Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Že by poselství boha Baala?

4. 06. 2010 14:31:00
Záhady doprovázejí lidstvo odnepaměti. A setkáváme se s nimi navíc po celém světě. Dnešní výlet nás zavede do Sýrie a do Libanonu, kde se nalézají dvě velice pozoruhodná místa, na která bych čtenáře svého blogu rád upozornil.

Když jsem si pročítal knížku Michaela Hesemanna „Tajná věc UFO“ narazil jsem tam na straně 195 na zajímavé svědectví z roku 268 n.l., které zaznamenal italský historik Alberto Fenogilo.: „dvě velké ohnivé koule, které rotovaly těsně u sebe a najednou se oddělily a při tom kolem sebe metaly dlouhé světelné blesky. Jedna z koulí, jako by sama cítila, že je v nebezpečí, sestoupila a bleskovou rychlostí přeletěla město, takže teplota náhle stoupla a mnohé palmy uschly. Boj nějaký čas pokračoval stíháním a střílením blesků, až se jedna koule přeměnila v mohutný mrak, z něhož do písku padaly kameny a kusy zničeného objektu., zatímco druhá koule zmizela vysoko na obloze.“ Tato událost se dle výše zmíněného autora odehrála ve starověkém městě Palmýra v dnešní Sýrii. Tehdy to však byla součást rozsáhlé Římské říše. Co se to však vlastně odehrálo nad tímto městem? Že by srážka meteoritů? Nebo kulových blesků? Ani jedno mi moc nesedí. Že by se jednalo o dávné pozorování jevu, kterému dnes říkáme UFO?4601575741_9854157d7a.jpg

Zkusme se tedy podívat na toto město více z blízka. Palmýra byla původně oáza v poušti. Ale díky svému umístění na Hedvábné stezce se z ní postupně stalo významné obchodní středisko. Jeho současný název pochází z řečtiny, původně se toto místo nazývalo „Tadmor“. Podle Bible město založil král Šalamoun. Podle nejstarší dochované zprávy pochází město z období cca 1800 před n.l.

Nejvýznamnější stavbou v Palmýře je nejspíš mohutný Belův chrám. Jeho rozměry jsou téměř čtvercové, měří 205 x 210 m. To znamená, že jeho velikost je jen o málo menší, než jsou rozměry dvou největších pyramid v egyptské Gíze. Chrám pochází z 1. století našeho letopočtu a jedná se o typický antický chrám, jehož centrum tvoří typická budova ze sloupovím.

Další významnou stavbou je Velká kolonáda, což je 1,2 km dlouhá ulice, kterou původně lemovalo sloupoví se 375 sloupy. V dnešních dnech jich stojí již jen 150. Ale sloupoví, které měří přes kilometr musela být úchvatná stavba.

Samozřejmě to není všechno. Neměli bychom zapomenout ani na Triumfální bránu, Nebův Chrám, Diokleciánovy lázně, divadlo či Údolí hrobek, kde jsou hrobky vytesané do skal. Palmýra je tak jedním z nejzachovalejších starověkých míst v Přední Asii. Hlavní chrám, jak už jsem se zmínil, je zasvěcen zdejšímu bohu Belovi, což je defacto zdejší obdoba o něco známějšího boha Baala.

A jak známo tomuto předoasijskému bohu je zasvěcena ještě jiná známá starověká památka. Přesuneme se jen do sousedního Libanonu. Zde asi 70 km severovýchodně od Beirutu leží město Baalbek a v něm známá Baalbecká terasa. Římané na ni v 1. století našeho letopočtu postavili obdobně jako v Palmýře chrám a zasvětili svému bohu Ju2412703697_0060bea8f3.jpg
piterovi. Ovšem terasa, na které stojí, je starší a pochází z předdřímské doby. Ovšem kameny, ze kterých se skládá, ty ovšem stojí za to. Největší z nich mají rozměry cca 20 x 4 x 5 m a jejich váha je odhadována na téměř 1000 tun. S takovýmito kamennými giganty by měly co dělat i moderní jeřáby. A co ve starověku? A přece se terasu podařilo vybudovat. Stojí tam a lidé nad ní žasnou. Když jsem si jí nalezl na googlmapě, zarazilo mne však ještě něco. Celá terasa má určitý tvar! seshora vypadá jako obraz nějaké postavy. Na západě, kde se nalézá Jupiterův chrám, jsou vlastně znázorněny nohy oné bytosti, uprostřed na Velkém nádvoří je trup a na východě, na Hexagonálním nádvoří, to je hlava a navíc pokryta jakousi čepicí.

K čemu Baalbecká terasa sloužila dřív, než se zde postavil Jupiterův chrám, to nevíme. Je však známá hypotéza ruského vědce M. Agresta, který přišel s tím, že by mohlo jít o terasu, kterou zhotovili mimozemští návštěvníci a která je vhodná k mezipřistání menších kosmických raket při průzkumu naší sluneční soustavy. Co na ní bude, to už nechám posoudit čtenáře.

Když jsem si pak na Gogole mapě spojil obě výše zmíněná místa, zjistil jsem další podivuhodnou zajímavost. Osa Baalbecké terasy ukazuje zhruba ve směru Palmýry. Měly tedy obě tato místo spolu společného něco trochu víc, než jen boha Baala?

Zdroje a doporučenábaalbeck.jpg
literatura

http://cestyapamatky.cz/cesty/syrie-2009/=2008011001

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2008011001

Hesemann M.: Tajná věc UFO - I. Díl, Etna, Praha, 1994

wikipedie

foto: www.flickr.com

www.google.com/maps

Související články v rubrice archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 4.6.2010 14:31 | karma článku: 21.04 | přečteno: 4349x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 298 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 720 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz