Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Věří seriozní záhadolog tzv. kontaktérům?

22. 01. 2010 9:58:40
Už se vám stalo, že jste byli proti své vůli přirovnáni například k tzv. kontaktérům typu Ivo A. Bendy? Mě, jakožto badatele, který se záhadologií zabývá mnoho let, se mi to stane každou chvíli. Ono totiž mnoho lidí ani netuší, že záhady a tajemno přitahuje mnoho různorodých přístupů.
otevrena hvezdokupa Plejády
otevrena hvezdokupa Plejády

Dle mého názoru se totiž dají jednotlivé přístupy k záhadám zakreslit na myšlené ose podobně, jako se to dá udělat v politice. Zde ovšem hraje základní roli přístup k problematice. A přitom názory, odpovídající jednotlivým úsekům, přitom nemusí být vůči sobě zrovna dvakrát přátelské. Pojďme se tedy na jednotlivé úsečky té osy podívat podrobněji. Co nám vlastně vyjde?

1. S t ř e d n í p r o u d : Tento názorový proud leží zhruba někde uprostřed. Sem bych zařadil takové badatele, které záhady považují především za problém vědecký a který je třeba zkoumat, neboť existuje. Prostě někde se objevila záhada a když se objevila, je třeba před ní nezavírat oči a naopak ji zkoumat. Tento přístup je dle mého názoru vlastní většině předních českých záhadologů. Zařadil bych sem i například takového Ericha von Danikena a i svojí maličkost.

2. K o n s p i r á t o ř i : Druhý názorový proud, stojící zhruba někde vedle, jsou tzv. konspirátoři. Tito lidé vám budou tvrdit, že celý náš svět ovládá nebo se snaží ovládnout někdo v pozadí, někdo kdo není moc vidět. Tito konspirátoři často v rámci své činnosti neváhají sáhnout ani k záhadným jevům typu UFO a podobným. Někdy dokonce vytvářejí fantastické teorie o jevech, na nichž nic záhadného není, například o kondenzačních čárách od letadel nebo o požárech. Nebo brouzdají po interenrtu a hledají ty nejčernější předpovědí, jako že má začít třetí světová válka, nebo že se má rozpadnout západní svět, čímž ve svých ovečkách vzbuzují atmosféru strachu. Někdy dokonce přijdou s nějakou prapodivnou energií, která na nás proudí odněkud ze středu Mléčné dráhy a nejvíc by nás měla nejvíce šlehnout přesně 21. prosince 2012.

3. K o n t a k t é ř i : Stejně jako politická osa, má i tato záhadologická své extrémy. Tím jedním jsou tzv. kontaktéři. Tedy lidé, jejichž přístup spíš než nějakou badatelskou činnost připomíná sektářství. Tito lidé se snaží svým ovečkám dokázat například to, že jsou v kontaktu s nějakou vesmírnou rasou mimozemšťanů. Nejznámější vesmírnou rasou jsou v tomto ohledu například tzv. Plejáďané. To že Plejáďané jsou nesmysl, přitom nemusíme zas nijak důkladně analyzovat. Otevřená hvězdokupa Plejády, zvaná též Kuřátka se nalézá zhruba 400 světelných let od nás. V tom bych zas takový problém neviděl. Pro vyspělou civilizaci, která je tisíce let před námi, již tato vzdálenost nemusí být technologický problém. Ony problémy však vidím v něčem zcela jiném. Hvězdy, ze kterých se tato hvězdokupa skládá, jsou však relativně mladé. Nejsou starší než 50 milionů let. Pro srovnání dinosauři vyhynuli před 60 miliony let, takže v jejich době tyto hvězdy ještě ani neexistovaly. Je naprosto vyloučeno, že by se tam za tak krátkou dobu vyvinuly planta se životem, jenž by dokonce dospěl ve vyspělejší civilizaci, než kterou máme právě zde. Nemluvě o tom, že tyto mladé hvězdy jsou na rozdíl od našeho Slunce o dost teplejší, jejich povrchová teplota je vyšší až pětkrát až šestkrát. Je tady naprosto vyloučeno, že by Plejáďané sem přilétali z planety, která se svojí vzdáleností od centrální hvězdy, velikostí a dalšími parametry moc neliší od naší Země, jak ve své knize, která se zabývá údajnými kontakty Švýcara Meyera z Plejáďany, píše Guido Moosbrugger (UFO: ...A přece létají, Etna, Praha, 1993). A tak se domnívám, že tito a podobní kontaktéři vlastně diskreditují seriozní záhadologii. Otázkou je, zda nechtěně či záměrně.

4. N e z ú č a s t n ě n í : Pojďme se nyní podívat na druhou stranu této osy. Asi nejpočetnější skupinou jsou tzv. nezúčastnění. To jsou lidi, kterým problematika záhad nechává chladnými. Prostě se o to nezajímají, protože mají třeba jiné starosti a zcela jiné zájmy a nebo třeba o tom nikdy neslyšeli.

5. S k e p t i c i : skupinu, která se nalézá na opačném extrému, to jsou skeptici. To jsou lidé, kteří mají a priori své většinou materialistické vidění světa a vše, z čím přijdou badatelé a záhadologové, je dle jejich světonázoru automaticky hned špatné. Netuším, jaké mindráky je k takovému to destruktivnímu přístupu k záhadám přivedly, ale dle mého názoru na oné záhadologické osy obsadí ten opačný extrém než kontaktéři.

zahadosa.jpg

Co tím chci říci? Občas se mi stane, že v nejrůznějších diskuzích je moje práce či práce jiných kolegů záhadologů přirovnávána k činnosti například p. Bendy a jím podobných. Doufám, že každý, kdo si tento článek přečte, pochopí, že přístup seriozních záhadologů a přístup tzv. kontaktérů je zcela úplně o něčem jiném. A ať je zachováváno i v nejrůznějších diskuzích.

Autor: Libor Čermák | pátek 22.1.2010 9:58 | karma článku: 25.96 | přečteno: 4784x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 300 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 721 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz