Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Za trampy na pravém břehu Svatojánských proudů

10. 06. 2010 14:46:40
Tramping. To magické slovo, které v nás vyvolá pocit dobrodružství a sounáležitosti s přírodou. A právě zde v Čechách má svojí hlubokou tradici. Pojďme se opět vydat do těch míst, kde u táborových ohňů kdysi zněly písně Jaroslava Mottla a kde Bob Hurikán psal své dnes již legendární „Dějiny trampingu“.

A tak jsem se i já vydal na svojí další výpravu za poznáním naší trampské historie. Po téměř roce, kdy jste si v mém článku „Svatojánské proudy – kolébka českého trampingu“ mohli přečíst o mém putování podél Velké řeky, jsem opět zvolil Svatojánské proudy. Tyto mohutné peřeje, které tomuto kraji dávaly punc romantiky, jak známo, díky jezeru přehrady skončily nakonec ponořeny hluboko pod vodní hladinou. Dnes už po nich zbyla snad už jen legendární trampská písnička „Vzpomínka na svatojánské proudy“. Ale trampové zůstali a dál zapalovali své táborové ohně, dále pořádali potlachy a sportovní turnaje a dále volili šerify svých osad. Já jsem si tentokrát vydal po pravém břehu Velké řeky, protože i ten je na osady zajímavý. (Pro ty co nevědí, co je to Velká řeka, připomenu, že se jedná o trampský název pro Vltavu).DSC01339.JPG

A tak jsem se nasedl u pražského smíchovského nádraží na autobus, jenž mne odvezl až ke Slapské přehradě - do Rabyně. Vystoupil jsem u přístaviště, kde moje téměř dobrodružná cesta začínala. Odtud jsem se vydal nahoru do kopce, po modré turistické značce. Přešel jsem vesnici Rabyni, až jsem došel do Pexova Luhu, kde jsem odbočil na žlutou. Ovšem je to možné? Tady nečekaně potkávám první dnešní trampskou osadu. Několik dřevěných chat střeží dřevěná brána z březových stromů a na ní visí nevelký nápis „KENO“. Pod chatami je navíc ohniště, jasný důkaz toho, že to tu osídlili trampové. A jak jsem se dozvěděl z jejich webových stránek www.keno.wbs.cz tedy lépe řečeno z osadní vlaječky na nich umístěné, tak zdejší osada vznikla roku 1958.DSC01343.JPG

Moje cesta pokračuje podél potoka, který se následkem dešťů trochu rozvodnil, a tak mne čeká nelehký úkol ho několikrát překonat suchou nohou. Po menším stoupání se dostávám do vesničky jménem Teletín, odkud pokračuji dále po žluté. Nyní jdu po rozlehlých pastvinách, na kterých se pasou stáda krav. Vlevo vedle mne je les a tam někde pod ním bývalé Svatojánské proudy. Podle mapy tam jsou i ony pověstné Bílé skály, známé z trampské písničky Až ztichnou bílé skály. Já však pokračuji dál, dokud nepřijdu do další trampské osady, do Proudů.DSC01346.JPG

Trampská osada „Proudy“ byla dle údajů na svých webových stránkách http://www.trebsin.cz/proudy/index.htm založena roku 1926. A časem splynula s další osadou, a to „20. mílí“. Tato druhá osada však v roceDSC01348.JPG
1942 díky napouštění štěchovické přehrady z větší části zanikla. A co víc, během 2. světové války bylo toto území zabráno jako vojenský výcvikový prostor, čímž byly i zbylé chaty značně poničeny. Po válce se sem však osadníci vrátili a postavili chaty nové. Ovšem osadní život se podařilo obnovit až později, v 60. letech. Od té doby se zde pořádá mnoho akcí. Například sportovní turnaje, brigády, dětské dny, či osadní výlety. Do dnešních dnů osada drží i několik vítězství v „Trampské lize“. Osada je poměrně rozsáhlá a je v hezkém místě nad Velkou řekou. A jak jsem se mohl přesvědčit, i dnes tu vznikají nové chaty. Ovšem jak jsem si všiml, když jsem si prohlídl vrcholky severních strání, tam vysoko nad řekou se rozprostírá osada další. Ale do té se vydáme následně.DSC01353.JPG

Cestou však ještě musím zdolat údolí Krňanského potoka, které kromě soutoku dvou potoků zdobí ještě hezká dřevěná studánka. A pak se vydávám nahoru k osadě Slávie.DSC01360.JPG
Těžko říci, zda podobnost s pražským fotbalovým klubem je čistě náhodná, ale když vidím osadní vlajku, tak bych řekl, že nejspíš nikoliv. Nedaleko od ní je však nádherná Smetanova vyhlídka na Vltavu. Je na ní vidět celá zákruta Velké řeky od Proudů až téměř ke štěchovické přehradě. A přímo proti vám Ztracenka. Ta vůbec první trampská osada, která v tomto kraji vznikla (Svatojánské proudy – kolébka českého trampingu). Navíc jsem měl to štěstí, že jsem odtud mohl sledovat plavbu poměrně velikého parníku.DSC01363.JPG

Ale pak jsem už musel jít dál. Přes pole a louky, kde mne čekala další obec Třebsín. Alespoň možnost se posílit před další částí cesty. Třebsín je však znám i tím, že v jeho okolí jsou další trampské osady (jako například Údolí Sporů, Zahrádky nebo Úsvit s údolím Ticha u Sázavy a nebo již zmíněné Proudy a Slavie), které na jeho webu http://www.trebsin.cz/pages/osady.htm mají i své stránky. Ale teď mne čeká poslední etapa mé dnešní cesty, a to přechod vrcholu Medník. DSC01387.JPG

Medník je zajímavý vrch. Nemůžu si pomoci, ale jeho symetricky špičatý vrchol, alespoň pokud se na něj dívám od Sázavy, mi tak trošku připomíná pyramidu. Snad i pro jeho magický tvar, si jeho okolí oblíbili trampové. A nejen oni. Jak jsem se dozvěděl na wikipedii, je tento vrch pravděpodobně jedinou lokalitou v ČR, kde roste ohrožená rostlina kandík, psí zub.

DSC01494.JPG
Ale to už sestupuji dolů ke Zlaté řece, do Pikovic, kde je oblíbené vodácké tábořiště a kam i občas jezdíme s naším turistickým oddílem, který vedu. Cestou si ještě zabroukám Babičku Mary od Voskovce a Wericha, protože se v ní zpívá jak o Pikovicích, tak o Medníku. A když už jsem úplně dole, překvapí mne ještě informační tabule č. 14 na naučné stezce „na Medníku“, která se přímo zmiňuje o tomto kraji, jako o kraji oblíbeném trampy. A tak po celodenní túře směřuji na vlak do Petrova u Prahy a odjíždím domů. Cestou jsem poznal zase několik trampských osad a přitom jsem rád, že se s tím můžu podělit i ze svými čtenáři. A teď už jen můžete hádat, kam vás mezi trampy pozvu příště.

A na závěr se s čtenáři rozloučím trošku symbolicky, svým textem trampské písničky, která dosud nemá melodii. Pokud přitom někoho nějaká hezká melodie napadne, tak mi tím udělá jedině radost.

mapasvatojproudu3.jpg

1) My jsme parta tuláků,

někdo říká čundráků,

co táboří za vodou.

Rozděláme ohýnky,

obložíme kamínky

a jsme spjati s přírodou.

Ref:

Aby jsi byl správnej chlap,

Měl bys zkusit býti tramp

a žít volnost přírodní.

Zde se nikdo neztratí,

jsme tencí i kulatí,

žijem tady mnoho dní

2) My jsme parta stanařů,

postrachem všech sadařů,

co drnkají na kytaru.

K ohníčku se sejdeme,

buřtíky opečeme,

až jsou pěkně ve varu.

Ref.

Související články:

Ladovým krajem na běžkách

Králičím údolím za trampským duchem Hagenem

Trampskou stopou po Českém Krasu

Zlatým kaňonem kolem Zlaté řeky

Po stopách trampů po Hadí řece k Askaloně

Svatojánské proudy – kolébka českého trampingu

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 10.6.2010 14:46 | karma článku: 24.90 | přečteno: 4728x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Cestování

František Plamínek

Výlet za poznáním termálních lázní v Maďarském Hevízu

Rok po ovdovění jsem začal cestovat. To, co jsme si plánovali původně s manželkou se bohužel nenaplnilo, a tak jsem od roku 2009 využíval společnosti syna, pro znalost angličtiny a sestru Jitku.

24.11.2020 v 6:31 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 450 | Diskuse

Hana Van Soest Jarocka

Angličtina pro děti – minitipy z Austrálie (2)

Pokud chcete své dítě vzdělávat tzv. po australsku, je potřeba, abyste do své slovní zásoby přidali co nejdříve následující slova:

21.11.2020 v 9:23 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 521 |

Jiří Strádal

Nahlédnutí k novozélandským Maorům

Je to 200 let, co maorští náčelníci po mnoha bojích začali jednat o loajalitě k britské koruně a o svých právech. K dohodě pak došlo. Maory to ale později stálo vysokou cenu. Vypovídá o tom mnoho pomníků a pamětních desek.

20.11.2020 v 22:18 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 339 | Diskuse

Milan Zajic

Opotřebované zevlo opět v akci

Tak vir nám hodil zatím do zimní sezóny pěkné "vidle". Vše se tady uzavřelo, otevřeny jsou pouze nezbytné obchody. Je doporučeno se co nejméně stýkat s ostatními a více času trávit v přírodě.

19.11.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 325 | Diskuse

Pavel Liprt

Wappenstein nebo Juliusstein, rok 1544, český lev a zkřížené meče. A také Vysoký kámen.

Název tohoto hraničního kamene není až tak důležitý, jako rok „jeho narození“. 1544 to je velice zajímavý letopočet, jelikož by se mělo jednat o nejstarší hraniční kámen, který se dochoval do dnešní doby.

18.11.2020 v 18:40 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 612 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz