skautským oddílem, do kterého jsem tehdy v roce 1990 jako dvanáctiletý chodil.

DSC01452.JPG
Po chvíli vzpomínání se vydávám dál. Nyní jdu podél železniční tratě a tunelu až dorazím k Libřici. A právě tady, podél Záhořanského potoka, začíná další významná oblast starých trampských osad. Když překročím železnici, za chvíli se přímo proti mně nalézá trampská osada Orlík. Tu založil v roku 1933 Pepa Jelínek z osady Albatros, který zde měl chatu už od roku 1929. Byl šerifem zároveň dvou osad: Albatrosu a Orlíku. V roce 1936 chatu prodal a věnoval se pouze Albatrosu.

DSC01469.JPG
A právě osada Albatros je další ze starých trampských osad, která se zde nalézá. Je to asi kilometr odsud, ale jedná se opět o jednu z nejstarších osad. Na své osadní vlajce se pyšní rokem založení 1919. Založili ji divocí skauti a cowboyové z Vojtěšské čtvrti.

DSC01465.JPG
Mezi ní a Orlíkem však najdeme velké množství chat. A mnohé z nich se spojily také v další osady. A tak tu nalézáme Vatru, Na Výsluní nebo Tahiti. Na cestě za Albatrosem se nalézá například osada Na Ostrůvku a nebo jednotlivé chaty například New Klondike.

DSC01487.JPG
A tak jdu a chaty jsou tu snad na každém kroku. A za chvíli dorazím do trampské osady Havai. Tato osada byla dle Boba Hurikána založena v době největšího náporu do Libřického údolí. Nalézá se pod strání vedoucí k Petrovu. Osada se vyznačuje pěstováním různých sportů například volejbalu.

DSC01491.JPG
U trampské osady Havai se nalézá rozcestí „U Oborské lávky“, kde odbočuji na červenou a jdu do docela strmého stoupání. Nejdřív jsem došel do vísky Obora a pak k hlavní silnici vedoucí z Davle přes Petrov do Jílového. A odtud se naopak zas jde z kopce, až se dojde do vesnice Bohuliby. Tak právě tady vstupuji do říše trampských osad Zlatého kaňonu. Vlastně jsem tu byl už před necelým rokem. Možná si vzpomenete, jak jsem při svém putování Zlatým kaňonem kolem Zlaté řeky najednou ocitl v trampské osadě na Zlatých dolích, kde jsem si vyfotografoval nádherný indiánský totem. Sem jsem tentokrát nešel, ale namířil jsem si to do jiné trampské osady, kde mají svůj totem také nádherný. Ta osada se jmenuje Údolí Zlatého potoka a vznikla ve 20. letech minulého století poblíž obce Bohuliby. Je postavená na zlatonosném potoce a dnes je poměrně veliká. Jenomže slyším nějaké pískaní. Že by fotbal? A také že ano! Ve zdejší osadě se zrovna se odehrával poměrně velký fotbalový turnaj. DSC01493.JPG
Tak jsem si ve stánku koupil limonádu a chvíli sleduji probíhající zápas. Přestávku využiji k vyfocení obrovského totemu a pak pokračuji dál.

DSC01494.JPG
Do cíle už nemám daleko. Pouze sestoupit do Luk pod Medníkem. A právě z tohoto svahu je nejlépe vidět vrchol Medníku. A odtud mi připadá jako ta pyramida, o které jsem psal při svém posledním putování Za trampy na pravém břehu Svatojánských proudů.

DSC01496.JPG
A tak pomalu přicházím k nádraží v Lukách pod Medníkem. Když se podívám na jízdní řád, zjišťuji, že mám ještě asi necelou hodinu čas, a tak toho využiji, a že se půjdu podívat až dolů k řece. A tak jsem si mezi chatami našel jednu pěšinu, která mě dovedla až dolů. Koukám, kde že jsem se to objevil. Vždyť se nacházím u těch chat, u kterých jsem v putování Zlatým kaňonem kolem Zlaté řeky žasl, jak je mohl někdo postavit v tak obtížně přístupných místech! Jdu až k řece, ale bohužel nikde nenarážím na žádnou cestu. Jak mi sdělil jeden ze zdejších osadníků, cesta tu prý je, ale vzhledem k tomu, že hladina Sázavy je po deštích zhruba o metr vystouplá, tak je cesta zaplavená. No nic, podívám se dál, abych zjistil, kde to vůbec jsem. A nakonec narážím na hřiště a u něj vlaje na stožáru osadní vlajka a na ní napsáno „Píska“. Ovšem v tuto chvíli vůbec netuším, jak se dostat zpět nahoru. V tom potkám dalšího osadníka z Písky, jak si upravuje svojí loďku. Od něj jsem se dozvěděl kudy zpět, ale také tu odpověď, jak zdejší chaty byly v takovém to terénu vůbec stavěny. Tak například kameny, jako stavební materiál tu je. Voda také, písek sem přináší Sázava. Ale vše ostatní se sem muselo donést na ramenech. Takže co závěrem? Že zdejší osadníky a stavitele chat lze jen obdivovat. DSC01502.JPG

Tak teď už jen čeká dojít na vlak a jet domů. Ale když už jsem u těch osad, rád bych čtenáře upozornil na svůj nový trampský speciál, který obsahuje jednak historii trampingu, některé významné osobnosti a hlavně Mapu trampských osad v okolí soutoku Vltavy, Sázavy a Kocáby, která je doplněná o stručný popis osady a která je ve většině případů doplněna ještě o fotografie, které jsem pořídil na svých cestách. Její adresa je: http://toselmy1.sweb.cz/trampove/index.htm

mapasoutok.jpg

A úplně na závěr, místo titulek, bych zas rád přispěl jedním ze svých textů trampských písní. Melodii zatím nemá, takže pokud by někdo chtěl nějakou hezkou vymyslet, budu jedině rád. A protože jsme se tentokrát pohybovali i kolem totemů trampských osad, zvolil jsem jednu indiánskou.

Indiánský náčelník to vždy býval velký muž

a i kdyby bylo potřeba vytasil i nůž.

Indiánský náčelník ten míval svůj velký sen,

že svého kmene nepřátele odežene ven.

Ref: Indiáni, Indiáni, táhnou velkou prérií,

bledé tváře, bledé tváře, ti že prý je pobijí.

Věříme, že přijde čas, a doba navrátí se zas,

kdy se všichni spojí v jeden pevný svaz.

Indiánský náčelník v čele svého kmene stál,

za vítězstvím nad nepřáteli vždy své lidi hnal.

Indiánský náčelník, ten dal pokyn k výstřelu

a pak každý bojovník vyslech tomu povelu.

Ref:

Indiánský náčelník stal se terčem nepřátel,

A proto mu náboj zákeřný hrudí proletěl.

Indiánský náčelník je ve věčných lovištích,

a tak na jeho mrtvé tělo tiše padá sníh.

Ref:

:Indiánský náčelník, to je teď už jeho syn.

A bledé tváře budou pykat, počítejte s tím!:

Ref:

Zdroje, použitá a doporučená literatura: Hurikán Bob: Dějiny trampingu, Novinář, Praha, 1990, wikipedie, odkazy uvedené v článku

Za trampy na pravém břehu Svatojánských proudů

Ladovým krajem na běžkách

Králičím údolím za trampským duchem Hagenem

Trampskou stopou po Českém Krasu

Zlatým kaňonem kolem Zlaté řeky

Po stopách trampů po Hadí řece k Askaloně

Svatojánské proudy – kolébka českého trampingu

Autor: Libor Čermák | úterý 15.6.2010 13:58 | karma článku: 26.50 | přečteno: 8238x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Cestování

František Plamínek

Výlet za poznáním termálních lázní v Maďarském Hevízu

Rok po ovdovění jsem začal cestovat. To, co jsme si plánovali původně s manželkou se bohužel nenaplnilo, a tak jsem od roku 2009 využíval společnosti syna, pro znalost angličtiny a sestru Jitku.

24.11.2020 v 6:31 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 451 | Diskuse

Hana Van Soest Jarocka

Angličtina pro děti – minitipy z Austrálie (2)

Pokud chcete své dítě vzdělávat tzv. po australsku, je potřeba, abyste do své slovní zásoby přidali co nejdříve následující slova:

21.11.2020 v 9:23 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 521 |

Jiří Strádal

Nahlédnutí k novozélandským Maorům

Je to 200 let, co maorští náčelníci po mnoha bojích začali jednat o loajalitě k britské koruně a o svých právech. K dohodě pak došlo. Maory to ale později stálo vysokou cenu. Vypovídá o tom mnoho pomníků a pamětních desek.

20.11.2020 v 22:18 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 339 | Diskuse

Milan Zajic

Opotřebované zevlo opět v akci

Tak vir nám hodil zatím do zimní sezóny pěkné "vidle". Vše se tady uzavřelo, otevřeny jsou pouze nezbytné obchody. Je doporučeno se co nejméně stýkat s ostatními a více času trávit v přírodě.

19.11.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 325 | Diskuse

Pavel Liprt

Wappenstein nebo Juliusstein, rok 1544, český lev a zkřížené meče. A také Vysoký kámen.

Název tohoto hraničního kamene není až tak důležitý, jako rok „jeho narození“. 1544 to je velice zajímavý letopočet, jelikož by se mělo jednat o nejstarší hraniční kámen, který se dochoval do dnešní doby.

18.11.2020 v 18:40 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 612 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz