Stojí za vznikem přírody nějaká inteligence?

8. 06. 2010 10:50:40
Čím by se projevovala jakákoliv inteligence? Především tím, že by ovládala matematiku a geometrii. Kdysi vznikl nápad, že by naše civilizace mohla dát o sobě vědět. Tak, že by se do nekonečných sibiřských lesů vysekalo obří znázornění Pythagorovy věty. Trojúhelník se čtverci nad přeponou i odvěsnami. Ovšem já se ptám, zda nám náhodou někdo jiný už podobné matematické podivuhodnosti nějak nesdělil.

DSC01327.JPG1 ) Š n e č í u l i t y

Všichni si určitě umíte představit například takového hlemýždě. Napadlo vás však někdy, že taková šnečí ulita, je vlastně geniální tvar? Nejen že na ní platí zákonitost zlatého řezu, platí zde ještě něco. Jen si zkuste na papír znázornit šnečí ulitu a zjistíte zajímavou věc. Jistě znáte z optiky zákon, že úhel dopadu se rovná úhlu odrazu. Zkuste si podobný paprsek vést tak, že nějakým způsobem dopadne do otvoru šnečí ulity. A pak se ve stanoveném úhlu odrazí. Zkuste si vést různé paprsky a pokaždé zjistíte jedno. Paprsek se stále odráží směrem dovnitř ulity, dokud se nedostane úplně do jejího středu. Jen mne napadá, kdyby se třeba na podobný způsob vymyslela nějaká anténa, možná bychom mohli předejít jejímu přesnému nasměrování na konkrétní objekt a signál by se do přijímače musel dostat tak nebo tak.ulita.jpg

2 ) r o s t l i n y

Když jsme se dostali takto sem, napadlo vás někdy při pohledu na pouhou květinu například to, že se vlastně jedná o takový přírodní systém parabolických antén (květy) a slunečních panelů (listy) propojený potrubím (stonek, kořeny)? Zkuste se nad tím zamyslet.

3 ) F i b o n a c c i h o ř a d a

398377513_42cb0d1492.jpgNa další zajímavou matematickou zajímavost z přírody jsem narazil při pročítání časopisu Záhady a zajímavosti (vydavatelství Včelka, Plzeň), kde v čísle 2/2007 vyšel článek J. Boháče „Rozumí kaktusy matematice?“ Autor zde upozorňuje na spirálovité odvíjení trnů, které souhlasí s tzv. Fibonacciho posloupností, kde každé následující číslo vzniká součtem dvou předchozích (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233,...). Když jsem si pak začetl o této posloupnosti na wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Fibonacciho_posloupnost), dočetl jsem se, že obdobně toho je v přírodě koncipováno více! Například semínka slunečnice, plody ananasu, šišky, listy zelí a jiné!

4 ) K r y s t a l y

A co třeba takové krystaly různých nerostů? To, že se v přírodě vyskytují v úchvatných tvarech připomínajících mnohostěny, nemůže to být také nápad nějakého architekta přírody?

5 ) p a v u č i n a

315869573_bff26fcab7.jpgOvšem geometrie a matematika není ani z daleka jediným důkazem inteligence onoho tvůrce přírody. Pojďme se také podívat na ohromující vlastnosti takových materiálů, které dokážou vyrobit těla některých živočichů. Představme si například takovou pavučinu. To je velice slabé vlákno o průměru 0.00015 mm, proto nám nedělá sebemenší problém ho shodit třeba koštětem. Ovšem když se zamyslíme nad skutečnými vlastnostmi tohoto úžasného materiálu, musíme žasnout. Materiál pavučiny je tak pevný, že má v tomto ohledu lepší vlastnosti než ocel. Pokud bychom ho rozšířili na tloušťku tužky, získali bychom lano, které by bez problému dokázalo zastavit letící Boeing 747 v plné rychlosti! A kromě toho je pavučina tak pružná, že se dokáže natáhnout o 40 procent bez přetrhnutí. Pokud bychom uměli tento materiál vyrábět uměle, hravě by nám vyřešil spoustu technických problémů. A přitom dokáže vzniknout v těle jednoho obyčejného pavouka. (http://www.horskaboure.net/downloads/eknihy/ezajimavosti/pavucina.html)

6 ) v a j í č k a

Dalším úžasným materiálem, který dokáže vzniknout ve zvířatech, je obyčejná ptačí skořápka. Ze školy si pamatuji to, že pokud bychom jakýkoliv střep skořápky zvětšili a podle něj vylili z betonu skořepinu, dostali bychom zastřešení, jehož statika by byla velice dobrá a jejíž spadnutí by nehrozilo.

7 ) j e d y

2753229887_40e66e2356.jpgÚžasnou procedurou i když obávanou je skutečnost, že mnohá zvířata, například hadi, dokážou ve svých tělech vyrobit takové chemikálie, kterým se lidově říká jedy. Když bychom se o to chtěli pokusit my lidé, museli bychom si kvůli tomu zařídit složité laboratoře. Ale v oněch organismech to dokáže vzniknout samovolně. I když z jejich uštknutí a následně z otravy máme strach, není to koneckonců úžasná vlastnost, když něco takového dokáže vzniknout volně v přírodě?

Zajímavé zvláštnosti, které vypráví o tom, že příroda má v sobě nějaké prvky, které jakoby vypadaly, že pochází od někoho inteligentního, můžeme vysledovat i mimo naší planetu, ve vesmíru. Před časem jsem této problematice věnoval i jeden článek, a to „Jaký tajuplný kód nám předává sluneční soustava?“, kde se zabývám podivnými zvláštnosti, které se vyskytují mezi tělesy naší planetární soustavy.

A tak se ptám: Jsou všechny tyto podivuhodnosti, které jsem výše nastínil, některé z oněch prvků typu znázorněné Pythagorovy věty, které poukazují na to, že to, co má na svědomí naší přírodu a vesmír, je něco daleko úžasnějšího, než si vůbec dokážeme představit? Je to důkaz toho, že za tím vším je ve skutečnosti nějaká ta inteligentní síla nebo energie, které my z nedostatku přesnějšího názvu říkáme jednoduše Bůh?

Zdroje: uvedené v článku

Obrázky a fotografie: autor (u hlemýžďů), www.flickr.com (ostatní)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | úterý 8.6.2010 10:50 | karma článku: 26.04 | přečteno: 3294x

Další články blogera

Libor Čermák

Už zase se navážej do sympatizantů našeho pana prezidenta

Kde se u těch pražskokavárenských přívržencích bere ten zlozvyk navážet se do příznivců našeho pana prezidenta Miloše Zemana? Jindy to jsou jím ocenění, jindy sympatizanti. A teď se například začali navážet do Jaromíra Jágra.

17.4.2019 v 17:37 | Karma článku: 31.81 | Přečteno: 636 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční hry na inlajnech

Bylo Velikonoční pondělí odpoledne. Zatím co dopoledne chodili kluci koledovat, odpoledne se jako nic už dít nemělo? Ale ano. David totiž moc dobře věděl, že dřív Velikonoce koledou nekončily. Odpoledne kluci totiž hráli hry.

16.4.2019 v 12:03 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 96 |

Libor Čermák

Inlajnový duch: Velikonoční koledování na bruslích

Nastalo Velikonoční pondělí. Den, na který se Rosťa s Martinem těšili. A ten letošní zvlášť. Zkusí totiž nově koledování na kolečkových bruslích. Bude to jistě zajímavý zážitek, na který dlouho nezapomenou.

15.4.2019 v 12:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 |

Libor Čermák

Jak si představuji seriózní veřejnoprávní zpravodajství?

Politická korektnost je pro mnohé jistě zajímavá ideologie. Ale nezapomeňme, že to není ideologie jediná. V každé správné demokracii přeci má být politických směrů co nejvíc. A stejně by tomu mělo být i u veřejnoprávních médií.

15.4.2019 v 8:13 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 547 |

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Několik důvodů, proč má expanze Země (EE theory) potenciál stát se miliardovým byznysem

Svět se stále vyvíjí a proměňuje. Studium expanze Země má potenciál stát se miliardovým byznysem. Hovoříme samozřejmě o dolarech.

18.4.2019 v 22:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jan Mestan

Evoluce započala před více než 13 miliardami lety

Jako evoluce jsou vnímány děje, které vedly ke vzniku a vývoji života na Zemi. Kdy evoluce započala?

18.4.2019 v 15:08 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 231 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak se chránit před radioaktivitou - alfa zářením

Odkud se bere alfa záření, jak reaguje s hmotou a proč je zároveň nejméně a nejvíce nebezpečným druhem “radioaktivity”? Délka blogu (15 min.)

18.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 220 | Diskuse

Karel Tejkal

Biblická potopa v údolí Vltavy

Uvědomuji si, že přinášet další důkazy pravdivosti biblického příběhu o Potopě je nošením dříví do lesa. V USA se však podobnými tématy pár pisálků slušně živí, proč to tedy nezkusit? Má neznalost geologie zde bude spíše výhodou.

16.4.2019 v 20:40 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Švadlenka

Současná představa o evoluci člověka

Poslední dobou se na blogu iDNES vyskytlo větší množství článků, které poněkud zmatečně popisují lidskou evoluci. Tento článek proto shrnuje současný pohled evolučních biologů.

15.4.2019 v 9:12 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 351 | Diskuse
Počet článků 2195 Celková karma 27.95 Průměrná čtenost 1769

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz