Že by poselství boha Baala?

4. 06. 2010 14:31:00
Záhady doprovázejí lidstvo odnepaměti. A setkáváme se s nimi navíc po celém světě. Dnešní výlet nás zavede do Sýrie a do Libanonu, kde se nalézají dvě velice pozoruhodná místa, na která bych čtenáře svého blogu rád upozornil.

Když jsem si pročítal knížku Michaela Hesemanna „Tajná věc UFO“ narazil jsem tam na straně 195 na zajímavé svědectví z roku 268 n.l., které zaznamenal italský historik Alberto Fenogilo.: „dvě velké ohnivé koule, které rotovaly těsně u sebe a najednou se oddělily a při tom kolem sebe metaly dlouhé světelné blesky. Jedna z koulí, jako by sama cítila, že je v nebezpečí, sestoupila a bleskovou rychlostí přeletěla město, takže teplota náhle stoupla a mnohé palmy uschly. Boj nějaký čas pokračoval stíháním a střílením blesků, až se jedna koule přeměnila v mohutný mrak, z něhož do písku padaly kameny a kusy zničeného objektu., zatímco druhá koule zmizela vysoko na obloze.“ Tato událost se dle výše zmíněného autora odehrála ve starověkém městě Palmýra v dnešní Sýrii. Tehdy to však byla součást rozsáhlé Římské říše. Co se to však vlastně odehrálo nad tímto městem? Že by srážka meteoritů? Nebo kulových blesků? Ani jedno mi moc nesedí. Že by se jednalo o dávné pozorování jevu, kterému dnes říkáme UFO?4601575741_9854157d7a.jpg

Zkusme se tedy podívat na toto město více z blízka. Palmýra byla původně oáza v poušti. Ale díky svému umístění na Hedvábné stezce se z ní postupně stalo významné obchodní středisko. Jeho současný název pochází z řečtiny, původně se toto místo nazývalo „Tadmor“. Podle Bible město založil král Šalamoun. Podle nejstarší dochované zprávy pochází město z období cca 1800 před n.l.

Nejvýznamnější stavbou v Palmýře je nejspíš mohutný Belův chrám. Jeho rozměry jsou téměř čtvercové, měří 205 x 210 m. To znamená, že jeho velikost je jen o málo menší, než jsou rozměry dvou největších pyramid v egyptské Gíze. Chrám pochází z 1. století našeho letopočtu a jedná se o typický antický chrám, jehož centrum tvoří typická budova ze sloupovím.

Další významnou stavbou je Velká kolonáda, což je 1,2 km dlouhá ulice, kterou původně lemovalo sloupoví se 375 sloupy. V dnešních dnech jich stojí již jen 150. Ale sloupoví, které měří přes kilometr musela být úchvatná stavba.

Samozřejmě to není všechno. Neměli bychom zapomenout ani na Triumfální bránu, Nebův Chrám, Diokleciánovy lázně, divadlo či Údolí hrobek, kde jsou hrobky vytesané do skal. Palmýra je tak jedním z nejzachovalejších starověkých míst v Přední Asii. Hlavní chrám, jak už jsem se zmínil, je zasvěcen zdejšímu bohu Belovi, což je defacto zdejší obdoba o něco známějšího boha Baala.

A jak známo tomuto předoasijskému bohu je zasvěcena ještě jiná známá starověká památka. Přesuneme se jen do sousedního Libanonu. Zde asi 70 km severovýchodně od Beirutu leží město Baalbek a v něm známá Baalbecká terasa. Římané na ni v 1. století našeho letopočtu postavili obdobně jako v Palmýře chrám a zasvětili svému bohu Ju2412703697_0060bea8f3.jpgpiterovi. Ovšem terasa, na které stojí, je starší a pochází z předdřímské doby. Ovšem kameny, ze kterých se skládá, ty ovšem stojí za to. Největší z nich mají rozměry cca 20 x 4 x 5 m a jejich váha je odhadována na téměř 1000 tun. S takovýmito kamennými giganty by měly co dělat i moderní jeřáby. A co ve starověku? A přece se terasu podařilo vybudovat. Stojí tam a lidé nad ní žasnou. Když jsem si jí nalezl na googlmapě, zarazilo mne však ještě něco. Celá terasa má určitý tvar! seshora vypadá jako obraz nějaké postavy. Na západě, kde se nalézá Jupiterův chrám, jsou vlastně znázorněny nohy oné bytosti, uprostřed na Velkém nádvoří je trup a na východě, na Hexagonálním nádvoří, to je hlava a navíc pokryta jakousi čepicí.

K čemu Baalbecká terasa sloužila dřív, než se zde postavil Jupiterův chrám, to nevíme. Je však známá hypotéza ruského vědce M. Agresta, který přišel s tím, že by mohlo jít o terasu, kterou zhotovili mimozemští návštěvníci a která je vhodná k mezipřistání menších kosmických raket při průzkumu naší sluneční soustavy. Co na ní bude, to už nechám posoudit čtenáře.

Když jsem si pak na Gogole mapě spojil obě výše zmíněná místa, zjistil jsem další podivuhodnou zajímavost. Osa Baalbecké terasy ukazuje zhruba ve směru Palmýry. Měly tedy obě tato místo spolu společného něco trochu víc, než jen boha Baala?

Zdroje a doporučenábaalbeck.jpg literatura

http://cestyapamatky.cz/cesty/syrie-2009/=2008011001

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2008011001

Hesemann M.: Tajná věc UFO - I. Díl, Etna, Praha, 1994

wikipedie

foto: www.flickr.com

www.google.com/maps

Související články v rubrice archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 4.6.2010 14:31 | karma článku: 19.88 | přečteno: 4229x

Další články blogera

Libor Čermák

Kdo dnes nejvíc ohrožuje svobodu a demokracii v ČR?

17. listopad je dnes vnímán jako "den boje za svobodu a demokracii". A bohužel i dnes je svoboda a demokracie docela dost ohrožená. A ze strany koho? Ne, ze strany současného prezidenta republiky to rozhodně není.

17.11.2018 v 7:08 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 337 |

Libor Čermák

Podívej se, Kalousku, kolik je nás na kousku!

Velmi se stydím za lidi, kteří takového politika, proti kterému jsem chodil mezi roky 2010-2013 na masové mnohatisícové demonstrace, tak místo toho, aby ho vypískali jak Štěpána v ČKD, dokážou naopak skandovat jeho jméno.

16.11.2018 v 6:48 | Karma článku: 41.98 | Přečteno: 1785 |

Libor Čermák

Další nové nebezpečí Istanbulské úmluvy

O celé řadě ukrytých nebezpečí pro svobodu a demokracii v Istanbulské úmluvě informoval už kněz Petr Piťha. A s objevem dalšího ukrytého nebezpečí přišel před několika dny publicista Ondřej Neff. Pozor! Namířeno proti Česku!

15.11.2018 v 8:40 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 1084 |

Libor Čermák

Velké poděkování české vládě

Vážená a milá česká vládo, chtěl bych ti poděkovat za to, jak jsi se postavila čelem k něčemu, co je nám diktováno snad odkud z nějaké "supermasivní černé díry ve středu naší galaxie" a odmítla jsi globální pakt o migraci.

14.11.2018 v 10:43 | Karma článku: 38.38 | Přečteno: 998 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Monstrum v centru naší galaxie ztrácí na tajemnosti

​Nikdy ji nikdo neviděl, skrývá se totiž za mraky mezihvězdného plynu. Přesto o sobě dává vědět svou gigantickou gravitací. Jak vypadá černá díra, která určuje takt v Mléčné dráze? (délka blogu 5 min.)

15.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 732 | Diskuse

Jan Mestan

Planetární extrémy. Co způsobuje superhustotu exoplanet?

Vešla by se 'Země do Země' třeba desetkrát? Dvacetkrát? Nebo dokonce vícekrát? Zcela určitě, v jádrech plynných obrů a hvězd to možné je. Zarážející je potom fakt, že dané 'superhustoty' jsou hustotami průměrnými.

14.11.2018 v 22:36 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 256 | Diskuse

Julius Maksa

UFO Létající objekty.

Může někdo přežít přetížení 100 G a více? Jsou v létajících strojích živé bytosti? Je možné přetížení odstranit?

14.11.2018 v 22:09 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 298 | Diskuse

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 482 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 33.16 | Přečteno: 1301 | Diskuse
Počet článků 2042 Celková karma 29.72 Průměrná čtenost 1775

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz