Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Agrosymbolová připomínka léta

21. 11. 2009 14:32:02
Jen málokterý čtenář by asi čekal, že v listopadu připravím článek o nových obrazcích v obilí. Tento jev přeci patří k létu, kdy díky horkému slunci zraje obilí. Pak přijedou kombajny a je po obilí. Ale na podzim? No čtěte dál.
O jakých obrazcích v obilí můžu psát v listopadu? Budete se divit, ale i v této roční době lze připravit článek o nových obrazcích. Tyto obrazce bych zařadil do dvou kategorií. Za prvé jsou to letní obrazce, o kterých se dozvíme se zpožděním. A za druhé to jsou skutečně nové obrazce. Tyto nové lze opět rozdělit do dvou druhů. Jednak jsou to obrazce v našich zeměpisných šířkách, které vzniknou v trávě nebo nějaké podzimní plodině a jednak jsou to obrazce z těch zeměpisných šířek, kde zrovna obilí zraje. Když se podíváme na naší planetu jako celek, všude přeci není stejné podnebí.

bojnicky.jpg
Začneme u našich východních sousedů na Slovensku. Jak jsem se zmínil ve svém letošním seriálu Záhadné agrosymboly dobývají nejen Anglii, ale i Střední Evropu a Pestrost červencových agrosymbolů, letos na Slovensku zaznamenali dva obrazce v obilí u Kozárovic a u Tlamčů u Lipníku. Tyto dva obrazce zahrnuje i celoplanetární databáze www.cropcircle-archive.com/archive
. Jenže, jak se mi náhodou podařilo zjistit, na Slovensku letos vznikl ještě třetí obrazec v obilí. Ten vznikl pravděpodobně 30. července u obce Bojničky jižně od Hlohovce a objevily ho místní děti. Tvar sice nebyl nijak složitý, vypadal jako různě tvarovaný kříž. Ovšem to nejfantastičtějším na něm bylo to, že byl v kukuřici. Jaká to asi byla síla, která dovedla silné kukuřičné stonky ohnout na tak velké ploše až k zemi? Reportáž o tomto obrazci si můžete přečíst na http://www.uforevue.sk/news/57/55/Kriz-v-kukuricnom-poli-v-Bojnickach-okr-Hlohovec, kde jsou i detailní fotografie a též videa.

Když jsem shlédl videa od výše zmíněného obrazce, odkazy na reportáže televize JOJ na konci filmu mě přivedly na stopu dalšího letošního u nás málo známého slovenského agrosymbolu. Totiž již 22. června 2009 vznikl docela složitý obrazec u obce České Brezovo nedaleko města Poltár ve středním Slovensku. Dokonce jsem o tomto obrazci nalezl i článek na www.aufob.org/articles.php?article_id=23 . A slíbená reportáž televize JOJ je na http://www.youtube.com/watch?v=9Pqg1CasEec&NR=1 . není bez zajímavosti, že zde obdobný obrazec byl i vloni a též v toto červnovém období: http://www.youtube.com/watch?v=n_1cVMasJZk&feature=player_embedded

hoevena.jpg
Nyní se přesuňme do jiného evropského státu, a to do Nizozemí, které letos zaznamenalo na agrosymboly silnou sezonu. Nejčastější lokalitou byl severobrabantský Standaardbuiten, kde, jak jsem se zmiňoval v článku
Opět léto plné tajuplných agrosymbolů, vznikly čtyři obrazce. Tak toto tvrzení již opět není pravda, neboť se v okolí této obce dodatečně přišlo ještě na pátý agrosymbol Standaarbuiten (5). Byl to sice jen malý kroužek, ale i tak počet obrazců v okolí je zajímavý.

hoevenb.jpg
Pět obrazců v okolí jedné obce je jistě zajímavý jev, tomu snad může konkurovat jen anglické Avebury nebo Alton Barnes. Jenomže se objevily zprávy, že na samotném konci léta mu začal ještě konkurovat ještě Hoeven, nalézající se zhruba osm kilometrů na jihovýchod. Zde se totiž letos objevili rovnou čtyři agrosymboly (
viz Hoeven ) , i když šlo víceméně o jednodušší obrazce položené trávy. Vše začalo 2. srpna jednoduchým prstencem (Hoeven). 8. srpna ho následoval keltský kříž se třemi stranami (Hoeven (2)) . Asi největší a zároveň nejsložitější letošní hoevenský obrazec se objevil 27.září. Šlo o řadu čtyř spojených kruhů (Hoeven (3) ). A kruh z prstencem se zde objevil i 5. října. Zajímavé.

alberta.jpg
Nyní opusťme kontinent evropský a přesuňme se na kontinent americký. Totiž hned dva piktogramy zaznamenala Kanada. 25. srpna 2009 vznikla formace v pšeničném poli u města Stettler v kanadské provincii Alberta. Obrazec se skládal z jednoho centrálního kruhu s prstencem a třech satelitních kruhů, z nichž dva s ním byly spojeny. Další podrobnosti na Stettler, Alberta na cropcircleconnectoru.

Saska.jpg
Druhý kanadský obrazec vznikl 19. září u obce Moose Jaw v provincii Saskatchewan. Skládá se z jednoho velkého centrálního kruhu a třech menších kroužků satelitních, které jsou pospojovány částmi prstenců. Co obrazec představuje? Mě připomíná invalidu na vozíku, jak přejíždí několik klád, ale někteří badatelé v něm vidí symbol komety. A jaký by mohl být jeho skutečný význam? Více info o tomto obrazci na Moose Jaw, Saskatchewan.

Brazilie.jpg
Naše putování po nových kruzích v obilí nemůžeme zakončit nikde jinde než v Brazílii. Vzhledem k její zeměpisné šířce se zde totiž kruhy v obilí začínají objevovat vždy na podzim. V loňském roce jich zde v tuto dobu bylo zaznamenáno hned osm. Zde je jejich seznam na
www.cropcircle-archive. A letos tu začala sezona již na konci října, a to 29.10. u města Xanxerę v brazilském státě Santa Catarina. Obrazec znázorňuje jakousi obří šipku a nalézá se několik kilometrů na jih od Ipuaçu, jakého si centra této CCoblasti, kde řádil tento jev vloni. Podrobnější zpráva o tom letošním obrazci je na BRAZIL na cropcircleconnectoru.

A co závěrem? Že věřím, že jste se alespoň v myšlenkách vrátili z chmurných podzimních dnů do oněch prosluněných letních měsíců, ve kterých nás tento tajuplný jev rok co rok obvykle doprovází. Je to jev, který je však nevyzpytatelný a pokaždé můžeme čekat, že nás něčím překvapí. Například v tuto chvíli vůbec netuším, zda tento třináctý díl putování po nových agrosymbolech je pro letošní rok poslední a nebo nikoliv. Je klidně možné, že se tento jev někde objeví třeba na druhé straně zeměkoule. Může to být někde v Jižní Americe, Jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu (zde všude se kruhy v obilí v minulosti již objevily) či jinde, kde zrovna zraje nějaká polní plodina. Ale může to být také třeba až na jaře, kdy se na polích anglického Wiltshiru snad začnou opět objevovat první obrazce roku 2010.

Na závěr mého článku se můžete opět podívat na googlemapu agrosymbolů abyste věděli, kde všude jste se mohli letos s tímto jevem setkat.

Zdroje:

www.cropcircleconnector.com

www.cropcircle-archive.com (i diagramy)

TV JOJ

Odkazy uvedené v článku

Související články:

12. díl: Zpráva o agrosymbolech na konci léta

11. díl: Záhadné agrosymboly dobývají nejen Anglii, ale i Střední Evropu

10. díl: Opět léto plné tajuplných agrosymbolů

9. díl: Pestrost červencových agrosymbolů

8. díl: Kruhy v obilí v dalších třech evropských státech

7. díl: Co den, to nový obrazec v obilí

6. díl: Červnové agrosymboly zdobí Anglii a Itálii

5. díl: A další zprávy o nových obrazcích v obilí

4. díl : Záhadné agrosymboly: už nejen v Anglii

3. díl: Tajemné agrosymboly vstoupily do letošní druhé fáze

2.díl: Jarním kruhům v obilí dominuje řepka

1.díl: Šokující start letošní sezony agrosymbolů

seriál Kruhy v obilí - rok 2008

Autor: Libor Čermák | sobota 21.11.2009 14:32 | karma článku: 15.41 | přečteno: 1957x

Další články blogera

Libor Čermák

Ještě, že u nás se letos nevolí. Kvůli rouškám nemám koho bych volil

V našem volebním obvodě letos žádné volby neprobíhají. Ale kdyby byly. Mám koho volit? Opoziční strany komunistů a tzv "liberálů" by to u mne nebyly z principu. A co strany vládní? Kvůli rouškám by to teď nebyly ani ony.

29.9.2020 v 6:10 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 394 |

Libor Čermák

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Komu podobně jako mně vadí roušky na výletech apod, tomu doporučuji cyklovýlety. Například včera jsem podnikl cyklovýlet z Uhříněvse přes Říčany po nové cyklostezce do Mnichovic a zpět. A zažil jsem i něco z Josefa Lady a Mikeše.

13.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 339 |

Libor Čermák

Prestiž filmových Oskarů končí. Už nebude o umění, ale o politice

Protože jsem tvrdý zastánce svobody slova i svobody, a to i v umění, tak jsem s otevřenými ústy zíral na nová pravidla pro předávání Oskarů za nejlepší film, která se mají řídit jakými si kvótami za "rozmanitost".

10.9.2020 v 8:01 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 842 |

Libor Čermák

Vážená ARD, já nejsem ten Čech, který by se za našeho pana prezidenta styděl!

Podle německé ARD se prý lidi za našeho pana prezidenta M. Zemana stydí. Co? Já tedy v žádném případě! Já bych se styděl jen v případě, kdybychom za prezidenta měli nějakého sluníčkáře. Ale to přece není případ Miloše Zemana.

18.8.2020 v 10:49 | Karma článku: 44.38 | Přečteno: 2579 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Výlet na noční stranu Europy

Jak se bude cítit astronaut na neosvětlené, noční straně Europy? Nové experimenty ukazují, že tam dochází k zajímavým optickým jevům. (délka blogu 8 min.)

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 301 | Diskuse

Zdenek Slanina

Získá akademie na už osmý pokus vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?

Akademie si volí nové vedení každé 4 roky, a teď v prosinci to bude už poosmé. Osmička - toť v Japonsku i jinde šťastné číslo. Získá akademie na tento už 8. pokus konečně vedení, co bude proti podvodům a perzekuci whistleblowerů?!

20.11.2020 v 15:33 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 4218 |

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 723 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co právě dělají sondy na sousední planetě? Díky pozemským sondám je poslední dobou na Marsu pěkně rušno (délka blogu 5 min.)

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Dana Tenzler

Zirkon - kámen mnoha barev

Je to přírodní minerál, který si laik často plete se zirkonií - umělou imitací diamantu. Co je to zirkon a jak vypadají šperky, které jsou z něho zhotovené? (délka blogu 5 min.)

16.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 398 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1829

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz