Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Že by poselství boha Baala?

4. 06. 2010 14:31:00
Záhady doprovázejí lidstvo odnepaměti. A setkáváme se s nimi navíc po celém světě. Dnešní výlet nás zavede do Sýrie a do Libanonu, kde se nalézají dvě velice pozoruhodná místa, na která bych čtenáře svého blogu rád upozornil.

Když jsem si pročítal knížku Michaela Hesemanna „Tajná věc UFO“ narazil jsem tam na straně 195 na zajímavé svědectví z roku 268 n.l., které zaznamenal italský historik Alberto Fenogilo.: „dvě velké ohnivé koule, které rotovaly těsně u sebe a najednou se oddělily a při tom kolem sebe metaly dlouhé světelné blesky. Jedna z koulí, jako by sama cítila, že je v nebezpečí, sestoupila a bleskovou rychlostí přeletěla město, takže teplota náhle stoupla a mnohé palmy uschly. Boj nějaký čas pokračoval stíháním a střílením blesků, až se jedna koule přeměnila v mohutný mrak, z něhož do písku padaly kameny a kusy zničeného objektu., zatímco druhá koule zmizela vysoko na obloze.“ Tato událost se dle výše zmíněného autora odehrála ve starověkém městě Palmýra v dnešní Sýrii. Tehdy to však byla součást rozsáhlé Římské říše. Co se to však vlastně odehrálo nad tímto městem? Že by srážka meteoritů? Nebo kulových blesků? Ani jedno mi moc nesedí. Že by se jednalo o dávné pozorování jevu, kterému dnes říkáme UFO?4601575741_9854157d7a.jpg

Zkusme se tedy podívat na toto město více z blízka. Palmýra byla původně oáza v poušti. Ale díky svému umístění na Hedvábné stezce se z ní postupně stalo významné obchodní středisko. Jeho současný název pochází z řečtiny, původně se toto místo nazývalo „Tadmor“. Podle Bible město založil král Šalamoun. Podle nejstarší dochované zprávy pochází město z období cca 1800 před n.l.

Nejvýznamnější stavbou v Palmýře je nejspíš mohutný Belův chrám. Jeho rozměry jsou téměř čtvercové, měří 205 x 210 m. To znamená, že jeho velikost je jen o málo menší, než jsou rozměry dvou největších pyramid v egyptské Gíze. Chrám pochází z 1. století našeho letopočtu a jedná se o typický antický chrám, jehož centrum tvoří typická budova ze sloupovím.

Další významnou stavbou je Velká kolonáda, což je 1,2 km dlouhá ulice, kterou původně lemovalo sloupoví se 375 sloupy. V dnešních dnech jich stojí již jen 150. Ale sloupoví, které měří přes kilometr musela být úchvatná stavba.

Samozřejmě to není všechno. Neměli bychom zapomenout ani na Triumfální bránu, Nebův Chrám, Diokleciánovy lázně, divadlo či Údolí hrobek, kde jsou hrobky vytesané do skal. Palmýra je tak jedním z nejzachovalejších starověkých míst v Přední Asii. Hlavní chrám, jak už jsem se zmínil, je zasvěcen zdejšímu bohu Belovi, což je defacto zdejší obdoba o něco známějšího boha Baala.

A jak známo tomuto předoasijskému bohu je zasvěcena ještě jiná známá starověká památka. Přesuneme se jen do sousedního Libanonu. Zde asi 70 km severovýchodně od Beirutu leží město Baalbek a v něm známá Baalbecká terasa. Římané na ni v 1. století našeho letopočtu postavili obdobně jako v Palmýře chrám a zasvětili svému bohu Ju2412703697_0060bea8f3.jpgpiterovi. Ovšem terasa, na které stojí, je starší a pochází z předdřímské doby. Ovšem kameny, ze kterých se skládá, ty ovšem stojí za to. Největší z nich mají rozměry cca 20 x 4 x 5 m a jejich váha je odhadována na téměř 1000 tun. S takovýmito kamennými giganty by měly co dělat i moderní jeřáby. A co ve starověku? A přece se terasu podařilo vybudovat. Stojí tam a lidé nad ní žasnou. Když jsem si jí nalezl na googlmapě, zarazilo mne však ještě něco. Celá terasa má určitý tvar! seshora vypadá jako obraz nějaké postavy. Na západě, kde se nalézá Jupiterův chrám, jsou vlastně znázorněny nohy oné bytosti, uprostřed na Velkém nádvoří je trup a na východě, na Hexagonálním nádvoří, to je hlava a navíc pokryta jakousi čepicí.

K čemu Baalbecká terasa sloužila dřív, než se zde postavil Jupiterův chrám, to nevíme. Je však známá hypotéza ruského vědce M. Agresta, který přišel s tím, že by mohlo jít o terasu, kterou zhotovili mimozemští návštěvníci a která je vhodná k mezipřistání menších kosmických raket při průzkumu naší sluneční soustavy. Co na ní bude, to už nechám posoudit čtenáře.

Když jsem si pak na Gogole mapě spojil obě výše zmíněná místa, zjistil jsem další podivuhodnou zajímavost. Osa Baalbecké terasy ukazuje zhruba ve směru Palmýry. Měly tedy obě tato místo spolu společného něco trochu víc, než jen boha Baala?

Zdroje a doporučenábaalbeck.jpg literatura

http://cestyapamatky.cz/cesty/syrie-2009/=2008011001

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2008011001

Hesemann M.: Tajná věc UFO - I. Díl, Etna, Praha, 1994

wikipedie

foto: www.flickr.com

www.google.com/maps

Související články v rubrice archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 4.6.2010 14:31 | karma článku: 19.48 | přečteno: 4193x


Další články blogera

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 26.19 | Přečteno: 579 |

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 473 |

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 46.79 | Přečteno: 6625 |

Libor Čermák

Autoři, nenechejte si den kazit hlupákama

Všichni vy, co někam píšete, už se vám také určitě stalo, že na vaší práci někdo reagoval způsobem, který má od inteligence daleko. Takový člověk není nic jiného, než obyčejný závistivka a chce vám zkazit dobrý pocit ze psaní.

15.7.2018 v 13:50 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 772 |

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?

Víte, kdo formuloval představu černé díry v roce 1783 a že si stále myslíme, že je Zem placatá a nehybná? To a mnoho dalšího se dovíte ve fyzikálních a filosofických komentářích první kapitoly/přednášky knihy Carla Rovelliho.

16.7.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 960 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - jak vyčistit stříbro?

Proč se stříbro špiní - Kde vzít v kuchyni elektrony - Malé drama v hrnci - Další metody. (délka blogu 5 min.)

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.69 | Přečteno: 399 | Diskuse

Libor Čermák

Obrazce v obilí i v Česku. A konečně i fraktál!

Co přinesly události v oblasti obrazců v obilí poslední dva týdny? Nejen nádherný fraktálový obrazec v Anglii,nejen dva nové agrosymboly v Česku. Ale i další zajímavosti. O tom všem v mém novém vydání agrosymbolového zpavodajství.

15.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 677 |

Libor Čermák

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

13.7.2018 v 9:13 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 250 |

Jaroslav Jirát

Jak se zbavit migrény

bez léků. Migréna začne, když se rozšíří cévy v mozku. K tomu dojde, je-li mozek špatně vyživován kyslíkem nebo glukózou, v důsledku přiškrcení některé z cév, které do mozku vedou.

12.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 1899 Celková karma 28.20 Průměrná čtenost 1789

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz